مشکلات زندگی و راهکارهای مقابله با آن

0
1429
مشکلات و مقابله با مشکلات

مشکلات مقابله با مشکلات و دشواری ها چیست؟ چگونه می توانید با سختی ها و مشکلات پیش رویتان مبارزه کنید؟ واقعاً شادی درونی چگونه ممکن است؟ آیا با وجود مشکلات می توان احساس خوشبختی هم داشت؟همه انسانها در زمان هایی با مشکلات و موانع زیادی روبرو شده اند. زمانی که احساس ناامیدی و یاس گریبان شان را گرفته و برای بیرون رفت از این شرایط به دنبال چاره ای هستند. اما به راستی برای مقابله با مشکلات چه راهی وجود دارد؟

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

خوب شاید اولین قدم برای برون رفت از این شرایط تغییر نگرش باشد. اگر شما بتوانید نگرش و تفکرات خود را نسبت به زندگی تغییر دهید نیمی از معما را حل کرده اید. اگر مدام به این فکر کنید که زندگی بهتر از این نمی شود! راه حل ها را یکی یکی مسدود می کنید. اما اگر باور داشته باشید که همه چیز درست می شود آرام آرام شرایط به نفع شما تغییر می کند. اما طرز تفکر به تنهایی نمی تواند چاره کار باشد باید نحوه عملکرد شما هم تغییر پیدا کند. این موضوع آنقدر مهم است که حتی زندگی افراد را مختل و نابود می کند به همین منظور قصد داریم در این مقاله بیشتر به این موضوع بپردازیم با بیست درصدی ها همراه باشید.

شاید برای شما هم جالب باشد که تکنیک های آرامش را فرا بگیرید تا بتوانید در غلبه بر مشکلات از آنها استفاده کنید. مقاله چگونه می توان به آرامش ذهن و روح برسیم؟ 25 راهکار علمی در این زمینه می تواند یک راهنمای کامل باشد.

تکنیک های مقابله با مشکلات و دشواری ها

همه انسانها در طول زندگی با چالش ها و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند. برخی از افراد در برابر این مشکلات خود را می بازند و سردرگم می شوند. بیشتر افراد سعی می کنند از مشکلات فرار کنند و توانایی روبرو شدن با آنها را ندارند. اما آیا این راه و انتخاب درست است! تا کی می توان به این شکل ادامه داد! چاره چیست!

مشکلات و مقابله با مشکلات

مشکلات و مقابله با مشکلات

1- واکنش بیش از اندازه نداشته باشید

زمانی که شما واکنش بیش از اندازه به مشکلات نشان می دهید ممکن است تصمیمات نادرست بگیرید زیرا بیشتر درگیر احساسات می شوید و فوراً تصمیم گیری می کنید. از این رو در آینده شاید از عملکرد خود پشیمان شوید. برای رفع این چالش از این به بعد وقتی با یک مشکل روبرو شدید از گرفتن تصمیم در همان ابتدا خودداری کنید و زمانی که آرام تر شدید به دنبال راه حل بگردید.

2- واقعیت را بپذیرید

بپذیرید که کنترل همه چیز نمی تواند در دستان شما باشد. پس باید همه چیز را همان گونه که هست بپذیرید. شما باید قبول کنید که نمی توانید اشخاص و یا موقعیت های خاص را تغییر دهید در غیر این صورت احساس ناخشنودی و نگرانی خواهید داشت. اگر این واقعیت را بپذیرید قطعاً می توانید تصمیم گیری درست و بهتری داشته باشید.

3- تقصیر دیگران نیندازید

گاهی مشکلات پیش آمده را قبل از اینکه بررسی کنید تقصر دیگران می اندازید. باید مسئولیت خطا و اشتباهاتتان را بر عهده بگیرید. در غیر این صورت دیگر کسی در اطراف شما نخواهد بود. مقص دانستن دیگران مشکلی را حل نخواهد کرد و نشانه ضعف شما در برابر مقابله با مشکلات است.

4-تجزیه و تحلیل زیاد نداشته باشید

وقتی که شما در برابر مشکل پیش آمده بیش از اندازه فکر می کنید باعث می شود ناخودآگاه نسبت به همه چیز و همه کس قضاوت داشته باشید. علاوه بر این تمرکز خود را از روی حل مشکل بر می دارید و خودتان را در برابر شرایط سخت روحی قرار می دهید. از اینن رو نباید انتظار داشته باشید به راه حل برسید و ممکن است در همان جای اول باقی بمانید.

5-تغییرات را قبول کنید

بیشتر چیزها در طول زندگی تان تغییر می کنند از محیط و اجتماع گرفته تا زندگی، این تغییرات اجتناب ناپذیر هستند و چه بخواهید و چه نخواهید پیش می آیند. این نحوه برخورد افراد با تغییرات است که آنها را متفاوت می کند. برخی از تغییر فرار می کنند و برخی دیگر آن را می پذیرند. برای مقابله با مشکلات باید تغییرات اطراف خود را قبول کنید. این کار برای حفظ آرامش شما در هر مرحله از زندگی لازم است.

6- خودتان را با دیگری مقایسه نکنید

هر بیشتر خودتان را با دیگران مقایسه کنید بیشتر احساس نامیدی و یاس سراغتان می آید. بدانید هر کس داستان موفقیت و خوشبختی خودش را دارد. این شما هستید که باید زندگی تان را بسازید و برای مقابله با مشکلات چاره ای بیندیشید.

مقابله با مشکلات شغلی

مشکلات و مقابله با مشکلات

مقابله با مشکلات شغلی

اگر در شغل و یا حرفه خود به مشکلی برخورد کردید چگونه رفتار می کنید؟ آیا از حرفه و شغل خود راضی هستید؟ در این بخش شما یاد می گیرد در برابر مشکلات شغلی پیش رویتان چگونه رفتار کنید.

1- استعداد و هدف های خود را شناسایی کنید

بیشتر مردم از شغل و حرفه خود ناراضی هستند زیرا شغل آنها با استعداد ذاتی شان هماهنگی ندارد. از این رو شما اول باید به دنبال کشف استعداد ذاتی خود باشید و بعد به دنبال شغلی بگردید که شما را در این مسیر قرار دهد و از انجام آن لذت ببرید.

2- رشد و پیشرفت

خوب گاهی تغییر شغل به این سادگی ها هم نیست و یا شما نمی خواهید مسیر شغلی خود را تغییر دهید در این حالت بهتر است به فکر پیشرفت و ارتقا در شغل خود باشید. بهتر است از انجام کارهای روتین و یکنواخت روزانه دست بردارید و خودتان را به چالش بکشید. این کار علاوه بر رشد فردی شما باعث افزایش درامد برایتان نیز می شود.

مقابله با مشکلات ازدواج

شاید امروزه موانع بر سر راه ازدواج بیشتر از گذشته باشد. معمولاً این طور نیست اما این افراد هستند که ازدواج را پیچیده و سخت می کنند. اگر شما در ازدواج شما به مشکلاتی برخورد کردید بهتر است اینچنین عمل کنید.

1- گفتگو کنید

هیچ چیز مانند یک گفتگو نمی تواند سوء تفاهمات را برطرف کند. باید دقت کنید در زمان گفتگو تحریک آمیز صحبت نکنید و حساسیت طرف مقابل را برانگیخته نکنید. فقط نارضایتی های خودتان را بیان کنید. به جای اینکه مقابل هم باشید به دنبال برخوردی باشید که یک تیم با هم دارند و پیدا کردن راه حلی کنه بتواند بهتر کردن اوضاع موثر واقع شود.

2- همدلی داشته باشید

اگر بتوانید احساس رقابتی را در ازدواج از بین ببرید می توانید به همدلی و صفا برسید. باید در مشکلات پیش آمده با طرف مقابل همدلی کنید و مشکلات را از زاوبه دید او ببینید. در این صورت اوضاع به راحتی کنترل می شود و یک راه حل درست برای مقابله با مشکلات هم می توان پیدا کرد.

3- کمک بگیرید

اگر مشکلات شما در مرحله ای قرار دارد که فکر می کنید نمی توانید از پس آن برآیید بهتر است از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. افرادی که می توانند به شما راهکارهایی جدید برای برون رفت از این شرایط را ارائه دهند.

مقابله با مشکلات در مسائل مالی

خوب در شرایط سخت اقتصادی این مشکل برای بیشتر افراد پیش می آید اما مهم این است که چگونه با آن مقابله کنیم. در ادامه روش ها را بررسی می کنیم.

1- تجدید نظر روی شغل

اغلب افراد با شغل و حرفه خود احساس راحتی دارند به همین منظور دوست ندارند از نقطه امن خودشان خارج شوند. حتی به فکر درآمد بیشتر هم نیستند این درحالی است که همیشه راهی برای افزایش درآمد وجود دارد خواه با تغییر شغل، خواه با رشد و ارتقا و … فقط جرات و جسارت می خواهد.

3- مدیریت بودجه

بیشتر افراد در مدیریت بودجه مشکل دارند و بیشتر مسائل و دشواری های پیش آمده هم از این ناحیه است. این مشکل با تمرین بودجه بندی به راحتی قابل حل است و می تواند یک راه عالی برای مقابله با مشکلات مالی باشد.اینکه شما بدانید از چه راهی پول بدست تان رسیده و چگونه می توانید با خرج کردن درست مشکلات خود را حل کنید یک هنر و مهارت است. اغلب افراد در حال زندگی می کنند و نسبت به عواقب بعدی فکری ندارند.

مشکلات با فرزندان

مشکلات با کودکان

مقابله با مشکلات فرزندان

گاهی پیش می آید که شما به عنوان یک والد از رفتار فرزندان خود ناراحت می شوید و نسبت به آنها مشکلاتی پیدا می کنید که حتی دلتان می خواهد آنها را به حال خود رها کنید اما در عین حال عاشقشان هستید.

1- همدلی کنید و به آنها بیاموزید

گاهی اوقات فرزندان به دلیل عدم آگاهی از عواقب رفتارشان بر روی خود و دیگران کاری را انجام می دهند که اشتباه است. شما می توانید با آموزش همدلی به آنها و آگاهی از اینکه چگونه می توانند در شرایط مختلف همدلی داشته باشند این احساس و آگاهی را در آنها قوی تر کنید.

2- ایجاد قانون

برای موفقیت در رشد فرزندان باید در خانه قانون وجود داشته باشد در غیر این صورت خانه به محیطی پر از هرج و مرج تبدل می شود. بعد از قانون گذاری اجرای درست قوانین می تواند راهی برای مقابله با مشکلات باشد.

3-عاقبت اندیشی

این موضوع حتی در بسیاری از بزرگسالان نیز رایج است. برخی از افراد بزرگسال عاقبت اندیشی ندارند. شاید این ریشه در کودکی آنها دارد. پس بهتر است فرزندان را با این مقوله بیشتر آشنا کنید تا آنها درک کنند انجام برخی کارها می تواند عواقب و مجازات به همراه داشته باشد.

مقابله با مشکلات برای برنامه ریزی آینده

گاهی ترس از این دارید که آینده چه خواهد شد. آینده شما را به کدام سو خواهد برد؟ شاید مشکلاتی که آینده شما را تهدید می کند در نظرتان می گذرد اما به جای ترس از آینده بهتر است روش های زیر را امتحان کنید تا بتوانید برای مقابله با مشکلات آینده خودتان را آماده نگه دارید.

1-اهداف خود را بنویسید

بدون انتخاب هدف نمی دانید به کجا می روید و نقشه راهتان چگونه است پس دور از انتظار نیست اگر نگران شوید. بهتر اهداف خود را برای 1، 5، 10 سال آینده برای خود انتخاب کنید و چشم اندازی از آینده برای خودتان داشته باشید. در این صورت از نگرانی ها و مشکلات دیگر هراسی نخواهید داشت.

2- برنامه ریزی برای عمل کردن

با داشتن یک برنامه عملکرد می توانید برای اهداف بلند مدت خود گام های موثر بردارید. کارهایی که باید برای هر روز، هر ماه و یا هر سال خود به انجام برسانید. این گام ها می تواند شما را در انجام اهدافتان کمک کند.

3- عمل کردن

خوب نوشتن و برنامه ریزی تا زمانی که عمل کردن را آغاز نکنید عملاً بی فایده است. بسیاری از افراد به دلیل عمل نکردن به برنامه های خود دچار نگرانی و مشکلات زیاد می شوند برای رهایی از این مشکلات یک راه وجود دارد و آن عمل کردن است!

4- تهیه لیست آرزوها

خیلی از مردم درباره آرزوها و خواسته های خود حرف می زنند اما واقعاً چند نفر برای آن تلاش کرده اند؟ بهتر است یک لیستی از آرزوهای خود را تهیه کنید و ببینید هر روز چه کارهایی برای محقق شدن آنها انجام داده اید؟ اگر این طور باشد آرام آرام می توانید به آرزوهای خود برسید و زندگی خود را بهبود ببخشید.

5-کارهای لذت بخش انجام دهید

چه کارهایی برای شما احساس لذت و خوشی به همراه دارد. همان کارها را انجام دهید حتی اگر وقت کافی ندارید برای این کارها وقت بگذارید و کارهای خود را اولویت بندی کنید تا بتوانید هم ترین کارها را انجام دهید.

6- مدیریت استرس

یاد بگیرید استرس خود را کنترل کنید. گاهی بی دلیل به خود استرس وارد می کنید و خودتان را در معرض نگرانی قرار می دهید. شما با مدیریت استرس می توانید تمرکز بیشتری بر روی کارهای خود داشته باشید و عملکرد خود را بهتر کنید.

نتیجه گیری:

ممکن است در هر لحظه از زندگی مشکلات و موانع زیادی بر سر راهتان قرار گیرد تنها راه، غبله بر مشکلات است نه فرار از آنها!در برخی از این مشکلات کنترل شان دست شما نیستند و باید با آنها کنار بیایید. اما برای غلبه بر مشکلات می توانید نکات اشاره شده را استفاده کنید و محکم به مبارزه ادامه دهید.

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید