سولاریوم یا حمام آفتاب

0
1228
سولاریوم یا حمام آفتاب

.

سولاریوم یا حمام آفتاب یک سوال رایجی است که کدام بی خطر تر است؟

سوال: آیا برنزه شدن در سولاریوم نسبت به نور طبیعی خورشید آسیب کمتری دارد؟

جواب:  مهم نیست که آن را از خورشید دریافت می کنید یا از منابع مصنوعی مانند لامپ های خورشیدی و تخت های برنزه – اشعه ماوراء بنفش (UV) با سرطان های پوست (از جمله کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم) مرتبط است.

به انواع دیگر آسیب های پوستی، به ویژه پیری زودرس پوست (فتوپیری). نور ماوراء بنفش بخشی از طیف نوری است که از خورشید به زمین می رسد.

اشعه UVA که به عمق پوست نفوذ می کند، مسئول برنزه شدن پوست است. اشعه UVB به لایه های سلولی سطحی پوست آسیب می رساند و باعث آفتاب سوختگی می شود. پرتوهای UVC، کوتاه ترین، بی ضرر در نظر گرفته می شوند، زیرا بیشتر نور UVC توسط ازن در اتمسفر فوقانی جذب می شود و بنابراین به زمین نمی رسد.

از تابش UV خورشیدی که به زمین می رسد، تا 95٪ UVA و حدود 5٪ UVB است. برای سال‌ها، دانشمندان معتقد بودند که اشعه‌های UVB مضرترین هستند، زیرا آفتاب سوختگی با ملانوم، کشنده‌ترین شکل سرطان پوست مرتبط است. اما از اواخر دهه 1980، متوجه شدیم که اشعه های UVA خطر سرطان پوست را نیز افزایش می دهد و آنها عامل اصلی پیری زودرس هستند. سولاریوم از لامپ‌های فلورسنت استفاده می‌کنند که عمدتاً UVA و با دوزهای کمتر UVB ساطع می‌کنند. تابش UVA تا سه برابر شدیدتر از UVA در نور طبیعی خورشید است، و حتی شدت UVB ممکن است به شدت نور خورشید نزدیک شود.

سولاریوم

از آسیب ناشی از التهاب مزمن محافظت کنید.

علم ثابت کرده است که التهاب مزمن و با درجه پایین می تواند به یک قاتل خاموش تبدیل شود که به بیماری های قلبی عروقی، سرطان، دیابت نوع 2 و سایر شرایط کمک می کند. نکات ساده ای را برای مبارزه با التهاب و سالم ماندن از کارشناسان دانشکده پزشکی هاروارد دریافت کنید.

ما برای اولین بار در مورد اثرات مضر نور خورشید از مطالعات طولانی مدت جمعیت مطلع شدیم. درک ما از خطرات مربوط به سولاریوم کندتر توسعه یافته است، زیرا آنها پدیده‌ای نسبتاً جدید هستند که برای اولین بار در اواخر دهه 1970 در ایالات متحده ظاهر شدند. با این حال، از اواخر دهه 1990، شواهد فزاینده ای نشان می دهد که بین استفاده از سولاریوم و همه سرطان های پوست ارتباط وجود دارد.

در سال 2002، یک مطالعه موسسه ملی سرطان نشان داد که استفاده از یک دستگاه سولاریوم داخل ساختمان با افزایش 50 درصدی خطر سرطان سلول بازال و افزایش بیش از 100 درصدی در خطر سرطان سلول سنگفرشی همراه است.

تحقیقات و بررسی ها درباره سولاریوم و آفتاب گرفتن

در سال 2007، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، 19 مطالعه را در مورد برنزه شدن در فضای داخلی و خطر ابتلا به ملانوما تجزیه و تحلیل کرد. به این نتیجه رسیدند افرادی که قبل از 35 سالگی شروع به برنزه کردن داخل خانه کردند. 75 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به ملانوم بودند.

از سال 2003، اشعه ماوراء بنفش از هر منبعی توسط برنامه ملی سم شناسی ایالات متحده به عنوان یک ماده سرطان زا (مواد سرطان زا) شناخته شده است. در حال حاضر، بسیاری از سازمان های دولتی نسبت به برنزه کردن هشدار می دهند. تحقیقات آزمایشگاهی به ما کمک کرده است تا بفهمیم برنزه کردن چگونه بر سلول های پوست تأثیر می گذارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از مردم خطرات آن را درک می‌کنند. اما به برنزه کردن ادامه می‌دهند زیرا فکر می‌کنند این کار باعث می‌شود آنها زیبا به نظر برسند. در همین حال، صنعت برنزه سازی ادعاهای گمراه کننده ای در مورد سلامتی برنزه کردن داخل ساختمان دارد.

یک ادعا این است که به ساخت پایه ای کمک می کند که از آفتاب سوختگی محافظت کند. این کار را انجام می دهد، اما فقط کمی – معادل یک کرم ضد آفتاب با SPF 4 یا کمتر. ادعای دیگر این است که برنزه کردن روش خوبی برای تحریک تولید ویتامین D در پوست است. هورمونی که برای سلامت استخوان ضروری است و با کاهش خطر ابتلا به چندین سرطان مرتبط است. اما شما می توانید تمام ویتامین D مورد نیاز خود را در یک مکمل ویتامین D روزانه دریافت کنید. که تمام فواید را بدون هیچ گونه خطری برای پوست شما ارائه می دهد.

سولاریوم در مقابل حمام آفتاب

یکی از متداول‌ترین سوالاتی که در مورد سولاریوم پرسیده می‌شود. این است که آیا تفاوت‌هایی بین استفاده از تخت برنزه کردن یا آفتاب گرفتن زیر آفتاب طبیعی تابستان وجود دارد؟ مارک برچ-ماشین، استاد پوست مولکولی دانشگاه نیوکاسل، در گفتگو با روزنامه گاردین، پاسخی کاملاً واضح و صریح می‌دهد و می‌گوید که «تخت‌های آفتاب‌گیر تقریباً مانند قرار گرفتن در زیر نور خورشید هستند». «درباره» در اینجا قطعاً کلمه بسیار مهمی است، زیرا در حالی که تعداد زیادی شباهت بین این دو وجود دارد، چند تفاوت وجود دارد که نباید نادیده گرفته شود. اما قبل از رسیدن به آن، بیایید نگاهی به شباهت‌های این دو بیندازیم

نور فرابنفش

خورشید به طور طبیعی سه نوع نور UV ساطع می کند: UVA (315-400nm)، UVB (280-315nm) و UVC (100-280nm). اشعه‌های UVC قبل از رسیدن به سطح زمین در اتمسفر بالایی جذب می‌شوند، بنابراین زمانی که ما در خارج از خورشید هستیم، در معرض UVA و UVB قرار می‌گیریم.

سولاریوم همچنین نور UVA و UVB تولید می‌کنند و در حالی که این نور مصنوعی است تا طبیعی، گزارش سازمان بهداشت جهانی تأیید می‌کند که این نور مصنوعی “خواص فیزیکی مشابه پرتوهای فرابنفش خورشیدی به زمین دارد”. حتی مقدار UVA و UVB تقریباً یکسان است.

نور طبیعی که به سطح زمین برخورد می کند از حدود 95٪ UVA – نوری که به عمق پوست جذب می شود تا ظاهری برنزه ایجاد کند – و 5٪ UVB که به لایه بیرونی پوست برخورد می کند و مسئول آفتاب سوختگی است، تشکیل شده است.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

خطر

یک تصور اشتباه رایج وجود دارد که سولاریوم خطرناک‌تر از آفتاب طبیعی هستند، اما این به هیچ وجه درست نیست. در واقع، از آنجایی که هر دو نوع یکسان نور تولید می کنند، خطر یکسان است.

مهم نیست که از کجا در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرید. و همانطور که همه ما می دانیم، خطراتی وجود دارد که با قرار گرفتن در معرض بیش از حد همراه است. چه بخواهید حمام آفتاب بگیرید، چه از تخت برنزه کننده استفاده می کنید، مهم است که زمان قرار گرفتن در معرض آن را بر اساس نوع پوست خود محدود کنید، به طور منظم از برنزه شدن استراحت کنید و اطمینان حاصل کنید که علائم قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید مانند تغییرات غیرمنتظره پوست هستند. توسط پزشک معاینه شد

تفاوت بین سولاریوم و حمام آفتاب

یکی از بزرگترین تفاوت‌های بین سولاریوم و حمام آفتاب، میزان ویتامین D است که بدن هنگام قرار گرفتن در معرض منابع مختلف UV تولید می‌کند. تحقیقات نشان می دهد که برخی از انواع LED های UV می توانند. در کمتر از 1/60 مواقع منجر به تولید 2.4 برابر بیشتر ویتامین D در پوست انسان شوند.

در حالی که سوزاندن در ساحل هنگام تفریح ​​بسیار آسان است، یا زمانی که سایه در دسترس در آن نزدیکی وجود ندارد، هنگام استفاده از تخت آفتاب کنترل بسیار بیشتری وجود دارد. برای مدیریت بهتر نتایج و جلوگیری از هر گونه عواقب ناخواسته و مضر می توان دستگاه را در صورت نیاز خاموش کرد.

 

 

منبع: www.sunbeds.com

www.health.harvard.edu

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید