شراره های خورشیدی می تواند اتفاقات بزرگی را رقم بزند که در این مقاله راجبش خواهیم گفت.انفجار عظیم خورشیدی زمانی آشکار شد، که دانشمندان ستاره ای به نام EK Draconis را که در فاصله 111 سال نوری از زمین است را کشف کردند.

شراره های که از خورشید پرتاب می شود هرکدام جداگانه مانند میلیون ها  بمب هیدروژنی، انرژی از خود آزاد می کند. شراره‌های خورشیدی اغلب با پیچش‌های درخشان غول‌پیکر پلاسمای خورشیدی، معروف به رشته‌ها (فیلامنت) همراه هستند و می‌توانند حباب‌های مغناطیسی پلاسمای فوق داغ با نام «پرتاب جرم تاجی» (Coronal Mass Ejection) آزاد کنند که با سرعت میلیون‌ها کیلومتر بر ساعت در فضا حرکت می‌کنند.

مقاله ای دیگر از زرگیل را بخوانید

اخترشناسان دانشگاه کلرادو بولدر فوران عظیمی از ستاره ای را شناسایی کرده اند که 10 برابر بیشتر از هر پرتاب خورشیدی ثبت شده است. دانشمندان در مطالعه خود که در Nature Astronomy منتشر شد، گفتند که فوران خورشیدی تازه کشف شده در فاصله چند صد سال نوری از زمین رخ می دهد، باید هشداری برای این سیاره در نظر گرفته شود.

شراره های ده برابر عظیم تر از شراره های خورشید کشف شد

خورشید

خطرات احتمالی پرتاب شراره های خورشید

خورشید متحمل حوادث مکرر پرتاب های خورشیدی می شود که به گفته دانشمندان، می تواند منجر به خاموش شدن ماهواره های کاربردی و خاموشی گسترده در خدمات ارتباطی شود. انفجار عظیم خورشیدی زمانی آشکار شد که دانشمندان ستاره ای به نام EK Draconis را که در فاصله 111 سال نوری از زمین قرار دارد، مشاهده کردند.

این مطالعه که توسط کوسوکه نامکاتا از رصدخانه ملی نجوم ژاپن هدایت می‌شود، با هدف کاوش پدیده‌ای به نام “پرتاب جرم تاج” یا به عبارت ساده‌تر، طوفان خورشیدی است.طوفان های خورشیدی می توانند “تأثیر جدی بر زمین و جامعه بشری” داشته باشند

کارشناسان بر این باورند که این رصد به عنوان یک هشدار برای زمین عمل می کند، زیرا خورشید همچنین دارای سابقه طوفان های خورشیدی مکرر است و در مقیاس بزرگ می تواند سیاره ما را ویران کند.

پرتاب طوفان خورشیدی می تواند تأثیر جدی بر زمین و جامعه انسانی

بر اساس بیانیه دانشگاه به نقل از Space.com، یوتا نوتسو، اخترفیزیکدان دانشگاه کلرادو بولدر، گفت: پرتاب طوفان خورشیدی می تواند تأثیر جدی بر زمین و جامعه انسانی بگذارد. نوتسو افزود: «پرتاب طوفان خورشیدی مهم‌ترین جنبه برای در نظر گرفتن اثرات سوپرشعله‌ها بر روی سیارات، به‌ویژه زمین ما است”

به منظور مطالعه EK Draconis، دانشمندان از سه تلسکوپ استفاده کردند– ماهواره بررسی سیاره فراخورشیدی گذری ناسا (TESS)، تلسکوپ Seimei دانشگاه کیوتو و تلسکوپ Nayuta رصدخانه نجومی Nishi-Harima. پس از رصد دراکونیس از ژانویه تا آوریل 2020، دانشمندان تأیید کردند که این کوتوله زرد مانند خورشید است و تنها 50 میلیون تا 125 میلیون سال سن دارد و آن را بسیار جوان می دانند.

ستاره شناسان کوتوله سفید جدیدی پیدا کردند که با سرعتی رکوردشکنی 25 ثانیه می چرخد. به گفته ناتسو، این ستاره اساساً همان چیزی است که خورشید در 4.5 میلیارد سال پیش بوده است. کارشناسان با استفاده از تلسکوپ ها متوجه یک ابرشعله عظیم شدند و 30 دقیقه بعد یک پرتاب جرم تاج غول پیکر را شناسایی کردند که با سرعت 1.8 میلیون کیلومتر در ساعت ظاهر شد.

ستاره شناسان مشتری فوق داغ را با کوتاه ترین مدار سیاره غول گازی شناخته شده کشف کردند اگرچه شایان ذکر است که دانشمندان مطمئن نیستند که شراره‌ای که از ستاره بیرون می‌آید به فضا رفته یا دوباره به درون آن سقوط کرده است، زیرا آنها تنها قادر به مشاهده فاز اولیه پرتاب بودند.

 

منبع:https://www.republicworld.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید