چگونه با نوجوانان دشوار و پرخاشگر رفتار کنیم

0
736
چگونه با نوجوانان دشوار و پرخاشگر رفتار کنیم

نوجوانان موجوداتی بسیار منحصر به فرد و اغلب خود متناقض هستند. رفتار با نوجوانان دشوار و پرخاشگر  برای والدین بسیار چالش برانگیز است.

آنها طوری رفتار می کنند که انگار همه چیز را می دانند و در عین حال تجربه زیادی ندارند. آنها احساس شکست ناپذیری می کنند و در عین حال اغلب ناامن هستند.

برخی از نوجوانان با آزمایش و به چالش کشیدن اقتدار پیشرفت می کنند. تعداد کمی ممکن است خود ویرانگر باشند. وقتی مجبور هستید در زندگی خود با نوجوانان دشواری، چه فرزندان، دانش‌آموز، ورزشکار، اعضای گروه یا کارمندتان، کنار بیایید، کار آسانی نیست.

1. خونسردی خود را  در برابر نوجوانان دشوار و پرخاشگر حفظ کنید

یکی از رایج ترین ویژگی های نوجوانان دشوار و پرخاشگر این است که آنها عاشق فشار دادن دکمه های شما هستند و شما را وادار به واکنش منفی می کنند.

این را می توان به روش های مختلفی انجام داد. از جمله و نه محدود به طعنه زدن، نافرمانی، گوش ندادن، حرف زدن، پرخاشگری. قانون شکنی، اخراج کردن، چانه زدن و تحریک کردن. در این لحظات، هرچه واکنش‌پذیرتر و ناراحت‌تر شوید، نوجوان بیشتر فکر می‌کند که بر شما قدرت دارد.

اولین قانون کلی در مواجهه با یک نوجوان دشوار این است که خونسردی خود را حفظ کنید. هرچه نسبت به تحریکات کمتر واکنش نشان دهید، بیشتر می توانید از قضاوت بهتر خود برای مدیریت موقعیت استفاده کنید.

وقتی از نوجوانی ناراحت یا به چالش کشیده می‌شوید، قبل از گفتن یا انجام کاری که ممکن است وضعیت را بدتر کند، نفس عمیق بکشید و به آرامی تا 10 بشمارید. پاسخ بهتری به این موضوع پیدا کردید تا بتوانید به جای تشدید مشکل، آن را کاهش دهید. اگر بعد از شمارش تا 10 همچنان ناراحت هستید، در صورت امکان وقت بگذارید و پس از آرام شدن دوباره موضوع را بررسی کنید.

2.تعیین حد و مرزها برای حفظ یک رابطه کارآمد و سازنده بسیار مهم است

از آنجایی که بیشتر نوجوانان می خواهند استقلال و خودخواهی بیشتری را تجربه کنند. برخی به ناچار شما را به چالش می کشند تا میزان قدرت خود را آزمایش کنند.

در این شرایط، تعیین حد و مرزها برای حفظ یک رابطه کارآمد و سازنده بسیار مهم است. مرزها باید به طور واضح و مشخص بیان شوند. مؤثرترین مرزها (همچنین می توان آنها را قوانین اساسی، قوانین خانه، قوانین تیم یا کدهای رفتار نامید) آنهایی هستند که منصفانه، معقول و قابل اعمال هستند.

اگر مدتی است که با یک نوجوان دشوار سر و کار داشته اید. بدون اینکه مرزهای مشخصی را بیان کنید، بیان کنید که از این نقطه به بعد همه چیز متفاوت خواهد بود و اظهارات خود را با اعمال پشتیبانی کنید.

اولین و مهمترین مرز تقریباً در هر موقعیتی این است که با شما محترمانه رفتار  شود. این بدان معناست که اگر نوجوان (ها) نسبت به شما محترمانه رفتار کند، شما نیز به او احترام و امتیازات خاصی قائل خواهید شد.

فهرست مرزها باید نسبتاً کوتاه اما واضح باشد و در صورت لزوم به صورت مکتوب مشخص شود. البته، برخی از نوجوانان ممکن است. عمداً مرزهای شما را به چالش بکشند تا ببینند آیا منظور شما از آنچه می‌گویید یا خیر و آزمایش کنند که چقدر می‌توانند از پس آن برآیند. اگر این اتفاق بیفتد، مهارت‌ها و استراتژی‌های ارتباطی را از نکات شماره 3-7 در زیر به دلخواه اعمال کنید.

در موقعیت های خفیف، شوخ طبعی را حفظ کنید و همدلی نشان دهید

4.هنگام برخورد با گروهی از نوجوانان مشکل، روی رهبر تمرکز کنید

بسیاری از معلمان می‌دانند که وقتی در کلاس با گروهی از دانش‌آموزان مزاحم مواجه می‌شوند. لازم نیست با هر یک از مجرمان به‌طور جداگانه برخورد کنند.

اغلب اوقات، با قاطعیت بر رهبر و قرار دادن او در صف، بقیه افراد گروه را دنبال می کنند. یکی دیگر از تکنیک‌های مدیریتی این است. که افراد چالش‌برانگیز را از نظر فیزیکی جدا کنید (از طریق صندلی‌های اختصاص داده شده، گروه‌های کاری مختلف، و غیره) تا احتمال کمتری وجود داشته باشد که یک دسته تشکیل دهند و از یکدیگر تغذیه کنند.

آنچه برای دانش‌آموزان کار می‌کند می‌تواند در موقعیت‌های دیگر نیز با نوجوانان کار کند، خواه آنها فرزندان شما، ورزشکاران، کارمندان یا اعضای گروه باشند. با تمرکز بر رهبر، و تفرقه افکنی و غلبه بر رفتار ناشایست، گروهی از نوجوانان بیشتر احتمال دارد که رفتار مناسبی داشته باشند.

5.در موقعیت های خفیف، شوخ طبعی را حفظ کنید و همدلی نشان دهید

در موقعیت‌های نسبتاً خفیف، زمانی که یک نوجوان سخت است. با عدم واکنش بیش از حد، همدلی خود را نشان دهید.

به جای اخم، با لبخند پاسخ دهید. با طنز به خود بگویید: “او دوباره می رود” و سپس به کار خود ادامه دهید. بالاتر از هیاهو بمان.

توصیه های ناخواسته مستمر ممکن است در بهترین حالت به عنوان ضربه زننده و تهدیدی برای شخصیت فردی جوان تفسیر شود. در بدترین حالت، این ممکن است شما را به «دشمن» یا «طرف دیگر» تبدیل کند. وقتی نوجوانی شما را ناراحت می کند، به جای احساس عصبانیت، یا مضطرب شدن، کمی صبر کنید و نفس عمیقی بکشید و جمله «نباید آسان باشد» را کامل کنید.

مطمئناً اظهارات همدلانه رفتار غیرقابل قبول را توجیه نمی کند. نکته این است که به خود یادآوری کنید که بسیاری از نوجوانان در درون خود دچار مشکل می شوند و توجه به تجربه آنها می تواند به شما کمک کند که با بی تفاوتی و آرامش بیشتری با آنها ارتباط برقرار کنید.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

به آنها فرصت دهید تا به حل مشکلات کمک کنند

6.به آنها فرصت دهید تا به حل مشکلات کمک کنند (در صورت لزوم)

بسیاری از نوجوانان سخت مانند آنها رفتار می کنند زیرا باور ندارند که بزرگسالان واقعاً گوش می دهند.وقتی نوجوانی را ناراحت یا تحت فشار می بینید، به او پیشنهاد دهید که با شما صحبت کند. مثلاً بگویید: «اگر می‌خواهی حرف بزنی، من اینجا هستم تا گوش کنم، باشه؟» خود را در دسترس قرار دهید و هر از گاهی این را به نوجوان یادآوری کنید. اما بر آن اصرار نکنید.

از استراتژی “کشش” استفاده کنید و اجازه دهید جوان در صورت آمادگی و زمانی که آماده است به سراغ شما بیاید. در موقعیت‌های مناسب، زمانی که با نوجوانی درباره تجربه‌اش صحبت می‌کند. بدون نظر (حداقل برای مدتی) به او گوش دهید. فقط آنجا باشید و “دوست” باشید، مهم نیست نقش واقعی شما در رابطه با جوان چیست.

به نوجوان اجازه دهید که با شما راحت باشد. قبل از ارائه هر نظر، از نوجوان بپرسید که آیا او مایل به شنیدن آن است یا خیر. به عنوان مثال، بگویید «آیا می‌خواهی بشنوی که من در این مورد چه فکر می‌کنم؟ اگر نه، اشکالی ندارد. من هنوز اینجا هستم تا گوش کنم.»

باز هم، از استراتژی «کشش» استفاده کنید و اجازه دهید نوجوان بخواهد وقتی آماده شد. بازخورد شما را بشنود. هنگام صحبت در مورد مسائل، جوان را در بحث در مورد مشکلات و راه حل ها بگنجانید.

درخواست ورودی به عنوان مثال، بپرسید: “با توجه به نتیجه مطلوب، چگونه با این موضوع برخورد می کنید؟” ببینید آیا آنها ایده های سازنده ای دارند یا خیر. در صورت امکان، از اصرار بر یک اقدام واحد خودداری کنید.

چندین گزینه معقول را با نظر نوجوان بررسی کنید و به ترتیب قابل قبولی برسید. از سوی دیگر، اگر آنچه می شنوید بیشتر سرزنش، شکایت و انتقاد است، موافق یا مخالف نباشید.

7. توانایی شناسایی و اثبات پیامدها      

وقتی یک نوجوان اصرار دارد که قوانین و مرزهای منطقی را زیر پا بگذارد و «نه» را به عنوان پاسخ قبول نکند. پیامدهای آن را اعمال کنید.

توانایی شناسایی و اثبات پیامدها یکی از قوی ترین مهارت هایی است که می توانیم برای “مقاومت کردن” یک فرد چالش برانگیز استفاده کنیم. پیامدهایی که به طور مؤثر بیان می شوند، به فرد دشوار مکث می کند و او را وادار می کند که از مقاومت به همکاری تغییر مسیر دهد.

در کتاب چگونه به طور مؤثر ارتباط برقرار کنیم و با نوجوانان مشکل برخورد کنیم. پیامد به عنوان هفت نوع قدرت مختلف ارائه شده است که می توانید از آنها برای تأثیرگذاری بر تغییرات مثبت استفاده کنید. اگرچه برخورد با نوجوانان دشوار خوشایند نیست. این یکی از جنبه های مهم موفقیت رهبری است.

زندگی با یک نوجوانان دشوار و پرخاشگر ؟ چگونه از آنها و خودتان حمایت کنید

اگر والدین یا مراقب یک نوجوان هستید، به احتمال زیاد در مقطعی با خشم بدنام نوجوانی مواجه شده اید. شاید فرزند شما کمی بداخلاق تر از حد معمول باشد. یا شاید او به کوبیدن در و پخش موسیقی فارغ شده باشد.

نوجوانانی که دوران بلوغ را می گذرانند به طور طبیعی احساساتشان را تشدید می کنند، بنابراین این رفتار لزوماً به کاری که شما انجام داده اید یا انجام نداده اید مربوط نمی شود. مهم نیست که چقدر پدر و مادر خوبی هستید، احتمالاً هنوز روزهایی وجود دارد که نوجوان شما از دنیا عصبانی شود.

به عنوان یک شروع، می تواند به درک اینکه خشم نوجوان از کجا می آید و یاد بگیرید که علائم را بشناسید کمک کند. جزئیات بیشتری را در زیر به همراه نکاتی برای حمایت از فرزندتان در مراحل چالش برانگیز بلوغ خواهید دید.

چه چیزی ممکن است باعث عصبانیت نوجوان شود؟

خشم یک احساس انسانی است. نوجوانان ممکن است به همان دلایلی عصبانی شوند که هر فرد دیگری:

 • بی عدالتی
 • طرد شدن
 • ضرر – زیان
 • ناامیدی

چند دلیل احتمالی که ممکن است کودک شما عصبانی تر از حد معمول به نظر برسد عبارتند از:

مقاله دیگر از ما

چه چیزی ممکن است باعث عصبانیت نوجوان شود؟

هورمون ها

هورمون ها اغلب نقش مهمی در احساسات نوجوان شما دارند. افزایش شدید تستوسترون یا استروژن می تواند احساس عاطفی بیشتری در نوجوان شما ایجاد کند.

آن‌ها همچنین می‌توانند بر بخش‌هایی از مغز که در قضاوت و محدودیت نقش دارند. تأثیر بگذارند و باعث می‌شوند که آنها بیشتر بر روی احساسات خود عمل کنند. این یک اتفاق بلوغ نیست، بلکه یک ویژگی کلیدی است.

بخشی از بزرگ شدن شامل یادگیری این است که خودتان تصمیم بگیرید. حتی تصمیماتی که منجر به پشیمانی می شود. به عنوان مثال، اگر نوجوان شما از تمرین برای بازی بسکتبال خود نا امید شد و تیمش مسابقه را ببازد، احتمالاً ناراحت خواهند شد.

با این حال هرگونه احساس خشم و خجالت ممکن است به تقویت حافظه از دست دادن در مغز آنها کمک کند. زمانی که آن‌ها به یاد می‌آورند باخت، انگیزه بیشتری برای تمرین برای مسابقه بعدی دارند.

افسردگی

اگر نوجوان شما راهی برای خشم خود ندارد، ممکن است این احساسات را به درون خود برگرداند.

آنها ممکن است به جای بیان و کار کردن احساسات به روش های سازنده:

 • عیب های درک شده خود را ثابت کنند
 • خود را به خاطر اشتباهات گذشته سرزنش کنند
 • به خود صدمه بزنند یا خود را به روش های دیگر مجازات کنند

اما افسردگی می تواند شامل احساس خشم و تحریک پذیری نیز باشد. به ویژه برای نوجوانان.

تحقیقات نشان می دهد که بیش از 3 درصد از کودکان و نوجوانان در ایالات متحده به افسردگی مبتلا هستند. البته، تعداد واقعی جوانانی که با افسردگی زندگی می کنند ممکن است بسیار بیشتر باشد.

مشکلات در خانه

هر گونه آشفتگی و درگیری در خانواده، از جمله استرس ناشی از طلاق یا جدایی، می تواند بر روحیه نوجوان شما تأثیر بگذارد.

خشم به یک معنا می تواند مسری باشد. اگر نوجوان شما به شدت انتقاد کند. ممکن است به طور خاص از شما عصبانی نباشد. بلکه ممکن است از یک موقعیت ناامید شوند اما نمی دانند چگونه احساسات خود را بیان کنند.

همچنین ممکن است آنها شما را فردی «امن» بدانند تا خشم خود را روی آن تخلیه کنند. به بیان دیگر، آنها می دانند که در حالی که آسیب پذیر هستند به آنها صدمه نمی زنی.

فشار عصبی

در حالی که هر نسلی با چالش های خاص خود مواجه است. نمی توان انکار کرد که نوجوانان امروزی باید با ترکیبی منحصر به فرد از عوامل استرس زا مقابله کنند.

اینها شامل تغییرات آب و هوایی، مشکلات اجتماعی و مسایل کشورشان و همه‌گیری مداوم COVID-19، فقط برای نام بردن چند مورد است.

بیشتر نوجوانان ظرفیت ذهنی برای درک این بحران ها را دارند. احساس بی عدالتی و ناتوانی آنها می تواند فرمول قدرتمندی برای خشم باشد.

علائم کلیدی خشم

چگونه متوجه می شوید که نوجوان شما عصبانی است؟

این نشانه ها می توانند نشان دهند که خلق و خوی بد ممکن است به زودی به یک بحران تبدیل شود:

 • نداشتن صبر

در طول مناظره در مورد اینکه چه برنامه ای را تماشا کنید، نوجوان شما مدام صحبت شما را قطع می کند تا بحث خود را تکرار کند

 • بد زبانی

نوجوان شما شروع می کند به سخنان خود با توهین و فحاشی، مانند “باورم نمی شود که اتوبوس احمقانه دوباره من را پشت سر گذاشت.”

 • بی ادبی کردن

نوجوان شما صریح‌تر صحبت می‌کند و می‌گوید: چرا نمی‌توانی از قبل شام درست کنی؟» به جای اینکه مودبانه بگویید: «من خیلی گرسنه هستم. چرا حالیتون نیست؟

 • پرخاشگری منفعلانه تر.

طعنه و چرخش چشم می تواند نشان دهنده خشم باشد که زیر سطح می جوشد.

 • اعتراض کردن در برابر خواسته های کوچک شما

شما از نوجوان خود می خواهید سطل زباله را بیرون بیاورد، و آنها شما را متهم می کنند که “همیشه” آنها را ناراضی کرده اید و “هیچ وقت” به آنها اجازه نمی دهید وقت آزاد داشته باشند.

آیا فقط عصبانیت است یا چیز دیگری؟

قابل درک است که در مورد خلق و خوی نوجوان خود نگران باشید.ممکن است تعجب کنید که چگونه می توان تشخیص داد که خشم آنها مرحله ای موقت و معمولی از رشد است یا نشانه ای از نگرانی عمیق تر.

خشم همیشه نشان دهنده یک وضعیت سلامت روان نیست. با این حال، پشتیبانی حرفه ای ممکن است گام بعدی خوبی باشد اگر نوجوان شما:

 • با پرتاب اشیا، هل دادن افراد یا وارد شدن به دعوا از نظر فیزیکی پرخاشگرانه عمل می کند
 • کبودی و جای زخم غیر قابل توضیح دارد
 • نمی تواند بخوابد یا به نظر می رسد به خواب بسیار کمی نیاز دارد
 • آنها تمایل ندارند با فامیل و حتی دوستانشان در ارتباط باشند.
 • به نظر نمی رسد که هرگز احساس شادی یا هیجان نمی کند، حتی زمانی که اتفاقات خوبی می افتد

اگر متوجه یک یا چند مورد از این علائم شدید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که با کمک به نوجوان خود در ارتباط با یک متخصص سلامت روان وارد عمل شوید.

احساسات آنها را تأیید کنید

احساسات آنها را تأیید کنید

فرض کنید: فرزندتان عصبانی به خانه می آید که اتفاق بدی برای دوستش افتاده است.ممکن است وسوسه شوید که موقعیت را کم اهمیت جلوه دهید و از آنها بخواهید که آرام شوند.

اما اگر احساسات نوجوان خود را نادیده بگیرید، ممکن است در نهایت از شما عصبانی شوند که او را درک نکرده اید. این حادثه ممکن است به نظر شما مهم نباشد. اما ممکن است نشان دهنده اولین تجربه نوجوان شما با دلشکستگی باشد. شما می توانید احساسات آنها را به سادگی با گوش دادن و تأیید آنها تأیید کنید.

هنگامی که به آنها کمک می کنید درد خود را تحمل کنند، ممکن است عصبانیت آنها قابل کنترل تر باشد. به علاوه، زمانی که احساسات آنها را تأیید می‌کنید. ممکن است برای کنترل خشم خود به روش‌های مؤثرتر راهنمایی بیشتری دریافت کنند.

به نوجوانان دشوار و پرخاشگر کمک کنید تا راه کاری پیدا کنند

یکی از راه‌های مفید برای خلاصی از خشم، هدایت آن به جای دیگری است. تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی یکی از راه‌های دفع بخار برای افرادی است که می‌توانند ورزش کنند.ورزش کردن می تواند به او کمک کند تا خشم او را کمتر تحت تاثیر قرار دهد.

موسیقی همچنین می تواند به نوجوانان در مدیریت خشم کمک کند. چه فرزند شما با خواهر و برادرش دعوا کند یا از جدایی به خود بیفتد، تقریباً مطمئناً آهنگی وجود دارد که با روحیه آنها مطابقت دارد.

کمک حرفه ای دریافت کنید

گاهی اوقات خشم به عنوان نشانه ای از یک بیماری روانی رخ می دهد که نیاز به حمایت حرفه ای دارد.یک درمانگر یا روانپزشک می تواند به درمان علائم کودک شما کمک کند.

نوجوان شما ممکن است در ابتدا در برابر ایده رفتن به درمان مقاومت کند. شاید آنها احساس دفاعی می کنند یا معتقدند که درمان کمکی نمی کند. برای تشویق آنها، این نکات را امتحان کنید:

 • به اولویت های آنها بپردازید
  اگر کودک شما عصبانی است، ممکن است بخواهد چیزی در زندگی اش تغییر کند.احتمالاً درمان می تواند از این اهداف حمایت کند.
 • گزینه های پیشنهادی

دو یا سه درمانگر بالقوه را به کودک خود معرفی کنید. انتخاب اینکه با چه کسی کار کنید می تواند به نوجوان شما کمک کند تا کنترل بیشتری بر موقعیت داشته باشد.

 • به یک جلسه بپیوندید

درگیری خانوادگی به ندرت توسط یک نفر ایجاد می شود. اگر تمام خانواده در مشاوره شرکت کنند. درمان می تواند به جای تنبیه یک تلاش گروهی باشد. به حریم خصوصی آنها احترام بگذارید.

 • اگر نوجوان شما نیاز به جلسات درمانی انفرادی دارد، توضیح دهید که رازداری برای مشاوره چیست.
 • اگر بدانند که مکالمه آنها خصوصی خواهد ماند، ممکن است تمایل بیشتری به صحبت داشته باشند.

 

شما چگونه خود را در برابر نوجوانان دشوار و پرخاشگر مقاوم کنید؟

تحمل خشم نوجوان می تواند حتی انعطاف پذیرترین والدین را نیز آزمایش کند. شما می توانید از طریق:

 • حفظ دیدگاه اضطراب نوجوانی برای همیشه نیست.در حالی که بلوغ زودرس ممکن است طوفانی باشد، بچه ها با بزرگتر شدن تمایل دارند که آرام شوند.
 • ترسیم مرزها فقط به این دلیل که نوجوان شما از دست شما عصبانی است، به این معنی نیست که آنها به حملات شخصی متوسل می شوند
 • خودمراقبتی می تواند باتری های شما را شارژ کند و به شما کمک کند خونسردی خود را حفظ کنید.دست دراز کردن.حتی زمانی که همه چیز درست پیش می‌رود، گاهی اوقات فرزندپروری احساس سختی می‌کند.

کلام آخر:

اگر خود را در مسیر خشم نوجوان خود می بینید، نفس عمیقی بکشید و به یاد داشته باشید:

در حالی که بلوغ موقتی است، خانواده برای همیشه در کنار هم هستند. همچنین به خاطر داشته باشید که همیشه نمی توانید از کودک خود در برابر عصبانیت محافظت کنید. و ممکن است همیشه نخواهید.

باز هم، خشم طبیعی است و گاهی اوقات مناسب‌ترین پاسخ به هر اتفاقی است که در زندگی نوجوان شما می‌افتد. نکته کلیدی این است که به آنها کمک کنید یاد بگیرند که آن را به طور مؤثر مدیریت کنند.

 

منبع:   healthline  و  psychologytoday

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید