چرا پشه ها ما را نیش می زنند؟

0
1062
چرا پشه ها ما را نیش می زنند؟

در یک روز آفتابی که در بیرون از خانه در حال استراحت و تفریح هستیم ولی پشه ها ما را راحت نمی گذارند. در حالی که پشه ها مارا نیش می زنند و بر روی اهداف انتخابی خود جشن می گیرند و ما در حال فرار از آنها هستیم.

اما چرا؟ مدیکال نیوز امروز به این موضوع می پردازد که چه چیزی پشه ها را جذب می کند. چرا آنها افراد خاصی را هدف قرار می دهند، و چگونه می توان از نیش زدن آنها جلوگیری کرد اگر شما یکی از افراد بدشانس هستید.

بیش از 3500 نوع منبع قابل اعتماد از پشه ها وجود دارد که فقط برخی از آنها افراد را نیش می زنند. و فقط پشه های ماده هستند که نیش می زنند.

آنها به خون به عنوان منبع پروتئین برای تخم های خود نیاز دارند. برای دریافت آن، آنها پوست میزبان انتخابی خود را با استفاده از پروبوسیس سوزنی خود سوراخ می کنند و در نتیجه نیش ایجاد می شود.که ممکن است خارش، تورم و حتی بیماری جدی ایجاد کند.

در بسیاری از کشورها، نیش پشه بسیار آزاردهنده است. از انگل مالاریا که توسط گونه های آنوفل منتقل می شود تا ویروس هایی که باعث تب زرد و تب دنگی می شوند. پشه ها مسئول انتقال بسیاری از بزرگترین قاتلان ما هستند. حتی اگر در جایی زندگی می‌کنید که نیش هیچ خطری برای بیماری ندارد، صدای وزوز بلند پشه صدایی ناخوشایند است. خارش و تورم ناشی از گزش می تواند تا چند روز ادامه داشته باشد. خاراندن ممکن است منجر به عفونت و برای تعداد کمی از افراد واکنش آلرژیک شود که می تواند منجر به شوک آنافیلاکتیک شود.

چرا پشه ها ما را نیش می زنند؟

پشه ها چرا مرا نیش می زنند؟

چند بار از یک باربیکیو عصرگاهی یا سفر کمپینگ پوشیده از نیش پشه به خانه آمده اید و متوجه شده اید که دیگران در همان گردش اصلا گزیده نشده اند؟ چه چیزی باعث می‌شود که پشه‌ها به عده‌ای برسند در حالی که ظاهراً دیگران را نادیده می‌گیرند؟

دکتر جاگدیش خوبچاندانی، استاد بهداشت عمومی در دانشگاه ایالتی نیومکزیکو، به مدیکال نیوز تودی گفت: دلایل جذب پشه ها به سمت انسان ها در چند مطالعه مورد بحث قرار گرفته است. این مطالعات بوی بدن، رنگ بدن، دما و بافت پوست، میکروب های ساکن روی پوست، وضعیت بارداری، دی اکسید کربن بازدم شده توسط انسان، الکل و نوع رژیم غذایی را مورد بحث قرار داده است.

به طور کلی، مطالعات نشان می‌دهد که زنان باردار، افرادی که دمای بدن و عرق بالایی دارند، وجود میکروب‌های پوستی متنوع و آن‌هایی که پوست تیره‌تری دارند، بیشتر مستعد ابتلا هستند. اما پاسخ ساده نیست – نشان داده شده است که مواد شیمیایی که برخی از گونه‌های پشه را جذب می‌کنند، دیگران را دفع می‌کنند.

و مردم هزاران ماده شیمیایی مختلف تولید می‌کنند، بنابراین تشخیص اینکه کدام یک بر رفتار پشه‌ها تأثیر می‌گذارند کار آسانی نیست.

پشه ها توسط دی اکسید کربن کشیده شده است

انسان، تقریباً با تمام حیوانات دیگر، در نتیجه تنفس سلولی، دی اکسید کربن (CO2)، گرما و رطوبت تولید می کند. اینها همان چیزی است که در ابتدا پشه ها را به سمت شخص می کشاند. پشه‌های ماده با استفاده از سلول‌های عصبی بسیار حساس به نام نورون‌های cpA، CO2 و همچنین سایر مواد خوشبوکننده پوست انسان را شناسایی می‌کنند.

یک مطالعه نشان می دهد که سه گونه مختلف پشه ناقل بیماری توسط CO2 فعال و جذب می شوند. اما همه CO2 را بازدم می کنند، بنابراین این نمی تواند توضیح دهد که چرا پشه ها برخی افراد را بیشتر از دیگران نیش می زنند. یکی دیگر از منابع مورد اعتماد نشان می دهد که هر چه خروجی CO2 بیشتر باشد.جذابیت بیشتری دارد.

نویسندگان آن می نویسند: “افراد با توده بدنی بیشتر به نظر می رسد برای پشه ها جذاب تر باشند، که ممکن است به ویژگی های دیگری مانند افزایش سطح و خروجی CO2 مربوط شود.” بنابراین، آیا حفظ توده بدنی سالم می‌تواند به جلوگیری از عصبانیت کمک کند؟ نامشخص باقی مانده است.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

اسید لاکتیک

پشه ها بدنبال اسید لاکتیک هستند

چندین مطالعه اسید لاکتیک را به عنوان یکی دیگر از مواد شیمیایی که پشه ها به سمت آن گرایش دارند شناسایی کرده اند. در اوایل سال 1968، یک مطالعه نشان داد که اسید لاکتیک پشه های ماده تب زرد را جذب می کند.

ما هنگام ورزش اسید لاکتیک تولید می کنیم، بنابراین بهترین توصیه این است که بلافاصله بعد از ورزش با صابون بشویید. سپس قبل از اینکه از در خارج شوید کاملاً خشک کنید.

 باکتری های پوست

ما از میلیون‌ها باکتری – میکروبیوتای پوست – منبع مورد اعتماد پوشیده شده‌ایم که برای حفظ سلامت پوست ما حیاتی هستند. اما آیا ترکیب میکروبیوتای پوست شما تعیین می کند که آیا احتمال گزیده شدن توسط پشه ها وجود دارد یا خیر؟

یک مطالعه منبع مورد اعتماد این موضوع را با Anopheles gambiae، یک گونه ناقل مالاریا بررسی کرد. ابتدا میکروبیوتای پوست 48 مرد را قبل از استفاده از مهره‌های شیشه‌ای که روی پای مردان به‌عنوان طعمه در تله‌های پشه می‌غلتند، آزمایش کردند.

آنها دریافتند که 9 نفر از این مردها برای پشه ها بسیار جذاب بودند، هفت نفر از جذابیت چندانی برخوردارنبودند.

و آیا میکروبیوتا تاثیری داشت؟ ظاهرا همینطور است. هرچه تعداد باکتری‌های روی پا بیشتر باشد، برای پشه‌ها جذاب‌تر می‌شوند.

اما، این مطالعه نتیجه گرفت، افراد با تنوع میکروبی بالاتر برای پشه ها جذابیت کمتری دارند و بنابراین ممکن است نیش کمتری دریافت کنند.

میکروبیوتای پوست ما تحت تأثیر ژنتیک، سن و سیستم ایمنی ما قرار دارد، چیزی که ما واقعا نمی توانیم در مورد آن انجام دهیم. اما محصولاتی که از منبع مطمئن برای تمیز کردن و مرطوب کردن آن استفاده می‌کنید نیز می‌توانند تأثیر داشته باشند. بنابراین اگر می‌خواهید سعی کنید از گزش حشرات جلوگیری کنید، شاید از صابون‌های ضد باکتری خودداری کنید.

ترکیبات فرار در عرق بدن انسان

این میکروب‌های مفید بر مواد شیمیایی که از خود خارج می‌کنیم نیز تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، عرق انسان تا زمانی که باکتری ها روی آن کار نکنند، کاملاً بی بو است.

همه این باکتری های پوستی، ترکیبات موجود در عرق ما را به ترکیبات فرار تبدیل می کنند که برخی از آنها پشه ها را جذب می کنند و برخی دیگر پشه ها را دفع می کنند. و با توجه به مطالعه فوق، به نظر می‌رسد برخی از میکروبیوت‌های پوست ترکیباتی را ترشح می‌کنند که باعث می‌شود افراد برای پشه‌ها جذابیت کمتری داشته باشند و بنابراین به عنوان یک سیستم دفاعی داخلی عمل می‌کنند.

متأسفانه، ما هنوز به نحوه دستکاری میکروبیوتای پوست برای مهار این اثرات مفید کار نکرده‌ایم. اما نویسندگان مطالعه معتقدند که یافته‌های آنها ممکن است نکاتی را ارائه دهد.

آنها خاطرنشان کردند: کشف ارتباط بین جمعیت میکروبی پوست و جذابیت برای پشه ها ممکن است منجر به توسعه جاذب های جدید پشه و روش های شخصی سازی شده برای محافظت در برابر ناقلان مالاریا و سایر بیماری های عفونی شود.

گروه خونی مورد علاقه پشه ها

گروه خونی

بیش از یک مطالعه منبع معتبر بررسی کرده است که آیا گروه خونی تأثیری بر احتمال گزییده شدن شما دارد یا خیر.

این خبر خوبی برای کسانی است که گروه خونی A دارند. به نظر می رسد پشه ها این را کمتر جذاب می دانند.

اما برای گروه خونی O چندان خوب نیست. افراد دارای این گروه خونی تقریباً دو برابر تعداد پشه هایی که روی پشه های گروه A  گزیده می شوند.

به عنوان یک وعده غذایی خوشمزه نگاه می کردند. با این حال، برای کسانی که گروه خونی O دارند، جبرانی وجود دارد. اگر پشه ای که شما را نیش می زند ناقل انگل مالاریا است، احتمال ابتلای افراد گروه O به مالاریا شدید کمتر از افراد دارای گروه های خونی دیگر است.

اینکه بعضی ها از پشه ها نمی گزند درست است؟

تئوری دیگر این است که همه افراد گزییده می شوند، اما برخی از افراد فقط به دلیل عدم واکنش به گزش ها متوجه نیش نمی شوند.

اگر خارش یا تورم وجود نداشته باشد، شاید تصور کنند که گزییده نشده اند. دکتر خوبچندانی موافق است که ممکن است چیزی در این نظریه وجود داشته باشد: «هرکسی ممکن است توسط پشه گزیده شود، اما واکنش ما ممکن است متفاوت باشد. این تا حدی به نوع نیش پشه/ گونه، سیستم ایمنی بدن و شخصیت و رفتار ما بستگی دارد. چه آن را پاک کنیم یا نیش را جدی بگیریم.

اجتناب از نیش پشه  

بنابراین، اگر شما از آن دسته افرادی هستید که پشه‌ها دوست دارند با آن جشن بگیرند، دانشمندان هنوز نمی‌توانند دقیقا دلیل آن را به شما بگویند. شاید شما CO2، گرما یا اسید لاکتیک بیشتری تولید می کنید. گروه خونی O هستید، یا نوع “اشتباه” باکتری در میکروبیوم خود دارید.

اما فقط سرنوشت خود را نپذیرید. اقداماتی وجود دارد که می توانیم برای جلوگیری از نیش زدن پشه ها به ما کمک کنیم.

یکی از اقدامات ممکن است پوشیدن لباس‌های با رنگ روشن باشد، زیرا برخی از مطالعات نشان می‌دهند که پشه‌ها جذب رنگ‌های تیره می‌شوند. سبزهای روشن و آبی ممکن است بهترین باشند . در اوایل سال 1902، یک مطالعه نشان داد که به نظر می رسد رنگ های نارنجی و زرد حشرات را دفع می کنند.

از یک کرم های دفع حشرات روی پوست استفاده کنید.آبجو ننوشید یک مطالعه کوچک منبع مورد اعتماد نشان داد که افرادی که آبجو نوشیده اند برای پشه ها بسیار جذاب تر هستند.

اگر باغی دارید، مطمئن شوید که فاقد آب راکت است که پشه ها می توانند در آن رشد کنند. همچنین کاشت باغ خود را بررسی کنید.گیاهان معطری مانند ریحان، اسطوخودوس، آویشن لیمو و گل همیشه بهار ممکن است برای ما بوی خوبی داشته باشند، اما پشه ها از آنها دور می شوند.

 

منبع: medicalnewstoday

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید