دمنوش های مفید گیاهی و داروهای آرام بخش موضوعی که این روزها بیشتر ار پیش مورد توجه می باشد.این روزها مواردی که آرامش ما را بهم نزند کم نیستند! ولی آنچه مهم است، مهارت و قدرت مبارزۀ شما، برای رسیدن به آرامش است. حتماً شما هم به‌عنوان شوالیه‌های مبارزه با عوامل مختل‌کنندۀ آرامش، راه‌هایی مثل گوش دادن به موسیقی، نفس عمیق کشیدن، ورزش و پیاده‌روی، سفر و طبیعت‌گردی، عشق ورزیدن، تمرین‌های ذهنی و حتی داروهای آرام‌بخش را امتحان کرده‌اید. اما امروز با شما هستیم تا بتوانیم تعدادی از بهترین راهکارهای طب سنتی و داروهای گیاهی آرام‌بخش اعصاب و روان را باهم بررسی کنیم. استفاده از داروهای گیاهی برای آرامش اعصاب جایگزین خوبی برای قرص‌های آرام‌بخش است.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

همچنین اگر برای خوابیدن هم مشکلی دارید و نمی‌توانید با آرامش کامل بخوابید همراه ما باشید تا بهترین راهکارها و داروی گیاهی آرام‌بخش برای راحت خوابیدن را هم به شما معرفی کنیم. با مصرف این داروهای گیاهی مطمئن باشید در آرامش کامل می‌توانید استراحت کنید.

اما مراقب باشید درصورتی‌که قصد استفاده از این داروهای گیاهی آرامش‌بخش را دارید حتماً با متخصص طب سنتی در ارتباط باشید.چون ممکن است بعضی از این گیاهان برای سنین بالای 65 سال و زیر 15 سال و یا برای خانم‌های باردار ممنوع باشد و یا شرایط بدنی و مزاج شما برای مصرف برخی داروهای گیاهی آرام‌بخش مناسب نباشد.

دمنوش های مفید گیاهی

رسیدن به آرامش با بهبود همزمان خواب و تغذیه

حتماً طبق تجربه به این نتیجه رسیده‌اید که برای رسیدن به آرامش و حفظ آن باید «خواب» باکیفیت و کافی داشته باشیم. در مکتب پزشکی ایرانی نیز، خواب درست و کافی بسیار تأکید شده است. دمنوش های مفید گیاهی در طب سنتی ایرانی، خواب و دستگاه گوارش ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

در میان مراجعین ما، افراد زیادی هستند که دچار چرخۀ منفی «خواب بد، هضم بد» هستند. مهم نیست این اختلال از کجا و از چه زمانی آغازشده است، بلکه اکنون نکات حائز اهمیت عبارتند از:

  • خواب نامناسب بیمار، که باعث اختلال سیستم هضم و جذب مواد غذایی او شده و
  • از سوی دیگر به‌طور متقابل مشکلات دستگاه گوارش، که در کمیت و کیفیت خواب بیمار اختلال ایجاد کرده است.

براین اساس به همۀ مراجعین و به‌خصوص بیماران دچار اختلال‌های خواب یا مشکلات گوارشی، تأکید می‌شود، در قدم اول، اصول حفظ سلامتی (حفظ‌الصحه) درزمینۀ خواب و تغذیه را رعایت نمایند.

در پزشکی مدرن نیز به ارتباط خواب و هضم غذا توجه شده است، مانند اینکه در طول شب حرکات روده منظم‌تر از طول روز هستند. یکی از مصادیق ارتباط خواب و دستگاه گوارش را می‌توان در نقش “ملاتونین” یافت. ملاتونین، هورمون اصلی مسئول در چرخۀ خواب/بیداری در بدن انسان است. جالب آنکه ملاتونین علاوه بر مغز در دستگاه گوارش نیز ساخته و ترشح‌شده و به‌عنوان یک تنظیم‌کننده مهم در تحرک روده محسوب می‌شود. این هورمون در همراهی با پرولاکتین نقش مهمی را در ایجاد سیستم کارآمد ایمنی از طریق ایجاد تعادل در ساختار میکروب‌های مفید روده‌ای ایفا می‌کنند. به زبان ساده، دو هورمون گفته‌شده، وظیفۀ پاک‌سازی میکروسکوپی روده‌ها را بر عهده‌دارند.

زمانی که فرد دچار کمبود خواب می‌شود، ترشح ناکافی این دو هورمون موجب اختلال در عملکرد آن‌ها می‌شود؛ به‌طوری‌که دیگر قادر نیستند به نحوی مؤثر سیستم ایمنی را تقویت نمایند و درنتیجه، با به هم خوردن تعادل ساختار میکروبی دستگاه گوارش (که موجب هضم و جذب غذا می‌شوند)، افت عملکرد سیستم ایمنی بدن و دستگاه گوارش ایجاد می‌شود. درنتیجه می‌توان گفت، خواب نامناسب، اختلال عملکرد ملاتونین و اختلال در سیستم گوارش و ایمنی، اجزای یک چرخه معیوب هستند.

اهمیت ملاتونین در سیستم گوارش تا حدی در حیطۀ پژوهش‌های پزشکی اثبات‌شده است که تجویز آن در کاهش علائم بعضی بیماری‌های التهابی و ایمنی دستگاه گوارش نظیر بیماری‌های التهابی روده (IBD) و سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) با نتایج مثبت همراه بوده است.

بهترین راه‌حل مشکل بی‌خوابی با کمک داروهای گیاهی آرام‌بخش زیر:

  • گل‌گاوزبان و سنبل‌الطیبپس از مشورت با متخصص طب سنتی، پیشنهاد می‌شود ترکیب گل‌گاوزبان و سنبل‌الطیب را امتحان کنید. اگر مقداری نبات و کمی لیموعمانی هم به آن اضافه کنید و قبل از خواب آن را بنوشید، واقعاً معجزه می‌کند.
  • بادرنجبویه – از دمنوش‌های مفید دیگر برای رفع بدخوابی، دم‌نوش بادرنجبویه است. این گیاه مشابهت زیادی با نعناع دارد و یکی از اثرات مفید آن رفع بدخوابی و ایجاد آرامش است. البته اگر فردی دچار اختلال در عملکرد تیروئید است، در مصرف دم‌نوش بادرنجبویه باید احتیاط کند؛ زیرا مصرف این گیاه می‌تواند با داروهای تیروئید تداخل داشته باشد. ازاین‌رو، میزان و نحوۀ مصرف را از متخصص طب سنتی سؤال نمایید.
  • گل‌های نارنج – برای رفع بی‌خوابی می‌توان عرق گیاهی که از گل‌های نارنج تولید می‌شود را نیز تهیه و مصرف کرد. البته میزان آرام‌بخشی آن در مقایسه با بادرنجبویه ضعیف است.

بهترین زمان برای مصرف این دم‌نوش‌ها را حتماً از پزشک طب سنتی خود سؤال کنید.

استرس و اضطراب عامل اصلی دغدغه‌های فکری امروزی

سعی کنید همیشه از استرس‌های بیهوده و ناراحتی‌های بیجا خودداری کنید. استرس و ناراحتی در سلامتی روح و روان تأثیر بسیار بدی دارند. ورزش صبحگاهی , برنامه‌ریزی در استراحت روزانه , خواب بعدازظهر می‌تواند باعث آرامش اعصاب و روان باشد.

ورزش کردن یک‌راه خوب برای آرامش

ورزش کردن یکی دیگر از راه‌های کسب آرامش و نشاط بدن هست. روزانه نیم ساعت ورزش صبحگاهی می‌تواند شمارا در طول روز و در حین کار کردن سرحال و شاداب نگه دارد.

اما ممکن است در بعضی‌اوقات این موارد نتوانند به‌اندازه کافی در حفظ آرامش اعصاب کمک کند. در این لحظه شاید استفاده از قرص‌های آرام‌بخش چاره خوبی باشد.

ولی بهتر است دست نگه‌دارید. شاید راه بهتر و بدون هیچ‌گونه ضرری هم وجود داشته باشد. استفاده از داروهای گیاهی آرام‌بخش شاید بهترین راه برای آرامش اعصاب و روان باشد. پس بهتر است تعدادی از داروهای گیاهی را که می‌تواند آرامش را به شما هدیه کنند، نام ببریم.

14 گیاه دارویی و دم‌نوش آرامش‌بخش

گیاهان دارویی

داروهای گیاهی

داروی آرامش‌بخش اسطوخودوس

مهم‌ترین خاصیت اسطوخودوس برای تقویت هوش و ذهن آدمی هست.اسطوخودوس یکی از دمنوش های مفید گیاهی می باشد که با احساس آرامش داشتن و عدم استرس و نگرانی تأثیر مستقیم دارد. اگر سینوزیت دارید حتماً از اسطوخودوس کمک بگیرید.

داروی آرامش‌بخش بیدمشک

شاید تابه‌حال برای درمان سردرد و یبوست از عرق بیدمشک استفاده کرده باشید. اما این را هم بدانید که در صورت مصرف عرق بیدمشک می‌توانید آرامش خود را بیابید. زیرا در درمان استرس از عرق بیدمشک استفاده می‌شود.

گیاه شانکپورشپی

اگر استرس زیادی دارید و یک شخصیت استرسی هستید پیشنهاد ما به شما استفاده از گیاه دارویی آرام‌بخش شانکپورشپی هست. یک گیاه دارویی که برای بی‌خوابی هم بسیار مناسب هست.

داروی آرامش‌بخش گشنیز

در بین انواع گیاهان آرام‌بخشی که تا الآن ذکر کردیم شاید تعجب کنید که گشنیز طبعی سرد دارد. اما در صورت استفاده از تخم گشنیز باعث تقویت قلب شما می‌شود. مطمئناً در افزایش حس آرام‌بخش بودن روان و اعصاب شما تأثیرگذار هست.

گیاه شقایق برای آرام‌بخش بودن اعصاب

استفاده از گلبرگ شقایق برای حس آرامش داشتن در طول روز گزینه خوبی است. برای پی بردن از میزان و نحوۀ مصرف باید طبق نظر متخصص طب سنتی که شرایط شمارا بررسی می‌نماید، عمل نمایید.

دمنوش های اعصاب

دمنوش های اعصاب

داروی آرامش‌بخش آویشن

آویشن یکی از دمنوش های مفید گیاهی است که طبع گرمی دارد و برای تقویت روان و حفظ آرامش تأثیر خوبی دارد. علاوه بر اینکه جزء داروهای گیاهی آرام‌بخش است، برای دستگاه و سیستم گوارشی بدن بسیار مناسب است.

داروی آرامش‌بخش شیرین‌بیان

این داروی گیاهی آرام‌بخش با دارنده یک هورمون قوی برای جلوگیری از استرس و کاهش اضطراب هست. با تنظیم کردن مقدار قند خون بدن انسان شرایط را برای حفظ آرامش و آرام کردن اعصاب انجام می‌دهد.

داروی آرامش‌بخش دانه‌های چیا

امگا 3 دارای ترکیباتی هست که در تقویت اعصاب به‌خوبی عمل می‌کند. برای کاهش استرس و درمان نگرانی‌ها و بهبود عملکرد سیستم عصبی گزینه خوبی است.

داروی آرامش‌بخش بلوبری

آنتی‌اکسیدان یکی از موادی هست که تأثیر بسزایی در آرامش و تقویت سیستم اعصاب و روان دارد. مواد معدنی موجود در بلوبری باعث حفظ آرامش شما می‌شود.

داروی آرامش‌بخش زغال‌اخته

این داروی گیاهی همانند گیاه گل نسترن دارای ویتامین C است. که مانند همان گیاه گل نسترن باعث آرامش سیستم اعصاب و روان می‌شود. این هم گزینه بسیار خوبی هست.

داروی گیاهی مریم‌گلی

برای مصرف این گیاه هم باید مقداری از گلبرگ آن (طبق نظر متخصص طب سنتی) را در آب جوش بریزید. سپس دم کشیدۀ این دم‌نوش را مطابق با نظر متخصص طب سنتی میل کنید. البته باید این دم‌نوش را بعد از وعده غذایی میل کنید.

داروی آرامش‌بخش سنبل‌الطیب

سنبل‌الطیب دارای موادی هست که برای انواع مشکلات اعصاب و روان – استرس – اضطراب و افسردگی – تقویت سیستم عصبی و همچنین کم‌خوابی و بی‌خوابی بسیار مناسب است. طبع گرم و خشک آن باعث می‌شود بعد از میل کردن دم‌نوش آن حس خوبی به شما دست بدهد.

ترکیب تعدادی از داروهای گیاهی آرام‌بخش

  • بادرنجبویه
  • بهارنارنج
  • نسترن
  • رازیانه
  • اسطوخودوس

براساس نظر متخصص طب سنتی، برگ و گل بادرنجبویه، بهارنارنج، اسطوخودوس، میوه‌های رازیانه و نسترن را باهم بکوبید و مانند روش‌های درست کردن دم‌نوش آن را میل کنید.

باز هم تأکید می‌کنیم که گیاهان دارویی را براساس نظر متخصص طب سنتی، مصرف نمایید. در این مطلب سعی کردیم که مهم‌ترین و در دسترس‌ترین انواع داروهای گیاهی آرام‌بخش که می‌توانید تهیه کنید را معرفی کردیم.

لطفاً هرگونه سؤال و یا مشکلی دارید می‌توانید از بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید تا همکاران ما در سریع‌ترین زمان شما را راهنمایی کنند. همچنین می‌توانید سؤالات خود را با شماره تماس‌های مجموعۀ کلینیک طب سنتی دکتر یزدیان در میان بگذارید.

منبع wiselivingmagazine.co.uk

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید