ترس از بیماری چیست؟ و چگونه با آن مقابله کنیم؟

0
1207
ترس از بیماری چیست؟ و چگونه با آن مقابله کنیم؟

نوسوفوبیا ترس شدید یا غیرمنطقی از ابتلا به یک بیماری است. این فوبیای خاص گاهی اوقات به سادگی به عنوان فوبیای بیماری شناخته می شود.

همچنین ممکن است بشنوید که از آن به عنوان بیماری دانشجویان پزشکی یاد می شود. این نام از فرضیات قبلی ناشی می شود که نوسوفوبیا بیشتر دانشجویان پزشکی را تحت تأثیر قرار می دهد. که با اطلاعاتی در مورد بیماری های مختلف احاطه شده اند.

اما برخی از شواهد سال 2014 از این ایده حمایت کمتری می کند. زمانی که شرایط سلامتی جدی در جامعه شما شیوع پیدا می کند، احساس نگرانی معمول است.

اما برای افراد مبتلا به nosophobia، این اضطراب می تواند بسیار زیاد باشد و بر زندگی روزمره آنها تأثیر بگذارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد nosophobia، از جمله علائم رایج و مقایسه آن با اختلال اضطراب بیماری، که قبلا به عنوان هیپوکندری شناخته می شد، بیشتر بخوانید.

nosophobia

ترس از بیماری چیست؟ و چگونه با آن مقابله کنیم؟

علائم ترس از بیماری یا nosophobia چیست؟

علامت اصلی nosophobia ترس و اضطراب قابل توجه در مورد ابتلا به یک بیماری است. معمولاً یک بیماری شناخته شده و بالقوه تهدید کننده زندگی مانند سرطان، بیماری قلبی یا اچ آی وی می باشد.

این نگرانی حتی پس از معاینه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی نیز ادامه دارد. ممکن است تمایل داشته باشید که به طور مکرر برای معاینه یا آزمایش به پزشک خود مراجعه کنید.

این ترس و اضطراب شدید می تواند منجر به علائم فیزیکی شود، از جمله: سرگیجه حالت تهوع افزایش نبض تعریق تنفس سریع و پی در پی مشکل خواب باشد.

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

نوسوفوبیا شامل اجتناب نیز می شود. ممکن است اصلاً نخواهید چیزی در مورد این بیماری بدانید. شنیدن آن در اخبار یا از دیگران ممکن است باعث ناراحتی شود.

یا ممکن است از وسایل حمل و نقل عمومی یا فضاهایی مانند فروشگاه های مواد غذایی اجتناب کنید. اگر سابقه خانوادگی بیماری خاصی دارید، ممکن است از همه عوامل خطر بالقوه اجتناب کنید.

از سوی دیگر، برخی از افراد مبتلا به nosophobia ترجیح می دهند تا آنجا که می توانند در مورد برخی بیماری ها یاد بگیرند.

نشانه های ترس از بیماری چیست؟

چه تفاوتی با هیپوکندری دارد؟

نوسوفوبیا اغلب با هیپوکندری اشتباه گرفته می شود که امروزه به عنوان اختلال اضطراب بیماری شناخته می شود. در حالی که nosophobia شامل ترس از ابتلا به یک بیماری خاص است.

اختلال اضطراب بیماری شامل نگرانی های عمومی تر در مورد بیماری است. فردی که مبتلا به اختلال اضطراب بیماری است. ممکن است نگران باشد که علائم جزئی، مانند گلودرد یا سردرد، نشانه چیزی جدی است.

فرد مبتلا به nosophobia ممکن است علائم فیزیکی نداشته باشد اما نگران است که در واقع یک بیماری خاص و جدی داشته باشد (یا قرار است داشته باشد).

به عنوان مثال، فردی که مبتلا به اختلال اضطراب بیماری است. ممکن است نگران باشد که سردرد او نشانه یک تومور مغزی است.

فرد مبتلا به nosophobia ممکن است دائماً نگران ایجاد تومور مغزی باشد. حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشد.افراد مبتلا به اختلال اضطراب بیماری نیز برای اطمینان بیشتر به پزشک باید مراجعه کنند.

ممکن است فرد مبتلا به nosophobia از فکر کردن به سلامت یا بیماری زمینه‌ای که نگران آن است اجتناب کند، اگرچه همیشه اینطور نیست.

اختلال اضطراب نشانه ای از ترس از بیماری است

چه چیزی باعث ترس از بیماری یا nosophobia می شود؟

عوامل متعددی ممکن است در ایجاد nosophobia نقش داشته باشند. و در بسیاری از موارد، دلیل زمینه ای مشخصی وجود ندارد.

اگر یکی از نزدیکان شما بیماری جدی دارد و عوارضی دارد. ممکن است نگران باشید که همین اتفاق برای شما هم بیفتد.

این به ویژه اگر از آن شخص مراقبت می کنید صادق است.

زندگی از طریق شیوع بیماری نیز می تواند به نوزوفوبیا کمک کند. در این موارد، ممکن است غرق فیلم خبری در مورد این بیماری شوید یا دائماً از دوستان یا همکاران در مورد آن بشنوید.

در سال های اخیر، کارشناسان پیشنهاد کرده اند که دسترسی آسان به اطلاعات سلامت در اینترنت نیز ممکن است در ترس از بیماری نقش داشته باشد.

چگونه ترس از بیماری یا nosophobia تشخیص داده می شود؟

Nosophoboia معمولاً در صورتی تشخیص داده می شود که نگرانی و اضطراب در مورد ابتلا به یک بیماری زندگی روزمره را دشوار کند یا تأثیر منفی بر کیفیت زندگی داشته باشد.

اگر نگران این هستید که اضطراب شما در مورد بیماری ها ممکن است یک فوبیا باشد، با یک پزشک مشورت کنید.

آنها می توانند شما را به متخصصی ارجاع دهند که تجربه تشخیص و درمان فوبیا را دارد. اگر ناراحتی ناشی از ترس از بیماری را تجربه می کنید، با یک درمانگر صحبت کنید.

در درمان، می توانید شروع به پرداختن به ترس خود کنید و استراتژی هایی برای مقابله با آن ایجاد کنید.

این بیماری باشد، اگر مسری نباشد.

ترس از بیماری قابل درمان است

رفتار

در حالی که فوبیاهای خاص همیشه نیاز به درمان ندارند، نوزوفوبیا می تواند شامل ترس از رفتن به هر جایی باشد که ممکن است در معرض بیماری خاصی قرار بگیرید.

این می تواند کار کردن، رفتن به مدرسه یا رسیدگی به نیازهای دیگر را دشوار کند. درمان می تواند برای فوبیای خاص بسیار مفید باشد. دو نوع اصلی درمان مورد استفاده قرار گرفتن در معرض و درمان شناختی رفتاری هستند.

درمان از طریق مواجهه

درمانگر با کمک به شما در ایجاد ابزارهایی برای مقابله با اضطراب و پریشانی که هنگام فکر کردن به یک بیماری ایجاد می‌شود شروع می‌کند.. مانند مدیتیشن یا تکنیک‌های تمدد اعصاب

در نهایت با استفاده از ابزارهایی که برای مدیریت اضطراب خود یاد گرفته اید، به مقابله با برخی از این ترس ها خواهید رفت.

این قرار گرفتن در معرض ممکن است شامل تماشای اخبار در مورد شیوع بیماری، مطالعه در مورد بیماری های مختلف یا گذراندن وقت در اطراف افراد مبتلا به این بیماری باشد، اگر مسری نباشد.

صحبت با مشاور

درمان شناختی

درمان شناختی رفتاری (CBT)

یکی دیگر از درمان های مفید CBT است. اگرچه درمانگر شما ممکن است سطحی از قرار گرفتن در معرض درمان را بگنجاند.

CBT در درجه اول بر آموزش تشخیص و به چالش کشیدن افکار و ترس های غیرمنطقی تمرکز می کند. وقتی شروع به نگرانی در مورد بیماری می کنید. ممکن است متوقف شوید و در مورد منطقی بودن افکارتان تجدید نظر کنید.

قالب بندی مجدد افکار غیرمنطقی یا ناراحت کننده می تواند به بهبود اضطراب کمک کند. یکی دیگر از جنبه‌های مهم درمان nosophobia کمک به کاهش نیاز شما به جستجوی اطمینان از عدم ابتلا به بیماری خاصی است.

یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا ابزارهای مقابله ای بهتری را ایجاد کنید که می توانید در زمانی که می خواهید از دیگران اطمینان خاطر پیدا کنید، به آنها اعتماد کنید.

nosophobia

ترس از بیماری

دارو

در حالی که هیچ دارویی وجود ندارد که به طور خاص فوبیای خاص را درمان کند. برخی از داروها می توانند علائم ترس و اضطراب را کاهش دهند و ممکن است در صورت استفاده برای درمان مفید باشند.

پزشک ممکن است بتا بلوکرها یا بنزودیازپین ها را برای استفاده کوتاه مدت یا گاه به گاه تجویز کند. مسدود کننده های بتا به کاهش علائم فیزیکی اضطراب کمک می کنند.

به عنوان مثال، آنها می توانند به شما در حفظ ضربان قلب ثابت و جلوگیری از افزایش فشار خون کمک کنند. بنزودیازپین ها نوعی آرام بخش هستند که می توانند به رفع علائم اضطراب کمک کنند.

آنها می توانند اعتیاد آور باشند بنابراین قرار نیست برای مدت طولانی از آنها استفاده شود.

کلام آخر

ترس از بیماری طبیعی است. به خصوص با تمام اطلاعاتی که اکنون در مورد بیماری های مختلف آنلاین در دسترس است.

اگر نگرانی شما در مورد بیماری بر یک بیماری خاص متمرکز است و شروع به تأثیرگذاری بر زندگی روزمره، سلامت عاطفی یا توانایی شما برای عملکرد معمولی می کند.

با پزشک خود مشورت کنید. زندگی با ترس شدید آسان نیست، اما فوبیا بسیار قابل درمان هستند.

منبع: www.healthline.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید