اثرات مضر ویپ برای سلامتی

0
574
اثرات مضر ویپ برای سلامتی

اثرات مضر ویپ برای سلامتی درطولانی مدت استفاده از سیگارهای الکترونیکی یا سایر محصولات بخارپز هنوز به خوبی شناخته نشده است. در سپتامبر 2019، مقامات بهداشتی فدرال و ایالتی تحقیق در مورد شیوع یک بیماری شدید ریوی مرتبط با سیگارهای الکترونیکی و سایر محصولات بخارپز را آغاز کردند. ما از نزدیک وضعیت را زیر نظر داریم و به محض اینکه اطلاعات بیشتری در دسترس باشد، محتوای خود را به روز خواهیم کرد.

بله همینطور است

شروع استفاده از سیگارهای الکترونیکی، یا تغییر از سیگار به سیگارهای الکترونیکی، خطر اثرات مخرب سلامتی را افزایش می دهد. به گفته منبع مورد اعتماد جامعه سرطان آمریکا، ایمن‌ترین گزینه این است که از مصرف سیگار و استعمال دخانیات خودداری کنید.

تحقیقات در مورد اثرات سلامتی استعمال دخانیات در حال انجام است، و ممکن است مدتی طول بکشد تا خطرات بلندمدت را درک کنیم. در اینجا چیزی است که ما در حال حاضر در مورد اثرات بخار مایعات با نیکوتین و بدون آن، و همچنین ماری جوانا یا روغن CBD می دانیم.

اثرات مضر ویپ برای سلامتی

چگونه ویپ روی قلب شما تأثیر می گذارد؟

تحقیقات اولیه حاکی از آن است که استعمال بخارات خطراتی برای سلامت قلب دارد. نویسندگان یک بررسی در سال 2019 اشاره می کنند. که آئروسل های مایع الکترونیکی حاوی ذرات، عوامل اکسید کننده، آلدئیدها و نیکوتین هستند.

هنگام استنشاق، این ذرات معلق در هوا به احتمال زیاد بر قلب و سیستم گردش خون تأثیر می گذارد. گزارشی در سال 2018 از مطبوعات آکادمی ملی (NAP) شواهد قابل توجهی پیدا کرد. که نشان می دهد مصرف یک پک از سیگار الکترونیکی نیکوتین باعث افزایش ضربان قلب می شود.

نویسندگان همچنین شواهد متوسطی را بیان کردند. که نشان می‌دهد مصرف یک پک از سیگار الکترونیکی فشار خون را افزایش می‌دهد. هر دو می توانند در دراز مدت بر سلامت قلب تأثیر بگذارند.

یک مطالعه در سال 2019 داده‌های یک نظرسنجی سراسری از نزدیک به 450000 شرکت‌کننده را ارزیابی کرد و هیچ ارتباط معنی‌داری بین استفاده از سیگار الکترونیکی و بیماری قلبی پیدا نکرد. با این حال، آنها دریافتند افرادی که هم سیگارهای معمولی و هم سیگارهای الکترونیکی می‌کشند.

بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند. مطالعه دیگری در سال 2019 بر اساس همان نظرسنجی سراسری نشان داد که استفاده از سیگار الکترونیکی با افزایش خطر سکته مغزی، حمله قلبی، آنژین صدری و بیماری قلبی مرتبط است.

نویسندگان مطالعه سال 2018 از داده‌های یک بررسی سلامت ملی مختلف استفاده کردند. تا به نتیجه‌گیری مشابهی برسند: سیگار کشیدن روزانه با افزایش خطر حمله قلبی همراه است. حتی اگر سایر عوامل سبک زندگی در نظر گرفته شوند.

در نهایت، یک منبع معتبر در سال 2017 در مورد اثرات قلبی عروقی بخارپز نشان می دهد. که سیگارهای الکترونیکی ممکن است خطرات خاصی را برای قلب و سیستم گردش خون ایجاد کند، به ویژه برای افرادی که قبلاً نوعی بیماری قلبی دارند.

چگونه ویپینگ روی ریه های شما تأثیر می گذارد؟

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که بخارپز ممکن است اثرات منفی روی ریه‌ها داشته باشد. اما تحقیقات بیشتری لازم است. به طور خاص، مطالعه‌ای در سال 2015 اثرات آبمیوه‌های الکترونیکی طعم‌دار را بر روی سلول‌های ریه انسان و سلول‌های ریه در موش‌ها بررسی کرد. محققان تعدادی از اثرات نامطلوب بر هر دو نوع سلول از جمله سمیت، اکسیداسیون و التهاب را گزارش کردند.

با این حال، این نتایج لزوماً قابل تعمیم به بخار در زندگی واقعی نیستند. یک مطالعه در سال 2018 عملکرد ریه 10 نفر را که هرگز بلافاصله پس از مصرف مایعات با یا بدون نیکوتین سیگار نکشیده بودند. ارزیابی کرد. محققان به این نتیجه رسیدند. که استعمال سیگار هم با نیکوتین و هم بدون آن، عملکرد طبیعی ریه را در افراد سالم مختل می کند.

با این حال، این مطالعه حجم نمونه کوچکی داشت. به این معنی که نتایج ممکن است برای همه صدق نکند. همان گزارش سال 2018 از NAP نشان داد که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض سیگار الکترونیکی اثرات نامطلوبی بر سیستم تنفسی دارد.

اما مطالعات بیشتری برای درک میزان کمک استخاره به بیماری‌های تنفسی مورد نیاز است. در نهایت، انتظار نمی رود که اثرات سلامت ریه برای 20 تا 30 سال مشاهده شود. به همین دلیل است که به همان اندازه طول کشید تا اثرات منفی سیگار بر سلامتی به طور گسترده شناخته شود. کامل.

ویپینگ چگونه روی دندان ها و لثه های شما تأثیر می گذارد؟

به نظر می رسد که ویپینگ اثرات منفی زیادی بر سلامت دهان و دندان دارد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2018 گزارش داد.

نویسندگان به این نتیجه رسیدند که کشیدن ویپ ممکن است خطر پوسیدگی را افزایش دهد. مطالعه دیگری در سال 2016 نشان می دهد که کشیدن ویپ با التهاب لثه، یک عامل شناخته شده در ایجاد بیماری های پریودنتال، مرتبط است.

در نهایت، همان گزارش NAP در سال 2018 به این نتیجه رسید که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه هم سیگارهای الکترونیکی نیکوتین و بدون نیکوتین می‌توانند به سلول‌ها و بافت‌های دهان در افرادی که سیگار نمی‌کشند آسیب بزنند.

آیا اثرات فیزیکی دیگری وجود دارد که باید در نظر گرفت؟

گزارش سال 2018 از NAP شواهد قابل توجهی پیدا کرد که نشان می دهد کشیدن ویپ باعث اختلال در عملکرد سلولی، استرس اکسیداتیو و آسیب به DNA می شود.

برخی از این تغییرات سلولی با ایجاد سرطان در درازمدت مرتبط بوده اند، اگرچه در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد بخار کردن باعث سرطان می شود. ویپینگ همچنین ممکن است اثرات نامطلوب خاصی بر گروه های خاص، به ویژه جوانان داشته باشد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) گزارش می دهد که مصرف نیکوتین می تواند به طور دائم بر رشد مغز در افراد زیر 25 سال تأثیر بگذارد.

سیگار یا ویپ

آیا بین ویپینگ و کشیدن سیگار تفاوتی وجود دارد؟

اثرات طولانی مدت کشیدن سیگار به خوبی مستند شده است و شامل افزایش خطر سکته مغزی، بیماری قلبی و سرطان ریه می شود. طبق گزارش CDCTrusted Source، سیگار کشیدن باعث تقریباً یک مورد از هر 5 مرگ در ایالات متحده می شود. به نظر می رسد که ویپینگ برای افرادی که سعی در ترک سیگار دارند انتخاب کم خطرتری باشد.

با این حال، این بدان معنا نیست که خطری وجود ندارد. حتی اگر مایع ویپ بدون نیکوتین باشد. تا به امروز شواهد محدودی در مورد اثرات طولانی مدت بخارپز وجود دارد. زیرا می دانیم که اثرات ریوی ویپینگ ده ها سال طول می کشد تا ایجاد شود.

اما بر اساس تجربه سیگار، اثرات نامطلوب مشابهی برای سلامتی از جمله COPD، بیماری قلبی و سرطان را می توان انتظار داشت.

با این حال، بخار دست دوم هنوز نوعی آلودگی هوا است که احتمالاً خطراتی برای سلامتی دارد. بر اساس گزارش NAP 2018، بخار دست دوم حاوی نیکوتین، ذرات معلق و ترکیبات آلی فرار (VOCs) در غلظت هایی است که بالاتر از سطح توصیه شده است. برای درک اثرات طولانی مدت قرار گرفتن دست دوم در معرض بخار سیگار الکترونیکی باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

آیا بین ویپینگ و جولینگ تفاوتی وجود دارد؟

JuulingJuul یک سیگار الکترونیکی نازک و مستطیلی است که می تواند در یک پورت USB شارژ شود. مایع الکترونیکی در یک کارتریج به نام Juulpod یا J-pod عرضه می شود و معمولاً حاوی نیکوتین است.

آیا این مایع نیکوتین دارد یا خیر؟

ویپینگ، با نیکوتین یا بدون آن، ایمن نیست. اما مصرف محصولات حاوی نیکوتین بیشتر خطر اعتیاد را افزایش می دهد.

وابستگی به نیکوتین یکی از خطرات اصلی مصرف نیکوتین است. یک مطالعه در سال 2015 نشان می دهد که افرادی که با نیکوتین استعمال می کنند.

مصرف نیکوتین به ویژه برای جوانان خطرناک است. جوانانی که با نیکوتین ویپ می کنند، احتمال بیشتری دارد که در آینده سیگار بکشند. با این حال، سیگارهای الکترونیکی، حتی بدون نیکوتین، همچنان خطرات سلامتی دارند. آبمیوه الکترونیکی بدون نیکوتین حاوی تعدادی مواد شیمیایی بالقوه سمی مانند مایعات پایه و مواد طعم دهنده است.

مطالعات نشان می دهد که دود بدون نیکوتین می تواند سیستم تنفسی را تحریک کند، باعث مرگ سلولی، تحریک التهاب و آسیب به رگ های خونی شود. برای درک عوارض جانبی ویپینگ بدون نیکوتین باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

اثرات مضر ویپ برای سلامتی

آیا طعم مایع ویپ مهم است؟

طعم مایع مهم است. گزارشی در سال 2016 نشان داد که بسیاری از مایعات ویپ حاوی مواد طعم‌دهنده در غلظت‌هایی هستند که ممکن است برای کاربران خطراتی ایجاد کند.

مطالعه دیگری در سال 2016 بیش از 50 طعم e-juice را آزمایش کرد. محققان دریافتند که 92 درصد طعم‌ها برای یکی از سه ماده شیمیایی بالقوه مضر آزمایش می‌شوند:

دی استیل، استیل پروپیونیل یا استوئین. محققان در یک مطالعه در سال 2018 دریافتند که سینامالدئید (موجود در دارچین)، او-وانیلین (موجود در وانیل) و پنتاندیون (موجود در عسل) همگی اثرات سمی روی سلول‌ها دارند. دشوار است که مطمئن شوید که کدام طعم‌ها حاوی محرک‌های تنفسی هستند، زیرا ترکیبات از برندی به برند دیگر متفاوت هستند. برای ایمن بودن، ممکن است بخواهید از طعم های ذکر شده در زیر اجتناب کنید:

 • بادام
 • نانسوخته
 • توت
 • کافور
 • کارامل
 • شکلات
 • دارچین
 • میخک
 • قهوه
 • پشمک
 • خامه ای
 • میوه ای
 • گیاهی
 • مربا
 • آجیل
 • آناناس
 • پودری
 • قرمز
 • تند
 • تندشیرین
 • آویشن
 • گوجه فرنگیگرمسیری
 • وانیل
 •  چوبی

 

آیا راه های دیگری برای به حداقل رساندن عوارض جانبی وجود دارد؟

اگر نگران اثرات نامطلوب بخارپز هستید، موارد زیر را امتحان کنید:

لیستی از مواد تشکیل دهنده را بخواهید با سازنده تماس بگیرید تا لیستی از مواد تشکیل دهنده مایع ویپ خود را بخواهید. اگر سازنده نتواند فهرستی از مواد تشکیل دهنده ارائه دهد، ممکن است نشانه ای از یک محصول نه چندان ایمن باشد.

از آب میوه های طعم دار خودداری کنید آب میوه های بدون طعم کمتر احتمال دارد که حاوی مواد طعم دهنده بالقوه سمی باشند.

نیکوتین مخروطی اگر از ویپینگ برای ترک سیگار استفاده می کنید. باید به تدریج دوز نیکوتین خود را کاهش دهید. انتقال به بخار بدون نیکوتین می تواند به شما در به حداقل رساندن عوارض جانبی کمک کند.

به مقدار زیاد مایعات بنوشید برای جلوگیری از علائمی مانند خشکی دهان و کم آبی بدن، بلافاصله پس از استعمال نوشیدنی آب بنوشید.

بعد از آن مسواک بزنید برای کاهش عوارض دهان پس از ویپینگ، مسواک بزنید تا سطح دندان هایتان را تمیز کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

صحبت با یک پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی در مورد خطرات ناشی از استفراغ ضرری ندارد، به خصوص اگر قبلاً یک بیماری مزمن مانند آسم دارید. همچنین اگر فکر می‌کنید که سیگار کشیدن پشت علائم جدیدی مانند سرفه، مشکل در تنفس یا افزایش ضربان قلب وجود دارد، ممکن است بخواهید با یک پزشک وقت بگیرید.

منبع: healthline

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید