اسباب بازی در دنیا کودکان بسیار شگفت انگیز است ما تصمیم داریم در این مقاله شما با ساخت لگو و اسباب بازی لگو آشنا کنیم. شرکت لگو یک شرکت دانمارکی است که در سال ۱۹۳۲ تاسیس شد . اسم لگو (  Lego) از دو کلمه ی دانمارکی leg  به معنی بازی و  کلمه ی godt   به معنی خوب گرفته شده که معنی آن خوب بازی کن می شود. شرکت لگو اعلام کرده است که این آرمان حقیقی آن هاست. این شرکت امروزه توسط آقای کریستسانسن (Kjeld Kirk Kristiansen ) که نوه ی بنیانگذار شرکت است اداره می شود. ( همه چیز در مورد بازی لگو )

در سال ۱۹۱۹ آقای اوول کریستسانسن ( Ole Kirk Kristiansen) با ساخت در و پنجره و ساختمانهای چوبی کار خود را آغاز کرد ، در همان سالها او در یک مناقصه برای ساخت یک کلیسا برنده شد و توانست ساخت کلیسا را با سود بسیار بسیار اندک شروع کند . فعالیت او ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۹۳۲ شرکت او در اثر بحران شدید اقتصادی دچار شرایط بسیار بسیار سختی شد .

این شرایط سخت اقتصادی آقای اوول کریستسانسن را مجبور به ساخت عروسکهای چوبی ای کرد که به راحتی بتوانند فروش روند ، که این دقیقا نقطه ی آغاز شرکت لگو بود . این شرکت کار خود را با ساخت اسباب بازی های چوبی مثل ماشین ، هواپیما ، قطار و دیگر اسباب بازی های چوبی آغاز کرد .

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

ر این زمان آقای اوول دانست که باید اسمی برای شرکت انتخاب کند که با کمک همکاران اسم لگو به عنوان بهترین اسم برای این شرکت انتخاب شد . موسس شرکت لگو اعتقاد عجیبی به کیفیت داشت و همه ی اسباب بازی های چوبی را از بهترین چوب می ساخت او معتقد بود : ” کودکان شایسته ی بهترین اسباب بازی ها هستند . ” . سفارشات لگو روز به روز بیشتر می شد ، تا حدی که حتی جنگ جهانی دوم هم نتوانست جلوی او را بگیرد و او در زمان جنگ بیشتر از هر زمان دیگری سفارش داشت .

اسباب بازی های لگو ابتدا همگی از جنس چوب بودند. اما در سال ۱۹۴۷، کریستین سن شروع به استفاده از پلاستیک به جای چوب کرد و اسباب بازی لگو پلاستیکی روانه بازار شد. با این حال، آجرهای لگو به شکل امروزی تا قبل از سال ۱۹۵۸ هنوز تولید نشده بودند و راهی طولانی تا لگوی امروزی باید پیموده می شد. در سال ۱۹۵۸ کریستین سن فوت کرد و پسرش جانشین او شد و مدیریت کارخانه را به عهده گرفت. در سال ۱۹۶۰ آتش سوزی بزرگی گریبان گیر کارخانه اسباب بازی لگو شد و چون هنوز بخش اعظم اسباب بازی ها از جنس چوب بودند همه چیز به سرعت شعله ور شد. از همین رو شرکت اسباب بازی لگو پلاستیک را کاملا جایگزین چوب کرد و تمام اسباب بازی هایش را از جنس پلاستیک تولید کرد.

در اوایل دهه ۱۹۶۰ اسباب بازی لگو دیگر یک برند جهانی شده بود و فروش محصولاتش را در سوئد، سوئیس، بریتانیا، فرانسه، بلژیک، آلمان و حتی لبنان آغاز کرده بود. در طول دهه بعدی، اسباب بازی لگو در کشورهای بیشتری در دسترس بچه ها قرار گرفت و در سال ۱۹۷۳ هم بالاخره به ایالات متحده راه پیدا کرد. در سال ۱۹۶۴ پکیج لگو هم به بازار آمد که شامل تمام قطعات و ابزار لازم برای ساخت یک شکل و مدل مشخص بود. مجموعه های دوپلو (Duplo) که قطعات آجری بزرگ تر برای کودکان خردسال بود به بازار آمد و والدین می توانستند بدون نگرانی از بلعیده شدن قطعات ریز لگو، آجرهای بزرگ را در اختیار کودکان خردسال خود قرار بدهند. مجموعه های لگوی شهر، قلعه، فضا، دزدان دریایی، جنگ ستارگان و هری پاتر از جمله پکیج های محبوب لگو با نقشه و مدل از پیش تعیین شده بودند. به این ترتیب مدل های مختلف لگو به بازار آمد که از اشکال و مدل های ساده مثل خانه گرفته تا مدل های پیچیده تر مثل ماشین و موتور و … به بازار آمد.

 

سرزمین لگویی یا لگولند | Legoland

شرکت اسباب بازی لگو علاوه بر تولید فیلم و انیمیشن اقدام به ساخت پارک های موضوعی به نام لگولند کرده است که مثل دیزنی لند در کشورهای مختلف دنیا افتتاح شده است. کودکان و بزرگسالان می توانند ساعت ها در این سرزمین جادویی وقت بگذرانند و خود را در یک دنیای رویایی ساخته شده از لگو تصور کنند. اولین پارک موضوعی لگولند در شهر زادگاه اسباب بازی لگو یعنی بیلوند دانمارک و در سال ۱۹۶۸ ساخته شد. پس از آن در سال ۱۹۹۶ منطقه تفریحی ویندزور لگولند در ویندزور انگلیس راه اندازی شد. پس از آن، پارک های موضوعی دیگری در کشورهای مختلف دنیا مثل آلمان، ژاپن، مالزی، دبی و ایالات متحده افتتاح شدند. پارک های لگولند در نیویورک، کره جنوبی و شانگهای هم در حال ساخت و احداث هستند.

درباره اسباب بازی لگو و ساخت لگو

درباره اسباب بازی لگو

فیلم های لگویی | Lego Films

فیلم های لگویی که به فیلم های آجری هم شهرت پیدا کرده اند مجموعه ای از فیلم و انیمیشن هستند که بر اساس شخصیت های لگویی ساخته شده اند و محبوبیت زیادی هم پیدا کرده اند. این ویدیوها از دهه ۱۹۷۰ وجود داشته اند و از سال ۲۰۰۰ به بعد، روند ساخت این فیلم ها با جدیت بیشتری ادامه پیدا کرده است. گروه لگو با همکاری شرکت های انمیشن سازی مشهوری مثل میراماکس و یونیورسال پیکچرز مجموعه فیلم های لگویی را بر اساس شخصیت هایی لگویی روانه بازار کرده است. فیلم بتمن لگویی، نینجاگو لگویی، فیلم لگو ۲، افسانه مترو نیو و … از جمله این فیلم ها هستند.

 

ایجاد و شکل گیری لگو آموزشی (Lego eduaction)

در سال ۱۹۷۹ با ورود نوه ی اوون کیرک به عنوان نسل سوم شرکت ، ایده های بسیار زیادی پایشان به شرکت لگو باز شد ، یکی از آن ایده ها ایده ی لگو آموزشی بود . هدف او این بود که لگو به چیزی فراتر از بازی تبدیل شود و بچه ها در کنار بازی آموزش نیز ببینید .

او در این باره می گفت : ” یک ضرب المثل چینی می گوید ، من شنیدم و فراموش کردم ، من دیدم و به یاد بسپردم ، من انجام دادم و فهمیدم  . بنابراین سعی من این است که کاری کنم که لگو به یک ابزار آموزشی تبدیل شود ” بنابراین وظیفه ی این بخش این بود که بتواند با بازی و تفریح مسایل را به کودکان بیاموزد واین بخش از لگو امروزه بسیار بسیار پیشرفت کرده است و با پروؤه های بسیار مهمی از جمله دانشگاه ام آی تی (MIT) و همینطور ناسا را به صورت اشتراکی در زمنیه ی آموزشی انجام داده است .

۸ حقیقت جالب درباره شرکت لگو

 1. واژه lego برگرفته از کلمه leg godt به معنی خوب بازی کردن است. این کلمه به معنی گردآوری و خوب جفت کردن هم هست.
 2. قطعات لگو با دقت بسیار بالا و با خطایی کمتر از ۲ میکرومتر تولید می‌شوند به طوریکه لگوی تولید شده در سال ۱۹۶۳ با لگویی که امسال تولید می‌شود، جفت می‌شوند. از هر ۱میلیون قطعه لگو تولید شده تنها ۱۸ عدد استاندارد لازم را ندارند.
 3. این برند در سال ۲۰۱۵ طبق شاخص موسسه برند فاینانس (Brand Finance) ، با پشت سر گذاشتن برند فراری (Ferrari) جایگاه قدرتمند ترین برند جهان را از آن خود نمود.
 4. در ۲ لیست ۱۰ برند قدرتمند دنیا که در سال ۲۰۱۷ از سوی برند فاینانس و فوربز (Forbes) منتشر شده، برند لگو به عنوان قوی ترین برند دنیا شناخته شده است.
 5. شعار اصلی شرکت لگو، “بهترین هیچ وفت مناسب ترین نیست” است!
 6. شرکت لگو، در هر ثانیه، ۱۱۴۰ قطعه می سازد؛ و به طول سالانه، ۳۶ میلیارد قطعه درست می کند.
 7. در آلمان، لگو، اولین اسباب بازی این کشور است.
 8. از سال ۱۹۶۳ به بعد لگو از ماده به نام ABS یا Acrylonitrile butadiene styrene تولید می‌شود که پلیمری با استحکام بالا و ضد ضربه است و معمولاَ در قطعات حساس الکترونیکی و بعضی از قطعات اتومبیل استفاده میشود. پلیمرABS جدای از اینکه استحکام بالایی دارد باعث میشود قطعات لگو به راحتی در هم جفت شوند که این مساله موجب میشود فردی که با این قطعات کار میکند لذت بیشتری ببرد.

آدمک های بازی لگو

اسباب بازی لگو تنها به آجرهای خانه سازی آن ختم نمی شود. در هر ست آدمک هایی کوچک با تم های جذاب و مورد پسند کودکان نیز ارائه می شود. وجود این آدمک ها که به آنها مینی فیگور گفته می شود، به جذاب تر کردن این اسباب بازی برای کودکان کمک می کند. همانطور که گفتیم اخیرا لگو ست های اسباب بازی خود را از انیمیشن های معروفی چون جنگ ستارگان، بت من، ایندیانا جونز و … اقتباس می کند. در این ست ها چندین عروسک با  نقش مردم معمولی شهر و ابر قهرمانان وجود دارد که داستان بازی را جذاب تر می کند. این آدمک ها پلاستیکی هستند و وزن چندان ندارند. شما می توانید این آدمک ها را بطور جداگانه نیز تهیه کنید.

سرزمین لگو

اسباب بازی

بازی لگو چیست؟

لگو یک اسباب بازی فکری است که بصورت قطعات پلاستیکی در اندازه و اشکال مختلف ساخته شده است. کودک بایستی بتواند این قطعات پلاستیکی را به هم متصل کرده و با توجه به خلاقیت خود اشکال مختلفی را بسازد. قطعات لگو به راحتی به یکدیگر  متصل شده و به راحتی نیز جدا می شوند.

چرا کودکان می توانند ساعت ها با بازی لگو سرگرم شوند؟ از آن جایی که ذهن کودکان منبع بی پایانی از ایده های ذهنی است، بازی لگو می تواند برای آنها بسیار جذاب و سرگرم کننده باشد. چرا که کودک می تواند هر آنچه را که در ذهن خود تخیل می کند را در این بازی پیاده کند. کودکان عادت دارند برای بازی ها خود ابتدا یک سناریو تعریف کنند. اگر اسباب بازی آنها لگو باشد، با توجه به داستان بازی خود می توانند اشیا، آدمک ها و هرآنچه را که برای بازی خود به آن نیاز دارند را با استفاده از قطعات لگو خلق کنند.

همین خصوصیت باعث می شود تا لگو دارای فواید و مزیت های ویژه ای نسبت به اسباب بازی های دیگر باشد. در واقع لگو یک بازی جامع و کامل برای کودک است.

 

بازی لگو برای چه سنینی مناسب است؟

لگو بر اساس سن کودکان دارای مدل های مختلف است. از آنجایی که در هر سنی مهارت های ویژه ای از کودک پرورش می یابد، بنابراین بازی کردن با لگوی مناسب سن کودک، دارای فواید ویژه و اختصاصی برای او است. دقت کنید که لگو یک اسباب بازی حرفه ای است.

هر چه سن کودک شما بیشتر باشد، لگو پیشرفته تر شده و قطعات آن کوچک تر می شود. برعکس هر چه سن کودک کمتر باشد قطعات الگو بزرگتر شده و تعداد آنها کمتر می‌شود. یک کودک ۲ ساله دارای انگشتان و مچ دست ضعیف تری برای اتصال و جدا کردن قطعات لگو است. پس قطعات درشت که به راحتی متصل و یا جدا می شوند برای او مناسب تر هستند. بنابراین در هنگام انتخاب لگو حتما سن کودک خود را در نظر بگیرید. عدم توجه به این مسیله می‌تواند باعث ایجاد سرخوردگی در کودک و عدم تمایل برای بازی کردن با آن شود.

 

فواید بازی لگو

بازی‌های کودکی تاثیر بسزایی در شکل‌گیری مهارت‌های محیطی افراد دارند و همین مهارت‌ها زمینه ساز  موفقیت‌های افراد در زمینه‌هایی گوناگونی از جمله علوم و مهندسی هستند.

بازی های فکری از بازی های مهم برای کودکان هستند.

مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت‌وساز مانند لگو سرو کار داشته‌اند هوش فضایی-تجسمی و هوش ریاضی و منطقی شان رشد یافته است. و همچنین تحقیقات نشان می دهد که بیش از ۶۰ درصد بزرگسالانی که در مشاغلی از جمله طراحی و معماری فعالیت می کنند خانه سازی با لگوها از بازی های مورد علاقه شان بوده است.

هیچ کودکی با بازی با لگوها ساختمان سازی یاد نمی گیرد ولی ممکن است یاد بگیرد چطور آنها را روی هم قرار بدهد تا ستون ها و بدنه محکمی بسازد. بیشتر بحث اعتماد به نفس و آشنایی است تا مهارت اندوزی.

لگو برای کودکان فرصت‌های هیجان انگیز برای سرهم بندی کردن، ایجاد می‌کنند. این بازی‌ها  برای توسعه مهارت‌های کودکان بسیار مفید است. بازی با لگو و بلوک می‌تواند طیف وسیعی از توانایی‌های کودکان از جمله: مهارت‌های حرکتی، مهارت‌های مکانی، مهارت‌های زبانی و حل مسئله متفاوتی را ایجاد کند.

راه دیگری برای لذت بردن از اسباب‌بازی‌های ساختمانی وجود دارد و این ممکن است به کودکان کمک کند که یک شکل از اطلاعات غیر کلامی را که برای دستیابی به بسیاری از زمینه های STEM(علم، فناوری، مهندسی، یا ریاضی)  بسیار مهم است، ایجاد کند مانند: توانایی تجسم اشیاء سه بعدی و توانایی تصور و دستکاری اطلاعات مکانی در سر کودک شما. این نوع بازی، بازی بلوک ساختاری نامیده می‌شود و زمانی که کودکان سعی می‌کنند با ساختن یک مدل یا طرح، یک ساخت و ساز را مجددا احیا کنند این بازی اتفاق می‌افتد.

کودکان باید آنچه را که می‌بینند تجزیه و تحلیل کنند، قطعاتی را که کل را تشکیل می‌دهند، درک کنند و چگونگی ارتباط آنها با یکدیگر را بیاموزند. برای اینکه واقعا موفق باشند، ممکن است نیاز به کمی اندیشی داشته باشند و این کمک می‌کند تا بتوانند تصور کنند که یک شی از زاویه دیگری شبیه به نظر می‌آید به عنوان مثال: بچه‌ها زمانی که می‌توانند شکل هندسی خود را در چشم خود تغییر دهند زمان بیشتری را صرف می‌کنند. برای دیدن چگونگی این کار چالش برانگیز، ما به یک کودک برخی از آجرهای پلاستیکی مانند لوگو ارائه می‌دهیم و از او می‌خواهیم که این طرح را بازتولید کند به نظر می‌رسد ساده است، اما در نظر گرفتن آنچه که او باید انجام دهد مهم است. او باید سه نوع آجر را انتخاب کند: یک ۴ تایی، یک ۸ تایی و یک ۱۲ تایی. او باید کوتاهترین آجر را به آن متصل کند تا در یک لبه بلندترین آجر قرار بگیرد. او نیاز به پیوستن آجر متوسط ​​به انتهای دیگر بلندترین آجر دارد.

مهارت‌های جسمی و روانی که به‌ وسیلۀ لگو ارتقا می‌یابد:
۱. ساخت لگو، به بچه‌ها یاد می‌دهد که سه‌بعدی فکر کنند.
۲. ساخت لگو، در یادگیری زبان دوم، به کودکان کمک می‌کند.
۳. ساخت لگو، مهارت حل مساله، برنامه‌ریزی و سازماندهی را در کودک رشد می‌دهد.
۴. ساخت لگو، باعث تقویت مهارت‌های ارتباطی و طرز تفکر نقادانه می‌شود.
۵. ساخت لگو، کودکانی خلاق و خوش‌فکر، بار می‌آورد.
۶. ساخت لگو، اصول مکانیک را به کودک می‌آموزد.
۷. ساخت لگو سبب رشد و هماهنگی مهارت های بدنی و ارتباطات فضایی می شود.
۸. به هنگام بازی تصورات و تخیلات کودک تحریک می شود.
۹. ساخت لگو موجب پرورش عضلات ظریف انگشتان و مچ دست می شود.
۱۰. مفاهیمی مانند «جلو»، «عقب»، «زیر»، «روی»، «داخل»، «خارج»‌ می تواند با استفاده از یک تصویر نمایشی و خانه ای ساخته شده با لگوها به کودکان آموزش داده شود. دستورات ساده ای مانند «عروسک یا سرباز را در جلوی خانه بگذار» یا «آن ها را پشت خانه قرار بده»‌ کودک را به یادگیری این مفاهیم برمی انگیزاند.
۱۱. پرورش قدرت بیان و داستان سازی، وقتی کودک شروع به ساختن می کند، داستان سازی می کند، لغات جدید یاد می گیرد، جمله سازی می کند و در نتیجه قدرت بیانش پرورش می یابد.
۱۲. کودک با لگوها چیزی می سازد، آن را مشاهده می کند و هر زمانی که دوست داشت آن را بدون ترس و واهمه خراب می کند، چون کودک در ساختن و خراب کردن آزادی عمل دارد احساس خستگی نمی کند.
۱۳. اشکال هندسی را می تواند با بعضی از لگوها بسازد و از این طریق پی به مفاهیم هندسی می برد.
۱۴. چون لگوها در رنگهای مختلف تهیه شده اند می تواند کودکان را در شناسایی و آموزش رنگ ها یاری دهد.
۱۵. وقتی کودک در اتصال قطعات موفق می شود و چیزی می سازد، احساس غرور و پیروزی می کند که در اعتماد به نفس کودک بسیار مؤثر است.
۱۶. کودک در نتیجه اتصال قطعات و خراب کردن آن با مفاهیم تجزیه و ترکیب اجسام بیشتر آشنا می شود.
۱۷. نکتۀ با اهمیت در لگو این است که یادگیری و کار کودک جنبۀ تکراری و خسته کننده پیدا نمی کند و به وسیلۀ مهره های لگو هر بار می تواند شکل جدیدی درست کند.
۱۸. زمینۀ تطابق و هماهنگی چشم و دست را فراهم می آورد.
۱۹. ساخت لگو زمینۀ همکاری و رشد مهارت های اجتماعی کودک را گسترش می دهد.
۲۰. همۀ کودکان به تناسب سن و هوش می توانند از این اسباب بازی استفاده کنند، کودک باهوش یک ساختمان پیچیده می سازد و کودک با بهرۀ هوشی پایینتر ممکن است با قرار دادن چند قطعه لگو بر روی یکدیگر برج یا ساختمان ساده بسازد.
۲۱. کودک دست به خلاقیت و ابتکار می زند و چیزهای جدید می سازد که در رشد خلاقیت و توانایی های ذهنی او مؤثر است.
۲۲. ساخت لگو به قدرت تفکر منظم و سازماندهی کودک کمک می کند.
۲۳. اگر کودک به طور ناگهانی پایش را روی لگو بگذارد به راحتی نمی شکند و خراب نمی شود.
۲۴. از طریق بازی با لگوها کودک کثیف نمی شود و به همین دلیل والدین کودکان را به طرف این گونه بازی ها تشویق می کنند.

لگو و آدمک هاش

لگو و آدمک هاش

جالب ترین واقعیت های لگو

 

لگو و حقایق آن

حقایقی درباره لگو

شرکت لگو که خط تولید اسباب بازیهای پلاستیکی لگو را در اختیار دارد، شرکت خصوصی دانمارکی است که دفتر مرکزی اش در شهر بیلاند (Billund) دانمارک واقع شده است و تاریخچه اش به سال ۱۹۳۲ باز می گردد. در سال ۲۰۱۶ این شرکت به درآمد ۲.۴ میلیارد دلار رسید و پر درآمدترین شرکت اسباب بازی سازی دنیا محسوب می گردد. این کمپانی محصولات فرهنگی و هنری و بازی های کامپیوتری را نیز عرضه می کند.

در ادامه به ۸ حقیقت جالب درباره شرکت لگو اشاره خواهیم داشت:

 1. واژه lego برگرفته از کلمه leg godt به معنی خوب بازی کردن است. این کلمه به معنی گردآوری و خوب جفت کردن هم هست.
 2. قطعات لگو با دقت بسیار بالا و با خطایی کمتر از ۲ میکرومتر تولید می‌شوند به طوریکه لگوی تولید شده در سال ۱۹۶۳ با لگویی که امسال تولید می‌شود، جفت می‌شوند. از هر ۱میلیون قطعه لگو تولید شده تنها ۱۸ عدد استاندارد لازم را ندارند.
 3. این برند در سال ۲۰۱۵ طبق شاخص موسسه برند فاینانس (Brand Finance) ، با پشت سر گذاشتن برند فراری (Ferrari) جایگاه قدرتمند ترین برند جهان را از آن خود نمود.
 4. در ۲ لیست ۱۰ برند قدرتمند دنیا که در سال ۲۰۱۷ از سوی برند فاینانس و فوربز (Forbes) منتشر شده، برند لگو به عنوان قوی ترین برند دنیا شناخته شده است.
 5. شعار اصلی شرکت لگو، “بهترین هیچ وفت مناسب ترین نیست” است!
 6. شرکت لگو، در هر ثانیه، ۱۱۴۰ قطعه می سازد؛ و به طول سالانه، ۳۶ میلیارد قطعه درست می کند.
 7. در آلمان، لگو، اولین اسباب بازی این کشور است.
 8. از سال ۱۹۶۳ به بعد لگو از ماده به نام ABS یا Acrylonitrile butadiene styrene تولید می‌شود که پلیمری با استحکام بالا و ضد ضربه است و معمولاَ در قطعات حساس الکترونیکی و بعضی از قطعات اتومبیل استفاده میشود. پلیمرABS جدای از اینکه استحکام بالایی دارد باعث میشود قطعات لگو به راحتی در هم جفت شوند که این مساله موجب میشود فردی که با این قطعات کار میکند لذت بیشتری ببرد.

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید