حقایقی در مورد زنبورهای عسل

0
574
حقایقی در مورد زنبورهای عسل

زنبور های عسل متعلق به گروه حشرات و راسته پرده بالان است. گونه های فراوانی از زنبور عسل در سراسر دنیا یافت می شود. زنبورهای عسل یکی از بهترین گرده افشان های محصولات زراعی و گیاهان وحشی و غیره محسوب می شوند. آن ها از تنها حشراتی هستند که برای انسان مزایای فراوانی را به ارمغان می آورند.در ادامه در مورد زندگی زنبور عسل مطالبی را بیان خواهیم کرد.

حقایق و اطلاعات مفید راجع به زندگی زنبور عسل

در اینجا حقایقی را در مورد زندگی زنبور عسل بیان خواهیم کرد:

 • زنبورهای عسل در کندوها زندگی می کنند. معمولا سه عضو اصلی در کندو زنبورها وجود دارد، مکله ها، کارگران و زنبورهای نر.
 • زنبور عسل بسیار کوچک است و در انواع رنگ های گوناگون وجود دارد. زنبورهایی که عسل تولید می کنند، در حال حاضر در سراسر جهان در دسترس هستند.
 • زنبور عسل با سرعتی حدود ۲۴ کیلومتر در ساعت در جستجوی شهد و گرده گیاهان سفر می کند.
 • زنبورهای عسل برای تهیه ۴۵۰ گرم عسل، از ۲ میلیون گل شهد جمع آوری می کنند.
 • زنبورهای عسل با رقصی به نام “زبان رقص”، با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.
 • زنبورهای نابغه، به وسیله زبان رقص اطلاعات بهترین منابع غذایی را به اشتراک می گذارند.
 • زنبورهای نر در هیچ کاری مشارکت نمی کنند، و تنها کار آن ها جفت گیری با ملکه زنبور عسل است.
  1. زنبورهای عسل گرده افشان های بسیار مهمی برای گل ها، میوه ها و سبزیجات هستند

   .این بدان معنی است که آنها به رشد گیاهان دیگر کمک می کنند!زنبورها گرده ها را بین قسمت های نر و ماده منتقل می کنند و به گیاهان اجازه می دهند دانه ها و میوه ها را رشد دهند.

  2. زنبورهای عسل در کندوها (یا کلونی) زندگی می کنند

   .اعضای کندو به سه نوع تقسیم می شوند:

  ملکه: یک ملکه کل کندو را اداره می کند. کار او تخم گذاری است که نسل بعدی زنبورهای کندو را تخم ریزی می کند. ملکه همچنین مواد شیمیایی تولید می کند که رفتار زنبورهای دیگر را هدایت می کند.

  کارگران: اینها همه ماده هستند و نقش آنها علوفه جویی (گرده و شهد گلها)، ساختن و محافظت از کندو، پاکسازی و گردش هوا با زدن بال است. کارگران تنها زنبورهایی هستند که بیشتر مردم در حال پرواز در خارج از کندو می بینند.

  هواپیماهای بدون سرنشین: اینها زنبورهای نر هستند و هدف آنها جفت گیری با ملکه جدید است. چند صد نفر در هر کندو در طول بهار و تابستان زندگی می کنند. اما در زمستان که کندو وارد حالت بقا می شود، پهپادها بیرون می روند!

  1. این ایرادهای وزوز بیشتر برای چیست؟

   عسل خوشمزه!اما آیا می دانستید که آنها در زمستان عسل را به عنوان انبار غذا برای کندو تولید می کنند؟خوشبختانه برای ما، این کارگران کوچک کارآمد 2 تا 3 برابر بیشتر از نیاز خود عسل تولید می کنند، بنابراین ما نیز می توانیم از غذای خوشمزه لذت ببریم!

رژیم غذایی در زندگی زنبور عسل

در زندگی زنبور عسل گیاه خوار، تغذیه به این صورت است که معمولا از گیاهان و میوه ها استفاده می کنند. آن ها ترجیح می دهند از گیاهان شیرین که به تولید شهد می انجامد تغذیه کنند، مثل میوه ها، گرده گل ها و حتی خود عسل. لاروهای زنبور عسل (کرم) از خود عسل تغذیه می کنند، به جز آنهایی که به عنوان ملکه های آینده انتخاب می شوند. لارویی که به عنوان ملکه آینده انتخاب می شود، معمولا از ژله سلطنتی تغذیه میکند.

ژل رویال ترشحات سفیدی است که توسط زنبورهای کارگر ماده تولید می شود.ژل سلطنتی حاوی پروتئین، محرک های باروری و چندین نوع ویتامین است.برای خرید ژل رویال و خرید گرده گل می توانید از  فروشگاه اینترنتی دکتر هانی اقدام کنید .

زنبورهای عسل کجا زندگی می کنند؟

زنبور عسل در تمام دنیا یافت می شود، اما ترجیح می دهد در آب و هوای گرمسیری و مناطق جنگلی زندگی کند. همچنین ترجیح می دهد در جنگل ها، باغ ها، در میان درختان و هر مکان سبز دیگری که با گل ها و گیاهان سبز محصور شده باشد زندگی کند. زنبورهای عسل کندوهای خود را در داخل درخت ها و یا در پوست آن ها می سازند.

4.اگر ملکه زنبور عسل بمیرد،

کارگران با انتخاب یک لارو جوان (کودک حشره تازه بیرون آمده) و تغذیه آن با غذای مخصوصی به نام ژل رویال، ملکه جدیدی ایجاد می کنند.این امر لارو را قادر می سازد تا به یک ملکه بارور تبدیل شود.

5.زنبورهای عسل آگهی‌دهنده‌های فوق‌العاده‌ای هستند.

آنها با سرعتی در حدود 25 کیلومتر در ساعت پرواز می کنند و بال های خود را 200 بار در ثانیه می زنند

6.هر زنبور 170 گیرنده بو دارد

یعنی یک حس بویایی جدی دارد!آنها از این برای برقراری ارتباط در داخل کندو و تشخیص انواع گل ها هنگام جستجوی غذا استفاده می کنند.

7.یک زنبور کارگر متوسط فقط پنج تا شش هفته عمر می کند
در این مدت، او حدود یک دوازدهم قاشق چای خوری عسل تولید می کند.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

رفتارهای خاص زنبور عسل

رفتار زنبور عسل شبیه سایر حشرات است. آن ها تکنیک های ویژه ای برای استتار دارند، که در هنگام حمله و نیش زدن به شکارچی ها از آن استفاده می کنند. اما زنبورها فقط یک بار می توانند از نیش خود استفاده کنند، زیرا در هنگام حمله به مهاجم، معمولا نیش از بدن آن ها جدا می شود.

همچنین زنبورهای عسل می توانند به مدت طولانی بدون شکار و جستجو برای غذا زنده بمانند و در طول زمستان از اندوخته ها و توده های فشرده خود تغذیه می کنند. راه ارتباطی میان زنبورهای عسل، ایفای یک نوع رقص است. آن ها معمولا از این رقص برای هشدار دادن به زنبورهای دیگر در هنگام خطر یا حضور شکارچی ها استفاده می کنند.

شیوه زندگی زنبور عسل

عمر و زندگی کلنی زنبورهای عسل جاودانه است. زندگی زنبور عسل اینگونه است که در کندوی آن ها معمولا سه نوع زنبور وجود دارد، ملکه ها، زنبورهای کارگر و زنبورهای نر. ملکه ها به طور کلی بر روی تخمگذاری و تولید مثل تمرکز می کنند، زنبورهای کارگر، زنبورهای عسل ماده غیر مولد هستند و وظیفه اصلی زنبورهای نر بارور کردن ملکه است. بیشتر زنبورهای عسل در طول روز فعالیت های خود را انجام داده و روزانه زندگی می کنند، ولی گونه های خاصی از آن ها نیز وجود دارد که به طور شبانه فعالیت می کند. زنبورهای عسل کارگر در جستجوی غذا حدود ۱۰ کیلومتر پرواز می کنند.

چرخه زندگی زنبور عسل

زنبورهای نر معمولا برای تولیدمثل با ملکه جفت گیری می کنند. چرخه زندگی زنبور عسل از زمانی که از تخم بیرون می آیند شروع می شود، که این فرآیند بعد از عمل لقاح، ۲ تا ۳ روز به طول می انجامد. لاروهایی که از تخم ها بیرون آمده اند، در ۲۰ روز آغازین زندگی خود باید چندین تغییر دگردیسی را پشت سر بگذارند. ملکه ها معمولا در ۱۶ روز به بلوغ می رسند، زنبورهای نر به ۲۴ روز نیاز دارند، و زنبورهای کارگر کمتر از ۲۱ روز به رشد کامل می رسند. ملکه زنبور در دوران رشد خود به طور دائمی از ژله سلطنتی تغذیه می کند، در حالیکه زنبورهای نر و کارگر فقط در روزهای نخستین زندگی می توانند از ژله سلطنتی تغذیه کنند.

شکارچیان زنبور عسل چه کسانی هستند؟

از آنجایی که زنبور عسل حشره بسیار کوچکی است، شکارچی های زیادی دارد. پرندگان، جوندگان، خزندگان و حشرات از شکارچیان اصلی آن ها محسوب می شوند. برخی از پستانداران بزرگتر نیز وجود دارند که کندوهای زنبور عسل را از بین می برند. زنبورها به دلیل جثه کوچک، مهارت دفاعی به خصوصی ندارند و فقط می توانند با پرواز یا نیش زدن جان خود را نجات دهند.

تولید مثل در زندگی زنبور عسل

زنبورهای عسل معمولا در فصل زمستان تولید مثل می کنند. تولید مثل در زنبورهای عسل برای پرورش دهندگان زنبور در کل دنیا بسیار جذاب است. به پرورش زنبور عسل معمولا زنبورداری گفته می شود. که در واقع نگهداری مستمر از کلنی های زنبور عسل به شمار می آید.

زنبور عسل

8.ملکه می تواند تا پنج سال عمر کند

او در ماه های تابستان شلوغ ترین است، زمانی که می تواند تا 2500 تخم در روز بگذارد!

9.زنبورهای عسل نیز بوژگرهای درخشانی هستند!

برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد بهترین منابع غذایی، آنها “رقص تکان دادن” خود را اجرا می کنند.وقتی کارگر به کندو برمی گردد، به شکل هشت حرکت می کند و بدن خود را تکان می دهد تا جهت منبع غذا را نشان دهد.باحال، ها؟

متأسفانه، در طول 15 سال گذشته، کلنی های زنبورها ناپدید شده اند و دلیل آن ناشناخته است.

میلیاردها زنبور عسل که از آن به عنوان «اختلال فروپاشی کلونی» یاد می شود، کندوهای خود را ترک می کنند و دیگر بر نمی گردند. در برخی مناطق تا 90 درصد زنبورها ناپدید شده اند! همه ما می توانیم برای حمایت از این باگ های درخشان، باند، تلاش کنیم! چرا گل های غنی از شهد مانند اسطوخودوس و زنگ آبی که به زنبورها کمک می کند تا غذای مورد نیاز خود را پیدا کنند، نکارید؟
منبع: www.natgeokids

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید