چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم.

0
1196
چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم.

اعتماد به نفس به باور شما به مهارت ها، ویژگی ها و توانایی های خود برای موفقیت اشاره دارد. داشتن اعتماد به نفس نه تنها برای سلامتی و رفاه شما مهم است، بلکه می‌تواند بر نحوه درک شما از سوی دیگران نیز تأثیر بگذارد.

متأسفانه، همه به توانایی های خود اطمینان ندارند. برای مثال، ممکن است در موقعیت‌ها یا تنظیمات خاصی احساس ناامنی بیشتری کنید.

در موارد دیگر، احساس اضطراب یا عزت نفس پایین ممکن است در توانایی شما برای عمل مطمئن اختلال ایجاد کند.

خوشبختانه، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای ایجاد اعتماد در هر موقعیتی انجام دهید، حتی زمانی که ممکن است آن را 100٪ احساس نکنید.

و به قول قدیمی ها، گاهی اوقات باید آن را جعل کنید تا زمانی که آن را درست کنید. به عبارت دیگر، رفتار با اعتماد به نفس در واقع می تواند در بهبود اعتماد به نفس شما نقش داشته باشد.

این مقاله برخی از کارهایی را که می‌توانید برای ایجاد اعتماد به نفس و اعتماد به نفس انجام دهید و راه‌هایی که می‌توانید به تصویر مثبت‌تری از خود دست یابید، مورد بحث قرار می‌دهد.

چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم.

روی نقاط قوت خود تمرکز کنید.

وقتی در موقعیتی هستید که می‌خواهید با اعتماد به نفس به نظر برسید، تمرکز بر مهارت‌ها و توانایی‌هایی که نسبت به آن‌ها بیشتر احساس اعتماد دارید می‌تواند مفید باشد.

چیزی را انتخاب کنید که می دانید در آن مهارت دارید. سپس بر برجسته کردن یا نمایش آن کیفیت تمرکز کنید.

تمرکز بر نقاط قوت می‌تواند این توانایی‌ها را افزایش دهد و در عین حال چیزهایی را که نسبت به آنها اعتماد به نفس کمتری دارید به حداقل برساند.

از آنجایی که توانایی‌ها و استعدادهای شما در ذهن شما بزرگ‌تر می‌شوند، در لحظه‌ای که بیشتر نیاز دارید آن احساسات را فرافکنی کنید، احساس توانایی و موفقیت بیشتری خواهید داشت.

با خودت صحبت کنید.

با خودت صحبت کنید.

زمانی که در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرید که می‌خواهید اعتماد به نفس ایجاد کنید، به خودگویی که استفاده می‌کنید توجه کنید.

آیا درگیر خودگویی منفی هستید؟ مثال‌هایی از این ممکن است شامل این باشد که با خود فکر کنید که قرار است اشتباه کنید یا نمی‌توانید از پس این موقعیت برآیید.

اگرچه ممکن است فکر کنید که این افکار چندان مهم نیستند، اما می توانند تأثیر جدی بر توانایی شما برای حفظ اعتماد به نفس داشته باشند.

با فکر کردن منظم به افکار منفی در مورد خود و توانایی‌هایتان، ممکن است در نهایت خودتان را متقاعد کنید که واقعاً چیزی که برای موفقیت لازم است ندارید.

صحبت های منفی با خود منجر به باورهای خود محدود کننده می شود. هر چه بیشتر به خود بگویید نمی توانید کاری را انجام دهید یا در کاری بد هستید، احتمال اینکه آن را باور کنید بیشتر می شود.

این انگیزه را مختل می کند و حتی می تواند به احساس افسردگی کمک کند.

اگر تمایل به خودگویی منفی دارید، شروع به کار بر روی قالب بندی مجدد افکار خود کنید تا مثبت تر و خوشبین تر باشید.

برای مثال، ممکن است به خودتان یادآوری کنید که هر موقعیتی جنبه های مثبتی دارد.صحبت مثبت با خودتان راهی عالی برای تقویت حس خودکارآمدی شماست تا احساس کنید بهتر می توانید موفق شوید و با هر چیزی که با آن روبرو هستید کنار بیایید.

برای موفقیت خود را آماده کنید.

برای موفقیت خود را آماده کنید.

پرایمینگ پدیده ای است که در آن قرار گرفتن در معرض یک نوع محرک می تواند بر نحوه پاسخ شما به محرک بعدی تأثیر بگذارد.

شما می توانید با آماده کردن خود برای مثبت و موفقیت از این تمایل استفاده کنید. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که در بین ورزشکاران، فعالیت های اولیه که بر اهداف متمرکز شده اند منجر به افزایش اعتماد به نفس می شود.

برای ورزشکاران، این می تواند نقش اساسی در عملکرد و موفقیت ورزشی آنها داشته باشد.

در یک آزمایش، محققان از شرکت کنندگان خواستند زمانی را به یاد بیاورند که احساس قدرت می کردند. پس از آن، شرکت کنندگان یا نامه درخواست نوشتند یا برای شغل مصاحبه کردند.

قضات مستقلی که این نامه‌ها را خوانده و این مصاحبه‌ها را مشاهده کرده‌اند. دریافتند کسانی که با یادآوری تجربیات خود در مورد قدرت آماده شده‌اند، عملکرد بسیار بهتری داشته‌اند.

 

مقاله ای دیگر از زرگیل

به دنبال انگیزه باشید

به دنبال انگیزه باشید.

نگاه کردن به افراد با اعتماد به نفسی که آنها را تحسین می کنید، خواندن جملات الهام بخش، یا تکرار یک مانترای انگیزشی نیز می تواند راهی برای افزایش اعتماد به نفس شما در زمانی که به آن نیاز دارید باشد.

نکته کلیدی این است که الگوها یا اظهاراتی واقع بینانه انتخاب کنید که اهداف قابل دستیابی را منعکس کنند. در حالی که ممکن است وسوسه شوید که خود را با نقل قول های آرزومند یا جملات تاکیدی که احساس خوبی دارید، تقویت کنید، تحقیقات نشان می دهد که باید در انتخاب نقل قول های انگیزشی احتیاط کنید.

این به این دلیل است که نقل قول های الهام بخش غیر واقعی یا بیش از حد مثبت گاهی اوقات می توانند نتیجه معکوس داشته باشند.

بنابراین به دنبال چیزهایی باشید که به شما کمک می کند احساس الهام یا اعتماد به نفس داشته باشید، خواه نقل قول های انگیزشی یا انواع دیگر پیام ها.

فقط مطمئن شوید که چیزهایی را انتخاب می‌کنید که واقعاً به اعتماد به نفس شما کمک می‌کنند و به اعتماد شما آسیب نمی‌زنند.

از مقایسه کردن بشدت پرهیز کنید.

از مقایسه کردن بشدت پرهیز کنید.

در حالی که یافتن منابع الهام مثبت می تواند به شما در ایجاد اعتماد به نفس کمک کند، مهم است که از مقایسه نامطلوب خود با افراد دیگر خودداری کنید.

وقتی چنین مقایسه‌هایی انجام می‌دهید. چه به عملکرد، ظاهر یا سایر ویژگی‌های آن‌ها نگاه کنید، در نهایت می‌تواند احساس بدتری نسبت به خودتان ایجاد کند.

به ویژه مقایسه های اجتماعی رو به بالا، یا تضاد نامطلوب خود با افرادی که به نوعی از شما «بهتر» به نظر می رسند، می تواند به ویژه آسیب زا باشد.

بر اساس یک مطالعه، انجام چنین مقایسه هایی منجر به احساس حسادت می شود. هر چه افراد حسادت بیشتری داشته باشند. احساس بدتری نسبت به خود دارند دفعه بعد که متوجه شدید. خود را در حال مقایسه یا حسادت می بینید، تمرکز خود را به نقاط قوت و توانایی های خود معطوف کنید.

بسیار خوب است که مردم را تحسین کنید و از آنها الهام بگیرید.فقط مراقب باشید از حسادت یا حسادت خودداری کنید.

با چالش های جدید روبرو شوید.

در حالی که ممکن است وسوسه شوید که به سادگی از موقعیت هایی که باعث کاهش اعتماد به نفس شما می شود اجتناب کنید، انجام این کار در واقع می تواند اضطراب شما را افزایش دهد و ایمان شما را به توانایی هایتان کاهش دهد.

تحقیقات نشان داده است که تمرین چیزهایی که از آنها می ترسید می تواند به کاهش اضطراب و بهبود اعتماد به نفس کمک کند. در عوض، سعی کنید به تدریج چیزهایی را تمرین کنید که به نظرتان ترسناک هستند.

این می تواند به شما در ایجاد اعتماد به نفس در توانایی خود برای موفقیت در آن شرایط کمک کند.

کنترل اعصاب خود را به دست بگیرید.

کنترل اعصاب خود را به دست بگیرید.

افراد با اعتماد به نفس تمایل دارند حتی در موقعیت های پرفشار آرام و آسوده به نظر برسند. تراوش کردن اعتماد به نفس اغلب شامل یافتن راهی برای مقابله با احساس اضطراب است.

برخی از چیزهایی که ممکن است به آرام کردن عصبی بودن شما در این لحظات کمک کند: به خود یادآوری کنید که دیگران شما را آنگونه که شما خودتان می بینید نمی بینند.

ممکن است از درون احساس عصبی کنید، اما این بدان معنا نیست که دیگران می توانند آن اضطراب را ببینند. مردم چیزهای دیگری برای فکر کردن دارند، از جمله نگرانی های خودشان، بنابراین به یاد داشته باشید که آنها آنقدر که فکر می کنید روی شما تمرکز نمی کنند.

چند نفس عمیق بکش تحقیقات نشان داده است که تنفس عمیق می تواند ابزار بسیار موثری برای کاهش احساس اضطراب در لحظات استرس زا باشد.

احساسات خود را بپذیرید به یاد داشته باشید که عصبی بودن خوب است و همه گاهی اوقات احساس عدم اطمینان و اضطراب می کنند.

این احساسات نتیجه را کنترل نمی کنند. به جای قضاوت در مورد احساسات یا تلاش برای اجتناب از آنها، آنها را بپذیرید و به خود یادآوری کنید که احساسات شما لزوما منعکس کننده واقعیت نیستند.

تمرین تکنیک های تمدد اعصاب مانند تجسم و آرام سازی پیشرونده عضلانی نیز می تواند. به شما در آرامش ذهن و بدن در موقعیت های استرس زا کمک کند.

با زبان بدن اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

زبان بدن مطمئن می تواند به شما احساس امنیت و شایستگی بیشتری بدهد. سیگنال های زبان بدن که می توانند به شما کمک کنند کنترل بیشتری داشته باشید عبارتند از: با هر دو پا محکم روی زمین بایستید اجتناب از بی قراری برقراری ارتباط چشمی با افراد دیگر انعکاس زبان بدن دیگران تمرین این موقعیت ها و سیگنال های بدن از قبل می تواند کمک کننده باشد.

به دنبال فرصت هایی باشید تا زبان بدن خود را به کار ببندید و به احساس خود در نتیجه توجه کنید.در یک “گفتگوی TED” در مورد زبان بدن، امی کادی، روانشناس اجتماعی پیشنهاد کرد که استفاده از “ژست های قدرت” به مغز شما سیگنال می دهد که اعتماد به نفس بیشتری دارید.

سپس این سیگنال‌ها به کاهش سطح هورمون‌های استرس در بدن کمک می‌کنند. که در نهایت می‌تواند به شما کمک کند احساس آرامش و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

کلمه ای از Verywell

نکته مهم در مورد کار بر روی ایجاد اعتماد بیرونی این است که در نهایت به بهبود احساس اعتماد درونی شما کمک می کند.

این ممکن است کمی طول بکشد و تمرین کنید. اما در نهایت، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه از بیرون اعتماد به نفس داشته باشید و در درون آن را قوی‌تر احساس کنید.

منبع: www.verywellmind.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید