تاثیر شگفت انگيز بغل کردن کودک : بغل کردن مزیت‌های فراوانی دارد که بر هیچکس پوشیده نیست. همه‌ی ما در زندگی نیاز به آغوش داریم تا احساس امنیت کنیم و مشکلات را پشت سر بگذاریم.

بغل کردن برای کودکان معانی دیگری نیز دارد. این امر آنقدر مهم است که در لحظات اولیه‌ی تولد نوزادان، از مادران خواسته می‌شود تا نوزاد خود را در آغوش گرفته و تماس پوستی برقرار کنند. حتی اگر مادر شرایط بغل کردن نوزاد خود را نداشته باشد، پدر نوزاد باید این مهم را انجام دهد.

از لحاظ علمی ثابت شده‌است که بغل کردن، عامل ترشح هورمون اکسی‌توسین است، هورمونی که به نام هورمون عشق مشهور شده است.

هورمون اکسی‌توسین اثرات و مکانیزم خاصی روی بدن دارد و باعث بهبود عملکرد و افزایش قوای بدنی می‌شود. این هورمون، شادی‌آور بوده و غم و غصه را نیز کاهش می‌دهد.

در این مقاله، ۹ دلیل برای در آغوش گرفتن کودکان را ذکر کرده‌ایم. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

۱.در آغوش گرفتن کودکان را باهوش می‌کند

محققان بیان می‌کنند که تماس فیزیکی و نزدیک با کودکان، در روند رشد مغزی آنان تاثیر به سزایی دارد.

در یک مطالعه که بر روی کودکان در یتیم خانه‌های اروپای شرقی انجام شد، مشخص شده است که رشد مغزی کودکانی که تماس فیزیکی کمتری داشته‌اند نسبت به بقیه همسالانشان (که در آغوش پدر و مادر بزرگ شده‌اند) کمتر بوده است.

همچنین در مطالعه دیگری، ضریب هوشی کودکان در بازه‌ی مشخصی اندازه‌گیری شد. سپس کودکان ۲۰ دقیقه در روز توسط بزرگسالان در آغوش گرفته شدند. این روند به مدت ده هفته تکرار شد و ضریب هوشی کودکان مجدد اندازه‌گیری شد. نتایج آزمایش نشان داد که ضریب هوشی در این مدت بالاتر رفته و کودکان به اصطلاح باهوش‌تر شده‌اند! تاثیر شگفت انگيز بغل کردن کودک

۲. باعث ادراک بهتر کودکان از دنیای اطراف می‌شود

بغل کردن کودک

بغل کردن کودک

احتمالا در اطرافیان خود دیده‌اید که بی دلیل نوزادان شروع به گریه کرده و هیچ چیز جز آغوش گرم پدر و مادر آنان را آرام نمی کند.

احساس و ادراک کودکان با بزرگسالان متفاوت است. ادراک کودکان در بدو تولد محدود است و به مرور زمان تکامل می‌یابد. تماس بدنی به کودکان این امکان را می‌دهد که اطرافیان خود را بهتر بشناسند و با آنان ارتباط قوی‌تری برقرار نمایند.تاثیر شگفت انگيز بغل کردن کودک

۳. باعث رشد جسمانی بهتر کودکان می‌شود

تماس فیزیکی برای رشد جسمانی کودکان اهمیت بسیار دارد.

محققان اثبات کرده‌اند کودکانی که برای مدت زمان مشخصی از آغوش مهربان والدین یا بزرگسالان دور بوده‌اند، رشد جسمانی و فیزیکی کمتری نسبت به بقیه همسالان‌شان داشته‌اند. آن‌ها این امر را در زمره‌ی موارد مربوط به شکست در رشد آورده‌اند. همچنین آنان نشان داده‌اند به محض آنکه تماس فیزیکی دوباره برقرار شود، بدن کودکان رشد خود را از سر خواهد گرفت.

  • شکست در رشد یک مشکل در فرایند رشد می باشد؛ به این معنی که رشد جسمانی کودکان مطابق با نمودارهای استاندارد پیش نمی‌رود. برای حل این مشکل، باید به پزشکان متخصص مراجعه کنید.

دلیل این امر با انجام تحقیقات مختلف به اثبات رسیده‌است. تحقیقات نشان داده‌اند که با ترشح هورمون اکسی‌توسین، هورمون‌های رشدی مانند انسولین (IGF-1) و فاکتورهای رشدی (NGF) روی یکدیگر اثر می‌گذارند و یکدیگر را تقویت می‌کنند. در نهایت این مکانیزم باعث رشد فیزیکی کودکان خواهد شد.

۴. باعث سلامت جسمانی کودکان می‌شود

شکی نیست که بغل کردن باعث سلامتی است و مزایای فراوانی برای سلامت روح و جسم دارد. وقتی کسی را در آغوش می‌گیریم، هورمون اکسی‌توسین ترشح می‌شود که این هورمون، اثرات بی‌نظیری روی سلامت جسمانی خواهد داشت.

  • اکسی‌توسین سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد و التهابات بدن را کم می‌کند. همچنین باعث می‌شود تا زخم‌ها و جراحات بدنی سریع‌تر بهبود یابد.

۵. در آغوش گرفتن باعث کاهش کج خلقی می شود

مادر و کودک

مادر و کودک

بغل کردن برای سلامت روانی کودکان بسیار مفید است. وقتی کودک بهانه‌گیری می‌کند، کمی او را بغل کنید تا آرام شود.

برخی از والدین تصور می‌کنند که در آغوش کشیدن کودک بدخلق، باعث می‌شود تا کودک یاد بگیرد برای در آغوش گرفته شدن و رسیدن به خواسته‌هایش بدخلقی کند و این چرخه مدام تکرار بشود. اما به هیچ‌وجه این‌طور نیست.

بغل کردن بدون آن‌که تسلیم خواست کودک شوید، به کودک شما می‌آموزد که شما همچنان او را دوست دارید؛ اما قرار نیست هر چیزی که بخواهد را به او بدهید.

در حقیقت در بدن ما، دو مکانیزم جداگانه برای احساسات وجود دارد:

  • شاخه‌ی برانگیختگی که احساسات را بیشتر می‌کند (مانند فشار دادن پدال گاز در رانندگی).
  • شاخه‌ی آرامش‌بخش که ترمزی برای شاخه‌ی برانگیختگی است (مانند فشردن پدال ترمز در رانندگی).

این تشبیه را همواره در ذهن خود داشته باشید: کودکی که کج خلقی می‌کند، در حال رانندگی با تمام سرعت در یک ماشین است که در نهایت نیز با یک مانع، تصادف خواهد کرد و ماشین متوقف خواهد شد. وظیفه پدر و مادرها این است که در این مواقع، ابتدا کودک را آرام نمایند تا سرعت ماشین کم شود. نادیده گرفتن کودک باعث می‌شود تا کودک پدال گاز را بیشتر فشار داده و تصادف نهایی او بسیار سهمگین‌تر شود.

در آغوش گرفتن یکی از مواردی است می‌تواند کودک شما را نجات دهد. اکسی‌توسین باعث می شود که شاخه‌ی آرامش‌بخش کار خود را انجام داده و کودک را از ضربه‌های سنگین مصون نگه دارد.

۶. در آغوش کشیدن باعث ایجاد تاب‌آوری می شود

کودکان در حال رشد هستند و سیستم عصبی و احساسی آن‌ها به مرور زمان تکامل می‌یابد. به عنوان مثال، هیچ نوزادی سرسخت و سرکش نیست؛ چرا که هنوز این موارد را نیاموخته و سیستم عصبی و احساسی کاملی ندارد.

  • کورتیزول ماده‌ای است که در هنگام پریشانی آزاد می‌شود. هنگامی که کودک احساس پریشانی کند، این ماده‌ی سمی در بدن و مغز کودکان پخش شده و باعث ایجاد درجات مختلف استرس می‌شود. استرس نیز بر سلامت روحی و جسمی کودکان تاثیر منفی دارد و برای همین است که نباید اجازه دهیم کودکان دچار مشکلات عاطفی شوند.

ترشح هورمون‌های استرس باعث می‌شود که سیستم ایمنی ضعیف شود، و این یعنی خوشامدگویی به انواع ویروس‌ها و عفونت‌ها برای ورود راحت به بدن و بروز بیماری.

استرس باعث می‌شود کارایی مغز کاهش یابد؛ استرس حافظه را کم می‌کند و توانایی گفتار کاهش می‌یابد. همچنین باعث افسردگی خواهد شد.

در آغوش گرفتن به کودکان کمک می‌کند تا احساسات مختلف را تجربه کنند، بدون آنکه ضربه ببینند. بنابراین کودکان یاد می‌گیرند تا در شرایط مختلف، احساسات خود را کنترل کرده و به اصطلاح دوام بیاورند.

۷. باعث خوشحالی کودکان می‌شود

بغل کردن منابع روان‌شناختی کودکان را افزایش می‌دهد.

منابع روان‌شناختی (خوش‌بینی، تسلط و عزت نفس) به تفاوت‌های فردی اشاره دارد که مستقیما سلامت جسمی و روانی را پیش‌بینی می‌کنند. این سه منبع‌ بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و اتفاقات بد زندگی را کمرنگ می‌کنند.

  • در حقیقت، اکسی‌توسین با ایجاد احساس علاقه، باعث می‌شود تا منابع روان‌شناختی کودکان گسترده شود و آنان احساس خوشحالی کنند.

۸. باعث بهبود روابط دوستانه می‌شود

بغل کردن اعتماد را افزایش می‌دهد. اعتماد برای ساختن یک رابطه‌ی دو طرفه بسیار ضروری است. هر چه اعتماد بیشتری بین افراد شکل گیرد، روابط دوستانه بین آنان نیز قوی‌تر خواهد بود.

اکسی‌توسین ترس را کم کرده، ریسک پذیری را افزایش داده و بین افراد رابطه‌‌ای بر پایه‌ی اعتماد برقرار می‌کند. با ایجاد احساس امنیت به کودکان، رابطه‌ی دوستانه عمیقی بین کودکان/بزرگسالان شکل خواهد گرفت.

۹. در آغوش کشیدن باعث همدلی می‌شود

در آغوش گرفتن کودک

در آغوش گرفتن کودک

تا به حال شده از موضوعی ناراحت باشید و حس کنید کسی شما را درک نمی‌کند؟ کافی است در همین لحظه یک نفر با علاقه تمام شما را بغل کند تا تمام آن احساسات مخرب، جای خود را به شادی و همدلی بدهد.

وقتی شما کودکتان را بغل می‌کنید، هر دو طرف با هم همدل می‌شوید. اکسی‌توسین ترشح شده، احساس همدلی را به شما و کودکتان منتقل خواهد کرد.

نتیجه‌گیری

از منظر علمی، بغل کردن باعث ترشح هورمون اکسی‌توسین می‌شود که احساس سرخوشی، رضایت، همدلی و… را به همراه خواهد داشت. همچنین این هورمون، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و مانع از نفوذ ویروس‌ها و میکروب‌ها به بدن می‌شود.

در آغوش گرفته شدن برای کودکان مفهومی ارزشمندتر دارد. این امر به کودکان کمک می‌کند تا خود و دنیای پیرامونشان را بهتر بشناسند و از لحاظ روانی و جسمانی رشد بهتری داشته باشند.

پس تا می‌توانید کودک خود را در آغوش بگیرید و او را ببوسید.

منبع:parenting for brain

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید