چگونه نوشتن می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد

0
1444
چگونه نوشتن می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد

نوشتن داروی ذهن شماست. هر زمان که از نظر ذهنی و عاطفی احساس خستگی کردید، یادداشت کردن چیزهایی که آزارتان می‌دهد به شما کمک می‌کند افکارتان را ساختار دهید و آرامش را به ذهنتان بیاورید.

بسیاری از درمانگران توصیه می‌کنند که برای بهبود سلامت ذهنی خود هر روز برای نوشتن وقت بگذارید. دکتر Mark Rowe MD که در زمینه پزشکی سبک زندگی نیز متخصص است، می‌گوید که داشتن یک دفترچه و نوشتن روزانه در آن یکی از عادات افراد موفق است.

به گفته دکتر رو، افراد موفق به سه روش از ژورنالینگ استفاده می کنند:

چندین تکنیک وجود دارد که افراد می توانند هنگام نوشتن برای ساختاردهی افکار خود و کاهش اضطراب از آنها استفاده کنند. اما وقتی صحبت از بهبود سلامت روان به میان می‌آید، نوشتن از چه راه‌هایی عمل می‌کند؟

سلامت روان با نوشتن

سلامت روان با نوشتن

1- نوشتن یک تکنیک موثر برای آگاهی ذهن می باشد.

سال گذشته، انتشارات دانشگاه کمبریج تحقیقات جالبی را منتشر کرد که شامل مطالعه گروهی از افرادی بود که از آنها خواسته شد روزانه 15 تا 20 دقیقه بدون کم‌اهمیت کردن احساسات خود به نوشتن رسا بپردازند.

این تحقیق نشان داد افرادی که از بیان احساساتی که در حین نوشتن تجربه کرده‌اند خجالت نمی‌کشند نسبت به افرادی که در مورد موضوعات خنثی می‌نوشتند، شاخص‌های سلامت جسمی و روانی بهتری داشتند.

این تحقیق نه تنها نشان می دهد که چگونه نوشتن فقط برای 20 دقیقه در روز می تواند به سلامت روان شما کمک کند، بلکه به شما می آموزد که در لحظه باشید و احساسات خود را تصدیق کنید.

این “رویکرد ذهن آگاهی” نامیده می شود، که هدف آن کمک به افراد است که یاد بگیرند چگونه با تمرکز بر چیزهایی که در یک لحظه خاص در حال وقوع است، ذهن خود را مکث کرده و آزاد کنند.

مزیت نوشتن و تمرکز حواس این است که به شما کمک می کند روی یک چیز تمرکز کنید و ذهن خود را کاملاً از چیزهای دیگری که شما را آزار می دهد و ذهن شما را شلوغ می کند آزاد می کند.

تمرین هر روزه آنها به شما کمک می کند تا اعمال و رفتار خود را بهتر درک کنید، و اضطراب شما را نیز از بین می برد.

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

خالی کردن ذهن با نوشتن

چگونه نوشتن می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد

2-تمرینی برای هوش هیجانی

احساسات ناشناخته می تواند منجر به افسردگی شود. با این حال، نوشتن می تواند به مدیریت افسردگی، آموزش هوش هیجانی شما کمک کند.

هوش هیجانی قابل یادگیری است و نوشتن یکی از ابزارهای ممکن برای تمرین آن است. می‌توان آن را به همان روش ذهن‌آگاهی استفاده کرد، زمانی که یک رویداد خاص یا چیزی را که در آن لحظه مشاهده می‌کنید توصیف می‌کنید، و احساس منفی قدیمی را با چیزی متفاوت جایگزین می‌کنید.

دقیقا چگونه کار می کند؟ اجازه بدید ببینم. هر چند وقت یکبار احساس ناراحتی می کنید، اگرچه هیچ دلیل واضحی برای این احساس وجود ندارد؟ وقتی در حال رفت و آمد هستید یا برای ناهار در صف می‌نشینید، این احساس را تجربه می‌کنید. این احساس به قدری در ذهن شما نقش می بندد که دیگر نمی توانید دلیلی پشت آن ببینید.

به خودتان اجازه دهید لحظه ای مکث کنید. این احساس را بپذیرید، و آن را به همراه همه دلایل احتمالی که ممکن است باعث آن شده باشد، یادداشت کنید.

به شما کمک می کند هوش هیجانی خود را بهبود ببخشید و دفعه بعد که موقعیت خاصی ممکن است باعث اضطراب یا آزار شما شود، آگاه باشید.

از بردن مشغولیت های فکری با نوشتن

از بردن مشغولیت های فکری با نوشتن

3- فضا را در سر خود خالی کنید .

گاهی اوقات افکار، احساسات و عواطف ذهن ما را پر می کند و ترافیک واقعی ایجاد می کند و باعث اضطراب می شود. چیزی که ذهن شما در این مرحله به آن نیاز دارد، ابزاری است، مانند چراغ راهنمایی، تا مقداری قوام و ساختار را به افکار و احساسات شما بیاورد.

گاهی اوقات شما به ابزار دیگری نیاز دارید تا برخی از افکار ناکارآمد را به طور کامل از سر خود حذف کنید تا دیگر شما را آزار ندهند.

روانشناس دایان بارت L.C.S.W. می‌گوید که نگه‌داشتن دفتر خاطرات ابزار بسیار خوبی است که به شما کمک می‌کند یک تمیز کردن فنری واقعی در ذهن خود انجام دهید.

ترفند این است که از رویارویی با خود در هنگام نوشتن نترسید و زمانی که خودتان را قضاوت می کنید یا از کارهایتان احساس نارضایتی می کنید، اذعان کنید.

این به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه از موقعیت هایی که شما را آزار می دهد رها کنید و ذهن خود را از افکار منحرف کننده رها کنید

کلام آخر

نوشتن روشی خلاقانه برای بهبود سلامت روان است. با این حال، مانند بسیاری از داروها، باید به طور منظم مصرف شود، اگرچه نیازی به ساعت ها نیست.

داشتن حداکثر 20 دقیقه آرام در هر روز برای نوشتن ذهنی، به کاهش اضطراب شما، آرام کردن افکار و احساسات شما و ایجاد آرامش در ذهن شما کمک می کند.

 

منبع: www.rtor.org

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید