صبحانه مهمترین وعده غذایی

دغدغه ای این روزای پدر مادرها تغذیه کودکانشان می باشد اهمیت صبحانه خوردن درکودکان هدف اصلی این مقاله می باشد.  یکی از مهترین وعده های غذایی صبحانه می باشد اگر انسان بعد از بیداری در شروع روز بدن خود را گرسنه نگهدارد گلوگز خون افت می کند که می تواند آسیب های به مغز وارد کند و این در مورد کودکان هم صدق می کند. اما اگر قند خون به حد نرمال خود برسد می تواند عملکرد مغز و یادگیری و تمرکز را افزایش دهد.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

پدر مادرها باید عادت نخوردن صبحانه را از کودکان خود دور کنند و یکی از راهکارها این است که شام را ساعت های اولیه شب میل کنند تا صبح کودک میل خوردن صبحانه را داشته باشد.

صبحانه های دوست داشتنی تدارک ببیند

عواقب نخوردن صبحانه

صبحانه راهی عالی برای تامین سوخت مورد نیاز بدن است. بچه‌هایی که صبحانه می‌خورند معمولاً سالم‌تر می باشند و احتمالاً فعالیت بدنی بیشتری دارند. نخوردن صبحانه باعث می شود بچه ها احساس خستگی، بی قراری یا تحریک پذیری کنند. در صبح، بدن آنها نیاز به سوخت گیری برای روز را دارد. اگر چیزی برای صبحانه نخورند، خلق و خوی و انرژی آن‌ها می‌تواند تا اواسط صبح کاهش یابد. صبحانه ممکن است به کنترل وزن کودکان کمک کند. صبحانه متابولیسم بدن را آغاز می کند، فرآیندی که بدن طی آن سوخت موجود در غذا را به انرژی تبدیل می کند.

برخی مطالعات نشان می دهد که بدن کالری را در صبح بهتر از اواخر شب می سوزاند. افرادی که صبحانه نمی خورند بیشتر در معرض اضافه وزن هستند زیرا ممکن است: در طول روز بیشتر میان وعده بخورید. در وعده های غذایی بعدی پرخوری کنید.

قدرت صبحانه بر روی مغز

برای بچه ها مهم است که هر روز صبحانه بخورند، اما آنچه که در صبح می خورند نیز مهم است. برای تقویت تغذیه، غذاهای صبحانه را انتخاب کنید که سرشار از غلات کامل، میوه ها یا سبزیجات و پروتئین هستند و در عین حال قند افزوده کمی دارند

خوردن صبحانه به کودکان کمک می کند تا فیبر، کلسیم و سایر مواد مغذی مهم بیشتری دریافت کنند می تواند به بچه ها کمک کند تا در مدرسه بهتر عمل کنند حافظه و توجه را بهبود می بخشد، که بچه ها باید یاد بگیرند صبحانه خورها نمرات بهتری می گیرند و در آزمون های استاندارد نمره بالاتری می گیرند.

صبحانه های ایرانی و سنتی

مدرن و سنتی

تهیه و تدارک صبحانه

وقتی صبح برای آماده کردن خود و بچه ها عجله دارید، درست کردن یک صبحانه سالم کار سختی است. این پیشنهادات عملی می تواند کمک کند: آشپزخانه خود را با گزینه های صبحانه سالم آماده کنید. تا جایی که می توانید از شب قبل آماده کنید (ظروف و ظروف را آماده کنید، میوه ها را خرد کنید و غیره). همه را 10 دقیقه زودتر بیدار کنید. اجازه دهید بچه ها در برنامه ریزی و تهیه صبحانه کمک کنند. در روزهایی که زمان کم است، جایگزین‌هایی (میوه‌های تازه، جعبه‌ها یا کیسه‌های غلات سبوس‌دار، غلات کم‌شکر، ماست یا اسموتی، مخلوط دنباله‌دار) را مصرف کنید.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

اگر بچه‌ها اول صبح گرسنه نیستند، صبحانه‌ای تهیه کنید که کمی دیرتر در اتوبوس یا بین کلاس‌ها بخورند.میوه های تازه، غلات، آجیل، یا نصف کره بادام زمینی و ساندویچ موز مغذی هستند، به راحتی درست می شوند و برای بچه ها آسان است

چه چیزی برای صبحانه سرو نشود

مطمئناً، شیرینی‌ها و برخی از صبحانه‌ها برای بچه‌ها قابل حمل، آسان و جذاب هستند.

اما بسیاری از آنها ارزش غذایی بیشتر از یک آب نبات ندارند و قند و کالری بالایی دارند. قبل از اینکه این شیرینی های صبحانه را در سبد خرید خود بیندازید، برچسب های تغذیه را با دقت بخوانید. همچنین ممکن است بخواهید صبحانه های موجود در مدرسه یا مهد کودک را بررسی کنید.

صبحانه های ناسالم را بشناسید

صبحانه های ناسالم

ایده های برای صبحانه های متفاوت

ایده هایی برای خوردن صبحانه لازم نیست وعده صبحگاهی تماماً در مورد غذاهای سنتی صبحانه باشد. می توانید آن را با هم مخلوط کنید تا غذاهای مختلف را در خود جای دهید و همچنان مواد مغذی و انرژی مورد نیاز کودکان را برای روز تامین کنید. یک صبحانه متعادل شامل غلات کامل، پروتئین و میوه یا سبزیجات سرو کنید.

می توانید هر روز وعده های متفاوت برای خود و کودکان تدارک ببنید یک روز تخم مرغ  یا یک روزغلات سبوس دار با شیر کم چرب با میوه یا آجیل وافل های سبوس دار با کره بادام زمینی یا پنیرهای طعم دار و یا تخم‌مرغ‌های پخته شده و برگ‌های اسفناج تازه یا بلغور جو دوسر با آجیل و میوه و دارچین پاشیده شده است نصف نان شیرینی کامل با کره بادام زمینی و میوه تازه (موز یا سیب) اسموتی صبحانه (شیر یا ماست کم چرب، میوه و جوانه گندم یا سبوس چرخانده شده در مخلوط کن) املت سبزیجات با نان تست گندم کامل خیار و هوموس را در یک گندم کامل برش داده شده است یا بوقلمون بدون چربی و گوجه فرنگی روی مافین برشته شده برنج باقی مانده را با سیب های خرد شده، آجیل و دارچین گرم کنید پنیر رنده شده روی یک تورتیلای گندم کامل، از وسط تا کرده و به مدت 20 ثانیه در مایکروویو قرار داده و روی آن را با پنیر یا هر طعم دهنده مورد نظر آغشته کنید. و یکی از مورد علاقه های کودکان پنکیک می باشد که می توانید با مزه دار کردن پنکیک آن را هر روز تغییر بدهید و تنوع ایجاد کنید.

البته این موارد نمونه های صبحانه های مدرن می باشند. زرگیل چند نوع از صبحانه های ایرانی و سنتی را هم براتون لیست می کند:

  • فرنی آرد برنج
  • شیربرنج
  • حلیم
  • عدسی
  • نان و پنیر و گردو
  • نان و تخم‌مرغ
  • نان و کره و مربا
  • نان و خرما همراه یک لیوان شیر

کلام آخر:

این لیست در عین سادگی و اینکه در دسترس ما ایرانیان بیشتر قرار دارد و هردو منو ( ایرانی و سنتی  – مدرن ) می تواند کمک بزرگی به رشد- و تمام موارد صحبت شده در مقاله ای از زرگیل – کمک شایانی بکند. ذایقه کودک خود را بشناسید و تلاش خود را در تغییر دادن مزه ها بکنید تا تمام ویتامین ها به بدن کودک برسد.

منبع: kidshealth.org

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید