حسادت صفت ناپسندی است.  در این مقاله می خواهیم راهکار های برای رهایی از حسادت را به شما آموزش دهیم. ما جملاتی را از افراد خوش نیت می شنویم مانند ” حسادت نکن ” یا ” حسادت روابط را از بین می برد” … اما چه چیزی این احساس را بد را بوجود می آورد.

حسادت می تواند هر زمان که نگران از دست دادن هر چیزی یا هر کسی که برایتان مهم است، ظاهر شود.  این با حسادت متفاوت است، که شامل خواستن چیزی است که متعلق به شخص دیگری است.  حسادت می تواند منجر به احساس خشم، رنجش یا غم شود. اما اغلب می تواند یک یا دو چیز در مورد خودتان و نیازهایتان به شما بگوید.  در اینجا نگاهی به راه‌هایی برای مقابله با حسادت و بررسی ریشه‌های احساسات شما می‌اندازیم.

ریشه حسادت را در همان لحظه در خود پیدا کنیم

آن سارا سوئنسون از LMHC می‌گوید: «اگر احساس حسادت به شما دست می‌دهد، از خود بپرسید که ریشه آن چیست. سپس اقداماتی را انجام دهید تا آنچه را که دوست ندارید تغییر دهید تا به آنچه می خواهید برسید.”

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

بررسی احساسات حسادت شما می تواند به شما بینشی در مورد اینکه از کجا آمده است به شما بدهد.  رابطه جدید خواهرتان باعث حسادت شما می شود زیرا شانس زیادی برای قرار ملاقات نداشته اید و نگران هستید که هرگز فرد مناسبی را پیدا نخواهید کرد.

ترفیع همکارتان باعث می شود احساس حسادت کنید زیرا فکر می کنید در کارتان به اندازه کافی خوب نیستید که خودتان ترفیع بگیرید.

وقتی شریک زندگی شما شروع به گذراندن زمان زیادی با یک دوست جدید می کند، احساس حسادت می کنید.

زیرا این اولین علامتی بود که هنگام خیانت شریک قبلی متوجه شدید. چه حسادت شما ناشی از ناامنی، ترس یا الگوهای روابط گذشته باشد، دانستن بیشتر در مورد علل می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چگونه با آن مقابله کنید.

شاید با رئیس خود صحبتی باز داشته باشید تا در مسیر ترفیع قرار بگیرید، تصمیم بگیرید که روش دیگری را برای دوستیابی امتحان کنید یا با شریک زندگی خود در مورد احساسات خود صحبت کنید.

حسادت قابل کنترل می باشد

نگرانی های خود را بیان کنید

اگر اقدامات شریک زندگی شما (یا اعمال شخص دیگری نسبت به شریک زندگی شما) باعث ایجاد احساسات حسادت می شود، این موضوع را در اسرع وقت با شریک زندگی خود در میان بگذارید.

ممکن است شریک زندگی شما متوجه این رفتار نشده باشد، یا ممکن است متوجه احساس شما نسبت به آن نشده باشد.  از این فرصت استفاده کنید تا در مورد هر مرز رابطه ای که ممکن است بخواهید دوباره مرور کنید صحبت کنید، یا درباره راه های قوی نگه داشتن رابطه خود بحث کنید.

اگر به شریک زندگی خود اعتماد دارید اما به دلیل تجربیات قبلی در رابطه شک دارید، سعی کنید راه هایی را بیابید که هر دو می توانند به بهبود وضعیت کمک کنند.

اگر در مورد ذکر احساسات حسادت عصبی هستید، سعی کنید به یاد داشته باشید که آنها کاملاً عادی هستند.حتی ممکن است شریک زندگی شما در برخی مواقع احساسات حسادت خود را داشته باشد.

با یک دوست قابل اعتماد صحبت کنید

حسادت گاهی اوقات می تواند به شما یک حس کمی از واقعیت بدهد. گاهی اوقات، بیان این نگرانی ها به شخص ثالث می تواند وضعیت را کمتر ترسناک کند و به شما کمک کند تا دیدگاهی به دست آورید.

حسادت را شناسایی کنید

حسادت می تواند یک احساس پیچیده و قوی باشد و ممکن است وقتی با آن برخورد می کنید احساس خوبی نداشته باشید. اما به جای اینکه آن را چیزی منفی بدانید، سعی کنید به آن به عنوان یک منبع اطلاعات مفید نگاه کنید.

حسادت طبق گفته سوئنسون به شما می گوید که بین آنچه دارید و آنچه می خواهید تفاوت وجود دارد. او می افزاید که حسادت کنترل نشده می تواند به سرزنش خود تبدیل شود و چرخه ای ایجاد کند که احساس محرومیت را در شما حفظ کند.

اما ممکن است بتوانید آن را با شناسایی آن به عنوان اطلاعات مفیدی که می توانید برای ایجاد شرایطی که در آن نیازهای شما برآورده می شود استفاده کنید، مدیریت کنید.

ریشه یابی حسادت

تصویر کامل را در نظر بگیرید

حسادت گاهی در پاسخ به یک تصویر جزئی ایجاد می شود. به عبارت دیگر، ممکن است خود و دستاوردها و ویژگی های خود را با دیدگاه ایده آل یا ناقص نسبت به شخص دیگری مقایسه کنید.

اما هرگز نمی‌دانید که کسی چه چیزی را تجربه می‌کند، به خصوص زمانی که فقط به رسانه‌های اجتماعی نگاه می‌کنید. دوست دانشگاهی شما با عکس های فیسبوکی از او و شوهرش در یک علفزار، که اینقدر بی خیال و خوشحال به نظر می رسند؟ همانطور که می دانید، آنها تا آخر راه با هم دعوا می کردند و زیر آن عکس زیبا، پشت صحنه ای جنگی وجود دارد.

راهکار های برای رهایی از حسادت، را در بسیاری از کتاب های روانشناسی می توانید مطالعه کنید.

قدردانی کردن را به خود آموزش دهید

کمی قدردانی می تواند راه درازی داشته باشد.  نه تنها می تواند احساس حسادت را کاهش دهد، بلکه استرس را نیز کاهش می دهد. ممکن است هر آنچه را که می خواهید نداشته باشید.

بسیاری از ما این کار را نمی کنیم. اما احتمالاً حداقل مقداری از آنچه می خواهید دارید. شاید حتی چیزهای خوبی در زندگی تان داشته باشید که انتظارش را نداشتید.

این می تواند به شما کمک کند که آیا به دوچرخه جدید فانتزی دوست خود چشم دوخته اید یا آرزو می کنید که همسرتان زمان زیادی را با دوستان سپری نمی کرد.

دوچرخه محکم و قابل اعتماد خود را به خود یادآوری کنید که شما را به جایی که باید بروید می رساند. مزایای داشتن شریکی که ارزش دوستی را می داند را در نظر بگیرید.

حتی قدردانی از چیزهای مثبت در زندگی‌تان که به حسادت مربوط نمی‌شوند، می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید، در حالی که زندگی‌تان ممکن است کامل نباشد (اما زندگی کیست؟)، شما هنوز هم چیزهای خوبی برایتان دارید.

تکنیک های مقابله لحظه ای را تمرین کنید

کنار آمدن با حسادت در زمان بروز، به شما کمکی نمی‌کند تا با علل زمینه‌ای مقابله کنید. اما تا زمانی که بتوانید با مسائل زیربنایی کنار بیایید، می تواند به دور نگه داشتن پریشانی کمک کند.

دور کردن توجه خود از حسادت همچنین می تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را عمل نکنید (و انجام کاری که می تواند به یک رابطه یا دوستی آسیب برساند).

تکنیک های مقابله لحظه ای را تمرین کنید

حسادت در کودکان

مسائل اساسی را بررسی کنید

ویکی بوتنیک، LMFT توضیح می‌دهد که حسادتی که ادامه می‌یابد و باعث ناراحتی می‌شود، گاهی می‌تواند به اضطراب یا مسائل مربوط به عزت نفس مرتبط باشد. “یادگیری نحوه برخورد با هر یک از این مسائل به طور خودکار می تواند به تسکین حسادت کمک کند.

یکی از راه‌های نزدیک شدن به عزت نفس پایین، شناسایی ارزش‌های شخصی مانند شفقت، ارتباط یا صداقت است. به گفته Botnick، این کمک می کند، زیرا به شما امکان می دهد بررسی کنید که آیا این ارزش ها را در زندگی روزمره خود حفظ می کنید یا خیر.

همچنین به شما فرصتی می دهد تا به ویژگی های مثبت خود توجه کنید و آنچه برای شما مهم است را مرور کنید. این می تواند حس احترام به خود را افزایش دهد و ممکن است به کاهش احساسات ناراحت کننده حقارت یا رقابت کمک کند.

اضطراب می تواند طیف وسیعی از علائم را داشته باشد که پرداختن به آنها به تنهایی دشوارتر است. تکنیک های مقابله می تواند کمک کننده باشد (در اینجا چند نکته را بیابید)، اما درمان نیز می تواند گزینه خوبی باشد.

همچنین پیشنهاد می کند که یک کتاب کار اضطراب مانند The Mindful Way Workbook را امتحان کنید. از اصول شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی برای کمک به شما استفاده می کند.

پذیرش احساسات مضطرب را افزایش دهید تا بر شما غلبه نکنند افکار ناخواسته یا ناراحت کننده را بشناسید تا بتوانید آنها را به چالش بکشید و جایگزین کنید

ارزش خود را به خاطر بسپار

هنگامی که حسادت شما را وادار می کند که خود را با دیگران مقایسه کنید، ارزش خود شما می تواند در نهایت ضربه بخورد.

ممکن است زندگی شما برای شخص دیگری بسیار حسادت‌انگیز باشد.راهکار های برای رهایی از حسادت می تواند حس های بد ایجاد شده را در شخص از بین ببرد.

اما حسادت می تواند باعث شود که احساس کنید هیچ چیز به اندازه کافی خوب نیست.

تحقیقاتی که ارتباط احتمالی بین حسادت و عزت نفس را بررسی می کند، شواهدی را نشان می دهد که نشان می دهد حسادت زمانی ایجاد می شود که با تهدیدی برای عزت نفس خود مواجه می شوید.

برای مبارزه با عزت نفس پایین:

کارهایی را که خوب انجام می دهید به خودتان یادآوری کنید.

شفقت به خود را، تمرین کنید (به عبارت دیگر، همانطور که با یک دوست صمیمی رفتار می کنید، با خودتان رفتار کنید)

جملات تاکیدی روزانه را تمرین کنید یا آنها را با شریک زندگی خود مبادله کنید

چیزهایی را که در شریک زندگی و رابطه تان ارزش قائل هستید به خودتان یادآوری کنید.

برای انجام کارهایی که از آنها لذت می برید وقت بگذارید.

ذهن آگاهی را تمرین کنید

تکنیک های تمرکز حواس به شما کمک می کند تا به افکار و احساسات خود بدون قضاوت یا انتقاد از آنها توجه کنید.

افزایش آگاهی خود در مورد حسادت می تواند به شما کمک کند تا متوجه الگوهایی از حسادت شوید، از جمله چیزهایی که قبل از احساس حسادت اتفاق می افتد.

ذهن آگاهی، همچنین می تواند به شما کمک کند احساس راحتی بیشتری در مورد حسادت داشته باشید.

به عنوان مثال، می تواند به شما کمک کند تا احساسات حسادت خود را نسبت به آنچه هستند – بخشی از تجربه عاطفی شما – بپذیرید و بپذیرید و ادامه دهید.

احساسات خود را بشناسید

به خود زمان دهید

اگر قبلاً حسادت را تجربه کرده اید، احتمالاً می دانید که حسادت با گذشت زمان از بین می رود.  البته ممکن است پس از برخورد با احساسات خود، شدت آن کمتر شود، اما پس از پایان هر چیزی که به آن حسادت می کنید، می تواند کاهش یابد. بر اساس تحقیقاتی که به تجربه حسادت پرداخته است، افراد عموماً بیشتر احتمال دارد که درست قبل از وقوع اتفاقی، به جای بعد از آن، احساس حسادت کنند.

راهکار های برای رهایی از حسادت موضوعی هست که همیشه بعد دیدن صفحات مجازی مانند اینستا گرام به سراغ افراد میاد.

با گذشت زمان، کمتر احساس نیاز به مقایسه خود یا شرایط خود با شخص دیگری خواهید داشت.  اما احساسات مثبتی که دارید باقی می مانند. بنابراین، در حالی که ممکن است با نزدیک شدن به تاریخ عروسی بهترین دوست خود احساس حسادت کنید، در روز بعد از عروسی ممکن است احساس حسادت کمتری داشته باشید و بیشتر برای دوست خود خوشحال باشید.

 

با یک روانشناس یا درمانگر صحبت کنید

اگر در کنار آمدن با افکار حسادت به تنهایی مشکل دارید، صحبت با یک درمانگر می تواند کمک کننده باشد. صحبت در مورد حسادت همیشه آسان نیست.

ممکن است از به اشتراک گذاشتن این افکار با کسی که نمی‌شناسید احساس ناراحتی بیشتری کنید. اما یک درمانگر خوب با مهربانی و شفقت با شما ملاقات خواهد کرد. بعلاوه، آنها بهتر از هرکسی می دانند که حسادت یک احساس عادی است که هرکسی در مقطعی احساس می کند.

Botnick چند نشانه را به اشتراک می گذارد که نشان می دهد صحبت با یک درمانگر می تواند مفید باشد

حسادت منجر به افکار وسواسی یا ثابت می شود

متوجه رفتارهای اجباری می شوید

افکار حسود، غیر قابل کنترل یا مزاحم می شوند

افکار یا اصرارهای خشونت آمیز ایجاد می شود

احساسات حسادت باعث ایجاد رفتارهای مشکل ساز می شود، مانند دنبال کردن شریک زندگی خود یا بررسی مداوم.

حسادت بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد،راهکار های برای رهایی از حسادت شما را از انجام کارهایی که می خواهید انجام دهید باز می دارد یا باعث ناراحتی های دیگر می شود.

منبع:healthline.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید