آیا افزایش قد بعد از 18 سالگی امکان پذیر است؟

0
1064
آیا افزایش قد بعد از 18 سالگی امکان پذیر است؟

 

بسیاری از افراد از قد خود ناراضی هستند.  و بدنبال راه کار های برای افزایش قد هستند. اما آیا می توان کاری برای آن انجام داد؟ اگر این سوال را پرسیده اید، تنها نیستید.

برخی ادعا می کنند که تغذیه خوب یا ورزش های خاص می تواند قد شما را در بزرگسالی افزایش دهد. این مقاله به این موضوع می پردازد که آیا افزایش قد بعد از 18 سالگی امکان پذیر است یا خیر.

افزایش قد

 چه چیزی قد شما را تعیین می کند؟

قبل از بحث در مورد افزایش قد در بزرگسالی، مهم است که در وهله اول به این فکر کنید که چه چیزی قد شما را تعیین می کند.

پاسخ آسان ژنتیک است، اما این تمام داستان نیست. مطالعه دوقلوها یکی از راه هایی است که دانشمندان میزان تأثیر ژنتیک بر قد بدن را تعیین می کنند.

به طور کلی قد در دوقلوها همبستگی بالایی دارد. این بدان معنی است که اگر یکی از دوقلوها قد بلند باشد، احتمالاً دیگری نیز قد بلند خواهد بود. بر اساس مطالعات روی دوقلوها، تخمین زده می شود که 60 تا 80 درصد از تفاوت قد بین افراد به دلیل ژنتیک است.

20 تا 40 درصد دیگر به دلیل عوامل محیطی مانند تغذیه است. روند قد در سراسر جهان به نشان دادن اهمیت عوامل تغذیه و سبک زندگی کمک می کند.. یک مطالعه عظیم که شامل 18.6 میلیون نفر بود، تغییرات قد را در قرن گذشته گزارش کرد.

این مطالعه نشان داد که در بسیاری از کشورها، میانگین قد افراد در سال 1996 نسبت به سال 1896 بیشتر است. بهبود مصرف مواد مغذی در این کشورها ممکن است دلیل این تغییر باشد.

برای اکثر افراد، قد پس از 18 سالگی افزایش نمی یابد

حتی با یک رژیم غذایی سالم، قد اکثر افراد بعد از سن 18 تا 20 سالگی افزایش نمی یابد.دلیل توقف افزایش قد شما استخوان ها، به ویژه رشد شما است.

صفحات رشد یا صفحات اپی فیزیال، قسمت هایی از غضروف های تخصصی در نزدیکی انتهای استخوان های بلند شما هستند. افزایش قد در درجه اول به دلیل بلند شدن استخوان های بلند شماست، زیرا صفحات رشد هنوز فعال یا “باز” ​​هستند.

نزدیک به پایان بلوغ، تغییرات هورمونی باعث سفت شدن یا “بستن” صفحات رشد و توقف طولانی شدن استخوان ها می شود. صفحات رشد در زنان حدود 16 سالگی و در مردان بین 14 تا 19 سالگی بسته می شود.

گرچه رشد واقعی استخوان های بلند در بیشتر بزرگسالان رخ نمی دهد، برخی تغییرات جزئی روزانه در قد معمولی است.

علت این تغییر در طول روز فشرده شدن جزئی دیسک های ستون فقرات شماست. فعالیت های روزانه بر غضروف و مایع ستون فقرات شما تأثیر می گذارد و با پیشرفت روز باعث کاهش جزئی قد می شود. این کاهش قد در طول روز ممکن است تا حدود نیم اینچ باشد.

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که ارتفاع دیسک‌های ستون فقرات ممکن است تا سنین جوانی همچنان افزایش یابد، اما تأثیر آن بر قد کلی حداقل است.

افزایش قد قبل از 18 سالکی

هیچ ورزش یا تکنیک های کششی نمی تواند شما را بلندتر کند

یک افسانه رایج قد این است که برخی از تمرینات یا تکنیک های کششی می توانند  در شما افزایش قد ایجاد کند. بسیاری از مردم ادعا می کنند که فعالیت هایی مانند آویزان کردن، کوهنوردی، استفاده از میز معکوس و شنا می تواند قد شما را افزایش دهد.

متأسفانه شواهد خوبی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد. درست است که قد شما در طول روز به دلیل فشردگی و رفع فشار دیسک های غضروفی در ستون فقرات کمی متفاوت است.

با برداشتن فشار دیسک، برخی از این فعالیت ها می توانند به طور موقت قد شما را تا حد بسیار کمی افزایش دهند. با این حال، این یک تغییر واقعی در ارتفاع نیست، زیرا هر تغییری به سرعت معکوس می شود

.

ورزش (از جمله وزنه برداری) احتمالاً به قد شما آسیب نمی رساند

بسیاری از مردم نگران این هستند که ورزش، به ویژه وزنه برداری، می تواند برای قد شما مضر باشد.بخشی از این نگرانی مختص کودکان و نوجوانانی است که صفحات رشد آنها بسته نشده است.

غضروف صفحات رشد ضعیف تر از استخوان بالغی است که در دوران بزرگسالی تشکیل می شود و به طور بالقوه می تواند راحت تر آسیب ببیند.

با این حال، بیشتر تحقیقات نشان می دهد که تمرینات با وزنه در تمام سنین ایمن و مفید است، به شرطی که نظارت مناسبی بر روی آن انجام شود. علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که تمرین با وزنه قبل از بزرگسالی باعث کاهش رشد نمی شود. اکثر پزشکان و متخصصان پزشکی ورزشی نیز موافق هستند که نیازی به اجتناب از وزنه زدن در کودکان و نوجوانان نیست.

یک مطالعه از 500 متخصص پزشکی ورزشی پرسید که آیا تا زمان بسته شدن صفحات رشد فرد باید از وزنه برداری اجتناب شود. 85 درصد از متخصصان گفتند که اجتناب از وزنه زدن ضروری نیست و تنها 10 درصد معتقد بودند که شاید بهتر باشد از وزنه زدن اجتناب کنید. علاوه بر این، تحقیقات دیگر نشان می دهد که نگرانی اولیه برای آسیب های تمرین با وزنه، عدم نظارت یا استفاده نادرست از تجهیزات است.

 مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

حرکات کششی برای افزایش قد

یک سبک زندگی سالم قبل از 18 سالگی ممکن است به شما کمک کند تا به پتانسیل قد خود برسید

این امکان وجود دارد که در بزرگسالی نتوانید افزایش قد داشته باشید. اما راه های وجود دارد که در نوجوانی افزایش قد داشته باشید.

به طور کلی، شما می خواهید مطمئن باشید که به اندازه کافی غذا می خورید و کمبود ویتامین یا مواد معدنی ندارید. در حالی که بسیاری از کودکان به اندازه کافی (یا حتی بیش از حد) غذا می خورند، کیفیت رژیم غذایی اغلب ضعیف است. به همین دلیل، بسیاری از افراد در جامعه مدرن دچار کمبود مواد مغذی مهمی مانند ویتامین D و کلسیم هستند.

یکی از راه‌های عالی برای مبارزه با کمبود مواد مغذی و رشد بهینه استخوان، افزایش مصرف میوه‌ها و سبزیجات است.

با این حال، یک تجزیه و تحلیل بزرگ از 36 مطالعه نشان داد که مصرف پروتئین بیشتر برای استخوان های شما مضر نیست. در واقع، مصرف بیشتر پروتئین برای تراکم استخوان ستون فقرات مفید بود.

یکی از راه های افزایش قد مصرف پروتئین

در هر وعده غذایی خودتان 20گرم پروتئین داشته باشید. منابع خوب پروتئین عبارتند از تخم مرغ، مرغ، گوشت بدون چربی و لبنیات. سویا و سایر حبوبات نیز سرشار از پروتئین هستند.

بین زن و مرد تفاوت های وجود دارد. اما برای داشتن قدی بلند هم زن ها و هم مردان باید در زمان رشد تغذیه مناسبی داشته باشند. عوامل محیطی مانند تغذیه در افزایش قد زن ها نقش بیشتری داشته است تا مردان.

این ممکن است تا حدی به دلیل تفاوت در دسترسی به غذا و مراقبت های پزشکی یا نرخ بالاتر پوکی استخوان در زنان باشد.

آیا افزایش قد بعد از 18 سالگی امکان پذیر است؟

برخی از شرایط پزشکی ممکن است باعث افزایش قد بزرگسالان شود

اگرچه بیشتر بزرگسالان بعد از 18 تا 20 سالگی بلندتر نمی شوند، اما استثناهایی برای این قانون وجود دارد. اول، بسته شدن صفحات رشد ممکن است در برخی افراد به تاخیر بیفتد.

اگر صفحات رشد پس از 18 تا 20 سالگی باز بمانند، که غیرمعمول است، قد می تواند همچنان افزایش یابد. دوم، برخی از غول‌پیکری رنج می‌برند.

این وضعیت باعث رشد بیش از حد می شود که اغلب به دلیل تولید بیش از حد هورمون رشد (GH) است. با این حال، این افراد معمولاً فقط تا زمانی که صفحات رشد آنها در حدود 22 سالگی بسته شود، قدشان افزایش می یابد. علاوه بر این، یکی از انواع هموکروماتوز، وضعیتی که در آن آهن بیش از حد در روده ها جذب می شود. نیز ممکن است باعث افزایش قد شود. به طور کلی، این شرایط می تواند ارتفاع را تا زمانی که صفحات رشد بسته شود افزایش دهد.

در مورد قد خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر بزرگسالی هستید که از قد خود راضی نیستید، در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید امتحان کنید: وضعیت بدنی خوب را تمرین کنید: وضعیت نامناسب می تواند چند اینچ قد هر کسی را از بین ببرد.

کفش‌های پاشنه‌دار یا درج‌دار را امتحان کنید: کفش‌هایی با پاشنه بلندتر انتخاب کنید یا در کفش‌های خود کفش‌های خود را به اندازه چند اینچ قرار دهید.

عضله سازی می تواند اعتماد به نفس را در شما افزایش دهد. در حالی که این استراتژی های ساده ممکن است کمک کننده باشد، برخی از افراد به اقدامات شدیدتری مانند درمان ها یا روش های پزشکی متوسل می شوند.

تعدادی از این روش‌ها شامل بلند کردن استخوان‌های ساق پا هستند. با این حال، به دلیل ماهیت تهاجمی و پرهزینه این عملیات، بسیاری از آنها چنین اقدامات شدیدی را انتخاب نمی کنند. این رویه ها حتی در برخی کشورها ممنوع است.

برخی دیگر به دنبال درمان با هورمون رشد (GH) هستند. در حالی که GH می تواند قد را در کودکانی که به درستی رشد نمی کنند بهبود بخشد، مزایای این درمان در بزرگسالان بعید است..

سبک زندگی و افزایش قد

اندازه قد خود را قبول کنید

اگرچه ممکن است نتوانید قد خود را به اندازه ای که می خواهید افزایش دهید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای پذیرش قد فعلی خود انجام دهید.

درک این نکته مفید است که قد همه چیز نیست. از اندازه قد خود راضی باشید و آن را بپذیرید.

در واقع، افراد موفق شاد زیادی در طول تاریخ وجود دارند که کوتاه قد بوده اند. اگرچه برخی از مردم فکر می‌کنند که کوتاه‌قدی شما را در معرض آسیب‌های روانی قرار می‌دهد، دانشمندان درباره صحت این موضوع بحث می‌کنند. محققان همچنین ایده استفاده از راهبردهای مقابله و تمرکز بر چیزهایی غیر از قد را ترویج کرده اند.

تهیه فهرستی از بهترین ویژگی های شما، چه فیزیکی و چه غیر فیزیکی، ممکن است به بهبود دیدگاه شما کمک کند.علاوه بر این، می توانید بر روی سایر زمینه های خودسازی تمرکز کنید. کاهش وزن یا افزایش عضله ممکن است اعتماد به نفسی که به دنبال آن هستید را به شما افزایش دهد.

کلام آخر

قد تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می شود و بیشتر افراد بعد از ۱۸ سالگی قد بلندتر نخواهند شد.با این حال، تغذیه مناسب در دوران کودکی و نوجوانی می تواند به شما کمک کند تا قد خود را به حداکثر برسانید.

اگر از قد خود ناراضی هستید، ممکن است بخواهید چند استراتژی ساده را در نظر بگیرید تا بهترین ظاهر و احساس خود را داشته باشید. اینها ممکن است شامل داشتن حالت بدنی خوب، پوشیدن کفش یا پاشنه یا بلند کردن وزنه برای عضله سازی باشد.

علاوه بر این، تمرکز بر نقاط قوت و سایر زمینه های خودسازی می تواند تمرکز شما را از قدتان دور کند. در نهایت، شما نمی توانید دستی که در زندگی به شما داده شد را تغییر دهید، اما می توانید به دنبال بهترین استفاده از آن باشید.

منبع: healthline

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید