سلامت دندان و دندان عقل

دندان‌های عقل سومین و آخرین مجموعه دندان‌های آسیاب هستند که بیشتر با کمک دندانپزشک باید آن را کشید.دندان های عقل اکثر افراد در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست سالگی به دست می‌آورند. گاهی اوقات این دندان ها می توانند دارایی با ارزشی برای دهان باشند که سالم و به درستی تراز شوند، اما بیشتر اوقات، نامرتب هستند و نیاز به کشیدن دارند. زمانی که دندان عقل نامرتب باشد، ممکن است خود را به صورت افقی قرار دهند، به سمت یا دور از دندان آسیاب دوم، یا به سمت داخل یا خارج زاویه داشته باشند. تراز نادرست دندان عقل می تواند به دندان های مجاور، استخوان فک یا اعصاب آسیب برساند. دندان‌های عقل نیز ممکن است نهفته شوند – آنها در داخل بافت نرم و/یا استخوان فک محصور شده‌اند یا فقط تا حدی از لثه می‌شکنند یا بیرون می‌زنند. رویش جزئی دندان عقل به باکتری اجازه می دهد تا به اطراف دندان وارد شود و باعث عفونت شود که منجر به درد، تورم، سفتی فک و بیماری عمومی می شود. دندان‌های نیمه‌درآمد نیز بیشتر در معرض پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه هستند، زیرا محل صعب العبور و موقعیت نامناسب آنها مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را دشوار می‌کند.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

 

چگونه بفهمم که دندان عقل دارم؟

از دندانپزشک خود در مورد موقعیت دندان عقل خود سوال کنید.آنها ممکن است به صورت دوره ای یک عکس اشعه ایکس بگیرند تا وجود و تراز بودن دندان عقل شما را ارزیابی کنند. دندانپزشک شما همچنین ممکن است تصمیم بگیرد که شما را برای ارزیابی بیشتر نزد یک جراح دهان بفرستد. دندانپزشک یا جراح دهان ممکن است توصیه کند که دندان عقل شما حتی قبل از ایجاد مشکلات کشیده شود. این کار برای جلوگیری از کشیدن دردناک تر یا پیچیده تر که ممکن است چند سال بعد انجام شود، انجام می شود. زمانی که ریشه های دندان عقل هنوز به طور کامل رشد نکرده و استخوان تراکم کمتری دارد، برداشتن در افراد جوان آسان تر است. در افراد مسن، زمان بهبودی و بهبودی طولانی تر است.

آیا دندان عقل شما درآمده است

دندان عقل داندانپزشک

دندان عقل چگونه برداشته می شود؟

سهولت نسبی که دندانپزشک یا جراح دهان شما می تواند دندان عقل شما را بکشد به موقعیت و مرحله رشد آنها بستگی دارد. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان شما می‌تواند به شما ایده دهد که در طول معاینه قبل از استخراج چه انتظاری دارید. دندان عقلی که به طور کامل از طریق لثه بیرون زده است را می توان به راحتی مانند هر دندان دیگری کشید. با این حال، دندان عقلی که در زیر لثه قرار دارد و در استخوان فک فرو می‌رود، نیاز به برش در لثه و سپس برداشتن بخشی از استخوانی که روی دندان قرار دارد، دارد. اغلب، برای دندانی در این شرایط، دندان به جای اینکه به صورت یک تکه برداشته شود، در بخش های کوچک کشیده می شود تا میزان استخوانی که برای بیرون آوردن دندان باید برداشته شود به حداقل برسد.

 

در طول کشیدن دندان عقل چه اتفاقی می افتد؟

قبل از کشیدن دندان عقل، دندان‌ها و بافت اطراف آن با یک بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شوند – همان نوعی که برای بی‌حس کردن دندان قبل از پر کردن حفره استفاده می‌شود.

علاوه بر بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن درد، شما و دندانپزشک یا جراح دهانتان ممکن است تصمیم بگیرید که برای کنترل هر اضطرابی یک آرام‌بخش لازم است. داروهای آرام بخش که می توانند انتخاب شوند عبارتند از: اکسید نیتروژن ، یک آرام بخش خوراکی (به عنوان مثال، والیوم)، یا یک آرام بخش داخل وریدی (از طریق تزریق در رگ ها).. اگر هر یک از داروهای دیگر انتخاب شده باشد، به همراه نیاز دارید که شما را همراهمی کند.

ریکاوری بعد از کشیدن دندان عقل شامل چه مواردی می شود؟

پس از برداشتن دندان عقل، سرعت بهبودی شما به درجه سختی کشیدن بستگی دارد (کشیدن ساده دندان کاملاً بیرون زده در مقابل دندان نهفته در استخوان فک).

به طور کلی، در اینجا چیزی است که باید انتظار داشت.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

بعد از کشیدن دندان عقل

در 24 ساعت اول

ممکن است تا چند ساعت پس از کشیدن دندان خونریزی رخ دهد. برای کنترل آن، یک تکه گاز مرطوب تمیز را روی مکان خالی دندان قرار دهید و محکم گاز بگیرید. حدود 45 دقیقه فشار ثابتی اعمال کنید. چای کیسه ای مرطوب شده یک جایگزین موثر است. اسید تانیک موجود در چای به بهبود لخته‌های خون کمک می‌کند (لخته‌های خون مانند دلمه روی زخم باز عمل می‌کنند). در صورت ادامه خونریزی، این روند را تکرار کنید. اگر خونریزی شدید ادامه داشت، با دندانپزشک یا جراح دهان خود تماس بگیرید. تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان از آبکشی یا تف کردن خودداری کنید، از اعمال “مکیدن” خودداری کنید (مثلاً نوشیدنی ها را از طریق نی یا دود ننوشید) و از مایعات داغ (مانند قهوه یا سوپ) خودداری کنید. این فعالیت‌ها می‌توانند لخته را از بین ببرند و باعث ایجاد حفره خشک شوند (به زیر مراجعه کنید).

درد در ناحیه ای که دندان کشیده شده است

تورم صورت در ناحیه ای که دندان در آن کشیده شده است به طور معمول رخ می دهد. برای به حداقل رساندن تورم، یک تکه یخ را که در یک پارچه پیچیده شده، روی آن ناحیه از صورت خود بر روی یک برنامه 10 دقیقه قرار دهید و سپس 20 دقیقه استراحت کنید. در صورت لزوم در این دوره 24 ساعته اول تکرار کنید.

داروهای ضد درد، مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (موترین یا ادویل) را می توان برای دردهای جزئی مصرف کرد. در صورت لزوم، دندانپزشک یا جراح دهان ممکن است مسکن‌های قوی‌تری برای شما تجویز کند. آنتی بیوتیک هایی که ممکن است قبل از کشیدن دندان تجویز شده باشند (برای درمان هر گونه عفونت فعال در اطراف دندان عقل که قرار است کشیده شود) باید مصرف آنها را تا پایان کامل نسخه ادامه دهید.

تا زمانی که تمام بی حسی ناشی از بیهوشی از بین نرود، غذاها باید به رژیم غذایی مایع محدود شوند. برای چند روز غذاهای نرم بخورید. همچنین اگر از داروهای ضد درد نیز استفاده می کنید از الکل خودداری کنید. به مسواک زدن ادامه دهید، اما در 24 ساعت اول از دندان هایی که مستقیماً با دندان کشیده شده همسایه هستند خودداری کنید. در روز دوم، مسواک زدن ملایم دندان های خود را از سر بگیرید. از دهانشویه های تجاری استفاده نکنید – اینها می توانند محل کشیدگی دندان را تحریک کنند.

24 ساعت بعد از کشیدن دندان

بعد از 24 ساعت تورم صورت در ناحیه کشیدن دندان باید بعد از 24 ساعت اول یخ با گرما درمان شود. یک حوله گرم مرطوب را با برنامه 20 دقیقه شروع و 20 دقیقه خارج از محل مورد نظر بمالید. در صورت لزوم تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که تورم معمولاً 2 تا 3 روز پس از عمل به اوج خود می رسد. بعد از غذا و قبل از خواب دهان خود را با آب نمک گرم (1/2 قاشق چایخوری نمک در یک فنجان آب گرم) بشویید. از دهانشویه های تجاری استفاده نکنید مگر اینکه دندانپزشک به شما دستور دهد. بخیه ها، در صورت استفاده و اگر از نوع خود انحلال شونده نباشند، باید توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دهان و دندان شما در حدود 1 هفته برداشته شوند. اگر به بخیه نیاز دارید، بپرسید که چه نوع بخیه ای به شما داده شده است. مراقب علائم خشکی سوکت باشید (در زیر توضیح داده شده است). این وضعیت نیاز به درمان توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشت دهان و دندان شما دارد. بهبودی کامل برای چند هفته تا چند ماه پس از استخراج رخ نمی دهد. با این حال، معمولاً در یک یا دو هفته اول، بهبودی کافی برای استفاده از دهان شما ایجاد شده است تا در ناحیه استخراج راحت باشد. دندانپزشک شما توضیح خواهد داد که در مورد خاص خود چه انتظاری دارید

تورم و التهاب در صورت

دندان درد

عوارض بالقوه کشیدن دندان عقل چیست؟

دو مورد از مهم‌ترین عوارض بعد از کشیدن دندان عقل عبارتند از: حفره خشک. حفره خشک یک عارضه شایع است که زمانی رخ می دهد که یا لخته خون در حفره دندان کشیده شده تشکیل نشود یا لخته خونی که تشکیل شده از جای خود خارج شده باشد. بدون تشکیل لخته، بهبودی به تاخیر می افتد. هنگامی که این اتفاق می افتد، حفره خشک معمولاً 3 یا 4 روز پس از کشیدن رخ می دهد و همراه با درد (از “کسل کننده” تا متوسط ​​تا شدید) و بوی بد دهان است. دندانپزشک یا جراح دهان شما با قرار دادن دارو در سوکت خشکی حفره را درمان می کند. پارستزی پارستزی یک عارضه نادر در کشیدن دندان عقل است. دندان عقل محبوس شده در استخوان فک اغلب به اعصاب نزدیک است. گاهی اوقات این اعصاب ممکن است در طول فرآیند برداشتن دندان دچار کبودی یا آسیب شوند. نتیجه یک بی حسی (به نام پارستزی) زبان، لب یا چانه است که می تواند چند روز، هفته، ماه یا حتی دائمی باشد.

 

 

منبع: www.webmd.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید