با افکار منفی چگونه مقابله کنیم؟

0
1428
با افکار منفی چگونه مقابله کنیم؟

افکار منفی را چگونه می شود از خود دور کرد؟ بسیاری از ما زمان زیادی را در حال فکر کردن می گذارنیم. نگران آینده، تکرار رویدادهای گذشته و به طور کلی تمرکز بر بخش هایی از زندگی که باعث نارضایتی ما می شود.

در حالی که افکار منفی می توانند شما را از لذت بردن از تجربیات باز دارند، افکار منفی حواس شما از تمرکز بر چیزهای مهم منحرف می کند و انرژی شما را تخلیه می کنند.

آنها همچنین می توانند شما را مضطرب و افسرده کنند. خبر خوب این است که با تمرین اختصاصی، می توانید الگوهای تفکر منفی را با فکرهای مثبت جایگزین کنید که واقعا کمک می کنند. این می تواند انقلاب بزرگی در زندگی شما ایجاد کند. این 7 راه را برای مدیریت افکار منفی خود امتحان کنید.

تحریف های فکری را بشناسید.

ذهن انسان بسیار پیچیده است اگر شما به فکرهای منفی ادامه دهید یعنی دارید آنها را تقویت می کنید. اگر بتوانید آنها را تشخیص دهید، می توانید یاد بگیرید که آنها را به چالش بکشید. در اینجا چهار تعریف فکری رایج وجود دارد: فکر سیاه و سفید.

فرض کنید که شما مقصر هر اتفاقی هستید، مانند اینکه فکر می‌کنید کسی به شما لبخند نزده زیرا کاری برای ناراحت کردن او انجام داده‌اید. (به احتمال زیاد آن فرد روز سختی را سپری می کند و خلق و خوی او ربطی به شما ندارد.) این فکر را از خود دور کنید.

افکار منفی را به چالش بکشید.

هر زمان که فکرهای منفی به سراغتان می آید توقف کرده و درستی آن را ارزیابی کنید. فکر کنید دوستی پیش شما برای درد دل آمده و همان فکرهای منفی را دارد برای شما تعریف می کند. به او پیشنهاد چه کاری می دهید. همان کار را برای خود عملی کنید.

از خود بپرسید که آیا تصور می کنید بدترین اتفاق می افتد یا خود را به خاطر چیزی که آنطور که می خواستید پیش نرفته است سرزنش می کنید. و سپس در مورد نتایج یا دلایل احتمالی دیگر فکر کنید که چیزی متفاوت از آنچه انتظار داشتید رخ داده است.

شما قوی تر از فکرهای منفی هستید

شما قوی تر از فکرهای منفی هستید

 از افکار منفی فاصله بگیرید.

این امکان وجود دارد که یاد بگیرید چگونه از افکار منفی جدا شوید. یکی از راه‌های انجام این کار این است که زمان مشخصی (شاید پنج دقیقه) را برای فکر کردن به خود اختصاص دهید. سپس از آن استراحت کنید و به روز خود ادامه دهید.

دیگران را قضاوت نکنید.

همه ما معمولاً ناخودآگاه خود و دیگران را قضاوت می کنیم. مقایسه مداوم خود با افراد دیگر یا مقایسه زندگی خود با برخی ایده آل ها باعث نارضایتی می شود.

وقتی بتوانید قضاوت را کنار بگذارید (آسان نیست، اما ممکن است)، احتمالاً احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. برخی از راه‌های فاصله گرفتن از افکار قضاوت‌کننده عبارتند از: شناخت واکنش خود، مشاهده آن و سپس رها کردن آن.

یکی دیگر از تکنیک های مفید «قاضی مثبت» است. وقتی متوجه شدید که در حال قضاوت منفی یک شخص، خود یا موقعیتی هستید، به دنبال ویژگی مثبت نیز باشید.

مقاله ای مشابه از زرگیل

روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

شکرگزاری را تمرین کنید.

تحقیقات نشان می دهد که احساس قدردانی تاثیر زیادی بر سطح مثبت و شادی شما دارد. حتی زمانی که دوران چالش برانگیزی را در زندگی خود تجربه می کنید، معمولاً می توانید چیزهایی (حتی چیزهای کوچک) پیدا کنید که باید بابت آنها سپاسگزار باشید.

توجه به چیزهایی که خوب پیش می‌روند و باعث می‌شوند احساس شادی کنید، شما را با آنها در تماس نگه می‌دارد. یکی از راه های آسان و موثر برای انجام این کار، نگه داشتن یک دفتر خاطرات سپاسگزاری و نوشتن چند چیز در آن است.

روی نقاط قوت خود تمرکز کنید.

طبیعت انسان این است که روی نکات منفی تمرکز کند و مثبت را نادیده بگیرد. هرچه بیشتر بتوانید تمرکز روی نقاط قوت خود را تمرین کنید و روی اشتباهاتی که مرتکب شده اید تمرکز نکنید، احساس مثبت نسبت به خودتان و مسیری که زندگی تان در پیش دارد آسان تر خواهد بود.

اگر متوجه شدید که در مورد شخصیت یا اعمال خود افکار تند فکر می کنید، لحظه ای صبر کنید و به چیزی که در مورد خود دوست دارید فکر کنید.

به دنبال پشتیبانی حرفه ای باشید.

گر نمی توانید افکار خود را مدیریت کنید یا متوجه شدید که در توانایی شما برای انجام مسئولیت های روزانه یا لذت بردن از زندگی اختلال ایجاد می کند، به دنبال پشتیبانی حرفه ای باشید.

مشاوره و درمان می تواند به شما کمک کند تغییرات زندگی را تحمل کنید، رنج عاطفی را کاهش دهید و رشد خود را تجربه کنید.

 

منبع: www.psychologytoday.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید