خلاصه نوشته

مقاصد گردشگری در پاییز و پاییز در ایران  را در این مقاله به شما دوستان معرفی خواهسم کرد.جاهای دیدنی ایران در پاییز آنقدر زیاد هستند که اگر قصد داشته باشید که از همه این جاذبه های زیبای پاییزی دیدن کنید، باید کل 3 ماه پاییز را به ایران گردی اختصاص دهید! هر مکانی از بهترین مقاصد گردشگری ایران در پاییز، زیبایی های خاص خودش را دارد که برخی از آن ها در این فصل در بهترین و دوست داشتنی ترین زمان خود قرار می گیرند و شناخت این مکان ها برای کسانی که اهل سفر هستند بسیار اهمیت دارد.

بهترین مقاصد گردشگری در پاییز

پاییز یکی از زیباترین فصل هاست که آرامش عجیبی در آن نفهته است، طبیعت زیبای پاییز، ریزش برگ های نارنجی و خش خش این برگ ها در زیر پا هر فردی را تحریک می کند که به دامن طبیعت برود و از زیبایی های این فصل لذت ببرد به همین دلیل خیلی از افراد و گردشگران فصل پاییز را برای مسافرت انتخاب می کنند.

بهترین مقاصد گردشگری در پاییز

مقاصد گردشگری در پاییز و پاییز در ایران

زوج های جوان و افرادی که عاشق رنگ و طبیعت هستند در این فصل حس بسیار خوبی دارند و می توانند با مسافرت به نقاط گوناگون و مشاهده طبیعت هزار رنگ ایران در کنار جاذبه ای تاریخی که وجود دارد سفری خاطره انگیز را تجربه نمایند. پاییز با وزش بادهای ملایم، برگ ریزان و باران های گاه و بیگاهش منظره ای بی نظیر ایجاد می کند که خالی از هر گونه تنش، ازدحام  و استرسی است ، اگر می خواهید در این فصل هزار رنگ به دیدن مناطق بکر و طبیعت منحصر به فردش بروید با ما همراه باشید تا با 10 مورد از بهترین مقاصد گردشگری ایران در پاییز آشنا شوید.

اسالم به خلخال

مقاصد گردشگری در پاییز و پاییز در ایران

1. اسالم به خلخال | Asalem To Khalkhal

جاده اسالم به خلخال می تواند بهترین مکان برای سفر داخلی در پاییز باشد چرا که یکی از نقاطی است که در این فصل زیبایی خیره کننده ای دارد البته زیبایی این جاده 70 کیلومتری در هر فصلی منحصر به فرد و دیدنی است. این جاده از گیلان شروع شده و پس از عبور از خلخال و مشاهده طبیعت زیبای استان اردبیل در آنجا به اتمام می رسد.

دریاچه جنگلی چورت

دریاچه جنگلی چورت

2. دریاچه جنگلی چورت | Churat Lake

این دریاچه که در شمال شرقی مازندران واقع شده است در پاییز زیبایی آن دو چندان شده و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند و به بهترین مقاصد گردشگری پاییز ایران تبدیل شده است. نام این دریاچه در اصل” میانشه” می باشد اما به دلیل فاصله کمی که با روستای چورت دارد بیشتر افراد آن را باهمین نام می شناسند. دریاچه چورت در اثر زلزله ای در سالیان بسیار دور و بسته شدن مسیر چشمه ای که در همین حوالی بود شکل گرفت و این منظره زیبا را ایجاد نمود.

جنگل ابر

مقاصد گردشگری در پاییز و پاییز در ایران

3. جنگل ابر | Abr Forest

افرادی که همیشه در پاییز سفر می کنند و عاشق این فصل و مسافرت های آن هستند به خوبی می دانند یکی از زیبا ترین و بی نظیر ترین مقاصد گردشگری مناسب برای پاییز انتخاب نمود جنگل ابر در 45 کیلومتری شمال شاهرود می باشد. جنگل ابر در واقع در مسیر شاهرود به آزادشهر در 12 کیلومتری روستای ابر واقع شده است. جنگل ابر جز قدیمی ترین جنگل های دنیا محسوب می شود و از دسته جنگل های هیرکانی هستند که قدمت بالایی دارد و می توان گفت از دوره ژوراسیک(دوره سوم زمین شناسی) که مملو از گونه های مختلف گیاهی و جانوری هستند به جای مانده است و طبیعت فوق العاده بی نظیری دارند.
سمنان در فصل پاییز طبیعت چشم نوازی دارد و از با شکوه ترین آثار باستانی اش در این فصل می توان به “ریگ جن” و “حمام پهنه” اشاره نمود که مقصد خیلی از گردشگران است.

کویر ورزنه

کویر ورزنه

4. کویر ورزنه | Varzaneh Desert

این کویر گسترده (وسعتی 1000 کیلومتری) در شهر ورزنه در فاصله 100 کیلومتری اصفهان واقع شده است و یکی دیگر از بهترین مقاصد گردشگری در فصل پاییز محسوب می شود. سکوت و آرامش محض این کویر در کنار وزش بادهای پاییزی و آب و هوای بی نظیر پاییز می تواند مقصد بسیار خوبی برای طرفداران آرامش و افرادی که می خواهند از زندگی پر هیاهوی شهر فاصله بگیرند باشد. از زیبایی های این کویر می توان به تپه های شنی که حاصل فرسایش باد هستند اشاره نمود.

ناهارخوران

5. ناهارخوران | Nahar Khoran

یکی از مقاصد گردشگری پاییز ایران این جنگل است. جنگل نهار خوران گرگان 300 هکتار وسعت دارد و در جاده اسالم به خلخال و منطقه زیبای لندویل که بخشی از بهشت ایران است و مملو از آبشار و درختان سر به فلک کشیده رنگارنگ است واقع شده. جنگل نهار خوران در فصل پاییز طبیعت بی نظیری دارد و به دلیل قرارگیری در مسیر حجاج خانه خدا سالانه افراد زیادی از آن دیدن می کنند و مکانی برای استراحت و صرف نهار و شام مسافران می باشد. از انواع درختان این جنگل می توان به درختان افرا پلت، گیلاس وحشی، درختان ممرز، ازگیل و بلوط و حیواناتی مانندخفاش، راسو، جغد و عقاب اشاره نمود.

روستای لاویج

6. روستای لاویج | Lavij Village

روستای لاویج یکی از روستاهای مشهور شهرستان چمستان از استان مازندران و یکی از بهترین مقاصد گردشگری پاییز در ایران می باشد که در کوهپایه های البزر واقع شده است و به دلیل شرایط خاص، طبیعت بکر و جنگل های هزار رنگی که دارد مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته است. یکی از عواملی که موجب شهرت دو چندان این منطقه شده است آب گرم لاویج می باشد که به دلیل داشتن گوگرد و املاح معدنی در درمان بیماری های پوستی بسیار موثر است از این رو می تواند مقصد خوبی برای گردشگری در فصل پاییز باشد.

تالاب

مقاصد گردشگری در پاییز و پاییز در ایران

7. تالاب کرد خورد (آق گل) | Kord Khord Lagoon

این تالاب در فاصله استان های مرکزی و همدان و در 20 کیلومتری شهر ملایر واقع شده است و نام دیگر آن ” آق گل” می باشد و یکی از بهترین جاهای دیدنی ایران در پاییز می باشد. پوشش گیاهی خاص این آبگیر در پاییز موجب شده است که 46 گونه پرنده از ایران و مناطقی  مانند روسیه و قفقاز به آنجا مهاجرت کنند و مدتی در این تالاب باشد. از جمله این پرندگان می توان به اردک، غاز، فلامینگو، آب چلیک و مرغ باران اشاره نمود.

روستای افجه

روستای افجه

8. روستای افجه | Afjeh Village

روستای افجه دارای زیبایی های بی نظیری مانند دشت هویج یا به زمان محلی گرچال می باشد و در 30 کیلومتری شمال شرقی استان تهران در شهرستان شمیرانات واقع شده است. در کنار این روستا و در بخش لواسانات دشت های دیگری مانند گرچال و قلعه ساکا واقع شده است. دشت هویج در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار گرفته است و می توان گفت مرتفع ترین نقطه روستا است. این روزها هویجی در این دشت یافت نمی شود اما در زمان های گذشته در آن منطقه هویج وجود داشته است. این منطقه دارای باغ های بسیار زیبایی است که در فصل پاییز بسیار دیدنی هستند و از دیگر مناطق زیبای آن می توان به دره شمالی افجه که منطقه ای بکر است اشاره نمود.
این منطقه بسیار زیبا است و از دیدنی های آن می توان به “آبشار موآب” با ارتفاع 180 متر در دل قله ساکا و “آبشار پسچویک” با ارتفاع 15 در فاصله 1.5 کیلومتری از شمال شرق افجه واقع شده است اشاره نمود. باغ های گیلاسی که بین آبشار پسچویک و دشت هویج واقع شده اند از دیگر بخش های زیبای این ناحیه از شهرستانات شمیرانات می باشد.

قلعه الموت

9. قلعه الموت | Alamut Castle

قلعه الموت با رنگ سرخ و خاکستری اش یکی از زیبا ترین و منحصر به فرد ترین مناطق ایران است که گردشگران زیادی دارد که این منطقه را از مقاصد گردشگری مناسب برای پاییز می دانند. قلعه الموت در روستای گازرخان و شمال غربی قزوین واقع شده است. در کنار قلعه های الموت دریاچه بسیار زیبا آوان واقع شده است که برای گردشگران در این دریاچه فرصت ماهیگیری و قایق سواری فراهم شده و می تواند انتخاب خوبی برای گردشگری در فصل پاییز باشد.

دشت لار

10. دشت لار | Lar National Park

دشت باشکوه لار در کوهپایه های قله دماوند و شهرستان آمل در استان مازندران و شهر لاهیجان قرار گرفته است. این دشت از تنوع گیاهی و جانوری بسیار بالایی برخوردار است و از گونه های گیاهی آن می توان به آویشن، کاسنی و شیرین بیان اشاره نمود. دشت لار به دلیل شرایط آب و هوایی خوبی که دارد در گذشته پادشاهان در مواقعی که هوا بسیار گرم می شد به آنجا می رفتند و در این منطقه استراحت می کردند. از دیگر زیبایی های دشت لار می توان به گل های زرد و شقایق، گونه های جانوری مانند پلنگ، گرگ، عقاب، خرس قهوه ای و گراز اشاره نمود. آبشارهایی که در این دشت وجود دارند زیبایی این ناحیه را  مخصوصا در پاییز دوچندان کرده اند.
دشت لار بسیار گسترده است و از سمت شمال به کوه های شهرستان نور در مازندران و  از سمت جنوب شرق به ایرا، از سمت شرق به کوه دماوند، از جنوب به افجه و لواسان و از غرب به خاتون بارگاه متصل شده است.

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید