فواید دوستی برای سلامتی چیست؟

0
1193
فواید دوستی برای سلامتی چیست؟

برای اکثر مردم، دوستی بخش مهمی از زندگی را تشکیل می دهد. به اشتراک گذاشتن تجربیات بخشی از انسان بودن است. و بسیاری از مطالعات نشان داده اند که تنهایی تأثیر منفی بر رفاه ما دارد.

دوستی تأثیر مثبتی بر سلامت روان دارد، اما آیا می تواند فواید جسمی هم داشته باشد؟ پزشکی نیوز امروز به شواهد نگاه می کند و با کارشناسان صحبت می کند تا دریابد که چرا دوستی برای سلامتی و تندرستی ما مفید است. ما مجبور نیستیم همیشه اجتماعی باشیم.

گاهی اوقات لازم است از فضای خودمان لذت ببریم، اما همه مردم به تعاملات اجتماعی نیاز دارند. به همین دلیل است که مردم دوست می شوند و برای حفظ آن دوستی ها تلاش می کنند. و دوستی های با کیفیت برای همه کسانی که درگیر هستند مفید خواهد بود.

مبنای تکاملی دوستی انسان

مبنای تکاملی دوستی انسان

از قدیم الایام، افراد برای بقای خود نیاز به همکاری با منبع قابل اعتماد داشتند و ما هنوز هم داریم. ما در این مورد تنها نیستیم. اکثر منابع معتبر حیوانات دارای تعاملات اجتماعی هستند و به همکاری متکی هستند.

اگرچه دوستی با حیوانات به عنوان انسان گرایی مورد تمسخر قرار گرفته است، تحقیقات نشان داده است که برخی از حیوانات درست مانند دوستی های انسانی روابط طولانی مدت و پایداری را ایجاد می کنند. البته، همه حیوانات چنین دوستی‌هایی ندارند.

تا آنجا که ما می‌دانیم، این دوستی‌ها محدود به آنهایی است که در گروه‌های اجتماعی پایدار زندگی می‌کنند، مانند پستانداران برتر، فیل‌ها و گیلاس‌ها، مانند نهنگ‌ها و دلفین‌هااست. اساس دوستی ارزش دادن به یکدیگر است  هر فردی چیزی را ارائه می دهد که برای فرد دیگری ارزشمند است.

ما به عنوان انسان به دلایل مختلف برای دیگران ارزش قائلیم. آن‌ها ممکن است همان کارهایی را که ما انجام می‌دهیم دوست داشته باشند. ممکن است دیدگاه‌های سیاسی مشابهی داشته باشند، یا شاید در کار یا کارهای خانگی کمک کنند. هنگامی که تصمیم می گیریم برای کسی ارزش قائلیم، اغلب برای حفظ آن دوستی تلاش می کنیم.

دکتر اسکات کایزر، متخصص سالمندان و مدیر سلامت شناختی سالمندان خاطر نشان شد. تحقیقات نشان می‌دهد که تکامل پیوسته برای افزایش ارتباط اجتماعی با تعاملات اجتماعی انتخاب شده است و شبکه‌ها نقش عمده‌ای در بقای افراد دارند.

بر اساس این چارچوب، اجداد ما ارتباطات اجتماعی ایجاد کردند. کار با هم، تقسیم غذا و در غیر این صورت کمک به یکدیگر – تا احساس امنیت و محافظت کنند.

به دوستان نیاز داریم

دکتر کایزر گفت: انسانها برای اتصال سخت هستند و ارتباطات اجتماعی بخش اساسی سلامت و رفاه هستند. ما برای زنده ماندن و رشد به آنها نیاز داریم، همانطور که به غذا، آب و اکسیژن نیاز داریم.

در دوران کودکی، اکثر ما می دانیم که دوست یابی آسان است. اما بزرگسالان می توانند آن را چالش برانگیزتر ببینند. خبر خوب این است که مزایای دوستی های دوران کودکی تا بزرگسالی با ما باقی می ماند. در یک مطالعه، پسران در سن 32 سالگی مورد پیگیری قرار گرفتند.

آنهایی که گزارش دادند در دوران کودکی دوستان زیادی داشتند، فشار خون پایین تری داشتند و احتمال اینکه وزن سالمی داشتند بیشتر از آنهایی بود که کمتر اجتماعی بودند.

و فقط دوستی های نزدیک برای ما خوب نیست. افراد در هر سنی از هر نوع تعامل اجتماعی سود می برند. یک مطالعه در سال 2017 در مورد “SuperAgers” – افرادی در 80 سالگی که مهارت های حافظه چندین دهه جوان تر را دارند. نشان داد که آنها سطوح بسیار بیشتری از روابط اجتماعی مثبت نسبت به افرادی که توانایی های شناختی برای سن خود دارند، داشتند.

دوستی و سلامت روان

بر اساس یک مطالعه در سال 2014، “تنهایی ناشی از تنها ماندن نیست، بلکه به دلیل عدم وجود یک رابطه مورد نیاز قطعی یا مجموعه ای از روابط است.” این مطالعه در ادامه نشان داد که تنهایی می تواند منجر به بسیاری از اختلالات روانپزشکی مانند افسردگی، اختلالات شخصیتی، مصرف الکل و اختلالات خواب شود و حتی ممکن است به مشکلات سلامت جسمی کمک کند.

بنابراین آیا معاشرت به محافظت در برابر اختلالات سلامت روان کمک می کند؟ همانطور که لی چمبرز، روانشناس و بنیانگذار Essentialise Workplace Wellbeing، به MNT گفت تقریباً به طور قطع خاطرنشان کرد: داشتن دوستان این پتانسیل را دارد که از ما در برابر تاثیر تنهایی محافظت کند و داشتن دوستی موثر می تواند ما را از اثرات نامطلوب تنهایی محافظت کند.

 اما دوستی موثر چیست؟

بر اساس یک مطالعه منبع معتبر، دوستی های باکیفیت بیشتر با حمایت، رفتار متقابل و صمیمیت مشخص می شوند. دوستی های مؤثر حس قوی همراهی را ایجاد می کند. احساس تنهایی را کاهش می دهد و به رضایت از زندگی و عزت نفس کمک می کند.

و یک منبع قابل اعتماد حلقه بازخورد مثبت بین روابط اجتماعی و عزت نفس وجود دارد. هر یک دیگری را تقویت می کند. بنابراین دوستی ها عزت نفس را تقویت می کنند، که یک عامل محافظتی برای سلامت جسمی و روانی است.

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

تاثیر بر سلامت جسمانی

تاثیر بر سلامت جسمانی

عدم تعامل اجتماعی نه تنها بر سلامت روان ما تأثیر می گذارد. مطالعات منبع معتبر نشان داده اند که کمیت یا کیفیت پایین روابط اجتماعی با بسیاری از شرایط پزشکی مانند بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، سرطان و اختلال در عملکرد سیستم ایمنی مرتبط است.

انزوای اجتماعی و تنهایی تأثیرات منفی بر سلامتی به اندازه چاقی، کم تحرکی و کشیدن 15 نخ سیگار در روز دارد و با افزایش 50 درصدی خطر زوال عقل همراه است. صرف یک لحظه وقت برای برقراری ارتباط با کسی – حتی از طریق یک تماس تلفنی کوتاه – می تواند احساس تنهایی، اضطراب و افسردگی را کاهش دهد و مزایایی برای محافظت از مغز به ارمغان بیاورد. – دکتر اسکات کایزر یک متاآنالیز 148 مطالعه در سال 2010 – که در مجموع به داده‌های 308849 نفر نگاه می‌کرد.

ساختار مهمی در زندگی مدرن است، در کنار تشویق و حمایت برای اتخاذ رفتارهای سالم‌تر و بهبود نتایج سلامتی این حمایت و تشویق می تواند حتی برای کسانی که دوست دارند ورزش کنند مفید باشد. یک مطالعه در سال 2017 در دانشجویان پزشکی نشان داد که افرادی که یک کلاس هفتگی تمرین گروهی را انجام می‌دهند نسبت به افرادی که به تنهایی به همان میزان ورزش می‌کردند، به طور قابل‌توجهی سطح استرس کمتری داشتند.

اتصال مهم است، اما در مورد اعداد نیست

چرا دوستی برای ما خوب است؟

بنابراین همه شواهد نشان می دهد که اجتماعی شدن هم برای سلامت روانی و هم برای سلامت جسمی ما مفید است. اما چرا؟ کلید می تواند اکسی توسین باشد. اکسی توسین یک هورمون و انتقال دهنده عصبی است که در هیپوتالاموس تولید می شود.

این در زایمان و شیردهی نقش دارد، اما با همدلی، سخاوت منبع مورد اعتماد و اعتماد نیز همراه است که همگی از عوامل کلیدی در دوستی هستند. یک مطالعه منبع مطمئن نشان داد که اکسی توسین برای شناخت اجتماعی در جوندگان حیاتی است و این تأثیر در افراد نیز دیده می شود.

منبع معتبر دیگری، که در آن محققان اکسی توسین را از طریق اسپری بینی به افراد تزریق کردند، دریافتند که این اعتماد را افزایش داده و آنها را تمایل بیشتری به پذیرش خطرات اجتماعی نشان می دهد. اما چرا اکسی توسین فواید فیزیکی دارد؟ اینها احتمالاً به دلیل تأثیر آن بر کورتیزول – هورمون استرس است.

شرکت کنندگان در مطالعه ای که اکسی توسین را داخل بینی دریافت کردند نسبت به افرادی که در معرض استرس سخنرانی در جمع دارونما دریافت کردند. سطح کورتیزول کمتری داشتند. غدد فوق کلیوی زمانی که فرد تحت استرس است کورتیزول ترشح می کند.

این برای شرایط اضطراری خوب است زیرا ما را برای اقدام آماده می‌کند، اما وقتی طولانی‌مدت اتفاق می‌افتد بد است. از جمله موارد دیگر، کورتیزول بالا در دراز مدت می تواند باعث فشار خون بالا، دیابت نوع 2 و خستگی شود. بنابراین پایین نگه داشتن سطح کورتیزول ایده خوبی است.

اینجاست که اجتماعی شدن وارد می‌شود. وقتی در طول تعاملات اجتماعی مثبت آرام می‌شویم، بدن ما اکسی توسین ترشح می‌کند، بنابراین سطح کورتیزول کاهش می‌یابد، و شاید همراه با آن، فشار خون ما نیز کاهش می‌یابد.

اتصال مهم است، اما در مورد اعداد نیست

ارتباط مهم است، اما این فقط در مورد تعداد زیاد نیست. جمع آوری بیشترین دوستان ممکن در پلت فرم رسانه های اجتماعی مورد علاقه خود یا در دنیای واقعی – بلکه در مورد کیفیت این ارتباطات و لذت بردن از مزایای ارزشمند روابط معنادار و حمایتی است.

دکتر اسکات کایزر همه ما از زمانی برای خودمان لذت می بریم و برخی از دوستی ها می توانند تأثیر منفی بر سلامت و رفاه ما داشته باشند. اما شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد روابط حمایتی برای ما مفید است.

بنابراین حتی افراد تنها در میان ما باید بدانند که بیرون رفتن و ارتباط با مردم می‌تواند ما را شادتر و سالم‌تر کند، و حتی ممکن است باعث شود طولانی‌تر زندگی کنیم.

 

منبع: www.medicalnewstoday.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید