باهوش ترین حیوانات جهان

0
1479
باهوش ترین حیوانات جهان

امروز کامل ترین مقاله درباره تحقیقات روی هوش حیوانات را در اختیار شـما قرار میدهیم. لیستی کـه امروز جمع آوری کرده ایم باهوش ترین حیوانات جهان را معرفی می کند، خیلی ها فکر می کنند سگ ها باهوش ترین اند، خیلی ها فکر می کنند کلاغ باهوش ترین اسـت و برخی هم فکر می کنند دلفین ها هستند کـه باهوش ترین اند، در ادامه این فهرست هیجان انگیز را مرور می‌کنیم.

مورچه

مورچه

مورچه‌ها باهوش ترین حشرات روی کره زمین شناخته می‌شوند. آن‌ها با داشتن بیشتر حجم مغز در بین حشرات بسیار باهوش، اجتماعی و استراتژیک عمل کرده و دقیقاً می‌دانند که چگونه ارتشی را برای جمع‌آوری غذا و یا حمله به خارج از پناهگاه خود بفرستند.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

عنکبوت جهنده

عنکبوت جهنده

عنکبوت‌های جهنده که از آن‌ها با عنوان پورتیای سبیل سفید هم یاد می‌شود توانایی یادگیری بالایی دارند و به عنوان باهوش ترین نوع حشرات در دنیا شناخته می‌شوند. دیده شده که عنکبوت‌های جهنده در حین برخورد با یک مشکل، بسیار هوشندانه و سنجیده عمل می‌کند. فریب دادن و اغوا کردن سایر عنکبوت‌ها از جمله مهارت‌های خطرناک و اصلی این حیوانات است.

عنکبوت جهنده از قدرت بینایی بسیار بالایی برخوردار است و از روش آزمون و خطا کاملاً برنامه‌ریزی شده و هدفمند برای به دام انداختن طعمه خود و شکار استفاده می‌کند که همین موضوع قدرت درک و شناخت بالای این عنکبوت را نشان می‌دهد. عنکبوت‌های جهنده رفت و آمد طعمه خود را به دقت بررسی کرده و ساعت‌ها زیر نظر می‌گیرد و در زمان درست با ضربه‌ای هدفمند و برنامه‌ریزی شده، آن را شکار می‌کند. همه این ویژگی‌ها باعث شده تا امروز شاهد حضور عنکبوت جهنده در لیست باهوش ترین حیوانات جهان باشیم.

سگ

سگ

باهوش ترین حیوانات جهان

سگ‌ها با قدرت یادگیری بالایی که دارند به عنوان حیواناتی شناخته می‌شوند که زندگی کردن را برای انسان‌ها آسان‌تر کرده‌اند. این حیوانات با آموزش‌های مناسب به راحتی می‌توانند معانی اشاره‌ها را درک کنند که در حقیقت نیازمند یک مهارت بالا و بسیار پیچیده ذهنی و هوشی است. سگ‌ها بسیار باهوش هستند چرا که انسان به راحتی با آموزش‌های لازم می‌تواند آن‌ها را طوری تربیت کند که شبیه به انسان‌ها رفتار کرده و در شرایط مختلف کمک‌رسان باشد.

کبوتر

کبوتر

باهوش ترین حیوانات جهان

از کبوترها با عنوان موش‌های پرنده نیز یاد می‌شود! این گونه از پرنده‌ها مانند سایر اقوام خود بسیار باهوش بوده و همان‌طور که احتمالاً تا به حال شنیده‌اید از کبوترها در گذشته به عنوان پیام‌رسان استفاده می‌شد. این حیوانات قادرند تا موقعیت مکان‌های مختلف را برای مدت‌ها به یاد بسپارند و البته در آن واحد چند وظیفه را به صورت همزمان انجام دهند. در واقع، تعداد کمی از حیوانات هستند که توانایی تمرکز کردن همزمان روی چند وظیفه را دارند و کبوترها یکی از آن‌ها به حساب می‌آیند.

اختاپوس نارگیلی یا رگ دار

اختاپوس نارگیلی یا رگ دار

خرچنگ

حیواناتی که در گروه خانواده سرپایان قرار می‌گیرند اکثراً به طرز قابل‌توجهی باهوش هستند، اما هوش اختاپوس یا همان هشت‌پاها بسیار قابل توجه‌تر بوده و این حیوان باهوش ترین نوع بی‌مهرگان شناخته می‌شود. همین موضوع باعث شده تا اختاپوس در لیست باهوش ترین حیوانات جهان رتبه 11ام را از آن خود کند. جالب است بدانید که طی آزمایش‌های انجام شده این حیوان قابلیت حل مسائل بسیار فوق‌العاده‌ای دارد! قابلیت تقلید و استتار اختاپوس هم بسیار بی‌نظیر است. همچنین این حیوان از حس لامسه بسیار بالایی برخوردار بوده و سرعت عمل بسیار بالایی دارد.

راکون

راکون

راکون

درست همانند سایر حیوانات باهوش، راکون‌ها هم اجتماع کوچکی داشته و از نظر برقراری ارتباط با سایر حیوانات بسیار متفاوت عمل می‌کنند. این حیوانات قادرند بسیاری از کارهای خود را به کمک انگشت شست و پنجه‌های خود انجام داده و به این ترتیب اغلب موانع را از سر راه بردارند. راکون‌ها دارای اعتماد به نفس بالایی بوده و همچنین بسیار شجاع هستند؛ به نظر می‌رسد که این حیوانات قادرند تا موقعیت را به نحو احسن تحت کنترل خود درآورند. راکون‌ها به صورت گله‌ای جابه‌جا می‌شوند و همچنین به شدت از یکدیگر محافظت می‌کنند.

سنجاب

سنجاب

سنجاب از جمله حیوانات بسیار باهوشی است که توانایی حل مسئله بالایی دارد. این حیوان با جثه کوچک و ظاهر فریبنده‌ای که دارد احتمالاً یکی از حیله‌گرترین و جسورترین حیواناتی است که در طبیعت وجود دارند. اگرچه زیستگاه اصلی سنجاب‌ها جنگل است اما این روزها به زندگی شهری نیز بسیار عادت کرده‌اند. حافظه سنجاب‌ها بسیار قوی است به طوری که تمامی تجارب خود در طول زندگی را به خوبی در ذهن خود ثبت می‌کنند و همین موضوع باعث شده تا امروز در لیست باهوش ترین حیوانات جهان در دیجی رو قرار بگیرند!

موش

موش

موش

موش‌ها برای بسیاری از افراد یکی از منزجرکننده‌ترین موجودات کره زمین هستند اما روانشناسان معتقدند که ساختار ذهنی آن‌ها بسیار شبیه به انسان است و از این رو آن‌ها را در آزمایشگاه‌ها به وفور مورد ارزیابی قرار می‌دهند. موش‌ها دارای توانایی ذهنی خاصی به نام فراشناختی هستند که این ویژگی تنها در انسان و تعداد کمی از پستانداران دیده شده است. این حیوانات می‌توانند از حس بویایی و شنوایی خود برای کشف مین و بمب استفاده کنند. در بررسی‌های انجام شده علائمی مبنی بر وجود احساسات پیچیده‌ای نظیر استرس، پشیمانی و حتی فقدان و هیجان نیز در این حیوانات دیده شده است!

خوک

خوک

باهوش ترین حیوانات جهان

مدت‌ زیادی است که خوک‌ها به عنوان حیواناتی باهوش‌تر از سگ‌ها، شناخته شده‌اند. خوک‌ها درست همانند سگ‌ها و گربه‌ها قابلیت آموزش دیدن دارند و همین موضوع باعث شده تا توجه‌ها بیشتر از گذشته سمت آن‌ها جلب شود. جالب است بدانید که خوک‌ها روابط اجتماعی بسیار پیچیده‌ای دارند و بسیار دیده شده که خوک‌های مادر برای فرزندان خود در حین نگه‌داری از آنان آواز بخوانند!

کاسکو (طوطی طوسی آفریقایی)

کاسکو

باهوش ترین حیوانات جهان

طوطی طوسی آفریقایی که در ایران با نام کاسکو شناخته می‌شود یکی از حیوانات اجتماعی، دوست داشتنی و در عین حال باهوش است که توانسته با هوش بالای خود در لیست باهوش ترین حیوانات جهان رتبه ششم را به خود اختصاص دهد. این حیوان توانایی آن را دارد که بیش از هزاران کلمه انسانی را در حافظه خود گنجانده و آن‌ها را ادا کند! برخی از محققان می‌گویند طوطی‌های خاکستری آفریقایی (کاسکوها) هوشی معادل یک بچه پنج ساله را دارا هستند! مشهورترین کاسکو “الکس” نام دارد که بین سال‌های 1977 تا 2007 توسط روانشناس حیوانات ایرنه پپر برگ مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته بود. در اواخر زندگی خود الکس قادر بود پنجاه شئ مختلف را شناسایی کرده و تعداد اشیاء را تا عدد 6 تشخیص دهد. همچنین این کاسکو قادر به درک مفاهیمی نظیر بزرگ‌تر، کوچک‌تر، مشابه و متفاوت نیز بود!

کلاغ

کلاغ

باهوش ترین حیوانات جهان

کلاغ‌ها باهوش ترین پرندگان روی کره زمین هستند. ضریب هوشی این حیوانات نسبت به سایر پرندگان به طرز قابل توجهی بیشتر است و درست همانند طوطی‌ها قادر به یادگیری حرف زدن می‌باشند. کلاغ‌ها شمارش کردن را بلد بوده و فرق بین اشکال و ساختار پیچیده را به خوبی درک می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کلاغ نیو کالدونیا (The New Caledonian Crow) برای بریدن برگ‌ها و ساقه‌های چمن و همچنین قلاب سیم‌ها چاقو ساخته و آن را در نواحی مختلف پنهان می‌کند! کلاغ‌ها صدف، آجیل و سایر مواد غذایی با پوشش سخت را از عمد داخل جاده قرار می‌دهند تا ماشین‌ها از روی آن‌ها عبور کنند. با این کار پوست سخت آن‌ها به راحتی شکسته شده و کلاغ می‌تواند از آن‌ها تغذیه کند! تفکر خلاقانه مشخصه اصلی کلاغ‌هاست اما رفتار اجتماعی این حیوانات نیز بسیار پیچیده بوده و مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است.

4- فیل

فیل

فیل‌ها به طرز شگفت‌انگیزی باهوش هستند. آن‌ها مغز بسیار بزرگی دارند و پیچیده‌ترین رفتار اجتماعی را در بین حیوانات از خود بروز می‌دهند. همچنین در این حیوانات نشانه‌‌هایی از هم‌نوع دوستی و فداکاری نیز به کرات مشاهده شده است. این حیوانات به شدت نسبت به فرزندان خود حس مسئولیت داشته و همواره از آن‌ها محافظت می‌کنند که همین ویژگی باعث شده تا جزو باهوش ترین حیوانات دنیا شناخته شوند. همچنین فیل‌ها در هنگام بیماری با جویدن برگ برخی از گیاهان و درختان از آن‌ها به عنوان دارو استفاده می‌کنند. همانند انسان‌ها فیل‌ها نیز چنانچه یکی از هم‌نوعان خود را از دست بدهند جسد آن را به روشی بسیار تشریفاتی دفن می‌کنند! از دیگر ویژگی‌های فیل‌ها می‌توان به بازیگوش بودن و توانایی توسعه مهارت و استدلال آن‌ها اشاره کرد.

شامپانزه

شامپانزه

شامپانزه

قدرت یادگیری در شامپانزه‌ها از سایر حیوانات بیشتر بوده و در انجام کارهای خلاقانه بسیار ادراکی عمل می‌کنند. همچنین شامپانزه‌ها حافظه بسیار خوبی دارند و با استفاده از زبان اشاره به راحتی می‌توانند با انسان‌ها ارتباط برقرار کنند. این حیوان قادر است با استفاده از شناخت پیشرفته‌ای که از ابزار دارد از آن‌ها برای ساخت اشیاء مورد نظر خود به روش خلاقانه‌ای استفاده کند. تحقیقاتی که در سال 2006 انجام شد نشان داد که شامپانزه‌ها 98 درصد از نظر ژنتیکی ساختاری مشابه با انسان دارند!

دلفین

دلفین

دلفین

دلفین‌ها به خوبی قادر به درک زبان بوده و همین موضوع باعث شده تا بتوانند برخی از حرکات بخصوص را به راحتی درک کنند. همچنین این حیوانات توانایی شمارش اشیاء و واکنش نشان دادن به سئوالاتی که از آن‌ها پرسیده می‌شود را دارند. دلفین‌ها قادرند اطلاعات دریافت شده صوتی و تصویری را پردازش کنند و همین موضوع نیز باعث می‌شود تا بتوانند صحنه‌های نمایش داده شده روی صفحه تلویزیون را به خوبی درک کنند.

اورانگوتان

اورانگوتان

اورانگوتان

در حال حاضر اورانگوتان‌ها باهوش ترین حیوان دنیا شناخته می‌شوند؛ این حیوانات با آموزش‌هایی که می‌بینند توانایی آن را دارند تا چوب اره کنند، با استفاده از یک چکش میخ را روی سطوح مختلف بکوبند و یا حتی مایعات را به کمک شلنگ بمکند! اما مهم‌ترین چیزی که باعث شده تا این حیوانات بسیار باهوش قلمداد شوند، توانایی آن‌ها در زمینه درک موقعیتی است که در آن قرار دارند. اورانگوتان‌ها قادرند تا در هر موقعیتی تصمیم مناسب را گرفته و اقدامات لازم را انجام دهند. به عنوان مثال، می‌توانند برای در امان ماندن از بارش باران، با استفاده از ابزارهایی که در طبیعت وجود دارد برای خود یک سرپناه درست کنند!

منبع Fabulaes

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید