روشهای طبیعی برای افزایش استروژن در بدن

0
1344

استروژن و پروژسترون دو هورمون اصلی در بدن انسان هستند.  برای افزایش استروژن در بدن راه های وجود دارد. استروژن هورمونی است که مسئول ویژگی های جنسی و توانایی های باروری در زنان است.

پروژسترون هورمونی است که نقش حمایتی در چرخه قاعدگی و بارداری دارد. هنگامی که سطوح پایین استروژن و پروژسترون دارید، مانند دوران یائسگی، می تواند بر خلق و خو، میل جنسی، سلامت استخوان ها و موارد دیگر تأثیر منفی بگذارد.

در این مقاله، روشهای افزایش طبیعی استروژن در بدن و همچنین زمان مراجعه به پزشک برای کاهش استروژن را بررسی خواهیم کرد.

بسیاری از این درمان ها یا به طور مستقیم از ایجاد استروژن حمایت می کنند یا فعالیت استروژن را در بدن تکرار می کنند.

غذا های که استروژن را افزایش می دهد:

1-سویا

دانه های سویا و محصولات تولید شده از آنها، مانند توفو و میسو، منبع بسیار خوبی از فیتواستروژن ها هستند.

در یک مطالعه منبع معتبر روی سویا و مبتلایان به سرطان سینه، محققان دریافتند که مصرف بیشتر سویا با کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان سینه مرتبط است.

این ممکن است به دلیل مزایای استروژن مانند فیتواستروژن باشد. تحقیقات گسترده تری در مورد سویا و اثرات آن بر سطح استروژن در بدن مورد نیاز است.

دانه کتان

2-دانه کتان

دانه‌های کتان حاوی مقادیر زیادی فیتواستروژن هستند. فیتواستروژن های اولیه موجود در کتان لیگنان نامیده می شوند که در متابولیسم استروژن مفید هستند.

یک مطالعه حیوانی منبع معتبر در سال 2017 نشان داد که رژیم غذایی غنی از بذر کتان می تواند شدت و فراوانی سرطان تخمدان را در مرغ ها کاهش دهد.تحقیقات انسانی بیشتری هنوز مورد نیاز است

3- دانه کنجد

دانه های کنجد یکی دیگر از منابع غذایی فیتواستروژن ها هستند. مطالعه حیوانی دیگری از منبع معتبر در سال 2014 تأثیر روغن سویا و کنجد را بر موش‌های مبتلا به کمبود استروژن بررسی کردند.

محققان دریافتند که یک رژیم غذایی 2 ماهه با این روغن ها می تواند نشانگرهای سلامت استخوان را بهبود بخشد.

این تحقیق یک اثر مثبت استروژن مانند دانه کنجد و سویا را نشان می‌دهد، اگرچه تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

4- ویتامین های گروه B

ویتامین های B نقش مهمی در ایجاد و فعال سازی استروژن در بدن دارند. سطوح پایین این ویتامین ها می تواند منجر به کاهش سطح استروژن شود.

در یک مطالعه منبع معتبر، محققان سطوح ویتامین B خاص را با خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان یائسه مقایسه کردند.

نتایج نشان داد که سطوح بالاتر ویتامین های B-2 و B-6 با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط است که ممکن است به دلیل تأثیر این ویتامین ها بر متابولیسم استروژن باشد.

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

5- ویتامین D

ویتامین D به عنوان یک هورمون در بدن عمل می کند. در یک مطالعه مشخص شدکه هر دو ویتامین D و استروژن با هم برای کاهش خطر بیماری قلبی عروقی کار می کنند.

ارتباط بین این هورمون ها به دلیل نقش ویتامین D در استروژن است. این نشان دهنده مزایای بالقوه مکمل ویتامین D در سطوح پایین استروژن است.

ویتامین ها و مواد معدنی

6- بور

بور یک ماده معدنی کمیاب است که نقش های مختلفی در بدن دارد. برای فواید مثبت آن در کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان تحقیق شده است.

بور همچنین برای متابولیسم هورمون های جنسی تستوسترون و استروژن ضروری است. محققان معتقدند که بور بر گیرنده های استروژن تأثیر می گذارد و به بدن اجازه می دهد تا راحت تر از استروژن موجود استفاده کند

بور چیست؟

بور عنصری است که به طور طبیعی در سبزیجات سبز برگ مانند کلم پیچ و اسفناج یافت می شود. همچنین می توان آن را در غلات، آلو، کشمش، میوه های غیر مرکبات و آجیل یافت.

رژیم غذایی روزانه یک فرد معمولاً حاوی 1.5 تا 3 میلی گرم (میلی گرم) بور است. پنج منبع رایج بور در رژیم غذایی روزانه افراد عبارتند از: سیب قهوه لوبیا خشک شیر سیب زمینیها می باشد.

بور به بدن شما کمک می کند تا ویتامین ها و مواد معدنی کلیدی را متابولیزه کند، نقش کلیدی در سلامت استخوان دارد و همچنین بر سطح استروژن و تستوسترون تأثیر می گذارد.

  1. DHEA DHEA

دهیدرواپی آندروسترون یک هورمون طبیعی است که می تواند به استروژن و تستوسترون تبدیل شود. منبع DHEATTrusted در داخل بدن ابتدا به آندروژن و سپس بیشتر به استروژن تبدیل می شود.

یک مطالعه منبع معتبر همچنین نشان داد که DHEA ممکن است بتواند مزایای مشابهی مانند استروژن در بدن داشته باشد.

DHEA چیست و چگونه کار می کند؟

DHEA یا دهیدرواپی آندروسترون، هورمونی است که توسط بدن شما تولید می شود. مقداری از آن به هورمون های جنسی مردانه و زنانه اصلی تستوسترون و استروژن تبدیل می شود.

اثرات آن را می توان با اعمال تستوسترون و استروژن پس از این تبدیل و همچنین توسط خود مولکول DHEA هدایت کرد.

با توجه به اینکه DHEA به طور طبیعی تولید می شود، برخی تعجب می کنند که چرا به عنوان مکمل مصرف می شود. دلیل اصلی این است که با افزایش سن سطح DHEA کاهش می یابد و این کاهش با چندین بیماری مرتبط است.

کوهوش سیاه

8- کوهوش سیاه

کوهوش سیاه یک گیاه سنتی بومی آمریکایی است که در طول تاریخ برای درمان بیماری‌های مختلفی از جمله یائسگی و مشکلات قاعدگی استفاده می‌شده است.

محققان بر این باورند که کوهوش سیاه حاوی ترکیبات خاصی است که گیرنده های استروژن را تحریک می کند.

اگرچه تحقیقات بیشتری هنوز مورد نیاز است، اما این ممکن است مزایای احتمالی مکمل‌های کوهوش سیاه را در زمانی که استروژن کم است، نشان دهد.

کوهوش سیاه چیست؟

کوهوش سیاه یک گیاه گلدار است که بومی آمریکای شمالی است. نام‌های علمی آن Actaea racemosa و Cimicifuga racemosa است و گاهی به آن حشره سیاه، مار مار سیاه، شمع پری یا شمع پری نیز می‌گویند.

مکمل محبوب سلامت زنان Remifemin حاوی کوهوش سیاه به عنوان یک ماده فعال است. گل‌ها و ریشه‌های آن معمولاً در طب سنتی بومیان آمریکا مورد استفاده قرار می‌گرفتند، و امروزه یک مکمل سلامتی محبوب برای زنان است که ادعا می‌شود به علائم یائسگی، باروری و تعادل هورمونی کمک می‌کندکین علائم یائسگی مفید است. با این حال، شواهدی برای کاربردهای دیگر آن وجود ندارد.

9- چستبری

چستبری یک درمان گیاهی سنتی است که بیشتر به دلیل استفاده از آن در بیماری های زنان مانند PMS شناخته شده است.

در یک مطالعه منبع معتبر، محققان متون موجود را برای گونه Vitex، که شامل chasteberry است، بررسی کردند.

آنها دریافتند که می تواند اثرات استروژنی را در دوزهای 0.6 و 1.2 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن نشان دهد. این فواید به احتمال زیاد از یک فیتواستروژن موجود در شاه توت به نام آپیژنین ناشی می شود.

10- روغن گل مغربی

روغن گل مغربی (EPO) یک داروی گیاهی سنتی است که حاوی سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا 6 است که آن را به یک مکمل محبوب برای بیماری هایی مانند PMS و یائسگی تبدیل می کند.

تحقیقات اخیر بسیار کمی در مورد فواید روغن گل مغربی برای استروژن وجود دارد. یک مطالعه نشان داد که از بیش از 2200 زنی که پس از قطع درمان جایگزینی هورمونی از EPO استفاده کردند، 889 نفر EPO را برای کنترل علائم استروژن پایین با یائسگی مفید گزارش کردند.

شبدر قرمز

شبدر قرمز

11- شبدر قرمز

شبدر قرمز یک مکمل گیاهی است که حاوی تعدادی ترکیبات گیاهی به نام ایزوفلاون است که ممکن است مانند استروژن در بدن عمل کند. محققان معتقدند که  افزایش قابل توجه سطح استروژن با مکمل های شبدر قرمز امکان پذیر است.

12- دونگ کوآی

دونگ کوای یک داروی سنتی چینی است که معمولا برای علائم یائسگی مصرف می شود. مانند سایر مکمل های گیاهی فوق، دانگ کوای حاوی ترکیباتی است که به عنوان فیتواستروژن عمل می کنند.

محققان ترکیبات استروژنی ممکن را در 17 مکمل گیاهی محبوب بررسی کردند. آنها دو ترکیب احتمالی را در dong quai یافتند که فعالیت استروژنی از خود نشان می دهند.

راه های افزایش طبیعی پروژسترون در بسیاری از موارد، اگر استروژن پایینی دارید، ممکن است پروژسترون نیز پایین باشد. این امر به ویژه در دوران یائسگی، زمانی که بیشتر هورمون های زنانه به شدت کاهش می یابد، رایج است.

یک مطالعه منبع معتبر نشان داد که شاه توت قادر است سطح پروژسترون را در اواسط چرخه افزایش دهد. با این حال، همه مکمل های گیاهی برای افزایش پروژسترون موثر نیستند.

مطالعه دیگری نشان داد که چندین مکمل دارویی گیاهی چینی سطح پروژسترون را کاهش می دهد. یک راه بهتر برای افزایش طبیعی سطح پروژسترون از طریق رژیم غذایی و سبک زندگی سالم است.

خوردن یک رژیم غذایی متنوع می تواند مواد مغذی مورد نیاز بدن برای متابولیسم پروژسترون را تامین کند. این شامل غذاهایی مانند سبزیجات چلیپایی، آجیل و غلات کامل است. حفظ وزن سالم، ماندن در برنامه خواب ثابت و مدیریت استرس می تواند به متعادل نگه داشتن هورمون ها نیز کمک کند.

اگر طبیعی کافی نبود چه کنیم؟

مداخلات طبیعی ممکن است برای همه موثر نباشد.برخی از افراد به شدت به علائم استروژن پایین حساس هستند که عبارتند از: گرگرفتگی نوسانات خلقی رابطه جنسی دردناک افسردگی زمانی که این علائم با زندگی روزمره تداخل دارند و روش‌های طبیعی کمکی نمی‌کنند، درمان‌های پزشکی در دسترس هستند.

 

کلام آخر:

استروژن و پروژسترون از هورمون های جنسی مهم به خصوص در بدن زن هستند. استروژن و پروژسترون پایین عموماً به دلیل یائسگی یا سایر شرایط سلامتی ایجاد می شود.

غذاهای کاربردی، ویتامین ها و مواد معدنی و مکمل های گیاهی همگی راه های طبیعی برای افزایش استروژن در بدن هستند.

اگر روش‌های طبیعی برای افزایش استروژن کافی نیست، به پزشک مراجعه کنید تا در مورد سایر گزینه‌های درمانی مانند درمان جایگزینی هورمون صحبت کنید.

 

منبع : www.healthline.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید