چگونه ناخن جویدن را متوقف کنیم

0
545
چگونه ناخن جویدن را متوقف کنیم

ناخن جویدن یک عادتی می باشد که از کودکی آغاز می شود و احتمال ادامه داشتن تا سنین بالا را هم دارد. آیا متوجه می‌شوید که ناخوداگاه ناخن‌هایتان را می‌جوید. وقتی سعی می‌کنید این عادت را ترک کنید، انجام نمی‌شود؟ مطمئن باشید که تنها نیستید.

اگرچه برای بسیاری از مردم، ناخن جویدن یک امر گاه به گاه است. اما برای 20 تا 30 درصد (یا بیشتر) از آمریکایی ها، ناخن جویدن رفتاری است که به راحتی قابل ترک کرد نمی باشد.

در واقع، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ناخن جویدن مزمن را به عنوان نوعی اختلال وسواس فکری-اجباری یا یک رفتار تکراری متمرکز بر بدن (BFRB) طبقه بندی می کنند. حتی یک نام برای جویدن ناخن مزمن وجود دارد: اونیکوفاژی.

اگرچه کارشناسان به طور کامل علت جویدن ناخن مزمن را درک نمی کنند. اما راه هایی برای ترک این عادت وجود دارد. پزشک پیشگیرانه و متخصص سلامتی ساندرا دارلینگ، DO، نکاتی را در مورد چگونگی جلوگیری از جویدن ناخن به اشتراک می گذارد.

مردم چگونه ناخن جویدن را متوقف می کنند؟

زمانی که ناخن جونده مزمن هستید، اغلب می خواهید این کار را متوقف کنید. و حتی ممکن است چندین بار برای ترک آن تلاش کرده باشید. بدون موفقیت. افراد مبتلا به اونیکوفاژی به تنهایی نمی توانند این رفتار را متوقف کنند.

به عبارت دیگر، گفتن به کسی که دست از کار بکشد کمکی نمی‌کند.و توبیخ او فقط باعث می‌شود که احساس بدتری داشته باشند. زیرا احساس ناقص بودنشان را تقویت می‌کند. اما با تلاش مکرر و مراقبت از خود می توانید به بهبودی نزدیکتر شوید. دکتر دارلینگ معمولاً یک روش درمانی ترکیبی را توصیه می کند که شامل موارد زیر است:

رفتار درمانی

درمان می تواند به رهایی از شرم و احساسات منفی که اغلب همراه با جویدن ناخن است کمک کند.همچنین می تواند به افزایش آگاهی از محرک ها و انگیزه های شما کمک کند. در برخی موارد، آموزش تغییر عادت یا هیپنوتیزم درمانی موثر است.

مراقبت از خود و آرامش

مراقبت از خود – مانند وعده‌های غذایی منظم، تحرک بیشتر و خواب کافی – به شما کمک می‌کند. آرام‌تر، اعتماد به‌نفس‌تر و انعطاف‌پذیرتر شوید و به شما قدرت بهبودی می‌دهد.

جویدن ناخن یک میل شدید را برطرف می کند. بنابراین برای آرام کردن ذهن و کاهش تنش ایجاد شده توسط این میل، مدیتیشن، یادداشت روزانه و یوگا را توصیه می کنیم.

حمایت اجتماعی

صحبت کردن با یک دوست پشتیبان زمانی که احساس می‌کنید می‌خواهید ناخن‌هایتان را بجوید. می‌تواند به شما کمک کند که لحظات استرس‌زا را پشت سر بگذارید.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

مراقبت از خود

درمان هر گونه اختلال روانی

افراد مبتلا به ناخن جویدن مزمن ممکن است به داروها یا رفتار درمانی برای رفع یک بیماری مرتبط نیاز داشته باشند.ما می دانیم که افراد مبتلا به شرایط زیر اغلب به اونیکوفاژی نیز مبتلا هستند:

  • اختلال کمبود توجه بیش فعالی.
  • اختلال نافرمانی مخالف.
  • اختلال اضطراب جدایی.
  • سندرم تورت
  • سایر BFRBها: برداشتن مزمن پوست، کشیدن مو، گاز گرفتن گونه و دندان قروچه.

لاک ناخن جویدن

لاک ناخن طعم خوبی ندارد. اما در واقع لاک های مختلفی وجود دارد که به طور خاص برای جلوگیری از جویدن ناخن ها ساخته شده اند. این پولیش به طور خاص طعم تلخ یا بدی دارد. و مردم آن را راهی موثر برای متوقف کردن گاز گرفتن می دانند.

چگونه ناخن جویدن را متوقف کنیم

چرا مردم ناخن های خود را می جوند؟

ناخن جویدن اغلب دارای خاصیت خود تسکین دهنده است. در واقع، احساس آرامش را ایجاد می کند. بنابراین افراد ممکن است از آن به عنوان مکانیزم مقابله استفاده کنند. گاهی اوقات، ناخن نامرتب شما را تحریک می کند که ناخن را بیش از حد مرتب کنید تا ظاهر ناخن خود را بهتر کنید.

متأسفانه، این اغلب ظاهر ناخن را بدتر می کند. افراد همچنین هنگام احساس استرس یا بی حوصلگی، هنگام تماشای تلویزیون یا هنگام تمرکز بر روی کاری مانند مطالعه، ناخن های خود را می جوند.

چه زمانی ناخن جویدن مشکل ساز می شود؟

اگر ناخن جویدن باعث آسیب فیزیکی به ناخن، کوتیکول یا پوست اطراف شما می شود، یا اگر علائم عفونت (از جمله قرمزی، درد یا تورم) وجود دارد. باید به دنبال درمان پزشکی باشید. اگر  ناخن جویدن باعث ناراحتی روانی مانند شرم، اضطراب، افسردگی یا اعتماد به نفس پایین می شود. یک ارائه دهنده سلامت روان می تواند کمک کند.

اگر این رفتار بر زندگی اجتماعی شما نیز تأثیر می گذارد یا بر زندگی حرفه ای یا عملکرد شغلی شما تأثیر می گذارد. مهم است که نگرانی های خود را با یک متخصص در میان بگذارید.

منبع: health.clevelandclinic

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید