چگونه حس بویایی خود را به طور طبیعی به دست آوریم

0
846
چگونه حس بویایی خود را به طور طبیعی به دست آوریم

حس بویایی برای ما انسان ها بسیار حائز اهمیت می باشد. رایحه‌های خیلی چیزها می‌تواند باعث شادی شود.

بعضی ها از بوی نوزاد خوششان می آید. و بعضی ها هم بوی نان را بسیار دوست می دارند.  البته اگر حس بویایی کار نکند می تواند خطرناک هم باشد چرا که بو های مانند سوختگی می تواند در زمان درست کمک کنده باشد.

ناتوانی در بویایی می تواند کیفیت زندگی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. این وضعیت به عنوان آنوسمی شناخته می شود. آنوسمی، از دست دادن کامل یا جزئی بویایی، به عنوان یک علامت COVID-19 در خط مقدم قرار گرفت. اما این وضعیت دلایل زیادی دارد.

آنوسمی را می توان به صورت پزشکی درمان کرد. همچنین استراتژی های قدرتمندی برای مبارزه با آن در خانه وجود دارد.

چگونه حس بویایی خود را به طور طبیعی به دست آوریم

چهار روش طبیعی برای بازیابی حس بویایی

آنوسمی می تواند دائمی یا موقت باشد.اغلب با گذشت زمان، بدون درمان یا مداخله، به تدریج محو می شود. با این حال، ندانستن زمان یا زمانی که حس بویایی شما برمی گردد می تواند نگران کننده باشد.

اگر می خواهید روند را تسریع کنید، چندین روش درمانی وجود دارد که می توانید در خانه امتحان کنید. درمان از دست دادن بویایی به علت آن بستگی دارد. نیکول آرونسون، MD، MBA، CPE، FAAP، FACS می‌گوید:

مداخلات پزشکی می‌توانند کمک کنند، و همچنین درمان‌های خانگی. دکتر آرونسون متخصص گوش و حلق و بینی کودکان در بیمارستان کودکان آلفرد دوپونت و استادیار بالینی گوش و حلق و بینی و اطفال در دانشکده پزشکی توماس جفرسون سیدنی کیمل است.

آموزش بویایی

علاوه بر درمان های پزشکی، دکتر آرونسون این استراتژی را در خانه توصیه می کند.”آموزش بویایی یک پایه اصلی درمان است.

در آموزش بویایی، بیمار یک سری از چهار بوی تند را استشمام می‌کند که می‌توان آن را در خانه یا به شکل روغن‌های ضروری پیدا کرد. هر عطر به مدت 20 ثانیه به آرامی استشمام می شود. این عمل سه بار در روز به مدت 6 هفته تکرار می شود.

معمولاً برای مشاهده بهبود به تعهد طولانی مدت نیاز است. اگر هر روز به جای اینکه متناوب روی چهار بو یکسان کار کنید، تمرین بویایی ممکن است مؤثرتر باشد. همچنین توصیه می‌شود که به مدت 20 ثانیه کاملاً روی رایحه تمرکز کنید و به آن توجه کامل داشته باشید. برای امتحان بویایی، دکتر آرونسون توصیه می کند که این رایحه ها را امتحان کنید:

 • قهوه
 • گل سرخ
 • مرکبات
 • اکالیپتوس
 • وانیل
 • میخک
 • نعناع

 

در طول تمرین بویایی، ممکن است رایحه‌های عجیب و غریبی را تجربه کنید که با چیزی که باید استشمام کنید نمی‌آیند. این شامل بوی بد مانند سوختن لاستیک یا مواد زائد بدن می شود. این به عنوان پاروسمی شناخته می شود. پاروسمی ممکن است چند هفته یا بیشتر طول بکشد اما معمولا موقتی است.

روغن کرچک

دکتر ساندرا ال حاج، یک پزشک طبیعی، روغن کرچک را برای آنوسمی توصیه می کند.به طور طبیعی، روغن کرچک به دلیل ترکیب فعال آن، اسید ریسینولئیک، برای بازگرداندن از دست دادن بویایی استفاده می شود.

اسید ریسینولئیک ممکن است به مبارزه با عفونت ها کمک کند. همچنین به کاهش تورم مجرای بینی و التهاب ناشی از سرماخوردگی و آلرژی کمک می کند.

روغن کرچک از دانه های کرچک به دست می آید. این دارو به عنوان ناسیا یا درمان راه بینی برای بازیابی حس بویایی توسط پزشکان آیورودا استفاده می شود. برای امتحان روغن کرچک برای آنوسمی:

 • روغن کرچک را به آرامی روی اجاق گاز یا مایکروویو گرم کنید.مطمئن شوید که گرم است و داغ نیست.
 • دو قطره روغن را دو بار در روز در هر سوراخ بینی بریزید: یک بار پس از بیداری و درست قبل از خواب.

زنجبیل

زنجبیل دارای رایحه ای متمایز و تند است که آن را برای استفاده در تمرین بویایی مفید می کند.برای این منظور می توانید از زنجبیل پودر شده یا خام استفاده کنید.

دکتر حاج نوشیدن چای زنجبیل را نیز توصیه می کند. او می‌گوید: «از نظر طبیعی، نوشیدن چای زنجبیل التهاب راه‌های هوایی بینی را کاهش می‌دهد، در حالی که مخاط اضافی را که مجرای بینی را مسدود می‌کند. کاهش می‌دهد و باعث از بین رفتن بویایی می‌شود.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

چگونه حس بویایی خود را به طور طبیعی به دست آوریم

شستشو بینی

شستشوی آب نمک می تواند کمک کننده باشد.این دارو مواد حساسیت زا و مخاط را از حفره بینی خارج می کند.

 • 1 فنجان آب مقطر یا آب لوله کشی جوشانده را در ظرفی که تازه شسته شده است بریزید
 • .½ قاشق چایخوری نمک و ½ قاشق چایخوری جوش شیرین را به آب اضافه کنید.
 • یک بطری فشاری یا سرنگ پزشکی را با مخلوط پر کنید.سر خود را به عقب خم کنید.
 • محلول را در یک سوراخ بینی بریزید، به سمت پشت سر، نه بالای سر
 • .اجازه دهید از سوراخ دیگر بینی یا دهان شما خارج شود.
 • چندین بار در روز تکرار کنید.

 

از دست دادن بویایی چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایش پزشکی که به طور خاص از دست دادن بویایی را تشخیص دهد وجود ندارد. یک پزشک به شدت به گزارش خودتان از این علامت تکیه می کند.

آنها همچنین ممکن است از شما بخواهند که به یک سری از عطرها یا غذاها واکنش نشان دهید و گزارش دهید که چه چیزی را می توانید و چه چیزی را نمی توانید بو کنید.

برای تشخیص، پزشک شما سعی می کند علت زمینه ای را پیدا کند. آنها یک معاینه فیزیکی برای بررسی وجود ویروس، آلرژی یا عفونت سینوسی انجام می دهند. پزشک شما همچنین به دنبال علائم دیگری مانند لرزش است که ممکن است نشان دهنده یک بیماری عصبی مانند بیماری پارکینسون باشد.

چگونه حس بویایی خود را به طور طبیعی به دست آوریم

چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشید

از آنجایی که از دست دادن بویایی بر طعم غذا تأثیر منفی می گذارد. در صورت عدم درمان می تواند باعث کاهش وزن ناخواسته، کمبود ویتامین و سوء تغذیه شود.

آنوسمی همچنین می تواند کیفیت زندگی شما را تا حد زیادی کاهش دهد و منجر به افسردگی شود.پزشک می تواند به شما بعد از درمان های خانگی کمک کند.

آنها ممکن است درمان های پزشکی را برای استفاده به تنهایی یا در ترکیب با بوی درمانی در خانه توصیه کنند.

کلام آخر:

آنوسمی (از دست دادن حس بویایی) می تواند موقت یا دائمی باشد. این وضعیت دلایل متعددی دارد، از جمله کووید-19، آلرژی و ضربه به سر. درمان‌های خانگی مانند آموزش بویایی وجود دارد که می‌تواند به آموزش مجدد مغز برای تشخیص بوها کمک کند. درمان های بدون نسخه و پزشکی نیز می تواند کمک کننده باشد.

منبع: healthline

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید