تکالیف مدرسه اش را با بی دقتی انجام می دهد

بی دقتی کودکان در تکالیفشان مورد بسیاز مهمی می باشد که در اینجا زرگیل یک مقاله جامع و کاملی را برای شما عزیزان جمع آوری کرده است.

دنا سه تا از مسأله ها را جاانداختی ” ” ژان ، چرا انقدر بی دقتی ؟ تو خوب می دونی سه بعلاوه پنج می شود هشت ” جملاتی از این قبیل اغلب از سوی والدین و معلم ها زیاد گفته می شود، زیرا آن ها می پندارند که دانش آموز، تکالیفش را با بی دقتی انجام می دهد. البته کودکان این جمله ها را اینطور نمی شنوند بلکه آنچه آنها می شنوند بدین گونه است ” ای احمق دوباره غلط ”

یادگرفتن دقت برای کودک، کار مهم و دشواری است و هدف این نیست که کودکان خیلی بادقت بشوند و نقصی در کارشان نباشد. درمان بی دقتی هم به این گونه نیست که به طور مداوم به کودک نق بزنید و بگوید که اشتباه می کند. باید به او بیاموزید که بکوشد به دقت کردن اهمیت بیشتری بدهد. باید به کودک کمک کنید تا مهارت دقت و تمرکز حواس را بیاموزد.

مقاله پیشنهادی زرگیل را از  دست ندهید

مشکل را مشخص کنید

به طور منظم کارهای کودک را مرور کنیدو به او کمک کنید دریابد مسأله چیست  و مشکل کجاست؟ اگر درس را خوب فهمیده و می داند باید چی کار کند پس به چه علت اشتباه می کند؟ ژان اصول ریاضیاتش را خوب بلد است ولی بی آنکه یک بار دیگر به حل مسائلش نگاه کند برگه اش را تحویل می دهد. مشکل کالوین این است که صورت مسأله را خوب نمی خواند، چون فکر می کند صورت مسأله ها به یکدیگر شبیه اند، دنا می خواهد اولین کسی باشد که برگه اش را تحویل می دهد و به همین دلیل زیاد اشتباه می کند.

بطور منظم کارهای کودک را مرور کنید

تکالیف بی دقتی کودکان

حواستان به بی دقتی کودک باشد

هیچ کس صد در صد دقیق نیست، ولی اگر ما به گونه ای روشمند بکوشیم تا با دقت باشیم ، به هدفمان نزدیک تر خواهیم شد.

اگر خواندن درست دستور العمل ها مشکل را حل می کند، از کودک بخواهید پس از خواندن دستور العمل دور آن را خط بکشد یا زیر کلمات مهم دستور العمل مشخص کننده کاری هستند که باید انجام شود، خط بکشد.

برای اینکه اطمینان یابید کودک ، مسأله هایش را بعد از حل کردن بازبینی می کند، از او بخواهید زیر مساله ها را خط بکشدو یا از او بخواهید هر صفحه را بعد از بازبینی، علامتگذاری کند یا مثلاً امضا کند.بعضی کودکان، این کار را دوست دارند.

چک کردن تکالیف بعد از انجام آنها

چک کردن تکالیف بعد از انجام آنها

دقت را در کودک تقویت کنید

به کودک بفهمانید با دقت بودن بسیار اهمیت دارد و بنابراین دقیق بودن را در آن تقویت کنید.

-کودک را تحسین کنید. وقتی کودک به شما تکلیفی نشان می دهد که با دقت انجام شده و کم غلط دارد به او بگوید:” لیدا این تکالیف خیلی خوب انجام شده معلومه که خیلی دقیق اون را انجام دادی و بعد هم کنترلش کردی”

– از یک جدول استفاده کنید و در مقابل تلاش کودک ، به او جایزه بدهید. بعضی کودکان به روش تقویتی که رفتارهای جدید آنها را ثبت می کند خوب پاسخ می دهند. طبق معمول قبل از شروع قوانین را مشخص کنید.” به ناتالی که کارهای مدرسه اش را سرسری انجام می داد، گفته شد که در مقابل با دقت انجام دادن تکالیف به طوری که بیش از یک غلط در هر صفحه نداشته باشد، امتیاز خواهد گرفت”

– کارهای که با دقت انجام شده را به نمایش بگذارید. مکان مخصوصی را برای نمایش تکالیف و کارهای دقیق کودک در نظر بگیرید. شاید تصمیم بگیرد یک مجله هفتگی از کارهای دقیق او تهیه کنیدو یا کارهایی را که خود کودک هم نسبت به آنها احساس غرور می کند، در یک آلبوم نگهداری کنید. کودک را تشویق کنید که این مجله یا آلبوم هرچیز دیگر را به مهمان ها نشان بدهد.

– با دقت بودن را بصورت یک ویژگی برتر و امتیاز خاص درآورید. بگذارید کودک ببیند که برای شما هم به کارگیری دقت در کارهای منزل بسیار اهمیت دارد. از کودکان بزرگتر می توانید بخواهید که به شما در تهیه و بازبینی فهرست خرید، کمک کند یا نامه ای را که نوشته اید، بخوانند تا غلط املایی نداشته باشد. در فرصت های لازم ، درباره اهمیت دقت ، با کودکتان صحبت کنید. برای مثال از کودک بپرسید:” اگر در متن دعوتنامه جشن تولدت تاریخ را اشتباه می نوشتی چه اتفاقی می افتاد؟ اگر آدرس رابا بی دقتی می نوشتی چه؟ اگر به جای دو لیوان شیر، یک لیوان شیر در کیک بریزیم، چه اتفاقی می افتد؟”

مقاله پیشنهادی زرگیل را از  دست ندهید

دقت ویژگی اصلی کودک است

تکالیف بی دقتی کودکان

دقت را با تعیین مجازات تقویت کنید

پس از اینکه به کودک فهماندید که با دقت بودن چه معنایی دارد، درباره مجازات ها عواقب بی دقتی هم با او کمی صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که دقیق بودن در کار، وقتی مفهوم مشخص می یابد که کودک بداند کارش را چه طور باید انجام دهد و چگونه از دستور العمل ها تبعیت کند.

  • از روش تصحیح بیش از حد استفاده کنید. بهترین روش برای اینکه بتوانید دقت را کودکتان تقویت کنید آن است که بازبینی تکالیف و کارهای درسی اش را بصورت عادت درآورید و از روش تصحیح بیش از حد استفاده کنید. ” سارا من در تکالیف تو چهار غلط پیدا کردم ولی نمی گم کجاست. خودت تمام تکالیف را دوباره نگاه کن تا این چهار غلط را پیدا کنی.” یا آلیس باید عادت کنی صورت مسأله را با دقت بخونی. من در صفحه اول یک غلط پیدا کردم و احتمالا در صفحات دیگر هم پیدا خواهد شد همه صفحات را دوباره بخون تا مطمعن بشی هیچ اشتباهی وجود ندارد و صورت مسأله ها را خوب متوجه شدی وقتی تمام کردی بده دوباره نگاه کنم.”
  • کودک را مجبور کنید کار را دوباره انجام دهد. اگر کودک به طور سرسری و بی توجه به انجام تکالیفش می پردازد، شاید لازم باشد اورا مجبور کنید از ابتدا تمام تکالیفش را انجام دهد. به جای اینکه بر روی بی دقت بودن کار تکیه کنید تاکید بیشتری بر روی نتیجه ضعیف کار داشته باشید. مثلا اگر نامه را بدخط نوشته نگوید در نوشتن آن دقت نکرده است.بلکه توضیح دهید نامه باید تمیز و مرتب و با رعایت فواصل درست نوشته شود و از او بخواهید از اول آن را بنویسد و یا اگر داستانی نوشته سرسری و به قول معروف آبکی است توضیح دهید که نوشتن داستان نیاز به اندیشیدن دارد و باید شامل جزئیات بیشتری باشد. بدین ترتیب او خیلی زود خواهد آموخت که بهتر از ابتدا دقت و حوصله به خرج دهد تا اینکه مجبور شود دوباره همان کار را انجام دهد.

منبع: Dr. Stephen W.Garber

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید