بسیاری از ما می دانیم که برنامه ریزی در زندگی چیز خوبی است، اما چقدر اهمیت دارد؟ اگر می خواهید در زندگی موفق شوید، برنامه ریزی کاملا ضروری است. به بنجامین فرانکلین می گوید: “اگر در برنامه ریزی شکست بخورید، در حال برنامه ریزی برای شکست هستید.”

اگر می خواهید موفق باشید، برنامه ریزی ضروری است. در اینجا 9 دلیل اصلی برای اهمیت برنامه ریزی در زندگی آورده شده است.

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

1-برنامه ریزی به شما این امکان را می دهد که برای اولویت های خود وقت بگذارید.

برنامه ریزی به شما این امکان را می دهد تا مطمئن شوید که برای انجام کارهایی که برایتان مهم هستند، وقت دارید.  هنگامی که برنامه خود را برنامه ریزی می کنید، از خود بپرسید: “چه چیزی برای من مهم است؟” ابتدا باید آن چیزهای مهم را برنامه ریزی کنید

 

تصویری وجود دارد که اغلب برای توضیح اینکه چرا باید ابتدا چیزهای مهم را برنامه ریزی کنید، استفاده می شود. معلمی ظرفی را با سنگ های بزرگ پر می کند، سپس از شاگردان می پرسد که آیا ظرف پر است؟ وقتی می گویند بله، سنگریزه های کوچک تری اضافه می کند و دوباره می پرسد.

اکنون که شکاف های بین سنگ های بزرگ با سنگریزه پر شده است، شاگردان دوباره متوجه می شود که ظرف پر است.  مرد این کار را هم با ماسه و هم با آب تکرار می کند تا اینکه در نهایت هیچ چیز دیگری در ظرف قرار نمی گیرد.

اما اگر این کارها را برعکس انجام دهد چه اتفاقی می افتد؟ اگر ابتدا در آب می گذاشت، سپس ماسه، سپس سنگریزه ها و در نهایت سنگ های بزرگ، جایی برای سنگ ها نداشت!

سنگ های بزرگ در این تصویر نشان دهنده چیزهایی هستند که برای ما مهم هستند. وقتی ابتدا آنها را برنامه ریزی می کنیم، تضمین می کنیم که در زندگی ما جا می گیرند. برای بسیاری از ما، کار یکی از سنگ های بزرگ ما خواهد بود.

بدون درآمد نمی توانیم زندگی کنیم. اما چه چیز دیگری برای شما مهم است؟ برای بسیاری، زندگی خارج از کار ممکن است سنگ های بزرگ یا سنگریزه ها را تشکیل دهد مانند خانواده، فعالیت های مذهبی، سرگرمی ها، سلامتی

هر چیزی که برای شما اولویت دارد باید ابتدا برنامه ریزی شود. در غیر این صورت، آنها ممکن است در زندگی شما جا نشوند.

2-برنامه ریزی به شما کمک می کند با انگیزه بمانید.

برنامه ریزی می تواند به شما کمک کند با انگیزه بمانید.وقتی هدف گذاری می کنید و برنامه ریزی می کنید، چیزی برای حرکت دارید. وقتی بچه بودید، احتمالاً در تعطیلات تابستانی زیاد کار نمی‌کردید. از آنجایی که مدرسه یا مهلت یا تعهدات دیگری نداشتید، احتمالاً انگیزه زیادی برای انجام کارها نداشتید.

زمانی که برای برنامه ریزی جهتی که می خواهیم برویم تلاش نمی کنیم، همین اتفاق در برنامه های منظم ما می افتد. وقتی برای خود برنامه ریزی می کنیم و ضرب الاجل تعیین می کنیم، با انگیزه می مانیم. برای بسیاری از افراد، اهداف بدون ضرب الاجل انجام نشده باقی می مانند. داشتن این مهلت می تواند به شما کمک کند که حرکت و انگیزه داشته باشید.

برنامه ریزی می تواند قدمی برای موفقیت باشد

برنامه ریزی

3-برنامه ریزی می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند.

زمانی که برنامه خود را برنامه ریزی می کنید، تصمیم گیری برای شما آسان تر خواهد بود.  برای مثال، اگر از شما خواسته شود در پروژه ای شرکت کنید اما می دانید که برنامه شما پر است، می توانید بدون احساس گناه «نه» بگویید.

اگر برای برنامه ریزی وقت نگذارید، ممکن است به چیزهایی که قادر به تکمیل آن هستید، «بله» بگویید.

 

برنامه ریزی همچنین می تواند به شما در تصمیم گیری شغلی کمک کند. اگر برنامه شما شامل اهداف کوتاه مدت و بلند مدت باشد، می توانید مشاغلی را انتخاب کنید که بر نتایج اهداف شما تأثیر مثبت بگذارد.

 

4- برنامه ریزی می تواند به شما کمک کند تا برای موارد غیرمنتظره آماده شوید.

اگر به درستی برنامه‌ریزی کنید و به طور مداوم برای رسیدن به اهداف در بازه‌های زمانی که تعیین کرده‌اید تلاش کنید، برای مقابله با شرایط اضطراری در زمان بروز آنها مجهزتر خواهید بود.

وقتی در مدرسه بودید، آیا برای انجام یک تکلیف تا آخرین لحظه منتظر مانده بودید؟ حتی اگر بتوانید آن را به موقع کامل کنید، احتمالاً داستانی در مورد زمانی دارید که مریض شده اید، یا با مشکلاتی مواجه شده اید که اگر تعلل نمی کردید می توانستید از آنها اجتناب کنید.

زمانی که قصد دارید کارها را با وقت خالی به پایان برسانید، اتفاقات غیرمنتظره به طور کامل شما را از رسیدن به اهداف و رسیدن به ضرب الاجل هایتان منحرف نمی کند.

5-برنامه ریزی می تواند به شما در واگذاری وظایف کمک کند.

اگر از قبل برنامه ریزی داشته باشید، واگذار کردن وظایف به افراد دیگر برای شما آسان تر است.

در محل کار، این ممکن است به این معنی باشد که یک کارمند روی یک پروژه کار می کند یا گزارشی تهیه می کند.

اگر از قبل برنامه‌ریزی نکرده‌اید، ممکن است راحت نباشید که از کسی بخواهید پروژه‌ای در آخرین لحظه انجام دهد. با برنامه ریزی از قبل، زمان زیادی را در اختیار شخص دیگری قرار می دهید تا یک کار را کامل کند.

اگر به موقع تمام نشوند، بهتر است کمی وقت اضافی بگذارید.

این همچنین به شما این امکان را می دهد که قبل از پایان مهلت مقرر کار آنها را بررسی کنید.

وقتی برای برنامه ریزی وقت می گذارید، فهرستی از وظایفی را که قطعاً باید خودتان انجام دهید و کدام وظایف را می توان به شخص دیگری محول کرد، تهیه کنید.

وقتی وظایف را به دیگران واگذار می کنید، خود را آزاد می کنید تا کارهایی را انجام دهید که فقط خودتان می توانید انجام دهید.

6-برنامه ریزی می تواند به شما کمک کند از زمان خود به صورت استراتژیک استفاده کنید

برنامه ریزی از قبل می تواند به شما کمک کند از زمان خود به صورت استراتژیک تر استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید یک ساعت برای قرار ملاقات با پزشک رانندگی کنید برنامه‌ریزی کنید که کارهای دیگری را در نزدیکی مطب پزشک انجام دهید تا به بهترین نحو از زمان خود استفاده کنید.

اگر باید خرید کنید یا کارهای دیگری انجام دهید، سعی کنید آنها را برای همان بعد از ظهر برنامه ریزی کنید. وقتی به خرید مواد غذایی می روید، آیا در اطراف فروشگاه ، فروشگاه گردی می کنید یا راهرو به راهرو اقلام خرید می کنید؟

اگر می‌خواهید بهترین استفاده را از زمان خرید خود ببرید، احتمالاً اقلام خود را در یک نظم منطقی قرار می‌دهید که به کمترین میزان پیاده‌روی به جلو و عقب نیاز دارد.

به همین ترتیب، مطمئن شوید که برنامه‌هایی که می‌سازید بیشترین استفاده را از زمان شما داشته باشند زمانی که به صورت استراتژیک برنامه ریزی می کنید، می توانید از هر روز، هر سفر و هر کاری نهایت استفاده را ببرید.

بهترین استفاده از زمان

7- برنامه ریزی می تواند به شما در ارزیابی پیشرفتتان کمک کند

برنامه ریزی می تواند به شما کمک کند تا میزان پیشرفتی که در جهت اهداف خود دارید را ارزیابی کنید. برای مثال، اگر برای انجام ده کار در این هفته برنامه‌ریزی کرده‌اید، به راحتی می‌توانید به گذشته نگاه کنید تا بفهمید که آیا هر ده کار را پس از گذشت هفته انجام داده‌اید یا خیر.

وقتی برنامه ریزی می کنید، دیدن اینکه کجا پیشرفت می کنید و کجا نیستید را آسان تر می کنید. همانطور که در برنامه ریزی تجربه بیشتری پیدا می کنید، متوجه خواهید شد که چه کارهای ضروری وقت شما را می گیرد.

بهتر می توانید مواردی مانند نظافت منزل، وظایف و قرارهای پزشکی را انجام دهید. وقتی برنامه‌ریزی می‌کنید، یک معیار دیگر به خود می‌دهید تا با آن موفقیت خود را بسنجید.

هر هفته، هر ماه و هر سال زمانی را به این فکر کنید که چقدر برنامه های مورد نظر خود را دنبال کرده اید.

 

8-برنامه ریزی به شما گزینه هایی می دهد

اگر تا به حال برای تعطیلات برنامه ریزی کرده اید، می دانید که برنامه ریزی بخشی ضروری برای لذت بردن از تعطیلات است.

شما لزوماً برای هر دقیقه از حرفه خود برنامه ریزی نمی کنید، اما احتمالاً زمان زیادی را برای دیدن جاذبه های خاص یا انجام فعالیت های خاص اختصاص خواهید داد.

با برنامه ریزی برای تعطیلات خود، حتی به صورت آزاد، به خود اجازه می دهید در زمان استراحت از گزینه های خود نهایت استفاده را ببرید.

این در مورد برنامه ریزی در محل کار و برای زندگی روزمره شما نیز صادق است.

وقتی برای برنامه ریزی جزئیات وقت می گذارید، خود را آزاد می کنید تا چیزهای جدید را امتحان کنید.

اگر چیزهایی را برنامه ریزی کرده باشید، دقیقاً می دانید که زمان شما چگونه صرف می شود و چقدر زمان برای انجام کارهای جدید باقی مانده است.

اگر می خواهید پروژه ای مانند کتاب را انجام دهید، برنامه ریزی بسیار مهم است. استادان کالج اغلب در طول تعطیلات مدرسه یا در طول تعطیلات با حقوق کتاب می نویسند. با برنامه‌ریزی برنامه‌های خود، دقیقاً می‌دانند که کار بزرگی مانند نوشتن کتاب چگونه در زندگی آنها جای می‌گیرد. آنها با در دست داشتن طرح خود، گزینه های بیشتری در اختیار دارند

 

9-برنامه ریزی می تواند به جلوگیری از خستگی تصمیم گیری کمک کند

گاهی اوقات از تعداد تصمیماتی که باید در طول روز گرفته شود خسته می شویم. برخی از محققان ادعا می کنند که بزرگسالان تا 35000 تصمیم در روز می گیرند.

بسیاری از این تصمیمات ناخودآگاه هستند، مانند انتخاب پوشیدن کفش های دویدن برای تمرین یا انتخاب دوش گرفتن قبل از صرف صبحانه.

با این حال، تعداد تصمیماتی که هر روز باید بگیریم می تواند باعث شود که ما احساس خستگی کنیم.زمانی که سعی می کنید سازنده باشید، تصمیم گیری در مورد اینکه بین هر کار چه کاری انجام دهید می تواند باعث از دست رفتن زمان و از دست دادن حرکت شود.

وقتی روز، هفته و ماه خود را برنامه ریزی می کنید، خود را برای انجام سریع وظایف بدون افزایش خستگی تصمیم گیری مجهز می کنید.

پس از اتمام هر کار، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به برنامه خود نگاه کنید و به کار بعدی بروید.

 

کلام آخر و نتیجه گیری:

اگر می خواهید سازماندهی شده و موفق در کاری باشید برنامه ریزی می تواند راه های موفقیت را برای شما باز کند.
مهم نیست که می خواهید در زندگی چه کاری انجام دهید یا در چه زمینه ای می خواهید کار کنید، مهم این است که برای برنامه ریزی زمان بگذارید

وقتی برنامه‌ریزی می‌کنید، می‌توانید به طور مؤثرتری از زمان خود استفاده کنید و در مواقعی که نیاز به بهره‌وری دارید ادامه دهید. وقت گذاشتن برای برنامه ریزی به این معنی است که خود را برای موفقیت آماده کنید.

 

منبع:unfoldview.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید