ده روش برای افزایش یادگیری

0
1359
ده روش برای افزایش یادگیری

روش های یادگیری می توانند قدرت یادگیری شما را افزایش دهند. در حالی که خوب است فکر کنید که می توانید راه خود را به سمت موفقیت ادامه دهید. اما هر زمان که برای رسیدن به یک هدف بزرگ مانند شروع و رشد یک کسب و کار  تلاش می کنید. مهارت ها مهم هستند. افزایش یادگیری راههای متفاوتی دارد.

این بدان معناست که هر چه سریعتر یاد بگیرید، می توانید موفق تر باشید. پس بیایید مستقیم وارد موضوع شویم. در اینجا ده راه با پشتوانه علم برای تسریع روند یادگیری آورده شده است.

1-آنچه را که می خواهید به خاطر بسپارید با صدای بلند بگویید.

تحقیقات نشان می‌دهد که در مقایسه با خواندن یا فکر کردن در سکوت (انگار راه دیگری برای فکر کردن وجود دارد)، گفتار یک مکانیسم کاملاً قدرتمند برای بهبود حافظه برای اطلاعات انتخاب شده است.

به گفته دانشمندان، ” افزایش یادگیری و حافظه از هم سود می برند. هنگامی که یک معیار فعال یا یک عنصر تولیدی را به یک کلمه اضافه می کنیم، آن کلمه در حافظه بلند مدت متمایزتر می شود و در نتیجه به یاد ماندنی تر می شود. به طور خلاصه، در حالی که تمرین ذهنی خوب است، تمرین با صدای بلند حتی بهتر است.

 

2-یادداشت برداری کنید با دست نه با کامپیوتر.

بسیاری از ما سریعتر از نوشتن می توانیم تایپ کنیم و خیلی دقیق تر. اما تحقیقات نشان می‌دهد که نوشتن یادداشت‌های شما به این معنی است که بیشتر یاد خواهید گرفت. به اندازه کافی عجیب است که یادداشت برداری با دست درک از آن مطلب را افزایش می دهد.

این بدان معناست که چیزهایی را که شنیده اید برای مدت طولانی تری به خاطر خواهید آورد. شاید به همین دلیل است که ریچارد برانسون عادت مادام العمر نگه داشتن یک دفترچه دست نوشته را حفظ کرده است.

3-جلسات مطالعه خود را تقسیم بندی کنید.

تحقیقات نشان می دهد که “تمرین توزیع شده” روش بسیار موثرتری برای افزایش یادگیری است. تصور کنید که می‌خواهید سرمایه‌گذاری خود را به چالش بکشید. هنگامی که پیش نویس خود را تهیه کردید، یک بار آن را اجرا کنید.

سپس چند دقیقه وقت بگذارید تا اصلاحات را انجام دهید. سپس برای چند ساعت یا حتی برای یک روز قبل از اینکه این روند را تکرار کنید، با آن کار نداشته باشید.

چرا تمرین توزیع شده کار می کند؟ “نظریه بازیابی فاز مطالعه” می گوید که هر بار که تلاش می کنید چیزی را از حافظه بازیابی کنید موفقیت آمیزتر می باشد. فراموش کردن آن کار حافظه را  سخت تر می کند. (اگر به طور مکرر به بیان خود بپردازید، بسیاری از ارائه شما هنوز در ذهن شماست… به این معنی که لازم نیست آن را از حافظه بازیابی کنید.)

نظریه دیگر به “تغییر متنی” مربوط می شود. هنگامی که اطلاعات در حافظه رمزگذاری می شود، بخشی از زمینه نیز رمزگذاری می شود. (به همین دلیل است که گوش دادن به یک آهنگ قدیمی می تواند باعث شود که به یاد بیاورید در اولین باری که آن آهنگ را شنیدید کجا بودید، چه احساسی داشتید و غیره.)

این زمینه نشانه های مفیدی برای بازیابی اطلاعات ایجاد می کند. صرف نظر از اینکه چگونه کار می کند، تمرین توزیع شده قطعا کار می کند. بنابراین به خودتان زمان کافی بدهید تا جلسات آموزشی تان را خالی کنید. کارآمدتر و موثرتر یاد خواهید گرفت. افزایش یادگیری را برای خود تکرار کنید.

روش های یادگیری

ده روش برای افزایش یادگیری

4- خودتان را امتحان کنید.

تعدادی از مطالعات نشان می دهد که خودآزمایی روشی بسیار موثر برای سرعت بخشیدن به فرآیند یادگیری است. بخشی از آن به دلیل زمینه اضافی ایجاد شده است. اگر خودتان را امتحان کنید و اشتباه پاسخ دهید، نه تنها احتمال اینکه پاسخ درست را پس از جستجو به خاطر بیاورید، بیشتر می شود… همچنین به یاد خواهید آورد که یادتان نبود.

اشتباه گرفتن یک راه عالی برای به خاطر سپردن آن در دفعه بعد است، به خصوص اگر به خودتان سخت بگیرید.. با فهرست کردن پنج نکته اصلی که می‌خواهید به آن اشاره کنید، خودتان را امتحان کنید. سعی کنید آمارهای کلیدی، یا تخمین های فروش، یا پیش بینی های جریان نقدی را بازگو کنید. نه تنها به میزان دانسته های خود اطمینان پیدا می کنید، بلکه چیزهایی را که نمی دانید سریعتر یاد خواهید گرفت.

5-روش تمرین خود را تغییر دهید.

تکرار هر کاری بارها و بارها به این امید که بر آن کار تسلط پیدا کنید نه تنها شما را از پیشرفت هر چه سریعتر باز می دارد، بلکه در برخی موارد ممکن است در واقع مهارت شما را کاهش دهد.

طبق تحقیقات اخیر جانز هاپکینز، اگر نسخه کمی تغییر یافته از کاری را که می‌خواهید بر آن مسلط شوید، تمرین کنید، «در واقع بیشتر و سریع‌تر از زمانی که به تمرین همان چیزی که چندین بار متوالی ادامه دهید، یاد می‌گیرید».

محتمل ترین علت، تثبیت مجدد است، فرآیندی که در آن خاطرات موجود با دانش جدید یادآوری و اصلاح می شوند. بگویید که می خواهید بر یک ارائه جدید مسلط شوید. این کار را انجام دهید.

  • مهارت اولیه را تمرین کنید: ارائه خود را چند بار با همان شرایطی اجرا کنید که در نهایت هنگام اجرای زنده با آن مواجه خواهید شد. طبیعتاً دفعه دوم بهتر از دفعه اول خواهد بود. تمرین اینطوری کار میکنه اما پس از آن، به جای اینکه برای بار سوم از آن عبور کنیم
  • صبر کنید. :حداقل شش ساعت به خود فرصت دهید تا حافظه تان تثبیت شود. که احتمالاً به این معنی است که قبل از تمرین مجدد تا فردا صبر کنید، که خوب است.
  • دوباره تمرین کنید: اما این بار کمی سریعتر حالت عادی صحبت کنید. اسلایدهای خود را کمی سریعتر اجرا کنید. افزایش سرعت به این معنی است که اشتباهات بیشتری مرتکب خواهید شد، اما این مشکلی ندارد.

در این فرآیند، دانش قدیمی را با دانش جدید اصلاح خواهید کرد و زمینه را برای بهبودی یادگیری ایجاد خواهید کرد.

  • و به اصلاح شرایط ادامه دهید. شما می توانید فرآیند را تقریباً به هر چیزی گسترش دهید. در حالی که به وضوح برای یادگیری مهارت های حرکتی موثر است، این فرآیند می تواند برای یادگیری تقریباً هر چیزی نیز اعمال شود.

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

ورزش مرتب و منظم داشته باشید

6-به طور منظم ورزش کنید.

این مطالعه نشان می دهد که ورزش منظم می تواند یادآوری حافظه را بهبود بخشد.  مطالعه دیگری از دانشگاه مک مستر نشان داد که دوره‌های تمرین با شدت بالا برای تناسب اندام و حافظه خوب است.

ورزش باعث بهبود قابل توجهی در حافظه می شود. تداخل زمانی اتفاق می‌افتد که اطلاعات مشابه مانع اطلاعاتی شود که می‌خواهید به خاطر بیاورید.) یک مثال رایج برای حافظه با تداخل بالا، به خاطر سپردن چهره ها است، مهارتی که به ویژه برای افرادی که امیدوار به برقراری ارتباط هستند مفید است.

ورزش همچنین منجر به افزایش ماده شیمیایی به نام BDNF (فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز) شد، پروتئینی که از عملکرد، رشد و بقای سلول های مغز پشتیبانی می کند. بنابراین: اگر ورزش کنید نه تنها احساس بهتری خواهید داشت، بلکه حافظه خود را نیز بهبود می بخشید.

۷بیشتر بخوابید.

خواب زمانی است که بیشتر فرآیند تثبیت حافظه رخ می دهد. به همین دلیل است که حتی یک چرت کوتاه می تواند یادآوری حافظه شما را بهبود بخشد.

در یک مطالعه شرکت کنندگان کارت های مصور را حفظ کردند تا قدرت حافظه خود را آزمایش کنند. پس از به خاطر سپردن مجموعه ای از کارت ها، 40 دقیقه استراحت کردند و یک گروه چرت زدند و گروه دیگر بیدار ماند.

پس از استراحت هر دو گروه از نظر حافظه کارت ها مورد آزمایش قرار گرفتند. گروه خواب کوتاهی داشتند به طور قابل توجهی بهتر عمل کردند و به طور متوسط 85 درصد از الگوهای خواب را در مقایسه با 60 درصد برای کسانی که بیدار مانده بودند حفظ کردند.

محققان همچنین دریافته‌اند که محرومیت از خواب می‌تواند بر توانایی شما در انتقال اطلاعات جدید به حافظه و تثبیت خاطرات کوتاه‌مدت شما تأثیر بگذارد.

8- چندین موضوع را پشت سر هم بیاموزید.

به جای مسدود کردن (تمرکز روی یک موضوع، یک کار یا یک مهارت در طول یک جلسه یادگیری) چندین موضوع یا مهارت را پشت سر هم بیاموزید یا تمرین کنید.

این فرآیند را interleaving می نامند: مطالعه مفاهیم یا مهارت های مرتبط به طور موازی می باشد. به نظر می رسد که interleaving راه بسیار موثرتری برای آموزش مغز شما (و مهارت های حرکتی شما) است.

چرا؟ یک تئوری این است که تداخل توانایی مغز شما را برای تمایز بین مفاهیم یا مهارت ها بهبود می بخشد. وقتی تمرین یک مهارت را مسدود می‌کنید، می‌توانید آنقدر تمرین کنید تا حافظه عضلانی تسخیر شود و مهارت کم و بیش خودکار شود.

در عوض دائماً مجبور به تطبیق و سازگاری هستید. شما دائماً مجبور به دیدن، احساس و تمایز بین حرکات یا مفاهیم مختلف هستید. این به شما کمک می‌کند تا واقعاً آنچه را که می‌خواهید یاد بگیرید، زیرا به شما کمک می‌کند در سطح عمیق‌تری درک کنید.

آموخته های خود را به دیگران بیاموزید

آموخته های خود را به دیگران بیاموزید

9-آموخته خود را به کس دیگر آموزش دهید.

ممکن است گاهی اوقات درست باشد که کسانی که نمی توانند تدریس کنند. اما تحقیقات نشان می دهد که قطعاً درست است که کسانی که آموزش می دهند سرعت یادگیری خود را افزایش می دهند و بیشتر حفظ می کنند.

حتی فکر کردن به اینکه باید به کسی آموزش دهید، می تواند شما را به طور موثرتری در یادگیری کمک کند. به گفته محققان، “زمانی که معلمان برای تدریس آماده می شوند، تمایل دارند به دنبال نکات کلیدی باشند و اطلاعات را در یک ساختار منسجم سازماندهی کنند.

نتایج ما نشان می دهد که دانش آموزان زمانی که انتظار تدریس دارند به این نوع راهبردهای یادگیری موثر نیز روی آورند.

عمل آموزش همچنین به بهبود دانش کمک می کند. از هر کسی که شخص دیگری را آموزش داده است، بپرسید که آیا آنها نیز از این تجربه بهره برده اند یا خیر؟ قطعا آنها تجربه خود را افزایش داده اند.

10- از دانسته های قبلی خود برای یادگیری جدید کمک بگیرید

ارتباط دادن چیزی جدید به چیزی که با آن آشنا هستید، یادگیری تداعی نامیده می شود. به زبان ساده، هر زمان که می گویید، “اوه، متوجه شدم… این اساساً همینطور است”، از یادگیری تداعی استفاده می کنید.

آیا نیاز به یادگیری چیز جدیدی دارید؟سعی کنید حداقل تا حدی آن را با چیزی که قبلاً می دانید مرتبط کنید. سپس شما فقط باید تفاوت ها ظریف را یاد بگیرید. و می‌توانید زمینه بیشتری را که به ذخیره و بازیابی حافظه کمک می‌کند و برای اطلاعات جدیدی که یاد می‌گیرید اعمال کنید.

منبع: www.inc.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید