چگونه موقع درس خواندن خوابمان نگیرد

0
1193
چگونه موقع درس خواندن خوابمان نگیرد

چگونه موقع درس خواندن خوابمان نگیرد….مطالعه همیشه محرک نیست به خصوص پس از یک روز طولانی در کلاس یا محل کار، زمانی که مغز شما احساس می کند آماده خاموش شدن است.

اگر صرفاً بیدار ماندن در حین مطالعه سخت تر از فیزیک کوانتومی به نظر می رسد، یکی از 9 استراتژی زیر را امتحان کنید تا به شما کمک کند هوشیار و متمرکز باشید

1- بین مطالعه از جایی خود بلند شوید و بدن را حرکت دهید.

حرکت یک تقویت کننده انرژی است که به خوبی مستند شده است. علاوه بر این که به شما کمک می کند بیدار بمانید، ممکن است به کاهش استرس زمان امتحان و بهبود توانایی شما در به خاطر سپردن مطالبی که مطالعه می کنید نیز کمک کند.

یک مطالعه سال 2018 از دانش‌آموزان در هر سنی – از مدرسه ابتدایی تا کالج – نشان داد که 10 دقیقه پیاده‌روی در فضای باز به طور قابل‌توجهی عملکرد دانش‌آموزان را با حافظه، تشخیص ویژگی‌ها و تکالیف حل مسئله ریاضی بهبود می‌بخشد. هر 30 تا 50 دقیقه یک استراحت کوتاه برای پیاده روی، رقصیدن یا چند جک پرش انجام دهید.

نور کافی بدن را بیدار نگه می دارد.

چگونه موقع درس خواندن خوابمان نگیرد

2- در مکانی که مشغول درس خوندن هستید نور باشد ( نور خورشید یا نور چراغ )

بدن ما برای پاسخ به سیگنال های محیطی مانند نور و تاریکی هماهنگ است. در حالی که رابطه بین نور و خواب غیرمستقیم است – ممکن است در اتاقی با نور خوب بخوابید یا در تاریکی بیدار بمانید – نور نشانه ای است که می تواند به تقویت بیداری کمک کند.

وقتی نوبت به مطالعه می رسد، سعی کنید محیطی در روز را با نور زیاد انتخاب کنید. اگر هوا تاریک است، یک لامپ یا نور بالای سر ممکن است برای هوشیار نگه داشتن شما کافی نباشد.

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

در موقع درس خواندن به حالت دارز کش نباشید

در موقع درس خواندن به حالت دارز کش نباشید

3-صاف بنشینید

شاید راحت بودن در حین مطالعه وسوسه انگیز باشد، اما به شما کمکی نمی کند که بیدار بمانید. دراز کشیدن با افزایش فعالیت در سیستم عصبی پاراسمپاتیک مرتبط است که به دلیل نقش آن در عملکردهایی مانند “استراحت و هضم” شناخته شده است.

در مقابل، راست نشستن با فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک مرتبط است. سیستم عصبی سمپاتیک عملکردهایی مانند هوشیاری را کنترل می کند.

چگونه موقع درس خواندن خوابمان نگیرد… با درست نشستن در هنگام مطالعه.

مطالعه‌ای در سال 2014 بررسی کرد که آیا ایستادن یا دراز کشیدن بر عملکرد تست حافظه کاری تأثیر می‌گذارد. نویسندگان گزارش دادند که وقتی شرکت کنندگان برای آزمایش دراز می کشیدند، کیفیت خواب گزارش شده توسط خود آنها بر عملکرد آنها تأثیر منفی می گذاشت.

هنگامی که شرکت کنندگان در حالت ایستاده نشسته بودند، کیفیت خواب بر عملکرد تأثیری نداشت. این چه ارتباطی با مطالعه دارد؟ اگر احساس خستگی می کنید، نشستن ممکن است به شما کمک کند متمرکز و هوشیار بمانید.

همچنین ممکن است بخواهید هنگام مطالعه به جای نشستن، ایستادن را امتحان کنید. ایستادن و حرکت هر از گاهی ممکن است به تقویت گردش خون شما کمک کند. این به نوبه خود ممکن است از خواب آلودگی شما جلوگیری کند

ترجیحا در اتاق خواب مشغول به درس خواندن نشوید

چگونه موقع درس خواندن خوابمان نگیرد

4-از اتاق خواب خود دوری کنید.

اگر در یک اتاق خوابگاه یا آپارتمان مشترک زندگی می کنید، راحت ترین مکان برای مطالعه نیز ممکن است جایی باشد که معمولاً در آن می خوابید.

اما بهتر است از مطالعه در هر مکانی که با خواب مرتبط است خودداری کنید، زیرا ممکن است احساس خواب آلودگی در شما ایجاد کند.

در صورت امکان، در جای دیگری مانند کتابخانه، کافی شاپ، یا یک منطقه اختصاصی و پر نور از خانه خود دور از اتاق خواب خود مطالعه کنید. با جدا نگداشتن مکان مطالعه و خواب می توانید مطالعه بهتری داشته باشید.

چگونه موقع درس خواندن خوابمان نگیرد مقاله ای که می تواند به دوستان شما کمک کند. لطفا این مقاله را بدوستان خود معرفی کنید.

تا می توانید آب بنوشید

5- در طول روز بمقدار کافی آب بنوشید.

گاهی اوقات خستگی یا خواب آلودگی نشانه کم آبی بدن است. اما کم آبی فقط انرژی شما را تخلیه نمی کند، بلکه ممکن است عملکردهای شناختی را مختل کند و مطالعه را دشوار کند.

یک منبع معتبر در سال 2010 به بررسی کم آبی بدن، از جمله اثرات آن بر عملکرد مغز پرداخت. نویسندگان گزارش کردند که سطوح خفیف تا متوسط ​​کم آبی ممکن است حافظه کوتاه مدت، تمرکز، توانایی ریاضی، هوشیاری و ادراک را مختل کند.

برای اطمینان از اینکه هنگام مطالعه چرت نمی‌زنید، در طول روز هیدراته بمانید. این به ویژه اگر از نظر بدنی فعال هستید یا در آب و هوای گرم زندگی می کنید بسیار مهم است.

در حالی که مقداری که باید بنوشید از فردی به فرد دیگر متفاوت است، حدود نیم گالن در روز را هدف قرار دهید.

غذاهای سالم بخورید

6-  غذا خوردن را فراموش نکنید (سالم)

چه چیزی و چه مقدار می خورید بر سطح انرژی شما تأثیر می گذارد. در حالی که ممکن است وسوسه انگیز باشد که هنگام مطالعه با خودتان رفتار کنید، اما به شما کمکی نمی کند که بیدار بمانید.

تنقلات شیرین و غذاهای ناسالم می توانند قند خون شما را افزایش داده و سپس سقوط کنند و احساس تنبلی در شما ایجاد کنند.

از سوی دیگر، اگر فراموش کنید که غذا بخورید یا زیاد بخورید، ممکن است متوجه شوید که چرت می‌زنید. در عوض، رژیم غذایی کم حجم اما مکرر را هدف قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که هر وعده غذایی حاوی پروتئین، کربوهیدرات پیچیده و منبع چربی سالم است. برخی از نمونه ها عبارتند از: پروتئین: ماهی سفید (مانند ماهی کاد، هالیبوت، تیلاپیا، دست و پا کردن)، عدس، لوبیا، مرغ گوشتی سفید، کره بادام زمینی، توفو، گوشت گاو بدون چربی، تخم مرغ، ماست یونانی .

کربوهیدرات های پیچیده: میوه ها، سبزیجات، آجیل، لوبیا، نخود، جو، برنج قهوه ای، نان گندم کامل چربی های سالم: آووکادو، ماهی قزل آلا، تخم مرغ، آجیل، روغن زیتون، روغن نارگیل، کره آجیل

تکنیک های مطالعه

چگونه موقع درس خواندن خوابمان نگیرد

7- تکنیک های مطالعه فعال داشته باشید.

خواندن و بازخوانی یادداشت های کلاس یا یک کتاب درسی ممکن است برای بیدار نگه داشتن شما کافی نباشد، چه رسد به جذب اطلاعات.

با استفاده از تکنیک های مطالعه فعال، خود را بیدار نگه دارید – و از جلسات مطالعه خود بیشترین بهره را ببرید. برای انجام این کار، یک یا چند مورد از موارد زیر را امتحان کنید: اطلاعات را به نقشه، کارت نشانه، نمودار، نمودار یا سایر تصاویر بصری منتقل کنید.

بلند خواندن و یا مطالب را به یک همکلاسی آموزش دهید. تمرینات تمرینی انجام دهید.برای خود مثال بزنید و پرسش درست کنید و به آنها پاسخ دهید.

مطالعه با دوستان شما را بیدار نگه می دارد

مطالعه با دوستان شما را بیدار نگه می دارد

8-  با دوستان خود مطالعه کنید.

با صحبت کردن در مورد مطالب با همکلاسی، دوست یا گروه مطالعه، از تکان دادن سر خودداری کنید. مطالعه اجتماعی نه تنها انگیزه و محرک است، بلکه می تواند دیدگاه ها و تفسیرهای جدیدی از مطالب کلاس ارائه دهد.

از کسی بخواهید که یک مفهوم گیج کننده را برای شما توضیح دهد، یا درک خود را با آموزش مطالب به دوستان خود تقویت کنید.

اگر ترجیح می دهید به صورت انفرادی مطالعه کنید، ممکن است متوجه شوید که مطالعه ساده در حضور دیگران باعث می شود راحت تر به خواب نروید.

خواب با کیفیت داشته باشید

9- خواب با کیفیت داشته باشید

خواب نقش مهمی در خلق و خو، توجه، انگیزه و حافظه ایفا می کند که همه اینها بر یادگیری تأثیر می گذارد. پس جای تعجب نیست که خواب ضعیف با عملکرد تحصیلی ضعیف مرتبط است.

اولویت دادن به خواب – هم در کوتاه مدت و هم در بلندمدت – ممکن است موثرترین راه برای هوشیاری در هنگام مطالعه باشد.

در یک مطالعه در سال 2019، به دانش‌آموزان اطلاعات واقعی در طول 5 ساعت ارائه شد. در اواسط دوره 5 ساعته، آنها یا یک ساعت چرت زدند، فیلمی را تماشا کردند یا اطلاعات را جمع کردند.

آنها 30 دقیقه پس از پایان دوره آموزشی و 1 هفته پس از پایان دوره آموزشی بر روی مواد مورد آزمایش قرار گرفتند. محققان دریافتند که پس از 30 دقیقه، دانش‌آموزانی که چرت می‌زدند بهتر از دانش‌آموزانی که فیلم تماشا می‌کردند، می‌توانستند اطلاعات را به خاطر بیاورند.

با این حال، پس از 1 هفته، تنها دانش آموزانی که چرت زده بودند، اطلاعات را بهتر به خاطر می آوردند. زمانی را برای چرت زدن اختصاص دهید و به یک برنامه خواب منظم پایبند باشید تا مطالعه را آسان تر کنید.

کلام آخر

چگونه موقع درس خواندن خوابمان نگیرد، مقاله ای که به آن پرداختیم. زمانی که به مطالعه نیاز دارید، هوشیاری و تمرکز می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص در پایان یک روز طولانی. اما راه‌هایی برای تقویت هوشیاری و اجتناب از تکان دادن سر در وسط یک جلسه مطالعه وجود دارد.

کلید این است که عادات سالمی مانند هیدراته ماندن، خوردن وعده‌های غذایی متعادل، ورزش کردن و اولویت‌بندی خواب در هر زمان که ممکن است، اتخاذ کنید.

راهبردهای دیگری که ممکن است به شما کمک کند عبارتند از مطالعه با دوستان در یک منطقه با نور خوب، اجتناب از اتاق خواب و استفاده از تکنیک های یادگیری فعال.

منبع: www.healthline.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید