چه مواردی در ناخن طبیعی است چه مواردی طبیعی نیست؟

مراقبت از ناخن بسیار حایز اهمیت است .ناخن‌های شما متشکل از لایه‌های چند لایه پروتئینی به نام کراتین می باشد که از ناحیه پایه ناخن زیر کوتیکول شما رشد می‌کنند. ناخن های سالم صاف و بدون حفره و شیار هستند. آنها از نظر رنگ و قوام یکنواخت و بدون لکه یا تغییر رنگ هستند.

تغییر در رنگ ناخن، مانند تغییر رنگ کل ناخن یا رگه های تیره زیر ناخن

تغییر در شکل ناخن، مانند ناخن های فر شده

نازک شدن یا ضخیم شدن ناخن ها

جدا شدن ناخن از پوست اطراف

خونریزی اطراف ناخن

تورم یا درد در اطراف ناخن

رشد نکردن ناخن ها

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

مراقبت از ناخن

چه مراقبت های از ناخن دست انجام دهیم:

برای اینکه ناخن هایتان به بهترین شکل ظاهر شوند: ناخن های دست را خشک و تمیز نگه دارید. این از رشد باکتری ها در زیر ناخن های شما جلوگیری می کند. تماس مکرر یا طولانی مدت با آب می تواند به شکافتن ناخن ها کمک کند. هنگام شستن ظروف، تمیز کردن یا استفاده از مواد شیمیایی خشن از دستکش لاستیکی با روکش نخی استفاده کنید.

بهداشت ناخن را به خوبی رعایت کنید. از قیچی یا قیچی مانیکور تیز استفاده کنید. ناخن های خود را مستقیماً کوتاه کنید، سپس نوک آن ها را در یک انحنای ملایم گرد کنید. از مرطوب کننده استفاده کنید. هنگامی که از لوسیون دست استفاده می کنید، لوسیون را به ناخن ها و کوتیکول های خود نیز بمالید. یک لایه محافظ اعمال کنید. استفاده از سفت کننده ناخن ممکن است به تقویت ناخن کمک کند. از پزشک خود در مورد بیوتین بپرسید. برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل غذایی بیوتین ممکن است به تقویت ناخن های ضعیف یا شکننده کمک کند

بهداشت ناخن

بهداشت ناخن

چه کارهای  را درباره ناخن انجام ندهیم:

برای جلوگیری از آسیب ناخن، موارد زیر را انجام ندهید:

ناخن های خود را نجوید. این عادات می تواند به بستر ناخن آسیب برساند. حتی یک بریدگی جزئی در کنار ناخن می تواند به باکتری ها یا قارچ ها اجازه ورود داده و باعث عفونت شود. در عوض، ناخن‌ها را با دقت جدا کنید. از محصولات مراقبت از ناخن استفاده کنید. استفاده از استون لاک ناخن را محدود کنید. هنگام استفاده از لاک پاک کن، فرمول بدون استون را انتخاب کنید.  اگر مشکل ناخن دارید که به نظر می رسد به خودی خود برطرف نمی شود یا با علائم و نشانه های دیگری همراه است، برای ارزیابی با پزشک یا متخصص پوست خود مشورت کنید. نکته ای در مورد مانیکور و پدیکور

اگر برای داشتن ناخن هایی سالم به مانیکور یا پدیکور متکی هستید، چند نکته را در نظر داشته باشید. به سالن‌هایی که مجوز دارند بروید وفقط با تکنسین‌هایی کار کنید که دارای مجوز از هیئت دولتی هستند. همچنین، مطمئن شوید که تکنسین ناخن شما به درستی تمام ابزارهای مورد استفاده در طول کاررا برای جلوگیری از گسترش عفونت استریل کرده است. همچنین ممکن است بپرسید حمام های پا چگونه تمیز می شوند. در حالت ایده آل، یک محلول سفید کننده بین مشتریان استفاده می شود و فیلترها به طور منظم تمیز می شوند. نادیده گرفتن ناخن ها آسان است – اما انجام برخی اقدامات اساسی می تواند ناخن های شما را سالم و قوی نگه دارد.

منبع: www.mayoclinic.org

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید