ضد عفونی و استریلیزاسیون در دندانپزشکی چگونه انجام می شود؟

0
1088
ضد عفونی و استریلیزاسیون در دندانپزشکی چگونه انجام می شود؟

مانند هر روش پزشکی دیگر، دندانپزشکی به منظور جلوگیری از عفونت نیاز به رعایت دقیق دستورالعمل های پاکیزگی دارد. ضد عفونی و استریلیزاسیون فرآیند تمیز نگه داشتن ابزار و دفع منابع عفونت بالقوه به عنوان گندزدایی دندان شناخته می شود.

همه دندانپزشکان، بهداشت کاران و دستیاران به عنوان بخشی از آموزش حرفه ای خود، آموزش های مربوط به گند زدایی دندان و پیشگیری از عفونت را می بینند.

مطب‌هایی که روش‌های خوب کنترل عفونت را رعایت می‌کنند، خطر ابتلا به بیماری و عفونت را در بیمارانش محدود می‌کند.

استریل کردن ابزار دندانپزشکی

بنابراین ضد عفونی و استریلیزاسیون دندان چیست و چرا این کار در دندانپزشکی مهم است؟

برای پاسخ به بخش اول این سوال، گند زدایی دندان تمام اشکال حیات میکروبی روی یک ابزار را از بین می برد.

در حالی که بسیاری از ابزارها را می توان بلافاصله پس از استفاده بیرون انداخت، برخی از ابزارها نیاز به استفاده مجدد دارند و بنابراین نیاز به استریل کردن منظم دارند.

از آنجایی که این ابزارها با دهان انسان تماس می گیرند، که خود محل پرورش انواع باکتری ها است، برای اطمینان از اینکه میکروب های دهان یک فرد به دهان فرد دیگر منتقل نمی شود، ضد عفونی و استریلیزاسیون دندان ضروری است.

دندانپزشک یا متخصص بهداشت با از بین بردن تمام حیات میکروبی یک ابزار، اطمینان حاصل می کند که خطر عفونت از بیمار به بیمار تا حد امکان نزدیک به صفر است.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

از چه ابزارهایی استفاده مجدد می شود؟

آیا دندانپزشکان از ابزارها استفاده مجدد می کنند؟ پاسخ مثبت است، اما فقط با برخی ابزارها. دندانپزشکان از دستورالعمل های ارائه شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) پیروی می کنند که ابزارها را به سه دسته اصلی تقسیم می کند.

ابزارهای حیاتی مانند چاقوی جراحی و جرم گیری با بافت نرم و استخوان تماس پیدا می کنند. ابزارهای نیمه بحرانی مانند آینه های دهانی و سینی های قالب گیری با بافت دهان تماس پیدا می کنند اما به آن بافت نفوذ نمی کنند.

در نهایت، ابزارهای غیر بحرانی به جای بافت یا استخوان، با پوست سالم تماس می گیرند. هر دو ابزار بحرانی و نیمه بحرانی باید به طور کامل بین استفاده ضد عفونی و استریلیزاسیون شوند.

ابزارهای غیر بحرانی نیازی به استریل کردن ندارند اما همچنان ضدعفونی می شوند تا خطر عفونت به حداقل برسد.

فرآیند گند زدایی و استریل کردن

فرآیند گند زدایی و استریل کردن

هر چند وقت یکبار دندانپزشکان تجهیزات خود را استریل می کنند؟ مطب دندانپزشکی که از روش‌های ایمنی استاندارد پیروی می‌کند، مطمئن می‌شود که هر ابزاری که در دهان شما استفاده می‌کند کاملاً استریل شده باشد و قبل از دندانپزشکی روی بیمار دیگری استفاده نشده باشد.

فرآیند ضد عفونی و استریلیزاسیون شامل تمیز کردن کامل برای از بین بردن بیشتر باکتری ها در ابتدا می باشد. سپس فرآیند عقیم سازی دندان از گرما برای کشتن میکروارگانیسم های باقی مانده استفاده می کند.

این می تواند شامل استریل کردن با بخار، استفاده از گاز اتیلن اکسید یا استریل کردن حرارت خشک باشد. صرف نظر از روش خاص، این فرآیند دمای ابزار را تا حدی بالا می برد که همه موجودات میکروبی بمیرند.

ابزارهایی که ممکن است در اثر این فرآیند آسیب ببینند با خیساندن آنها در یک ماده شیمیایی کشنده باکتری استریل می شوند و سپس با آب استریل شسته می شوند.

چرا گند زدایی و استریل کردن  تجهیزات دندانپزشکی مهم است؟

تمام این روش های ضد عفونی و استریلیزاسیون زمان و هزینه می طلبد. این ممکن است برخی را به این سوال سوق دهد که چرا کنترل عفونت در دندانپزشکی مهم است.

پاسخ به آن در نحوه انتقال بیشتر بیماری ها و بیماری ها نهفته است. اگر عوامل بیماری زا در خون یا بزاق فرد دیگری با هر بافت نرم بدن شما تماس پیدا کنند، احتمال بروز عفونت طبیعی بسیار بیشتر می شود.

هر قرار ملاقات دندانپزشکی – حتی یک تمیز کردن ساده – خطر ورود خون یا بزاق دهان به وسایل یا اثاثیه را دارد. علاوه بر این، ابزارهای دندانپزشکی همیشه با بافت نرم داخل دهان در تماس هستند.

از آنجایی که اکثر مردم تا زمانی که چندین روز مسری نشده باشند، نمی دانند که بیماری دارند، عدم عقیم سازی همه افراد، تیم دندانپزشکی و بیماران را به طور یکسان در معرض بسیاری از بیماری های مختلف قرار می دهد.

چه کسی استریلیزاسیون دندان را انجام می دهد؟

چه کسی استریلیزاسیون دندان را انجام می دهد؟

به طور معمول، دندانپزشک برای مسائل ضد عفونی و استریلیزاسیون و ایمنی ابزار به دستیار دندانپزشک متکی است. دستیار دندانپزشک ابزارهای مورد استفاده را پس از هر تمیز کردن یا عمل جمع آوری می کند، آنها را تمیز می کند و طبق پروتکل های CDC و رویه های تعیین شده توسط مطب دندانپزشکی استریل می کند.

این تنها کاری است که یک دستیار دندانپزشک انجام می دهد، اما یکی از مهمترین آنها است. از طرف دندانپزشک، هر متخصص بهداشت و دندانپزشک آموزش دیده باید بتواند تجهیزات و ابزارهایی را که به درستی استریل نشده اند، شناسایی کند.

این می تواند یک موضوع ساده برای توجه به مواد بسته بندی باز یا مشاهده علائم آشکار استفاده از ابزار باشد. حتی اگر دندانپزشکان برای اطمینان از اینکه مطب شلوغ کار می کند. به دستیاران خود تکیه می کنند، اما باید ارزش ضد عفونی و استریلیزاسیون مناسب را بدانند. و تمام تلاش خود را برای اجرای این روش ها در مطب انجام دهند.

وقتی روی صندلی دندانپزشکی می‌نشینید و برای تمیز کردن دندان یا عمل دندانپزشکی آماده می‌شوید. می‌توانید مطمئن باشید که هیچ اثری از باکتری از بیمار دیگر روی ابزاری که وارد دهان شما می‌شود وجود ندارد.

به لطف روش‌های ضروری استریلیزاسیون دندان، تمام ابزارهای مورد استفاده در طول ویزیت شما یا کاملاً نو هستند.به معنای واقعی کلمه کاملاً از بسته‌بندی خارج شده‌اند – یا آنقدر تمیز می‌شوند. که هیچ موجودات میکروبی از بیماران قبلی باقی نماند. روش استریلیزاسیون به عنوان خط مقدم دفاع مطب در برابر عفونت عمل می کند و تجربه ای امن و سالم را برای شما فراهم می کند.

منبع: skymarksmilecentre.ca

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید