آیا احتمال برخورد شهاب سنگ با کره زمین وجود دارد؟

0
1208
آیا احتمال برخورد شهاب سنگ با کره زمین وجود دارد؟
Near-Earth asteroid, computer artwork.

تصور می شود که سالانه هزاران شهاب سنگ با وزن حدود یک پوند به زمین می افتند. اما بسیاری از این رویدادها مورد توجه قرار نمی گیرند. زیرا سنگ های کوچک در جنگل های خالی از سکنه یا آب های باز اقیانوس فرود می آیند.

تکه‌های زباله‌های فضایی طبیعی معمولاً تکه‌های سنگی دنباله‌دارها یا سیارک‌ها. گاهی از سفرهای خود در جو زمین جان سالم به در می‌برند و به زمین برخورد می‌کنند.

آیا احتمال برخورد شهاب سنگ با کره زمین وجود دارد؟

 اما چنین رویدادی واقعاً چند بار اتفاق می‌افتد؟

در حالی که برخوردهای بزرگ نسبتاً نادر است، هزاران قطعه ریز سنگ فضایی به نام شهاب سنگ هر سال به زمین برخورد می کند.

بیل کوک و آلثیا مورهد از دفتر محیط‌های شهاب‌سنگ ناسا به Space.com گفتند، با این حال، اکثر این رویدادها غیرقابل پیش‌بینی هستند و مورد توجه قرار نمی‌گیرند، زیرا در بخش‌های وسیعی از جنگل‌های خالی از سکنه یا در آب‌های آزاد اقیانوس فرود می‌آیند.

برای درک برخورد شهاب سنگ ها روی زمین، مهم است که بدانید تکه های سنگ از کجا می آیند. شهاب‌سنگ‌ها بقایای صخره‌ای از یک دنباله‌دار یا سیارک هستند که در فضای بیرونی حرکت می‌کنند. اما وقتی این اجرام وارد جو زمین می‌شوند، شهاب‌ها محسوب می‌شوند.

مورهد گفت که بیشتر (بین 90 تا 95 درصد) این شهاب‌ها به طور کامل در جو می‌سوزند و در نتیجه رگه‌ای درخشان در آسمان شب دیده می‌شود.

با این حال، زمانی که شهاب‌ها از سقوط سریع خود به سمت زمین جان سالم به در می‌برند و به زمین می‌افتند، شهاب‌سنگ نامیده می‌شوند.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

محبوب‌ترین بارش‌های شهابی

انتظار می‌رود بارش شهابی یکی از محبوب‌ترین بارش‌های شهابی سال – در 11 و 12 آگوست. زمانی که زمین از میان دنباله‌ای از زباله‌های ایجاد شده توسط دنباله‌دار سویفت تاتل عبور می‌کند، نمایشی نفس‌گیر را به نمایش بگذارد.

با این حال، بینندگان نباید انتظار داشته باشند که پس از این بارش شهابی تماشایی، هیچ شهاب سنگی روی زمین پیدا کنند.

کوک گفت آنها از سیارک های دنباله دار سوئیفت-تاتل می آیند و بسیار شکننده هستند، زیرا ترکیبی از غبار یخ هستند.

آنها به اندازه کافی قوی نیستند که از عبور از اتمسفر با سرعت 132000 مایل در ساعت (212433 کیلومتر در ساعت) زنده بمانند و بنابراین هرگز شهاب سنگ تولید نمی کنند. تا زمانی که به ارتفاع 50 مایلی (80 کیلومتری) برسند کاملاً تبخیر می شوند.

فجایع غیر قابل پیش بینی

بیشتر شهاب سنگ هایی که روی زمین یافت می شوند کمتر از یک پوند وزن دارند. در حالی که ممکن است به نظر برسد که این قطعات ریز سنگ آسیب زیادی نمی‌رسانند.

شهاب سنگی با وزن 0.45 کیلوگرم که با سرعت 200 مایل در ساعت (322 کیلومتر در ساعت) حرکت می کند. می تواند از پشت بام خانه سقوط کند یا شیشه جلو اتومبیل را بشکند.

به عنوان مثال، هنگامی که شهاب سنگ گریمزبی در سال 2009 در انتاریو کانادا فرود آمد. شیشه جلوی یک ماشین شاسی بلند را شکست.

کوک و مورهد گفتند در حادثه دیگری، در سال 1992، شهاب‌سنگ‌ها به انتهای یک شورت مالیبو در پیکسکیل نیویورک برخورد کردند. خوشبختانه در این حوادث به کسی آسیب نرسید. کوک گفت با این حال، تکه‌های سنگی که از آسمان می‌افتند حتی بزرگترین نگرانی در مورد برخورد شهاب‌ها نیستند.

کوک گفت: چیزی که بیشترین آسیب را ایجاد می‌کند، موج ضربه‌ای است که توسط شهاب سنگ هنگام شکستن در جو [زمین] ایجاد می‌شود. بنابراین، لازم نیست مراقب سنگ‌های در حال سقوط باشید، باید نگران موج ضربه باشید.

به عنوان مثال، شهاب چلیابینسک – یک سیارک به اندازه یک ساختمان شش طبقه که در فوریه 2013 بر فراز روسیه وارد جو زمین شد – در 15 مایل (24 کیلومتر) بالاتر از سطح زمین شکست و موج ضربه ای معادل یک انفجار 500 کیلوتنی ایجاد کرد. کوک گفت. 1600 نفر مجروح شدند.

برخورد بزرگ دیگر شهاب سنگ تونگوسکا بود که بزرگتر از چلیابینسک و 10 برابر پرانرژی بود. این شهاب سنگ در 30 ژوئن 1908 بر فراز رودخانه تونگوسکا منفجر شد و 500000 هکتار (2000 کیلومتر مربع) جنگل خالی از سکنه را صاف کرد.

کوک و مورهد توضیح دادند که به دلیل موقعیت دورافتاده‌اش، این رویداد نمونه‌ای از شهاب‌سنگ است که اگر آنقدر بزرگ نبود، شناسایی نمی‌شد.

بارش شهابی

آیا می شودبرخورد شهاب سنگ ها را پیش بینی کرد؟

به طور کلی، اخترشناسان قادر به پیش‌بینی برخورد شهاب‌سنگ نیستند، عمدتاً به این دلیل که شهاب‌سنگ‌هایی که در فضای بیرونی سفر می‌کنند برای شناسایی بسیار کوچک هستند.

با این حال، حتی رویدادهای بزرگ شهاب سنگی که از سیارک‌ها سرچشمه می‌گیرند و می‌توانند در فضا ردیابی شوند، غیرقابل پیش‌بینی هستند.

مورهد توضیح داد که خوشبختانه بین 90 تا 95 درصد از شهاب‌ها از سقوط در جو زمین برای تولید شهاب‌سنگ زنده نمی‌مانند. این به این دلیل است که اعتقاد بر این است که بیشتر شهاب‌سنگ‌ها از دنباله‌دارهایی هستند که شکننده‌تر از سیارک‌ها هستند.

او گفت: فقط شهاب‌سنگ‌هایی که از مواد قوی‌تر ساخته شده‌اند، شهاب‌سنگ تولید می‌کنند. برای مثال، اگر [شهاب‌سنگ] تکه‌ای از یک سیارک باشد، به جای تکه‌ای از یک دنباله‌دار، احتمالاً کمی چگال‌تر، کمی قوی‌تر و به احتمال زیاد شهاب‌سنگ تولید می‌کند.

مورهد افزود، همچنین، اگر شهاب سنگ با سرعت کمتری به زمین نزدیک شود، سنگ احتمالاً از برخورد خود با جو زمین جان سالم به در خواهد برد. به عبارت دیگر، شهاب به طور کامل نمی سوزد و برخی از شهاب سنگ های باقی مانده به زمین می افتند.

مورهد گفت: «ما در واقع چند شهاب سنگ از ماه و مریخ دریافت می کنیم. این [شهاب‌سنگ‌ها] در واقع چاک‌هایی از ماه و مریخ هستند که در اثر برخورد از آن سیارات منفجر شده‌اند و سپس مدت زیادی را در فضا گذرانده‌اند تا در نهایت به عنوان یک شهاب‌سنگ به زمین برخورد کنند.

روش های برای اندازه گیری شهاب سنگ های که با زمین برخورد می کنند.

اگرچه پیش‌بینی این رویدادها تقریباً غیرممکن است، اما چند روش مختلف وجود دارد که محققان می‌توانند تعداد شهاب‌سنگ‌هایی را که به زمین سقوط می‌کنند اندازه‌گیری کنند.

مورهد توضیح داد، برای مثال، در مناطق خالی از سکنه مانند صحرا ها یا بالای یخچال‌های طبیعی در قطب جنوب، یافتن شهاب‌سنگ‌ها بر روی زمین و تاریخ‌گذاری آن‌ها بر اساس میزان هوازدگی که تجربه کرده‌اند، نسبتاً آسان است.

از آنجایی که این نواحی تا حد زیادی دست نخورده هستند، شهاب‌سنگ‌هایی که در آنجا قرار دارند، ایده‌ای کلی در مورد اینکه چه تعداد از سنگ‌های فضایی ممکن است در یک دوره زمانی به زمین برخورد کرده باشند، در اختیار دانشمندان قرار می‌دهند.

در حالی که آسمان‌نگاران نمی‌توانند پس از بارش شهاب‌سنگ‌ها را شکار کنند، مسیر خیره‌کننده‌ای که دنباله‌دار سویفت-تاتل پشت سر گذاشته است. نمایش نوری تماشایی را ارائه می‌کند که به بهترین وجه می‌توان آن را در آسمان صاف نیمکره شمالی در شب‌های اوت مشاهده کرد.

آیا احتمال برخورد شهاب سنگ با کره زمین وجود دارد؟

از یک دانشمند ناسا پرسیدیم:

آیا هرگز یک سیارک به زمین برخورد می کند؟

هیچ خطر برخورد شناخته شده ای وجود ندارد، اما شهاب سنگ های کوچک همیشه در جو زمین متلاشی می شوند. دکتر کلی فست، کارشناس دفاع سیاره ای و مدیر دفتر هماهنگی دفاع سیاره ای ناسا بیشتر به ما می گوید. بله، سیارک ها در طول تاریخ به زمین برخورد کرده اند و این اتفاق دوباره خواهد افتاد.

گرد و غبار، شهاب‌سنگ‌ها و حتی سیارک‌های کوچک همیشه به زمین برخورد می‌کنند و شهاب‌ها یا “ستاره‌های تیراندازی” را ایجاد می‌کنند که هنگام متلاشی شدن در جو می‌بینید.

اما برخورد سیارک‌هایی که بر سطح اثر می‌گذارند بسیار نادرتر است و در مقیاس‌های زمانی صدها تا هزاران تا میلیون‌ها سال اتفاق می‌افتد.

یافتن سیارک‌هایی که ممکن است خطری برای زمین باشند در اسرع وقت برای هشدار پیشرفته و در صورت لزوم برای کاهش خطرات برخورد آینده در صورت کشف، مهم است.

خبر خوب این است که پیدا کردن سیارک های بزرگتر بسیار آسان تر است و تعداد کمتری از آنها در منظومه شمسی وجود دارد.

منابع: www.nasa.gov

www.space.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید