پنج نوع مادر وجود دارد

0
598
پنج نوع مادر وجود دارد

پنج نوع مادر کدامند؟ پنج نوع مادر کمال گرا، غیرقابل پیش بینی، بهترین دوست، من اول و کامل هستند. همه اینها به تعاملات مادر با فرزندش و روابطی که با هم می‌سازند مربوط می‌شود.

با درک معنی مادر که شامل کدام دسته هستید و یا مادر شما در کدام دسته از دسته بندی هست می توانید  گام های سالم و مثبتی برای بهبود یا تقویت روابط خانوادگی خود بردارید.

1.مادر کمال گرا

یک مادر کمال گرا معمولاً زنی بیش از حد کنترل، ترسو و مضطرب است که ظاهر برای او همه چیز است.به گفته پولتر، فرزندان یک مادر کمال گرا تمایل دارند که نسبت به خود بیش از حد انتقاد کنند. احساس بی کفایتی و احساس پوچی می کنند.

نقاط قوت یک مادر کمال گرا:

شما می توانید احساس تعهد قوی در روابط داشته باشید و در هر کاری که انجام می دهید مسئولیت پذیر و قابل اعتماد هستید. شما همچنین برای سخت کوشی و پشتکار به عنوان ویژگی های اصلی شخصیت ارزش قائل هستید.

نقاط ضعف یک مادر کمال گرا:

شما همیشه احساس می کنید که نظرات دیگران بسیار مهمتر از نظرات شماست. شما همچنین اغلب این احساس را دارید که دنیا شما را تماشا و قضاوت می کند.

پنج نوع مادر وجود دارد

2.مادر غیر قابل پیش بینی

مادری مضطرب، عصبانی، بیش از حد احساساتی و غیرقابل پیش بینی تحت تأثیر احساسات قرار می گیرد. بنابراین سبک فرزندپروری او صرفاً بر اساس خلق و خو است.

این تیپ دارای آشفتگی ترین نوع از پنج نوع مادری است. او از طریق احساسات و روابط خود مشکلات، مسائل و بحران هایی را در ذهن خود ایجاد می کند و به فرزندانش منتقل می کند.

 نقاط قوت فرزندان یک مادر غیرقابل پیش بینی…

آنها مهارت های مردمی عالی و توانایی همدلی دارند.اغلب انگیزه های خوبی در زندگی دارند. از این افراد در اطرافیان خود می بینیم.

فرزندان این دسته از مادران با نیاز ریشه‌ای به مراقبت از افراد و مسائل عاطفی بزرگ می‌شوند،آنها تحت تأثیر احساساتی مانند خشم، اضطراب و افسردگی هستند.

همچنین در ابتدا یاد می گیرند که چگونه افراد و موقعیت ها را بررسی کنند تا احساسات شدید در خود را مدیریت کنند.

3.این دسته از مادران را می نامیم فرزندان بهترین دوست مادر هستند

مادری که فرزند خود را دوست خویش می داند ترجیح می دهد با فرزند خود به مانند دوست رفتار کند تا برای او حد مرز و مسئولیت ایجاد کند.

در این دسته هم کودک و هم مادر نقش معتمد عاطفی و شریک زندگی را بر عهده می گیرند و کودک را عملاً بی مادر می کنند. پولتر می‌گوید: «در این شرایط، نیازهای عاطفی مادر به‌قدری فراگیر است که برای برآورده کردن آن‌ها باید به کودک تکیه کند.

 نقاط قوت فرزندان این دسته از مادرها:

فرزندان این دسته از مادران اهمیت مرزهای بین والدین، فرزندان، همکاران و خانواده را درک می کند.به دلیل احساس بی‌مادری‌تان، اغلب می‌دانید که رهبری را بر عهده می‌گیرید و به‌عنوان یک بزرگسال نقش مسئول را بر عهده می‌گیرید.

این کودکان با نوع تربیتی که داشته اند همیشه ترس از طرد شدن را دارند و از نظر عاطفی کمبود های دارند که منجر به نادیده گرفتن آنها در بزرگسالی در برابر شریک و یار عاطفیشان خواهند شد.

آنها در روابط خشمگین و تلخ هستند و تمایل دارندکه مورد بی مهری قرار نگیرند.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

مادر من

4.من-اولین مادر

یکی از رایج‌ترین سبک‌های مادری، من اولی‌ها نمی‌توانند فرزندان خود را به‌عنوان افراد مجزا ببینند و تمایل دارند که خود را جذب و ناامن کنند.

فرزندان آنها از سنین پایین یاد خواهند گرفت که نقش آنها درخشش مادرشان است.

نقاط قوت فرزندان یک مادر اول من…

این فرزندان در حمایت از دیگران بسیار خوب هستید و با افراد در هر نوع روابط بصری و بصیر هستید.

آنها همچنین وفادار و حامی هستید، قادر به قدردانی از نیازهای دیگران و حل مشکلات هستید.

اما آنها به توانایی های تصمیم گیری خود شک دارید. برای آنها دشوار است که به احساسات خود در مورد هر موضوعی اعتماد کنید زیرا نظر مادرتان را مهم تر و قدرتمندتر از نظر خود می دانید.

5.مادر کامل

مادر کامل بهترین عناصر چهار نوع مادر دیگر را ترکیب می کند.او که از نظر عاطفی متعادل است، می تواند فرزندانش را به عنوان یک فرد ببیند و به آنها کمک کند تا به استقلال خود دست یابند.

او لزوماً خودش کامل نیست، اما شرایط عاطفی او هر چه که باشد، به مادری متعهد است. بدون توجه به سایر مسئولیت‌های خارج از خانه. به گفته پولتر، این ایده‌آل را تنها حدود 10 درصد از ما تجربه می‌کنیم.

نقاط قوت و ضعف فرزندان یک مادر کامل…

از آنجایی که احساس می کنید دوست دارید و درک می کنید، می توانید بدون ترس از طرد شدن، ریسک کنید، تغییرات را بپذیرید و روابط را آغاز کنید.

شما این توانایی و بینش را خواهید داشت که از اینکه سایر افراد، همکاران و اعضای خانواده دیدگاه های خاص خود را دارند، قدردانی کنید. شما می توانید چالش های مستقل شدن را پشت سر بگذارید و از نظر عاطفی با مادر خود درگیر نخواهید شد.

منبع: psychologies

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید