تفریحات جذاب برای کودکان: با رسیدن فصل بهار همان‌طور که درختان جوانه می‌زنند،‌ انرژی در وجود کودکان فوران می‌کند. سال‌های گذشته کودکان در دید و بازدید عید یکدیگر را می‌دیدند و حسابی بازی می‌کردند. وقتی هم که به خانه برمی‌گشتیم تمام انرژی‌اشان تخلیه شده بود و خیلی آرام سرگرم بازی‌های یک نفره می‌شدند یا به تماشای کارتون دلخواهشان مشغول بودند. اما وقتی قرار است نوروز را در خانه بمانیم و خبری از مسافرت و مهمانی نیست، این همه انرژی کودکان ممکن است دردسر ساز باشد. پس برای سرگرم کردن بچه‌ها در تعطیلات عید نوروز باید به فکر بازی‌های کودکانه‌ی ارزان و بی‌خطری باشیم که به اندازه‌ی کافی جذاب هم باشند.

نوروز امسال هم مانند نوروز پارسال، درگیر ویروس کرونا هستیم و باید مثل قبل، حتی بیشتر، مراقب سلامتی خود و اعضای خانواده باشیم. یکی از راه‌های جلوگیری از ابتلا به این ویروس و معیوب کردن چرخه‌ی انتقال آن، نبودن در مکان‌های شلوغ و قرنطینه‌ی خانگی است. درست است که ماندن در خانه آن هم در فصل بهار بسیار سخت است اما ارزش سلامتی بیشتر از هر چیز دیگری است. پس باید برای گذراندن تعطیلات عید نوروز، به‌خصوص با کودکان پر انرژی، چه کرد؟

لطفا در صورتی که قصد خروج از منزل را داشتید حتما همه‌ی اعضای خانواده از ماسک پزشکی و استاندارد استفاده کنید، آن را کامل روی دهان و بینی بکشید و در تمام مدتی که خارج از خانه هستید آن را از صورت جدا نکنید. فراموش نکنید که باید به فرزندتان آموزش دهید از هرگونه تماس دست با چشم و گوش خودداری کنند چون ممکن است به سطوح آلوده دست زده باشند و از این طریق ویروس به بدنشان راه پیدا کند.

  • ۱۸ مهارت زندگی ضروری برای ورود فرزندان به دنیای واقعی

۱. حباب درست کنید

از فروشگاه محله یک حباب‌ساز دستی بخرید و به فرزندتان بدهید تا ساعت‌ها در تراس یا حیاط خانه سرگرم باشد. اگر هم به حباب ساز دسترسی ندارید در یک لیوان محلول غلیظ آب و صابون مایع آماده کنید و یک نی در آن بگذارید. نی را در محلول تکان دهید و سپس بیرون بیاورید. از سمت دیگر آن که خشک است فوت کنید. تبریک می‌گوییم، شما یک وسیله‌ی ساده و ارزان برای تفریحات جذاب برای کودکان درست کردید.

۲. بادبادکی بازی کنید

بازی

بازی

اگر در نزدیکی خانه شما فضای سبز قرار دارد یا یک پشت بام محافظت شده دارید، می‌توانید به فرزندتان بادبادک بازی یاد بدهید. با کمی کاغذ و نخ و چوب یک بادبادک بسازید یا یک بادبادک آماده بخرید. فرزندتان ساعت‌ها سرگرم خواهد بود. به یاد داشته باشید اگر قرار است کودک در فضای سبز نزدیک خانه بادبادک بازی کند حتما ساعت خلوتی را برای این کار انتخاب کنید و در طول مدت زمانی که بیرون از منزل هستید حتما از ماسک استاندارد استفاده کنید.

۳. قایم‌باشک بازی کنید

این تفریحات جذاب برای کودکان یکی از بازی‌های محبوب در بین آن‌ها است. تمام اعضای خانواده می‌توانید در خانه با کودکتان قایم‌باشک بازی کنید و حسابی سرگرم شوید. کودکان عاشق هیجان و حل معما هستند.

۴. برای پرنده‌ها ظرف غذا بسازید

ساخت کاردستی برای کودکان جذاب است. حالا که بهار شده و پرندگان بیشتری در سطح شهر و اطراف خانه مشاهده می‌شوند، بهتر است به کودکتان یاد بدهید که با مواد دور ریز یک ظرف غذا برای پرندگان تهیه کند. با این کار به او یاد می‌دهید که با طبیعت و موجودات زنده مهربان باشد، همچنین استفاده از مواد بازیافتی را یاد خواهد گرفت.

۵. دوچرخه‌سواری کنید

یک حیاط کوچک، انتهای کوچه‌ای بن‌بست یا یک فضای سبز در نزدیکی خانه بهترین محل برای دوچرخه سواری است. در تعطیلات نوروز یک برنامه‌ی منظم دوچرخه سواری تنظیم کنید و استفاده از دوچرخه را به کودکتان یاد بدهید. اگر هر روز این کار را بکنید در آخر تعطیلات دیگر نیازی به استفاده از چرخ‌های کمکی نخواهد داشت. در صورتی که در جایی غیر از حیاط خانه دوچرخه سواری می‌کنید حتما از ماسک استفاده کنید.

۶. از طبیعت لذت ببرید

اگر به فضای سبز دسترسی دارید در ساعاتی که خلوت است، با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک، با کودکتان به آنجا بروید تا جوانه زدن درختان، شکوفه‌های تازه باز شده و زمین سبز شده را ببیند و با تغییرات طبیعت در فصل بهار آشنا شود.

۷. به اردک‌ها غذا دهید

ساخت کاردستی برای کودکان

ساخت کاردستی برای کودکان

اگر در پارک محله‌ی شما اردک، غاز یا قو نگهداری می‌کنند هر روز، با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک، همراه با فرزندتان به کنار استخر بروید و به آن‌ها غذا بدهید. برای این کار می‌توانید یک کیسه نان خرد شده با خود ببرید و اجازه دهید کودکتان آن‌ها را برای پرنده‌ها در آب پرت کند.

۸. به موزه‌ی حیات‌وحش بروید

تعطیلات نوروز بهترین زمان برای رفتن به موزه‌ی حیات‌وحش و آشنایی کودک با تاریخچه‌ی حیوانات مختلف است. در این موزه‌ها او با اجداد حیوانات و فرآیند تغییر و تکامل آن‌ها آشنا می‌شود. قبل از مراجعه به موزه حتما به فرزند خود آموزش دهید که از تماس دست با چشم و گوش خودداری کند و در تمام طول مدت زمانی که خارج از منزل هستید ماسک به صورت داشته باشد.تفریحات جذاب برای کودکان بسیارند.

۹. یک پیکنیک قرنطینه‌ای

ساندویچ‌های کوچک و نوشیدنی‌های سرد و گرم را آماده کنید و در سبد بچینید. سپس در تراس یا حیاط یک زیرانداز پهن کنید و با خانواده روی آن بنشینید. چندساعتی را آنجا بمانید و زیر نور آفتاب خوش بگذرانید. اجازه دهید کودکتان از شما با خوراکی‌ها پذیرایی کند. این بازی کودکانه دلخواه او است، در نقش مادر یا پدر فرو می‌رود و حسابی لذت می‌برد.

۱۰. به خرید بروید

برای خرید میوه و سبزی تازه، با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک، همراه با فرزندتان به تره‌بار یا میوه فروشی بزرگ محله بروید اجازه دهید او میوه‌ها را انتخاب کند و وقتی به خانه برگشتید، همان میوه‌ها را به‌عنوان میان وعده با هم بخورید.

۱۱. پنکیک بپزید

سرگرمي براي کودکان

سرگرمي براي کودکان

آشپزی یکی ازتفریحات جذاب برای کودکان  است. بهتر است اجازه دهید در تعطیلات نوروز برای شما میان وعده درست کند. پخت پنکیک یا تهیه‌ی یک لیوان شکلات داغ را به او آموزش دهید و اجازه دهید آن‌ها را برای وعده‌ی عصرانه آماده کند.

۱۲. سنگ جمع کنید

فرقی ندارد در مجاورت رودخانه یا دریا زندگی می‌کنید یا در یک شهر، به نزدیک‌ترین فضای سبز بروید و سنگ‌های بامزه و خاص جمع کنید. فراموش نکنید که هم خودتان و همه فرزند عزیزتان در زمان حضور در فضای باز حتما ماسک به صورت داشته باشید. سپس آن‌ها را به خانه بیاورید، بشویید و در ظرفی نگه دارید تا بعدا کاردستی بسازید.

۱۳. لی‌لی بازی کنید

این بازی محبوب کوچک و بزرگ است. همراه با فرزندتان در حیاط لی‌لی بازی کنید و ساعت‌های شاد و دلچسب بسازید.

۱۴. ماشین بشویید

بله، شستن ماشین یک سرگرمی و تفریح فوق‌العاده برای روزهای تعطیل است. همراه با کودکتان داخل و بیرون ماشین را تمیز کنید و حسابی آن را بشویید.

۱۵. سنگ‌ها را رنگ کنید

آشپزی یکی از کارهای محبوب کودکان است

آشپزی یکی از کارهای محبوب کودکان است

سنگ‌هایی که جمع کرده بودید را روی میز بچینید و به کودکتان بگویید با کمک گواش و قلم‌مو، روی آن طرح و نقش‌های مختلف بکشد. می‌توانید بعد از خشک شدن رنگ‌ها، پشت سنگ یک آهنربا بچسبانید و آن را روی یخچال بزنید.

۱۶. عکس بگیرید

از تمام اتفاقات بامزه، موقعیت‌های خنده‌دار، شرایط احساسی و زمان‌هایی که سرگرم بازی هستید عکس بگیرید. سپس عکس‌ها را پرینت بگیرید و. از کودکتان بخواهید با آن‌ها یک آلبوم درست کند.عکس انداختن ازتفریحات جذاب برای کودکان است

۱۷. گلخانه بسازید

قسمتی از خانه را به گلخانه تبدیل کنید. نیازی نیست بخش بزرگی از خانه باشد، گوشه‌ای از اتاق نشیمن هم برای این کار مناسب است. کودکان عاشق یادگیری چیزهای جدید هستند پس مسؤولیت گلدان‌ها را به فرزندتان بسپارید و از او بخواهید راه‌های نگهداری از هر گلدان را یاد بگیرد.

۱۸. میوه بچینید

اگر در نزدیکی محل زندگی شما درخت یا باغ میوه وجود دارد، با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک، همراه با هم زمانی را به چیدن میوه اختصاص دهید.

۱۹. زیر باران بروید

اگر هوا بارانی شد سریع لباس‌های مناسب را بپوشید و زیر باران بروید. بازی زیر باران و پریدن در چاله‌های آب یکی از کارهای دوست‌داشتنی برای کودکان است. بعد از بازی یک دوش آب گرم بگیرید،‌ لباس‌های گرم بپوشید و کنار بخاری یا شوفاژ فرزندتان را در آغوش گرفته، با هم استراحت کنید. فراموش نکنید که باران ماسک صورت را خیس می‌کند و این اتفاق خاصیت محافظتی ماسک را از بین می‌برد. برای جلوگیری از این اتفاق حتما خودتان و کودکتان از کلاه لبه‌دار استفاده کنید و در صورت خیس شدن ماسک، بلافاصله آن را عوض کنید.

۲۰. به حیوانات غذا دهید

به فضای سبز نزدیک خانه بروید و به گربه‌ها، کلاغ‌ها و پرنده‌های دیگر غذا دهید. حتی می‌توانید در باغچه‌ی جلوی خانه، محلی برای آب و غذای گربه‌ها ایجاد کنید و مسؤولیت پر و تمیز بودن ظرف‌ها را به کودکتان بسپارید. برای انجام این کار به غیر از استفاده از ماسک، بهتر است از دستکش لاتکس هم استفاده کنید.

۲۱. در گودال آب بپرید

سرگرم بازی

سرگرم بازی

چکمه‌های بارانی را بپوشید و بعد از باران، با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک، با فرزندتان مسابقه‌ی پرش در چاله‌های آب بگذارید. کسی که محکم‌تر بپرد و آب بیشتری از گودال بیرون بریزد برنده است. حتی می‌توانید چند قایق کاغذی درست کنید و در گودال‌های آب با آن‌ها مسابقه دهید.

  • همه چیز درباره‌ی اختلال ADHD در کودکان؛ علائم و روش‌های درمانی

۲۲. قلعه بسازید

تفریحات جذاب برای کودکان :اگر در نزدیکی دریا زندگی می‌کنید، در یک روز خلوت که کسی در ساحل حضور ندارد کنار دریا بروید و قلعه‌ی شنی بسازید. البته لازم است در طول مسیر حتما از ماسک استفاده کنید. در غیر این صورت می‌توانید در خانه با وسایل مختلف قلعه بسازید و یک روز کامل را به بازی در آن‌ها اختصاص دهید.

۲۳. به پارک بروید

بهترین راه برای خالی کردن انرژی مضاعف کودک،‌ رفتن به پارک و بازی کردن با وسایل آن است. یک ساعت خلوت و مناسب را انتخاب کنید، به کودک خود علاوه بر ماسک دستکش لاتکس هم بدهید و هر روز در همان ساعت برای بازی به پارک بروید.

۲۴. طناب بازی کنید

وقتی هوا خوب است به حیاط بروید و با کودکتان طناب بازی کنید. می‌توانید همراه با همسرتان دو سر طناب را گرفته، بچرخانید تا کودک شما از روی طناب بپرد. یا می‌توانید مسابقه‌ی طناب بازی تکی بگذارید و ببینید چه کسی بیشتر می‌تواند به تنهایی از روی طناب بپرد.

۲۵. کتاب بخوانید

با کودکتان طناب بازی کنید

با کودکتان طناب بازی کنید

برای کودکتان کتاب بخرید و با هم بخوانید. از او بخواهید هر روز این کار را انجام دهد و برای پایان تعطیلات هم یک هدف بگذارید. مثلا بگویید تا آخر تعطیلات باید ۲۰ کتاب را با همه خوانده باشید.

۲۶. با گچ نقاشی بکشید

تفریحات جذاب برای کودکان :گچ‌های رنگارنگ بخرید و به کودکتان اجازه دهید با آن‌ها روی زمین حیاط نقاشی بکشد. با این کار خلاقیت او فعال شده، حسابی سرگرم می‌شود. اگر به فضای باز مناسب دسترسی ندارید، می‌توانید یک تخت سیاه برای این کار تهیه کنید.

۲۷. بازی در فضای باز

روزهایی که هوا خوب است وسایل بازی فرزندتان را در حیاط یا تراس بگذارید تا زیر نور آفتاب بازی کند و تفریحات جذاب داشته باشد. ممکن است به نظر شما این موضوع خیلی ساده باشد اما کودکان از بازی در فضای باز بسیار لذت می‌برند.

۲۸. آب بازی کنید

روزهایی که هوا خوب است در حیاط باز با کودکتان آب بازی کنید. مطمئن باشید صدای جیغ و خنده‌های او تا آسمان می‌رود. آب بازی یک بازی کودکانه است که با هیجان و جنب‌وجوش زیادی همراه است و حسابی آن‌ها را خوشحال می‌کند.

۲۹. در فضای باز کتاب بخوانید

تفریحات جذاب برای کودکان: در میان روز با کودکتان در تراس، حیاط یا جلوی پنجره‌ی باز بنشینید و برای او کتاب بخوانید. اجازه دهید زیر آفتاب بنشیند و در بین ماجراهای هیجان انگیز داستان‌ها غرق شود.

۳۰. بازی‌های قدیمی

اگر کودکتان سواد خواندن و نوشتن دارد می‌توانید با او «اسم و فامیل» بازی کنید. اگر هم هنوز به سن مدرسه رفتن نرسیده است بازی «خط و نقطه» را امتحان کنید. این بازی‌ها ذهن کودک را درگیر خود می‌کنند و برای او هیجان دارند.

۳۱. مسابقه‌ی تاب سواری

در یک روز خلوت، وقتی کسی در پارک حضور ندارد، همراه با کودکتان به پارک محله بروید، سوار تاب شوید و با همه مسابقه بدهید. هر کس بیشتر و بلندتر تاب بخورد برنده است! استفاده از ماسک را فراموش نکنید.

۳۲. توپ بازی

بازی با توپ در حیاط خانه یک بازی کودکانه است. که می‌تواند شما و کودکتان را ساعت‌ها سرگرم و تفریحات جذاب داشته باشد و تمام انرژی مضاعفی که دارد را تخلیه کند.

۳۳. جنگ بادکنکی

برای کودکتان کتاب بخرید

برای کودکتان کتاب بخرید

آماده‌ی یک بازی کودکانه با نهایت هیجان هستید؟ تعداد زیادی بادکنک را آب کنید و در گوشه‌ای از حیاط سنگر بگیرید. حالا به سمت یکدیگر بمب‌های بادکنکی پر از آبی که ساخته‌اید را پرت کنید. با انجام این بازی ساعت‌ها خنده و شادی را تجربه می‌کنید و از آن مهم‌تر، وقتی تمام شد کودک شما حسابی خسته شده و استراحت می‌کند.

۳۴. غروب خورشید را تماشا کنید

نزدیک غروب خورشید که شد همراه با فرزندتان به پشت بام بروید و غروب خورشید را تماشا کنید این یکی از زیباترین صحنه‌های بهاری است. حتی می‌توانید همراه با خود لیوان نوشیدنی یا ظرف میوه‌ی خرد شده ببرید و از تماشای این صحنه لذت بیشتری ببرید.

مقاله اي بسیار آموزنده و پیشنهادی زرگیل

سخن آخر

در یک سال گذشته سبک زندگی‌ها تغییر کرده و افراد اغلب اوقات را در خانه می‌گذرانند. سازگاری با این شرایط برای بزرگسالان آسان است اما کودکان خیلی سخت با آن کنار می‌آیند. آن‌ها نیاز به فعالیت‌هایی دارند که انرژی‌اشان را تخلیه و آن‌ها را حسابی سرگرم کند. بازی‌هایی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم برای سرگرمی کودکان در تعطیلات نوروز بسیار مناسب هستند. بازی کودکانه حتما نباید یک کار پر جنب‌وجوش یا بازی با وسایل گران قمیت باشد. یک سرگرمی هیجان انگیز یا تفریحات جذاب کاری که ذهن را درگیر کند یک بازی کودکانه و جذاب است.اگر شما هم بازی خاصی می‌شناسید که کودکان را سرگرم می‌کند، برای ما در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

منبع: todaysparent

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید