رفتار صحیح و درست با بچه های که تنبلی می کنند

0
1153
رفتار صحیح و درست با بچه های که تنبلی می کنند

بچه های که تنبلی می کنند اکثر اوقات انگیزه ندارند! تنها کاری که او می خواهد انجام دهد این است که بازی های ویدیویی انجام دهد یا تلویزیون تماشا کند.

چرا بیشتر روی درس هایش تمرکز نمی کند؟ مانند شما، بسیاری از والدین معتقدند که “بچه های تنبل” دارند. مشکل اصلی این است که انگیزه وجود ندارد و به دلایل مختلفی به وجود آمده است.

مشکل شامل لحظات ناامیدی، دلسردی و اضطراب است. کودکانی که انگیزه ندارند و کسانی که به راحتی از علائم ذکر شده در بالا دست می کشند.

اگر به دنبال راه هایی برای ایجاد انگیزه در کودکان تنبل هستید. مقاله ای درستی را برای مطالعه انتخاب کرده اید.  متخصصان روش های قابل توجهی را ارائه کرده اند که در ایجاد انگیزه در رفتار کودک شما معجزه کرده است.

تنبلی در کودکان

روش 1 – روش های مختلف – برای رسیدگی/برخورد با بچه های که تنبلی می کنند.

1. همه چیز را برای آنها راحت نکنید:

اجازه دهید فرزندتان اهمیت ارزش دادن به چیزها را بیاموزد. با تسلیم شدن به خواسته های او کار را آسان نکنید.

در عوض کمک هزینه ای را تعیین کنید که به آنها انگیزه می دهد و برای کارهایی که انجام داده اند به آنها پاداش می دهد.

این امر مسئولیت مالی را نیز در آنها افزایش می دهد. ارائه کمک هزینه به آنها این امکان را می دهد که تماشای فیلم مورد علاقه خود یا داشتن دوستان در خانه یا خرید بستنی را انتخاب کنند.

2. نمونه باشید:

یک جمله معروف وجود دارد، «کودکان از آنچه شما هستید یاد می‌گیرند تا آنچه که شما آموزش می‌دهید»  اگر می خواهید الگوی خوبی برای آنها باشید زیرا فرزندتان همیشه شما را زیر نظر دارد و از این رو از اعمال شما چه خوب و چه بد تقلید می‌کند.

اگر می‌خواهید کودکی مسئولیت‌پذیر تربیت کنید که کارهای خانه را به طور مؤثر و مستقل انجام می‌دهد، تکالیف را به موقع انجام می‌دهد، و غیره، پس الگوی پدر و مادری سرزنده و پرانرژی باشید و نه تنبل.

3.انتظارات را تعیین کنید:

مجموعه ای از دستورالعمل ها را ارائه دهید. انتظارات شما باید واضح و مختصر باشد تا کودک شما بداند دقیقاً چه کاری باید انجام دهد.

به جای اینکه آنها را برای انجام کارهای روزمره تحت فشار قرار دهید. فهرستی از وظایف متناسب با سن خود تهیه کنید که به کودک شما اجازه می دهد بداند که همه کارهای خانه باید انجام شوند.

لیست شما همچنین باید شامل مهلت مورد انتظار باشد تا فرزند شما مطمئن شود که به موقع کامل شده است.

4. بچه ها را در آشپزخانه مشارکت دهید:

کودک خود را در کارهای ساده مانند شستن سبزیجات، خرد کردن آنها و غیره در حین تهیه غذا، سرو کردن آنها روی میز و غیره درگیر کنید.

همچنین می توانید آنها را برای خرید مواد غذایی همراه خود ببرید که فعالیت جالبی برای آنها خواهد بود. آنها چیزهای مهمی مانند برنامه ریزی بودجه، انتخاب چیزها و غیره را یاد می گیرند.

5. داوطلب شدن را به یک عادت تبدیل کنید:

با توجه به اینکه اکثر خانواده‌ها اکنون «فقط یک بچه» دارند، کودک به سختی یاد می‌گیرد که برای کارها داوطلب شود.

اجازه دهید فرزندتان در رویدادهای مختلف که هدف آن تشویق است داوطلب شود. وقتی فرزند شما یاد می‌گیرد که پس بدهد. همچنین یاد می‌گیرد که برای چیزهایی که دارد سپاسگزار باشد.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

پاداش دادن به کودکان

 روش 2 – نکات موثر والدین – مراحل برای والدین:

1. از طبیعت لذت ببرید:

فعالیت های بیشتر در فضای باز را تشویق کنید. فعالیت های بیشتری را در فضای باز با خانواده برنامه ریزی کنید که به روشن شدن روحیه آنها کمک می کند و باعث می شود احساس آرامش و راحتی کنند. اگر حیوان خانگی دارید، او را به همراه فرزندتان به پیاده‌روی ببرید. یا فعالیت‌های باغبانی را با هم انجام دهید که به نوبه خود باعث می‌شود کودکتان دوباره انرژی بگیرد. بچه های که تنبلی می کنند اکثرا فعالیت های بدنی را دوست ندارند که والدین باید فعالیت را به آنها آموزش دهند.

2. از قضاوت کردن آنها دست بردارید:

هیچ کس در هر آزمون نمره بالا دریافت نمی کند یا در هر تکالیف نمره عالی خواهد داشت. کودک شما به یک فشار سالم نیاز دارد که او را تشویق می کند. تا به جای قضاوت کردن آنها برای عملکرد ضعیف، تلاش کند و بهترین کار را انجام دهد.

بدانید که شکست ها یک چیز طبیعی هستند و تنها راه بهبود این است که به فرزندتان اجازه دهید خودش بفهمد که وقتی آماده نیست چه اتفاقی می افتد.

این می‌تواند به انگیزه یادگیری عالی تبدیل شود. زیرا به فرزندانتان اجازه می‌دهید تأثیراتی را تجربه کنند که به آنها کمک می‌کند در جاهایی که کمبود دارند پیشرفت کنند.

3.ایمان به جای نگرانی:

“من به شما اعتماد دارم که خود را به خوبی مدیریت خواهید کرد” .این یکی از تشویق کننده ترین جملاتی است که والدین باید به فرزندان خود بگویند.

ایمان داشتن به فرزندتان و نشان دادن آنها اغلب به او انگیزه می دهد. وقتی آنها در حال اجرا هستند تشویق کنید و در مورد اینکه چقدر از تماشای آنها لذت بردید صحبت کنید. از زحماتی که انجام داده اند قدردانی کنیم.

4. فعالیت هایی را که علاقه آنها را جلب می کند، کشف کنید:

فرزندان خود را تشویق کنید تا کشف کنند که چه کارهایی را بیشتر دوست دارند و به چه کارهایی علاقه دارند.

مدتی طول می کشد تا به آنجا برسیم، از این رو مهم است که انگیزه فرزند خود را در سفر به سمت اشتیاق خود حمایت کنید و از او بخواهید که به راه خود ادامه دهد.

5. روزهای فعالیت خانوادگی منظم داشته باشید:

چند ساعتی از ابزارها فاصله بگیرید و به بیرون بروید. بهترین راه برای ایجاد انگیزه در فرزندتان این است که او را در فعالیت های منظم خانوادگی بگنجانید.

این می تواند شامل زمان فیلم، بازی در پارک، گذراندن وقت با افراد مسن یا داشتن یک پیک نیک باشد. پیدا کردن 20 دقیقه از اینجا و آنجا به سفرهای خارج از منزل ممکن است به نظر برسد که وقت بیشتری از روز خود را صرف کنید، اما مزایای آن طولانی مدت است.

رفتار صحیح و درست با بچه های که تنبلی می کنند

روش 3 – آموزش اخلاق کاری به فرزندتان

1. برای انجام کارهای خانه پاداش و انگیزه بدهید:

می توان کمک هزینه ای را به عنوان پاداش برای انجام کارهای خانه ارائه داد. اهمیت تمام کردن کارهای خانه برای کسب پاداش را توضیح دهید.

با این حال، ارائه مقدار ناچیز کمک هزینه مجدداً یک انتخاب شخصی است، هدف اصلی این است که آنها را مسئولیت پذیر کنید و اخلاق کاری را آموزش دهید.

2. به کودک خود یک چارچوب زمانی برای انجام کارهای خانه بدهید:

اغلب والدین از فرزندشان می خواهند که در کارهایشان عجله کند. کمی زمان بدهید تا کارهایشان را انجام دهند، بدانید که آنها بزرگسال نیستند، بنابراین برای درک و انجام آن به زمان بیشتری نیاز دارند.

به جای اینکه بگویید «اکنون این کار را انجام بده»، می‌توانید به آنها مهلت بدهید و بگویید: تا ساعت 6 بعد از ظهر برای شستن لباس‌ها وقت دارید.

3.سعی کنید کار را برای آنها سرگرم کننده کنید:

کارهایی را که فرزندتان دوست دارد انجام دهد، محول کنید. هنگامی که به کودک شما کار مورد علاقه اش داده می شود. نه تنها از انجام آن لذت می برد. بلکه آن را به طور موثر و درست انجام می دهد.

در صورت امکان، سعی کنید کارهای آنها را به صورت بازی های سرگرم کننده انجام دهید. مثلا موسیقی را روشن کنید.

سعی کنید یک چالش مبتنی بر پاداش ارائه دهید، به خصوص زمانی که بیش از یک بچه دارید. نوبت داشته باشید و به آنها اجازه دهید کارهای مختلف را انجام دهند تا در معرض انواع مختلف کارها قرار بگیرند.

بچه های که تنبلی را در درونشان نگهدارند در آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

4.آنها را برای موفقیت های کوچک تحسین کنید:

بر تلاش آنها تاکید کنید. اشکالی ندارد اگر فرزندتان نتواند تکلیف خود را طبق پیشنهاد انجام دهد، اما او تلاش کرده و تلاش کرده است.

از این رو، مهم نیست که بالاترین نمره نگرفته تا جایی که فرزند شما 100٪ تلاش واقعی را در هر کاری که انجام می دهد. نیازمند تشویق شما می باشد.

قدر پیروزی های کوچک آنها را بدانیم.

5.کارهای بزرگ را به تکه های کوچک تقسیم کنید:

اگر فرزند شما کار یا پروژه ای بزرگ را انجام می دهد، به او کمک کنید تا بفهمد چگونه کار هوشمندانه انجام دهد.

به آنها کمک کنید تا کار را در بخش‌های قابل مدیریت استراتژی‌بندی کنند. می‌توانید از آنها در تهیه فهرست کارهای گام به گام حمایت کنید و اطمینان حاصل کنید که کار/پروژه با موفقیت و به موقع انجام شده است.

کلام آخر:

در عصری که خواهان راه‌حل‌های سریع است، ما فرزندان شگفت‌انگیزی را بدون کار سخت می‌خواهیم.

پدر و مادر شدن شغل سختی است و انگیزه نگه داشتن فرزندانتان همیشه طاقت فرسا است. نکات مثبت والدینی که در بالا ذکر شد در ایجاد انگیزه در کودکان تنبل بسیار مؤثر است.

منبع: wowparenting.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید