درمان و علائم حساسیت فصلی

0
609
درمان و علائم حساسیت فصلی

درمان و علائم حساسیت فصلی و یا آلرژی (رینیت آلرژیک) که در یک فصل خاص رخ می دهد. بیشتر به عنوان تب یونجه شناخته می شود.

طبق گزارش آکادمی آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی، حدود 8 درصد از آمریکایی ها آن را تجربه می کنند. تب یونجه یا همان حساسیت فصلی زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن شما نسبت به یک عاملی در فضای باز، مانند گرده، بیش از حد واکنش نشان دهد.

آلرژن چیزی است که باعث واکنش آلرژیک می شود. شایع ترین آلرژن ها گرده های گیاهان گرده افشانی شده با باد مانند درختان، علف ها و علف های هرز هستند. گرده‌های گیاهان گرده‌افشانی‌شده با حشرات آنقدر سنگین هستند که نمی‌توانند برای مدت طولانی در هوا باقی بمانند. و کمتر احتمال دارد که واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

حساسیت فصلی  یا تب یونجه نام خود را از فصل یونجه برداشته است. از نظر تاریخی، این فعالیت در ماه‌های تابستان اتفاق می‌افتد. تقریباً در همان زمان بسیاری از افراد علائم را تجربه می‌کردند.

آلرژی های فصلی در طول زمستان کمتر رایج است. اما ممکن است در تمام طول سال نشانه های از این حساسیت با خود داشته باشید.

گیاهان مختلف گرده های مربوطه خود را در زمان های مختلف سال منتشر می کنند. بسته به محرک های آلرژی و محل زندگی شما، ممکن است در بیش از یک فصل تب یونجه را تجربه کنید. همچنین ممکن است به مواد آلرژی زا مانند کپک یا شوره حیوانات خانگی واکنش نشان دهید.

علائم آلرژی و حساسیت فصلی

حساسیت فصلی از خفیف تا شدید متغیر است.

رایج ترین عبارتند از:

 • عطسه کردن
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • چشم های خشک و متورم
 • خارش سینوس ها، گلو یا کانال های گوش
 • گرفتگی گوش
 • مخاط بینی

علائم کمتر رایج عبارتند از:

 • سردرد
 • تنگی نفس
 • خس خس سینه

سرفه کردن بسیاری از افراد مبتلا به حساسیت فصلی نیز آسم دارند. اگر هم تب یونجه و هم آسم دارید، آلرژن های فصلی شما ممکن است باعث حمله آسم شوند.

علل آلرژی فصلی

حساسیت فصلی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما یک ماده معلق در هوا را که معمولاً بی ضرر است به عنوان خطرناک تشخیص دهد.

این ماده با ترشح هیستامین و سایر مواد شیمیایی در جریان خون شما به آن ماده یا آلرژن پاسخ می دهد. این مواد شیمیایی علائم یک واکنش آلرژیک را ایجاد می کنند. محرک های رایج تب یونجه از فصلی به فصل دیگر متفاوت است.

درمان و علائم حساسیت فصلی

بهار

درختان مسئول اکثر آلرژی های فصلی در فصل بهار هستند. توس یکی از رایج ترین متخلفان در عرض های جغرافیایی شمالی است که بسیاری از افراد مبتلا به تب یونجه به گرده آن واکنش نشان می دهند. سایر درختان آلرژی زا در آمریکای شمالی عبارتند از سدر، توسکا، شاه بلوط اسب، بید و صنوبر.

 تابستان

حساسیت فصلی یا تب یونجه نام خود را از فصل یونجه زنی گرفته است که به طور سنتی در ماه های تابستان است.

اما مقصر واقعی آلرژی‌های فصلی تابستان، علف‌هایی مانند چچم و علف تیموتی و همچنین علف‌های هرز خاص هستند. به گفته بنیاد آسم و آلرژی آمریکا، علف‌ها شایع‌ترین محرک برای افراد مبتلا به تب یونجه هستند.

پاییز

فصل ابروسیا است. نام جنس ابروسیا Ambrosia است و شامل بیش از 40 گونه در سراسر جهان است. بیشتر آنها در مناطق معتدل آمریکای شمالی و جنوبی رشد می کنند. آنها گیاهان مهاجمی هستند که کنترل آنها دشوار است. گرده آنها یک آلرژن بسیار رایج است و علائم آلرژی به ابروسیا می تواند به ویژه شدید باشد. سایر گیاهانی که گرده خود را در پاییز می ریزند عبارتند از: گزنه، گزنه، ترشک، مرغ چاق و چنار.

 زمستان

در زمستان، بیشتر آلرژن‌های موجود در فضای باز خوابیده می‌شوند. در نتیجه، هوای سرد باعث تسکین بسیاری از افراد مبتلا به تب یونجه می شود. اما این بدان معناست که افراد بیشتری در داخل خانه وقت می گذرانند. اگر مستعد ابتلا به آلرژی های فصلی هستید، ممکن است به آلرژن های داخلی مانند کپک، شوره حیوانات خانگی، کنه های گرد و غبار یا سوسک ها نیز واکنش نشان دهید.

حذف آلرژن‌های داخلی اغلب راحت‌تر از گرده‌های بیرون از محیط است. در اینجا چند نکته برای خلاص شدن از شر آلرژن های رایج در خانه آورده شده است:

 • رختخواب خود را حداقل هفته ای یکبار در آب بسیار داغ بشویید.
 • ملافه و بالش خود را با روکش های ضد حساسیت بپوشانید.
 • از شر فرش و اثاثیه داخلی خلاص شوید.
 • اسباب بازی های پر شده را از اتاق خواب فرزندان خود بردارید.
 • نشت آب را برطرف کنید و آسیب های آبی را که می تواند به رشد کپک ها و آفات کمک کند پاک کنید.
 • سطوح کپک زده و هر مکان که ممکن است کپک ایجاد شود، از جمله مرطوب کننده ها، خنک کننده های باتلاقی، تهویه مطبوع و یخچال ها را تمیز کنید.
 • برای کاهش رطوبت اضافی از رطوبت گیر استفاده کنید.

تشخیص آلرژی فصلی

تشخیص تب یونجه معمولا راحت تر از سایر آلرژی ها است. اگر علائم آلرژیک دارید که فقط در زمان های خاصی از سال رخ می دهد. نشانه آن است که شما به رینیت آلرژیک فصلی مبتلا هستید. پزشک ممکن است گوش، بینی و گلو شما را نیز برای تشخیص بررسی کند. آزمایش آلرژی معمولاً ضروری نیست. درمان شما برای رینیت آلرژیک احتمالاً یکسان خواهد بود، صرف نظر از اینکه به چه نوع آلرژنی واکنش نشان می دهید.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

علائم آلرژی فصلی

درمان آلرژی و حساسیت فصلی

بهترین دارو برای تب یونجه و رینیت آلرژیک در تمام طول سال اجتناب از مواد آلرژی زا است که علائم را برای شما ایجاد می کنند.

داروهایی نیز برای درمان علائم حساسیت فصلی در دسترس هستند. برخی از افراد نیز درمان های جایگزین را امتحان می کنند.

اجتناب برای جلوگیری از آلرژن های فصلی اقدامات لازم را انجام دهید. به عنوان مثال، به جای پنکه های سقفی، از یک تهویه مطبوع با فیلتر  برای خنک کردن خانه خود در تابستان استفاده کنید. شبکه آب و هوای محلی خود را برای پیش بینی گرده ها بررسی کنید و سعی کنید زمانی که تعداد گرده ها زیاد است در داخل خانه بمانید. در مواقعی از سال که تب یونجه شما فعال است:

اجتناب

برای جلوگیری از آلرژی های فصلی اقدامات لازم را انجام دهید:

 • پنجره های خود را بسته نگه دارید.
 • در فصل های حساسیت زا از خانه کمتر خارج شوید.
 • استفاده از ماسک گرد و غبار را زمانی که بیرون هستید. مخصوصاً در روزهای بادی در نظر بگیرید
 • همچنین اجتناب از دود سیگار، که می تواند علائم تب یونجه را تشدید کند، مهم است.
 •  هنگامی که نمی توانید از حساسیت خود اجتناب کنید، درمان های دیگری نیز در دسترس هستند، از جمله:
 • داروهای ضداحتقان و آنتی هیستامین های بدون نسخه مانند ستیریزین (Zyrtec) و داروهای ترکیبی حاوی استامینوفن، دیفن هیدرامین و فنیل افرین
 • داروهای تجویزی، مانند اسپری های بینی استروئیدی

در موارد شدید، پزشک ممکن است واکسن های آلرژی را توصیه کند. آنها نوعی ایمونوتراپی هستند که می توانند به حساسیت زدایی سیستم ایمنی بدن شما نسبت به آلرژن ها کمک کنند. برخی از داروهای آلرژی ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای مانند خواب آلودگی، سرگیجه و گیجی داشته باشند.

درمان های جایگزین

مطالعات کمی در مورد درمان های جایگزین برای حساسیت فصلی انجام شده است. برخی افراد بر این باورند که درمان‌های جایگزین زیر ممکن است تسکین دهند:

 • کورستین، فلاونوئیدی که به میوه ها و سبزیجات رنگ می دهد.
 • لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، باکتری “دوست” موجود در ماست.
 • اسپیرولینا، نوعی جلبک سبزو آبی.
 • ویتامین C که دارای برخی خواص آنتی هیستامین است.

تحقیقات بیشتری لازم است تا بفهمیم آیا این درمان های جایگزین موثر هستند یا خیر.

 کلام آخر

علائم آلرژی فصلی می تواند ناراحت کننده باشد.اگر مشکوک به آلرژی فصلی هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به تشخیص علت علائم شما و تجویز یک برنامه درمانی کمک کنند. آنها احتمالاً شما را تشویق می کنند تا اقداماتی را برای جلوگیری از محرک های آلرژی خود انجام دهید. آنها همچنین ممکن است داروهای بدون نسخه یا نسخه ای را توصیه کنند.

منبع: healthline

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید