نحوه خلاص شدن از شر بوی بد پا و داشتن پاهای سالم

0
946
نحوه خلاص شدن از شر بوی بد پا و داشتن پاهای سالم

برای داشتن پاهای سالم و شاد چه کنیم

نحوه خلاص شدن از شر بوی بد پا و داشتن پاهای سالم را در این مقاله بررسی می کنیم.پاهای ما روزانه هزاران قدم ما را می کشند.

با این حال، ما آن‌ها را در پمپ‌های نوک تیز جمع می‌کنیم. آن‌ها را روی پیاده‌رو می‌کوبیم، و اغلب تمایل داریم که در مورد مراقبت از خود ماندگار شوند.

یک نظرسنجی در سال 2014 نشان می‌دهد که از هر 10 آمریکایی، 8 نفر دچار مشکل پا شده‌اند.که به عنوان همه چیز از ناخن فرورفته تا درد مزمن پا تعریف می‌شود. و بسته به اینکه این مشکل پا چقدر طول بکشد.

به طور بالقوه می تواند بر کیفیت کلی زندگی و سلامت فرد تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر پا درد یا حتی یک سوزش جزئی پوست دارید، به احتمال زیاد از ورزش اجتناب می کنید.

مایکل جی ترپال، متخصص پا، معاون امور دانشگاهی و رئیس کالج پزشکی پا در نیویورک، می‌گوید: «آنها ما را سرپایی نگه می‌دارند. افرادی که قادر به حرکت نیستند، به عنوان یک نتیجه مستقیم یا غیرمستقیم از اختلال عملکرد پا، دچار آسیب‌های جسمی، روانی و اجتماعی متعددی می‌شوند.» حتی اگر در بین دوستانتان به‌عنوان پاهای شیک سیندرلا یا دختر بلند قدی که به شوخی از پاهایش به عنوان اسکی یاد می‌کند، شناخته می‌شوید.

سلامت پا بسیار مهم است. ترپال می‌گوید: «فقط ظاهر آنها مهم نیست، بلکه نحوه کار آنها مهم‌تر است. در مورد کف پاها، بهداشت و سایر انتخاب‌های سبک زندگی بیشتر بیاموزید تا از پاهای خود حمایتی را که از شما انجام می‌دهند، داشته باشید.

نحوه خلاص شدن از شر بوی بد پا و داشتن پاهای سالم

راه آسان برای درمان صحیح و بدون درد پاهای خود با دوری از این عادات مضر دوست خوبی برای پای خود باشید:

 1. کفش های خیلی تنگ نپوشید
 2. ظروف پدیکور را با دوستان خود به اشتراک نگذارید.
 1. ناخن های تغییر رنگ داده شده را با لاک پنهان نکنید.
 2. بگذارید پا نفس بکشند و مشکل اصلی را درمان کنند.
 1. پینه ها را نتراشی
 2. ژست یوگای Legs-up-the-Wall را بعد از یک روز طولانی یا یک تمرین سخت امتحان کنید.
 1. به خودتان ماساژ دهید یا یک جلسه رفلکسولوژی رزرو کنید.
 1. توپ تنیس را زیر پای خود بغلتانید.
 1. سوزش را با خیساندن پا با سرکه تسکین دهید.

اگر از خود می‌پرسید که آیا جوراب در رختخواب، به عنوان یک چیز بهداشتی یا برای سلامت عمومی پا، مشکلی ندارد، در اینجا پاسخ سوال سوزان شما وجود دارد: بله، پوشیدن جوراب در رختخواب اشکالی ندارد!

ترپال در مورد جوراب‌های شبانه می‌گوید: «آنها مشکلی ایجاد نمی‌کنند، مگر اینکه بیش از حد تنگ و منقبض باشند». “البته، آنها باید هر روز عوض شوند.” اما به خاطر داشته باشید که سردی مزمن دهان می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد.

کفش‌های پاشنه بلند خود را طوری بپوشید که انگار میلیون‌ها می‌ارزیدند

به مقدار کم ما ممکن است عاشق روشی باشیم که پاشنه‌ها پاهایمان را دراز می‌کنند و به ما احساس قدرت می‌دهند.

اما وقتی آن‌ها را می‌پوشیم، سلامت خود را فدا می‌کنیم. 52 تا از استخوان های بدن انسان در واقع در پا و مچ پا قرار دارند. کفش های پاشنه بلند که ما را به سمت جلو خم می کنند. موقعیت طبیعی پا را نسبت به مچ پا تغییر می دهند.

تحقیقات نشان می دهد که این یک واکنش زنجیره ای را از طریق پاها و پایین ستون فقرات ایجاد می کند که می تواند منجر به درد مزمن زانو، لگن یا کمر شود. اگر نمی‌خواهید کفش‌های پاشنه‌تان را کنار بگذارید، کفش‌های معقول را انتخاب کنید و آن‌ها را کم بپوشید.

ترپال می‌گوید: «اگر باید آنها را پوشید، کفشی با پاشنه‌ای تا حد امکان برای افزایش سطح تماس بین کفش و زمین پیدا کنید.»

همیشه کفش های خود را بررسی کنید . مهم نیست که چه نوع کفشی در کمد شما وجود دارد، باید مرتباً آنها را از نظر ساییدگی و پارگی بررسی کنید.

نحوه خلاص شدن از شر بوی بد پا و داشتن پاهای سالم

درهر سنی از پاهای خود مراقبت کنید

چشمان ما ممکن است دریچه ای به روح ما باشد، اما کف پای ما اغلب دریچه ای برای سلامت کلی ما است.

ترپال می‌گوید: با افزایش سن، پاها بدن را آینه می‌کنند. ما چیزهایی مانند کاهش گردش خون، نازک شدن پوست، شکننده شدن استخوان ها، آتروفی عضلانی، آرتریت و غیره را می بینیم.

بسیاری از این شرایط در ابتدا می توانند در پا و مچ پا ظاهر شوند. مراقب تغییرات، درد، سوزش و هر چیز دیگری باشید. باز هم حواستان به چیزی باشد که روی پاهایتان می گذارید.

ترپال در مورد کفش‌ها می‌گوید: افراد جوان‌تر اغلب درد و عملکرد خود را فدای استایل می‌کنند. با بالا رفتن سن افراد، به نظر می رسد تغییری به سمت راحتی و عملکرد نسبت به سبک صورت می گیرد. منتظر درد و ناراحتی نباشید که بعداً در زندگی شما را فرا بگیرد.

پاها در همه شکل ها و اندازه ها هستند – و به معنای واقعی کلمه در همه اقشار زندگی – اما اگر دردی را تجربه می کنید که از بین نمی رود یا مشکلی را تجربه می کنید که در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد می کند، اکنون به یک متخصص پا مراجعه کنید و از تپرهای خود مراقبت کنید.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

نحوه خلاص شدن از شر بوی بد پا و داشتن پاهای سالم

نحوه خلاص شدن از شر بوی بد پا ( برومودوز )

برومودوز چیست؟ برومودوزیس یا بوی بد پا یک بیماری بسیار شایع است. این به دلیل تجمع عرق است که باعث رشد باکتری روی پوست می شود. این باکتری ها باعث ایجاد بوی بد می شوند. عفونت های قارچی مانند پای ورزشکار نیز می تواند منجر به برومدوز شود. خبر خوب این است که درمان برومدوز آسان، سریع و کم هزینه است.

درمان خانگی بوی بد پا

درمان خانگی بوی بد پا

این نکات می تواند به کاهش بوی پا کمک کند.نکته کلیدی این است که مطمئن شوید آنها را به طور منظم و با دقت دنبال می کنید. پاهای خود را تمیز و مرتب نگه دارید

 • از یک صابون ملایم و برس اسکراب برای شستن پاهای خود حداقل یک بار در روز استفاده کنید. بهترین زمان برای انجام این کار هنگام دوش صبح یا عصر است. خشک کردن کامل پاها پس از شستن بسیار مهم است. بین انگشتان پا توجه ویژه ای داشته باشید، جایی که هر گونه رطوبت می تواند به راحتی باعث رشد باکتری شود.
 • ناخن های پای خود را مرتباً ببندید تا کوتاه شوند و حتماً مرتباً آنها را تمیز کنید.
 • پوست سخت و مرده پا را با سوهان پا جدا کنید. پوست سخت زمانی که خیس است خیس و نرم می شود و مکانی را ایجاد می کند که باکتری ها دوست دارند در آن زندگی کنند.
 • جوراب های خود را حداقل یک بار در روز عوض کنید.
 • اگر در یک محیط گرم هستید، ورزش می کنید، یا در هر موقعیت دیگری که ممکن است پاهایتان عرق کند، باید جوراب خود را بیشتر عوض کنید.
 • دو جفت کفش داشته باشید که یک روز در میان آنها را به تناوب بپوشید. این به هر جفت اجازه می دهد تا قبل از پوشیدن مجدد، یک روز کامل از عرق یا رطوبت کاملاً خشک شود.

 • می توانید کفی های کفش خود را بردارید تا به خشک شدن مجدد آنها کمک کنید. کفش های خیس به باکتری ها اجازه می دهد تا سریعتر روی پاهای شما رشد کنند.
 • جوراب هایی را انتخاب کنید که رطوبت را جذب کنند تا اینکه روی پاهای شما نگه دارند. این شامل جوراب های ضخیم و نرم ساخته شده از الیاف طبیعی یا جوراب های ورزشی است.
 • در هوای گرم صندل های پنجه باز بپوشید و در صورت لزوم پابرهنه به داخل خانه بروید تا اجازه دهید پاهایتان خشک بمانند.
 • از کفش هایی که تنگ هستند یا ممکن است رطوبت را حفظ کنند، خودداری کنید.
 • از یک گلوله پنبه ای استفاده کنید تا هر شب مقدار کمی الکل مالشی روی پاهای خود بمالید. این به خشک شدن پاهای شما کمک می کند. از استفاده از آن بر روی هرگونه ترک پوست خودداری کنید.
 • یک بار در روز یک اسپری پا ضد قارچ یا پودر پای دارویی را روی پاهای خود بمالید.
 • کفی های دئودورانت دارویی را در کفش خود قرار دهید.
 • اگر می‌خواهید به سرعت بوی پای خود را کاهش دهید، اسپری ضد تعریق یا دئودورانت را روی پاهای خود بمالید.
 • انواع مختلف صابون های ضد قارچ و ضد باکتری را امتحان کنید تا زمانی که بهترین کار را برای شما پیدا کنید.
 • با استفاده از لیسترین یا سرکه، پای خود را خیس کنید.
 • به جوراب و کفش خود توجه کنید

 درمان‌های خانگی معمولاً به کاهش یا از بین بردن بوی پا کمک می‌کنند.

با این حال، اگر درمان‌های خانگی به کاهش برومودوز کمک نمی‌کند، یا اگر نگران شدید که تعریق و بوها شدید است، باید به پزشک مراجعه کنید. آنها ممکن است ضد تعریق ها و صابون های قوی تری برای پا تجویز کنند و می توانند در مورد درمان های پزشکی برای تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس) توصیه هایی ارائه دهند.

علت بوی بد پا چیست؟

علت بوی بد پا چیست؟

پاهای شما عرق زیادی تولید می کنند. آنها غدد عرق بیشتری نسبت به سایر قسمت های بدن دارند. این غدد در تمام طول روز عرق را آزاد می کنند تا بدن شما را خنک کند و پوست شما را مرطوب نگه دارد.

پاهای همه عرق می کنند، اما نوجوانان و زنان باردار بیشتر مستعد عرق کردن پا هستند زیرا بدن آنها هورمون هایی تولید می کند که باعث تعریق بیشتر آنها می شود.

افرادی که در تمام طول روز در محل کار روی پا هستند، تحت استرس زیادی هستند یا شرایط پزشکی دارند که باعث می‌شود بیشتر از دیگران عرق کنند، پاهای عرق‌تری دارند.

به طور طبیعی برخی از باکتری ها روی پا وجود دارد. این باکتری ها به تجزیه عرق روی پا در هنگام ترشح کمک می کنند. اگر باکتری ها و عرق جمع شوند، بوی بدی ایجاد می شود. زمانی که فرد در کفش‌های خود عرق می‌کند، آن‌ها را در می‌آورد و سپس بدون اینکه اجازه دهد کاملاً خشک شوند، آن‌ها را دوباره بپوشد، باکتری‌های اضافی تشکیل می‌شوند.

بهداشت ضعیف نیز می تواند در ایجاد برومدوز نقش داشته باشد. شستن مکرر پا یا تعویض نکردن جوراب حداقل یک بار در روز باعث می شود باکتری های اضافی روی پاهای شما رشد کنند. این می تواند باعث بدتر شدن بوی پا شود.

کلام آخر

اگرچه این یک بیماری شایع است، اما برومدوز می تواند باعث شود شما احساس خودآگاهی کنید. خبر خوب این است که درمان برومودوز بسیار ساده است. با توجه روزانه، باید بتوانید بوی پای خود را ظرف یک هفته کاهش دهید یا از بین ببرید.

نکته کلیدی این است که مراقبت از پا را به بخشی منظم از روال بهداشتی خود تبدیل کنید. درمان‌های خانگی معمولاً بسیار مؤثر هستند، اما در موارد شدید پزشک می‌تواند درمان‌های قوی‌تری را تجویز کند.

منبع: healthline

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید