تاریخچه جشنواره فیلم کن و زهرا امیر ابراهیمی برنده امسال جشنواره کن

0
1214
تاریخچه جشنواره فیلم کن و زهرا امیر ابراهیمی برنده امسال جشنواره کن

فیلم کن این روز ها در حال اجرا است ایران مفتخر از این است که خانم زهرا امیر ابراهیمی یکی از برندگان این جشنواره می باشد.در این مقاله ما تصمیم داریم درباره تاربخچه آن بپردازیم. قبل از سال 1939، ژان زی، وزیر آموزش و هنرهای زیبا، تمایل داشت یک رویداد فرهنگی را در فرانسه برای رقابت با جشنواره بین المللی فیلم ونیز اجرا کند.

در نهایت بیش از یک سال پس از پایان جنگ در سال 1946، اولین دوره جشنواره بین المللی فیلم در کن متولد شد.

تولد جشنواره فیلم کن در سال 1939

همه چیز در ونیز در سال 1938 آغاز شد اعضای هیئت داوران موسترا تحت فشار هیتلر و موسولینی، چند ساعت قبل از اعلام نتایج رسمی به نفع یک مستند تبلیغاتی نازی، برندگان جایزه را تغییر دادند.

فیلیپ ارلانگر دیپلمات و مورخ فرانسوی که از این رویدادها شوکه شده بود، از قبل به فکر سازماندهی یک جشنواره رایگان، بدون هیچ فشار و محدودیتی افتاده بود.

این ایده زمانی رسمی شد که او از وزارت آموزش فرانسه در آن زمان، ژان زی، تاییدیه گرفت. جشنواره بین المللی فیلم در 1 سپتامبر 1939 همزمان با جشنواره فیلم ونیز در کن افتتاح شد.

تاریخچه جشنواره فیلم کن و زهرا امیر ابراهیمی برنده امسال جشنواره کن

تصویب به اتفاق آرا برای جشنواره فرانسه

بر جنبه اصلی این رویداد تاکید شد: هر کشور فیلمی را برای پیشنهاد برای مسابقه انتخاب می کند. فرانسه نمی خواست تنش های بیشتری ایجاد کند و تصمیم گرفت از همه کشورهای فیلمساز از جمله آلمان و ایتالیا دعوت کند که این دعوت را رد کردند.

بحران در تابستان 1939 شروع شد. عملیات نظامی آلمان چهره اروپا را تغییر داد و تنها 9 کشور موافقت کردند در اولین جشنواره شرکت کنند.کن به شهر جشنواره تبدیل می شود.

فرانسه نیز می خواست مانند ایتالیا این کار را انجام دهد و به جشنواره خود محیطی به همان اندازه معتبر داد. کن و بیاریتز در فهرست ده شهر فرانسه قرار گرفتند.

شایعاتی وجود داشت که کن قرار است برنده شود، اما در یک چرخش چشمگیر رویدادها، در 9 می 1939 اعلام شد که بیاریتز به عنوان خانه جشنواره انتخاب شده است. حامیان کن به کار بازگشتند و در نهایت با پیشنهاد افزایش مشارکت مالی شهرداری، برنده مسابقه شدند. بدین ترتیب، در 31 می 1939، شهر کن و دولت فرانسه شناسنامه رسمی جشنواره بین المللی فیلم را امضا کردند.

جشنواره فیلم کن در میان آشفتگی

اولین جشنواره در سال 1939 قرار بود از 1 تا 20 سپتامبر 1939 در سالنی در کازینو شهرداری برگزار شود. اولین بازدیدکنندگان جشنواره در ماه اوت وارد شدند و در مهمانی های مجلل شرکت کردند.

ژان گابریل دومرگ، نقاش، پوستر رسمی این جشنواره را تولید کرد.اما با تهدید روزافزون ابرهای جنگ، آنها فرار کردند. در 1 سپتامبر، نیروهای آلمانی به لهستان حمله کردند.

جشنواره به مدت 10 روز به تعویق افتاد، اما وضعیت فقط بدتر شد. در 3 سپتامبر جنگ اعلام شد و بسیج عمومی اعلام شد و ادامه جشنواره را غیرممکن کرد.یک نمایش – خصوصی – از فیلم آمریکایی Quasimodo ساخته ویلیام دیترل سازماندهی شد، که برای تبلیغ آن یک ماکت مقوایی از کلیسای نوتردام پاریس در ساحل ساخته شد.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

ادامه تاریخچه جشنواره  فیلم کن

جشنواره فیلم تاریخ یک جشنواره بین المللی فیلم های مستند تاریخی است که توسط ایسترا فیلم برگزار می شود. این جشنواره در ریجکا، کرواسی برگزار می شود.

جشنواره فیلم تاریخ با هدف ارائه بینشی به بینندگان و کارشناسان فیلم درباره تولید فیلم‌های مستند تاریخی معاصر و تلویزیونی، در عین حال مکانی را فراهم می‌کند که متخصصان سینما بتوانند با یکدیگر ملاقات کنند و ایده‌های خلاقانه خود را برای پروژه‌های آینده به اشتراک بگذارند.

برای نسخه ششم بعدی، ما به دنبال فیلم‌های مستندی هستیم که تاریخ را به عنوان یک داستان قانع‌کننده روایت می‌کنند. مهم نیست که یک سند زندگی‌نامه، مستند، انیمیشن یا کوتاه باشد. فیلم‌هایی که ما نمایش می‌دهیم.

داستان‌های شگفت‌انگیزی از افراد مشهور یا کمتر شناخته‌شده، رویدادها و ایده‌هایی را روایت می‌کنند که دنیایی را که در آن زندگی می‌کنیم شکل داده‌اند.

در سال 2022 به‌ویژه بر تاریخ اخیر تمرکز خواهیم کرد. جشنواره فیلم تاریخ از اولین سال خود (سپتامبر 2017) همکاری خود را با فیلمسازان مستند از سراسر جهان گرامی می دارد و گسترش می دهد. همه فیلم‌هایی که در جشنواره فیلم تاریخ به نمایش می‌گذاریم.

تاریخ را به شیوه‌های هیجان‌انگیز، اغلب غیرمعمول، گاه بسیار صمیمی و از نظر بصری جذاب روایت می‌کنند، اما در عین حال نور افشاگرانه‌ای را بر زمان حال می‌تابانند که دقیقاً یکی از اهداف جشنواره فیلم تاریخ است.

این فیلم‌ها تمام استعداد و اشتیاق مستندسازانی را نشان می‌دهند که به نظر می‌رسد همیشه تکنیک‌های بدیع و خلاقانه‌ای برای تبدیل تاریخ به داستانی هیجان‌انگیز پیدا می‌کنند. علاوه بر این، ما معتقدیم که ساخت فیلم مستند بر اساس آرشیو و تحقیقات برای درک گذشته و حال ضروری است، به ویژه به عنوان پاسخی به عصر اخبار جعلی.

فستوال کن در سال 2022

در سال 2022 ما قصد داریم مستندهایی را به نمایش بگذاریم که تأیید می کند که چگونه تاریخ می تواند بسیار هیجان انگیز باشد و تنوع، مدارا، گفتگوی بین فرهنگی و آشتی را به عنوان راهی برای گذر از گذشته و ساختن آینده ای بهتر ترویج کند. برنامه جشنواره شامل یک برنامه مسابقه و برنامه های موضوعی ویژه (کلاس های مستر، پانل ها، نمایشگاه ها و غیره) است.

زهرا امیر ابراهیمی

امیر ابراهیمی برنده بهترین بازیگر زن جشنواره کن شد

زهرا امیر ابراهیمی 41 ساله برای فیلم «عنکبوت مقدس» برنده شد که در آن نقش خبرنگاری را بازی می کند که تلاش می کند قتل های زنجیره ای روسپی ها در مشهد مقدس را حل کند.

زهرا امیر ابراهیمی ایرانی که در تبعید زندگی می‌کند و به دنبال یک کمپین بدنام کردن زندگی عاشقانه‌اش، روز شنبه با دریافت جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کن، از خوشحالی گریست.

او در مراسم اهدای جوایز به حضار گفت: “من برای حضور در این صحنه امشب راه زیادی را پیموده ام. داستان آسانی نبود.” او گفت که “سینما او را نجات داده است. تحقیر بود اما سینما بود، خلوت بود اما سینما بود، تاریکی بود اما سینما بود، حالا در یک شب شادی مقابل شما ایستاده ام.

عنکبوت مقدس به کارگردانی علی عباسی دانمارکی-ایرانی، الهام گرفته از داستان واقعی مردی از طبقه کارگر است که در اوایل دهه 2000 روسپی ها را کشت و به «قاتل عنکبوت» معروف شد.

عباسی از اجازه فیلمبرداری در ایران محروم شد و در نهایت در اردن شروع به فیلمبرداری کرد. ابراهیمی در اوایل دهه بیست و چند ساله‌اش برای نقش مکمل در یکی از طولانی‌ترین سریال‌های تلویزیونی «نرگس» به یک ستاره در ایران تبدیل شد.

زهرا امیر ابراهیمی تبعید شده از ایران

اما زندگی و حرفه او مدت کوتاهی پس از پایان برنامه از هم پاشید، زمانی که یک نوار جنسی در سال 2006 به صورت آنلاین به بیرون درز کرد که ادعا می شد او را به نمایش می گذاشت.

شخصیت ابراهیمی در «عنکبوت مقدس» نیز قربانی شایعات سخیف و شکار مردانه شده است. این فیلم نشان می‌دهد که فشار رسمی کمی برای دستگیری قاتل وجود داشته است که در نهایت به یک قهرمان در میان راست‌گرایان مذهبی تبدیل می‌شود.

زهرا امیر ابراهیمی گفت: «این فیلم درباره زنان است، درباره بدن آنها است، فیلمی پر از صورت، مو، دست، پا، سینه، جنسیت است. همه چیزهایی که نمایش آن در ایران غیرممکن است.

عباسی تاکید کرد که این فیلم نباید جنجالی تلقی شود. او به خبرنگاران گفت: هر چیزی که در اینجا نشان داده می شود بخشی از زندگی روزمره مردم است. شواهد کافی وجود دارد که مردم در ایران نیز رابطه جنسی دارند.

شواهد زیادی مبنی بر تن فروشی در همه شهرهای ایران وجود دارد. زهرا امیر ابراهیمی در تهران بزرگ شد و در آنجا به مدرسه نمایش رفت و اولین فیلم خود را در 18 سالگی ساخت و به سرعت با بازی در شخصیت‌های عاقل و اخلاقی شناخته شد.

من هنوز ایران را دوست دارم. در سال 2006، بازرسان ایرانی شروع به بررسی ویدیویی کردند که به طور گسترده در بازار سیاه توزیع شده بود.

زهرا امیر ابراهیمی در معرض دستگیری قرار داشت، از کشور گریخت. ابراهیمی در آن زمان گفته بود که قربانی یک «کارزار غیراخلاقی» شده است.

این پرونده آنقدر مطرح شد که دادستان کل تهران شخصاً به آن رسیدگی کرد. او در کنفرانس خبری پس از دریافت جایزه گفت: آنها می خواستند مرا از همه جا حذف کنند، از سینما حذف کنند. شاید خودکشی کنم، بمیرم. اما در نهایت با این جایزه اینجا هستم.

مشکلات زهرا امیر ابراهیمی و موفق شدن آن در جشنواره کن

ابراهیمی سپس به پاریس نقل مکان کرد، بدون اینکه فرانسوی بداند. و با مشاغل عجیب و غریب سرپا ماند. او به روزنامه لوموند گفت: “من هیچ چیز در مورد صنعت فیلم در فرانسه نمی دانستم.”

“هیچ کس نبود که به من کمک کند. دو یا سه سال طول کشید تا بفهمم کجا فرود آمده ام.” در مراسم اهدای جوایز، او از فرانسه تشکر کرد و وطن پذیرفته شده خود را “عجیب، متناقض و شاد نامید.

اما او افزود: “من هنوز ایران را دوست دارم. این کشور محبوب من است، اولین کشور من است و من همه آن مردم ایران را دوست دارم . حتی همه کسانی که زندگی من را نابود کردند.”

“عنکبوت مقدس” چندین نقد قوی در کن به خود جلب کرد و هالیوود ریپورتر گفت که بخش‌های از این فیلم آزاردهنده بود و همیشه برای افراد بدجنس نبود.

گاردین این فیلم را “روایتی تخیلی عجیب” خواند، اما افزود که “عباسی بدون شک نگرش های وحشیانه ای را منتقل می کند که قربانی ایجاد می کند”.

 

منابع :

thearabweekly.com

filmfreeway.com

www.cannes.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید