آیا داشتن دوست و رفیق برای سلامتی خوب است؟

0
727
آیا داشتن دوست و رفیق برای سلامتی خوب است؟

آیا داشتن دوست و رفیق برای سلامتی خوب است؟ ایجاد و حفظ دوستی های سالم می تواند رفاه کلی شما را از طرق مختلف بهبود بخشد. مانند کاهش علائم استرس و ارائه یک سیستم پشتیبانی قابل اعتماد.

فواید دوستی آن را به بخشی ضروری از زندگی تبدیل می کند. می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت جسمی و روانی شما داشته باشد و می تواند بهزیستی شما را بهبود بخشد. اشکالی ندارد که بخواهید گاهی اوقات تنها باشید و در فضای شخصی خود غوطه ور شوید. اما تعاملات اجتماعی و دوستی ها سودمند هستند.

ارزش قائل شدن برای افراد دیگر و ایجاد دوستی به نفع هر دوی شماست. مهم نیست که چه ارزشی به یکدیگر ارائه می دهید. ممکن است سرگرمی های مشترکی داشته باشید. دیدگاه های مشابهی داشته باشید یا در صورت لزوم به یکدیگر کمک کنید.

درک مزایای دوستی می تواند به شما کمک کند تا روی حفظ روابطی که به شما احساس خوبی می دهد تمرکز کنید. همچنین ممکن است به شما کمک کند روی ایجاد دوستی های جدید با افرادی که از گذراندن وقت در اطراف آنها لذت می برید، کار کنید. برخی از مزایا عبارتند از:

1.کاهش سطح استرس و اضطراب

تحقیقات انجام شده در سال 2017 نشان می دهد که داشتن دوستی می تواند سطح استرس و اضطراب را کاهش دهد.

داشتن دوستان صمیمی در دوران نوجوانی و نوجوانی می تواند سلامت روان را در بزرگسالی ارتقا دهد. به همین ترتیب، ایجاد دوستی های سالم در بزرگسالی نیز به این معنا کمک می کند.

2.افزایش قدرت مغز

تحقیقات سال 2019 نشان می دهد که حمایت اجتماعی و دوستی می تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد. حفظ دوستی ها همچنین می تواند از زوال ذهنی بعدی در زندگی جلوگیری کند.

این مزایا تا سنین پیری باقی می‌ماند و یک مزیت مادام‌العمر برای حفظ دوستی‌های سالم ایجاد می‌کند. بر اساس یک مطالعه در سال 2017، مشارکت در روابط دوستانه می تواند به بهبود حافظه و یادآوری کمک کند.

3.کاهش احساس تنهایی

یکی از فواید داشتن دوست و رفیق این است که می تواند احساس تنهایی را کاهش دهد.تنهایی می تواند منجر به افسردگی و سایر مشکلات سلامت روحی و جسمی شود.

بنابراین کاهش این وضعیت سلامت روان شما را ارتقا می دهد. یک مطالعه سال 2018 نشان می‌دهد که دوستی‌های با کیفیت بالا حس حمایت و صمیمیت را به همراه دارند. یک مطالعه جداگانه از سال 2020 بر حمایت از حفظ دوستی در افراد مبتلا به آفازی متمرکز شد. مطالعات نشان می دهد که حفظ دوستی در مراحل اولیه بهبودی، حس همنشینی را تشویق می کند، تنهایی را کاهش می دهد و رضایت از زندگی را بهبود می بخشد.

4.افزایش سطح تناسب اندام

ورزش کردن با دوستان می تواند باعث افزایش سطح تناسب اندام شما شود. مطالعات سال 2017 نشان می دهد افرادی که با دیگران ورزش می کنند بیشتر ورزش می کنند و سطح استرس را کاهش می دهند. آنها همچنین بهبود روحی و جسمی را تجربه می کنند.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

5.سیستم پشتیبانی قوی

داشتن دوست و رفیق سالم تضمین می کند که شما یک سیستم پشتیبانی قوی دارید.دوستان شما می توانند از حمایت عاطفی برخوردار شوند و در تغییرات زندگی به شما کمک کنند. همچنین ممکن است با دانستن افرادی که می توانید در مواقع سختی یا هیجانی به آنها مراجعه کنید، احساس بهتری داشته باشید.

6.رضایت بیشتر از زندگی

طبق تحقیقات سال 2018، داشتن دوست و رفیق  سالم می تواند رضایت از زندگی را از چند جهت بهبود بخشد.

این شما را تشویق می کند که به دیگران اعتماد کنید و نگرش مثبت داشته باشید و شانس لذت بردن از زندگی را افزایش دهید. به ندرت دیدن دوستان می تواند رضایت از زندگی را تا 69 درصد کاهش دهد. دیدن دوستان خود بیش از یک بار در هفته این تعداد را از بین می برد و به شما امکان می دهد از زندگی خود لذت ببرید.

7.بهبود سلامت

مطالعات 2018 Trusted Source نشان می دهد که افرادی که دوستی سالم در دوران کودکی دارند. سلامتی را در بزرگسالی بهبود می بخشند.

آن‌ها فشار خون پایین‌تری و وزن سالم‌تری نسبت به افرادی که اجتماعی نبودند، تجربه می‌کنند. مطالعه دیگری در سال 2018 نشان می‌دهد که افرادی که برای سرطان شیمی‌درمانی می‌شوند. زمانی که دوستان خود را در حین درمان دارند، پیش آگهی بهتری دارند. این مطالعه نشان می دهد که بودن در کنار افرادی که دوستشان دارید و به آنها اعتماد دارید می تواند قدرت ذهنی و جسمی شما را بهبود بخشد.

3 راه برای حفظ دوستی سالم

8.کاهش سطح درد

تحقیقات سال 2017 منبع معتبر نشان می دهد که تجربه تماس فیزیکی با افرادی که از آنها مراقبت می کنید می تواند سطح درد شما را کاهش دهد. این فایده می تواند از روابط عاشقانه یا دوستانه حاصل شود.

در هر صورت، لمس کردن فردی که به او اهمیت می دهید می تواند به کاهش درد شما کمک کند.

9.تشویق با عادات سالم

گذراندن وقت با دوستانتان می تواند به شما در ایجاد و حفظ عادات سالم کمک کند. دوستان همفکر می توانند تأثیر خوبی داشته باشند و شما را تشویق کنند که سبک زندگی خود را در صورت ناسالم تغییر دهید. داشتن دوستان در کنارتان می تواند به شما کمک کند تا به یک سبک زندگی سالم پایبند باشید و عادت های ناسالم را کنار بگذارید.

3 راه برای حفظ دوستی سالم

راه هایی وجود دارد که می توانید برای بهبود زندگی و رفاه خود، دوستی های سالمی را حفظ کنید. با توجه به منبع مورد اعتماد موسسه ملی سالمندان برخی از راه‌های حفظ دوستی سالم عبارتند از:

 • زمان‌بندی برای آنها:

  اختصاص زمانی برای تعامل با دوستانتان می‌تواند به شما در حفظ روابط کمک کند.ممکن است به گفتگوی مجازی با آنها فکر کنید یا برای فعالیتی برنامه ریزی کنید که دوستی شما را تقویت کند.

 • با یک دوست ورزش کنید:

  فعال ماندن در یک محیط گروهی یا با یک دوست می تواند به شما کمک کند تا دوستی سالمی داشته باشید.بعلاوه، زمانی که مشتاقانه منتظر جنبه اجتماعی انجام آن هستید، به احتمال زیاد ورزش می کنید.

 • به مرزها احترام بگذارید:

  سام نبیل، درمانگر حرفه ای دارای مجوز، توضیح می دهد که احترام به مرزهای دوستتان ضروری است. تکیه کردن به آن‌ها برای کسی که می‌خواهد بیرون بیاید. اما بعد از آن ناپدید می‌شود، می‌تواند ناامیدکننده باشد و باعث محدود شدن تماس آنها شود.در مورد سلامتی دوست خود بپرسید یا اینکه آیا آنها توانایی این را دارند که قبل از ابراز احساسات خود را تخلیه کنید.

نکاتی برای پیدا کردن دوستان جدید

هنگامی که می خواهید دوستی های سالم ایجاد کنید، پیدا کردن دوستان جدید می تواند مفید باشد. برخی از راه هایی که می توانید دوستان جدیدی پیدا کنید عبارتند از:

 • درگیر یک سرگرمی باشید:

  می‌توانید سرگرمی‌هایی را که قبلاً از آن لذت می‌بردید شروع کنید یا چیزی را پیدا کنید. که قبلاً امتحان نکرده‌اید. این به شما امکان می دهد با افرادی که علایق مشابهی دارند ملاقات کنید و با آنها درگیر شوید.

 • خودتان را معرفی کنید:

  به همسایگان یا افرادی که مرتب می بینید نزدیک شوید و خود را به آنها معرفی کنید.این می تواند به شما کمک کند دوستی های جدیدی ایجاد کنید و اطرافیان خود را بشناسید.

 • یک گروه پشتیبانی را امتحان کنید:

  رفتن به یک گروه پشتیبانی با افراد همفکر می تواند به شما کمک کند فردی را پیدا کنید. که علایق مشترکی دارد. همچنین می توانید افرادی را بیابید که تجربیات زندگی مشابه شما را تجربه می کنند.

 • در جامعه بیشتر باشید:

  آدیتیا کاشیاپ میشرا، کارشناس روابط، توضیح می دهد که درگیر شدن در جامعه یکی از بهترین راه ها برای ملاقات با افراد جدید است.شرکت در رویدادها می تواند به شما کمک کند دوستان جدیدی پیدا کنید که علایق مشابهی دارند.

کلام آخر:

فواید داشتن دوست و رفیق می تواند سلامت روحی و جسمی شما را بهبود بخشد و به سلامت کلی شما کمک کند. می توانید دوستی های سالم فعلی را حفظ کنید یا راه هایی برای پیدا کردن دوستان جدید پیدا کنید.

برای پیدا کردن افرادی که از شما حمایت می کنند و به شما اهمیت می دهند، خیلی دیر نیست. این نکات می تواند به شما کمک کند در دوستی های فعلی خود تغییراتی ایجاد کنید یا با افراد جدید ارتباط برقرار کنید.

درک مزایا می تواند شما را تشویق کند که به آنجا بروید و فعالیت های اجتماعی را پیدا کنید که به شما احساس خوبی می دهد. مزایای دوستی گسترده است و می تواند همه زمینه های زندگی شما را بهبود بخشد. شما مجبور نیستید تنها باشید یا زندگی را به تنهایی طی کنید. استفاده از این نکات می تواند به شما کمک کند تا یک زندگی پرمحتوا و معنادار، همراه با دوستی های سالم بسازید.

 

منبع: psychcentral

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید