فواید زردچوبه و عوارض جانبی آن

0
1008
14 فواید زردچوبه و عوارض جانبی آن

فواید زردچوبه یا کورکوما که ادویه ای است که از گیاه زردچوبه منشاء می گیرد. احتمالاً می دانید که زردچوبه ادویه اصلی در کاری مورد علاقه ما است.

زردچوبه معمولا در غذاهای هندی و آسیایی استفاده می شود. طعم بی نظیر، تلخ و لذیذی دارد و معمولا برای پودر کاری رنگی، پنیر، خردل، کره و طعم دهنده های اضافی استفاده می شود.

آیا می دانستید که از ریشه گیاه زردچوبه برای مصارف دارویی استفاده می شود؟ این به این دلیل است که ریشه ها حاوی مواد شیمیایی زرد رنگی به نام کورکومین هستند و اغلب برای رنگ های خوراکی و لوازم آرایشی استفاده می شوند.

زردچوبه که یکی از خویشاوندان زنجبیل است، صرفاً یک ادویه معمولی نیست. با افزودن زردچوبه به غذاهایمان که هم رنگ خوبی به غذا می دهد. هم طعم عالی می دهد. فواید دیگری هم دارد که ما دراینجا برای شما شرح خواهیم داد.

زردچوبه سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که می توانند از سلامت سلولی حمایت کنند.این آنتی اکسیدان ها دقیقاً چه کاری می توانند با شما انجام دهند؟

14 فواید زردچوبه و عوارض جانبی آن

ترکیبات زیست فعال موجود در زردچوبه دارای خواص دارویی قدرتمندی هستند

زردچوبه کاری خوشمزه را زرد می کند، اما قرن هاست که در هند به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

علم اخیراً از دانش هندی ها در مورد خواص دارویی زردچوبه حمایت کرده است. در واقع، دارای ترکیبات قوی است که کورکومینوئید نامیده می شود.

کورکومین ماده فعال زردچوبه است که فواید ضد التهابی قوی دارد و یک آنتی اکسیدان قوی است. با این حال، محتوای کورکومین تنها سه درصد است که خیلی زیاد نیست. طبق مطالعات انجام شده، می توانید با مصرف عصاره ای که حاوی مقادیر زیادی کورکومین است، اثرات کامل را تجربه کنید.

فلفل سیاه همچنین می تواند به جذب کورکومین در جریان خون تا 2000٪ کمک کند! یکی دیگر از چیزهای عالی در مورد کورکومین این است که محلول در چربی است، بنابراین مصرف آن با غذاهای چرب ایده خوبی است.

زرد چوبه برای قلب مفید است

کورکومین می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد

یکی از قاتل های اصلی در جهان بیماری قلبی است.بسیاری از چیزها می توانند به بیماری قلبی کمک کنند و کورکومین می تواند چندین مرحله را در این روند معکوس کند. اختلال عملکرد اندوتلیال یکی از علل اصلی بیماری قلبی است زیرا اندوتلیوم نمی تواند لخته شدن خون، فشار خون و بسیاری موارد دیگر را تنظیم کند.

فواید زردچوبه در قلب این است که می تواند عملکرد اندوتلیوم یا پوشش عروق را بهبود بخشد. مطالعه دیگری نشان داده است که مصرف کورکومین به اندازه ورزش موثر است. اکسیداسیون و التهاب را نیز می توان با کورکومین کاهش داد که در بیماری قلبی قابل توجه است

سرطان

زردچوبه می تواند از سرطان پیشگیری کرده و آن را درمان کند

انواع مختلفی از سرطان وجود دارد، اما در مورد مصرف مکمل زردچوبه شباهت هایی با هم دارند. طبق بسیاری از انواع تحقیقات، کورکومین اثرات قدرتمندی در پیشگیری و درمان سرطان دارد.

همچنین می تواند بر گسترش یا توسعه سرطان تأثیر بگذارد. بسیاری از مطالعات ثابت کرده اند که کورکومین می تواند رشد سلول های سرطانی را کاهش داده و رشد تومورها را در حیوانات مورد استفاده برای آزمایش محدود کند.

هنوز مشخص نشده است که آیا کورکومین با دوز بالا می تواند به درمان سرطان در انسان کمک کند یا خیر. با این حال، در حال حاضر شواهدی وجود دارد که می تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند. به ویژه سرطان هایی که می توانند در دستگاه گوارش ایجاد شوند، مانند سرطان کولورکتال.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

14 فواید زردچوبه و عوارض جانبی آن

زردچوبه با افسردگی مبارزه می کند

افسردگی عامل نوروتروفیک در مغز را کاهش می دهد و می تواند هیپوکامپ را که ناحیه مغز مسئول حافظه و یادگیری است، کوچک کند.

کورکومین آزمایش شده است و نشان داده شده است که می تواند بر افسردگی تأثیر بگذارد. بسیاری از مطالعات نیز ثابت کرده اند که کورکومین می تواند یک ضد افسردگی موثر باشد.

کورکومین می تواند سطح BNDF را افزایش دهد که می تواند روند افسردگی را معکوس کند. همچنین می تواند انتقال دهنده های عصبی مغز مانند دوپامین و سروتونین را بهبود بخشد.

برای سرزنده نگه داشتن خانه، خوردن کاری برای شام مفید است! عطر و طعم کاری خوشمزه می تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد.

زردچوبه می تواند علائم پیری را کاهش دهد و با بیماری های مرتبط با سن مبارزه کند.

زردچوبه می تواند علائم پیری را کاهش دهد و با بیماری های مرتبط با سن مبارزه کند.

زردچوبه یکی از مکمل های ضد پیری می باشد. برای رفع التهاب و اکسیداسیون نقش اساسی دارد.

کلید کند کردن روند پیری و افزایش طول عمر انسان شامل بازیابی و حفظ طول تلومر در DNA است. به غیر از زردچوبه، در اینجا اقدامات دیگری برای رسیدن به این هدف وجود دارد:

 • تمرینات روزانه می تواند به حفظ طول تلومر کمک کند.
 • مانند ورزش، مدیتیشن نیز با کاهش اثرات مضر استرس راهی عالی برای حفظ تلومر است.
 • سطوح التهاب می تواند به کوتاه شدن تلومر کمک کند.
 • استراتژی های معمولی که می توانند التهاب را کاهش دهند در کاهش کوتاه شدن تلومر مهم هستند.
 • سطوح بالاتر ویتامین D می تواند تلومرها را طولانی تر نگه دارد.
14 فواید زردچوبه و عوارض جانبی آن

زردچوبه ممکن است از بیماری آلزایمر پیشگیری و درمان کند

علت شماره یک زوال عقل و شایع ترین بیماری تخریب کننده عصبی آلزایمر است.حتی اگر درمان عالی برای این بیماری وجود نداشته باشد، پیشگیری از بروز آن بسیار مهم است.

مطالعات نشان داده اند که یکی دیگر از فواید زردچوبه می تواند از سد خونی مغزی عبور کند. آسیب اکسیداتیو و التهاب در بیماری آلزایمر نقش دارند و کورکومین اثرات مفیدی روی هر دو دارد.

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که کورکومین می‌تواند پلاک‌های آمیلوئید را پاک کند، تجمع پروتئین‌هایی که به بیماری آلزایمر کمک می‌کنند.

خواص ضد التهابی زردچوبه می تواند به آرتریت کمک کند

آرتروز یکی از شایع ترین مشکلات در جهان است.انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد که همه آنها با التهاب مفاصل همراه هستند.

از آنجایی که کورکومین دارای خواص ضد التهابی قوی است، می تواند به افرادی که از آرتریت رنج می برند کمک کند. بسیاری از مطالعات صحت این نتیجه را ثابت کرده اند.

در یک مطالعه روی بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید و کورکومین بیش از داروهای ضد التهابی تحت تاثیر قرار گرفت. مطالعات دیگر نیز نشان داده اند که زردچوبه به طور قابل توجهی برخی از علائم را بهبود می بخشد. مهمتر از آن، درمان کورکومین بی خطر بود.

یکی دیگر از فواید زردچوبه التیام زخم ها می باشد

پوستت را بریده اید؟ مطالعه ای در Life Sciences انجام شد که در آن مشخص شد زردچوبه دارای خواص مفیدی در بهبود زخم ها است.

مطالعات جدید همچنین توانایی زردچوبه در تقویت فرآیندهای درمانی طبیعی بدن را کشف کرده است. یک مطالعه عالی همچنین اثربخشی کاربرد موضعی زردچوبه را برای زخم ها نشان داد.

روی زخم‌های موش‌ها اعمال شد و نتایج نشان‌دهنده افزایش مقدار کلاژن و بهبود انقباض زخم بود. همچنین افزایش قدرت بافت ها و تکثیر سلولی وجود داشت.

ترکیبات آنتی اکسیدانی زردچوبه می تواند به روند بهبود زخم ها کمک کند. دفعه بعد که به طور تصادفی انگشت یا پوست خود را بریدید، از قبل می دانید که چگونه روند بهبود زخم های خود را افزایش دهید. به دنبال زردچوبه در آشپزخانه خود بگردید و خودتان هم می توانید یک پرستار باشید

ترکیب موجود در زردچوبه می تواند از مغز محافظت کند

ترکیبی در زردچوبه، می تواند سلول های بنیادی مغز را ترمیم کند. این تحقیق انجام شد و اثرات این ترکیب بر روی سلول‌های بنیادی موش‌های صحرایی که در مغز انسان‌ها نیز یافت می‌شود، مشاهده شد. سلول های بنیادی بخشی از بهبود مشکلات عصبی مانند آلزایمر و سکته مغزی هستند. امیدواریم در آینده بتوان از این ترکیب برای درمان این بیماری ها استفاده کرد.

14 فواید زردچوبه و عوارض جانبی آن

زردچوبه را می توان برای درمان های دستگاه گوارش استفاده کرد

برخی از افراد مبتلا به شکایات معده نسبت به داروها بی‌تحمل می‌شوند زیرا فلور معده به خطر افتاده است و داروها همچنین می‌توانند پوشش مخاطی را پاره کنند.

کورکومین می تواند بیماری های التهابی روده را مدیریت کند و وضعیت بیمار پس از مصرف کورکومین بهبود می یابد.

بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده نیز هنگام مصرف کورکومین درد خود را بدون آسیب رساندن به دیواره روده کاهش دادند. زردچوبه همچنین می تواند از توسعه پروبیوتیک ها یا باکتری های خوب حمایت کند.

زردچوبه می تواند به کنترل دیابت کمک کند

بیشتر مردم عاشق خوردن شیرینی هستند و بسیاری از غذاها حاوی سطوح بالای قند هستند.اگر این مشکل کنترل نشود، می تواند منجر به دیابت شود.

افزودن زردچوبه به غذاهای خانگی یک درمان طبیعی عالی برای کاهش قند خون و معکوس کردن مقاومت به انسولین است.

یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که کورکومین 400 برابر قوی‌تر از داروی رایج دیابت متفورمین است. این می تواند به افراد کمک کند تا دیابت نوع 2 را معکوس کنند. همچنین ثابت شده است که کورکومین مشکلات مختلف مرتبط با مقاومت به انسولین و هایپرگلیسمی را معکوس می کند.

گنجاندن زردچوبه در وعده های غذایی شما می تواند عوارض وحشتناک دیابت را به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی کورکومین به تاخیر بیندازد.

زردچوبه بافت های تحریک شده را تسکین می دهد

تسکین بافت های تحریک شده یکی دیگر از فواید زرچوبه

از آنجایی که برای همه طبیعی است که استرس، منشا بیماری های مختلف را تجربه کنند، مصرف ترکیبات تسکین دهنده برای جلوگیری از همه بیماری های احتمالی ضروری است.

دلیل دیگری که از زردچوبه در غذاهای کاری استفاده می شود، خاصیت تسکین دهنده آن در هضم غذا است. این نه تنها به غذا رنگ و طعم می بخشد، بلکه برای پوشش معده نیز بسیار مفید است.

14 فواید زردچوبه و عوارض جانبی آن

کورکومین توانایی مدیریت درد را دارد آیا درد را تجربه می کنید؟

یکی از خواص اثبات شده کورکومین توانایی آن در مدیریت درد است. مجله اروپایی فارماکولوژی اخیراً تحقیقات خود را در مورد کورکومین منتشر کرده است که می تواند سیستم اپیوئیدی را در موش های دیابتی فعال کند.

نه تنها به درد دیابت محدود می شود، بلکه مطالعه دیگری نیز نشان داد که بسیاری از انواع درد را می توان با کورکومین مدیریت کرد. مثلا سوختگی. داروهای غیراستروئیدی غیراستروئیدی معمولاً بیماران سوختگی را درمان می کنند.

موسسه تحقیقات جراحی ارتش ایالات متحده همچنین پیشنهاد می کند که کورکومین به دلیل خواص ضد التهابی که دارد به جای داروهای معمولی باید سوختگی را درمان کند.

14 فواید زردچوبه و عوارض جانبی آن

زردچوبه توانایی متعادل کردن سطح کلسترول را دارد

آیا با کلسترول مشکل دارید؟ افراد دیابتی و غیر دیابتی ممکن است از استرس اکسیداتیو رنج ببرند که می تواند به رگ های خونی آسیب برساند.

هنگامی که شریان ها در داخل آسیب می بینند، کلسترول ها شروع به جمع شدن می کنند که منجر به افزایش سطح کلسترول LDL می شود. کاهش سطح کلسترول ممکن است با داروهای استاتین انجام شود. اما عوارض جانبی داروهای استاتین برای کبد و کلیه خطرناک است.

زردچوبه می تواند به تنظیم بدن و متعادل کردن سطح کلسترول کمک کند. بسیاری از مطالعات کاهش پروفایل لیپیدی و نشانگرهای کلسترول را در افرادی که از زردچوبه استفاده می کردند نشان داده است. مطالعه دیگری نشان داده است که شرکت‌کنندگانی که کورکومین دریافت کرده‌اند، تری گلیسیرید را تا 47 درصد و سطح کلسترول سرم را تنها در هفت روز تا 7 درصد کاهش داده‌اند.

ضررهای زردچوبه

عوارض جانبی زردچوبه

مزایای سلامتی زردچوبه ممکن است فراتر از داروهای ضد التهاب، استروئیدها، داروهای آرتریت، شیمی درمانی، داروهای ضد انعقاد، داروهای بیماری التهابی روده، داروهای کلسترول، داروهای ضد افسردگی و مسکن ها باشد. برخی از افراد واکنش های آلرژیک به زردچوبه را گزارش کردند.

برخی افراد نیز هنگام قرار گرفتن در معرض واکنش های پوستی دارند. پاسخ معمولی بثورات خفیف و خارش دار است. دوزهای بالای زردچوبه ممکن است باعث ایجاد موارد زیر شود:

 • اسهال
 • حالت تهوع
 • انقباضات بیش فعال کیسه صفرا
 • افزایش خطر خونریزی
 • افزایش جریان قاعدگی
 • افت فشار خون یا کاهش فشار خون
 • انقباضات رحم در زنان باردار
 • تست های بیشتر عملکرد کبد

افرادی که دارو مصرف می کنند باید در استفاده از زردچوبه در غذا یا مکمل ها نیز احتیاط کنند.

زردچوبه همچنین ممکن است با وارفارین، آسپرین، کلوپیدوگرل و سایر داروهای ضد انعقاد تداخل داشته باشد. همچنین می‌تواند روی داروهایی مانند داروهای ضد التهابی یا غیر استروئیدی مانند سایر مکمل‌ها و گیاهان تأثیر داشته باشد. زردچوبه باید طبق دستور استفاده شود.

مکمل های زردچوبه علاوه بر افزودن زردچوبه به رژیم غذایی خود، می توانید از مکمل های زردچوبه نیز استفاده کنید. می توانید آن را به صورت آنلاین از فروشگاه های مکمل ها و مواد غذایی سالم خریداری کنید.

مصرف زردچوبه با فلفل سیاه حاوی پیپرین می تواند به جذب زردچوبه به کل بدن کمک کند. افزودن 20 میلی گرم پیپرین به 2000 میلی گرم زردچوبه می تواند این کار را انجام دهد. زردچوبه فواید زیادی برای سلامتی دارد – جای تعجب نیست که این ادویه نه تنها به عنوان ادویه بلکه برای اهداف دارویی نیز محبوب شده است.

منبع: naturalremedyideas

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید