سرعت شيوع ويروس کرونا به‌قدري زياد است که مي‌توان آن را به مبارزه‌اي ماراتن‌گونه تشبيه کرد. خيلي‌ها به‌دليل مشکلات به‌وجودآمده، دچار افسردگي و اضطراب شده‌اند شاد بودن در کرونا و کاهش نگرانی در کرونا را باید به خودمان تعلیم دهیم .در اين مقاله روش‌هايي را پيشنهاد مي‌کنيم که کمک مي‌کنند با وجود همه‌گيري ويروس کرونا و پيامدهاي آن، از زندگي لذت ببريم.
آندره بونيور، روان‌شناس باليني و نويسنده، مي‌گويد: «مردم مجبور نيستند تا زمان پيداشدن درمان کرونا هميشه با محدوديت‌هاي شديد زندگي کنند، اما بايد بپذيريم که مجبوريم با وضعيتي جديد زندگي کنيم که کار ساده‌اي نيست.» بونيور مي‌گويد بيشتر ما به‌دليل زندگي با تهديد يکي از بيماري هاي ويروسي کشنده، اضطراب و استرس زيادي را تحمل مي‌کنيم. «بلاتکليفي» اين وضعيت را بدتر مي‌کند، چون نمي‌توانيم به خودمان بگوييم که پاياني براي اين وضع وجود دارد.

سوزان سويفت، روان‌شناس باليني مي‌گويد: «بشر عادت به برنامه ريزي و پيش‌بيني خطرات دارد. ما مي‌خواهيم بر آنچه اتفاق مي‌افتد کنترل داشته باشيم و زماني که چنين اتفاقي نمي‌افتد، تحمل شرايط برايمان بسيار دشوار مي‌شود.»

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

در ادامه، روش‌هايي ارائه مي‌کنيم که کمکتان مي‌کند ياد بگيريد در طولاني‌مدت، با وجود همه‌گيري ويروس کرونا، زندگي شادتر و آرام‌تري داشته باشيد.

۱. اکنون بر واقعيت تمرکز کنيد

دکتر سويفت معتقد است اگر از اين شرايط چيزي آموخته باشيم، اين است که همه‌چيز مي‌تواند به‌طور مداوم تغيير کند. به نظر مي‌رسد اين همه‌گيري هرگز پايان نمي‌يابد، اما تمرکز روي جنبه‌هاي منفي شرايط فعلي باعث نمي‌شود که حالتان بهتر شود.

طبق گفته دکتر سويفت، طبيعي است که درمورد شرايط محتمل پيش رو فکر و برنامه‌ريزي کنيم؛ اما گاهي نااميد مي‌شويم و حس مي‌کنيم در وضعيت بسيار دشوار و بغرنجي گير افتاده‌ايم. چنين حالتي و فاجعه‌انگاري شرايط موجود واکنش و پاسخ بدن شما به اضطراب و نگراني است. مديريت روزمرۀ «آنچه الان اتفاق مي‌افتد» باعث مي‌شود احساس کنيد کنترل بيشتري بر امور داريد.

دکتر سويفت مي‌گويد: «به‌چالش‌کشيدن و چهارچوب‌بندي مجدد افکارِ استرس‌زا به تلاش زيادي نياز دارد؛ اما موفقيت در اين کار کمکتان مي‌کند با ديد مثبت‌تر و اميدوارکننده‌تري به شرايط موجود نگاه کنيد.»

اگر مي‌خواهيد بر اضطراب زندگي غلبه کنيد، در لحظه زندگي کنيد، در اين دم زندگي کنيد.

پذیرفتن واقعیت

۲. واقعيت‌ها را بدانيد، اما انعطاف‌پذير باشيد

وقتي پاسخي براي پرسش‌هايي از قبيل «بچه‌ها بايد به مدرسه بروند؟» يا «لازم است به اداره بروم؟» وجود ندارد، برنامه‌ريزي براي آينده غيرممکن يا دست‌کم دشوار مي‌شود. بونيور معتقد است بهترين راه براي کنارآمدن با اين وضعيت تمرکز بر واقعيت‌ها و در عين حال انعطاف‌پذيربودن است.

واقع‌گرايانه به احتمال‌هاي ممکن فکر کنيد؛ براي مثال، بازگشت به مدرسه چه مزايا و معايبي دارد؟ چه تصميماتي براي خانواده من ممکن و چه تصميماتي غيرممکن است؟ شرايط و ويژگي‌هاي خانوادگي خودتان را در نظر بگيريد و اين موضوع را به خانواده‌هاي ديگر نيز تعميم دهيد.

بايد در برابر تغيير انعطاف‌پذير باشيد. بونيور مي‌گويد: «اشکالي ندارد در صورت تغيير شرايط و داده‌ها، ذهنيت و نظر خود را تغيير دهيد. اگر درمورد چيزي مشاوره يا نظري دريافت کرديد که باعث شد شرايط و مشکلات را از منظر ديگري ببينيد، بايد انعطاف به خرج دهيد؛ براي مثال، ممکن است دريابيد که فرزند شما با مدل مدرسه ترکيبي (حضوري و آنلاين) مشکل دارد و بايد روش ديگري را امتحان کند.

زندگي مجموعه‌اي از تغييرات طبيعي است که بي‌اختيار روي مي‌دهد.شاد بودن در کرونا کاهش نگرانی در کرونا نیازمند تکنیک های می باشد. چون اين کار فقط غم و اندوه در پي دارد. بگذاريد واقعيت واقعيت باشد. بگذاريد همه‌چيز به هر روشي که مي‌خواهد به‌طور طبيعي جريان يابد.
لائوتسه

۳. برنامه روزمره ثابت ايجاد کنيد

بونيور معتقد است داشتن برنامه روزمره باعث آرامش روحي ما مي‌شود، چون انرژي ذهني را براي تمرکز روي کارهاي ديگر آزاد کند. شايد به نظر برسد همه‌چيز از کنترلتان خارج است، اما چند راه وجود دارد که بتوانيد دوباره به يک برنامه ريزي روزانه دست يابيد؛ مثلا تصميم بگيريد هر روز در چه ساعتي ناهار بخوريد و در تقويم روي اين يک مورد قلم بکشيد تا مجبور نشويد درباره چنين مسئله کم‌اهميتي فکر کنيد.

به‌گفته بونيور، کودکان نيز برنامه‌ريزي و پيش‌بيني امور را دوست دارند. کاري کنيد احساس کنند آنچه مي‌دانند، قرار است امروز اتفاق بيفتد. اين برنامه‌ريزي، که مي‌تواند به‌صورت ساعتي انجام شود، ممکن است نيازمند مرزگذاري باشد. فراموش هم نکنيد که انتظار زيادي از بچه‌ها نداشته باشيد! مي‌توانيد از رنگ‌ها براي ارتباط با کودکان استفاده کنيد و به آنها بفهمانيد که مشغول کار هستيد؛ مثلا فنجان قرمز روي ميز کار نشانه اين است که مامان مشغول کار است و نبايد مزاحم او شد. بيشتر والدين هر روز با چالش‌هايي مانند «بچه‌ها بايد ساکت باشند، چون من بايد کار کنم» روبه‌رو هستند. پس راهي براي جذاب‌شدن رابطه‌تان با بچه‌ها پيدا کنيد.

ارتباط خود با ارزش هامون

شاد بودن در کرونا کاهش نگرانی در کرونا

۶. اشکالي ندارد اگر نااميد مي‌شويد

بيشترِ رويدادها و مهماني‌هايي که منتظرشان بوديم، از سفرهاي خانوادگي گرفته تا جشن عروسي يا فارغ‌التحصيلي، يا لغو شده‌اند يا به‌شکل بسيار محدود برگزار مي‌شوند. اشکالي ندارد اگر ناراحت و غمگين باشيد. ما از اتفاقات خوب و معنادار در زندگي‌مان هيجان‌زده مي‌شويم و اينکه مجبور به ترک آنها شويم واقعا وحشتناک است.شاد بودن در کرونا کاهش نگرانی در کرونا باید سرلوحه روزمرگی باشد که  بدانيد که احساسات شما درست است و اشکالي ندارد اگر احساس نااميدي کرده‌ايد.
به اين فکر کنيد که آن مراسم‌ها و رويدادها قرار بود چه‌چيزي برايتان به ارمغان بياورد. شايد مي‌خواستيد براي دورشدن از کار و عوض‌شدن حال‌وهوايتان به سفر برويد يا شايد منتظر زماني براي بودن کنار خانواده و اقوام بوديد. راه‌هايي بيابيد که بتوانيد خواسته‌ها و نيازهاي خود را (به‌شکل ايمن) رفع کنيد. البته شايد جايگزين‌کردن برخي از اين‌ها ممکن نباشد و مجبور شويد آنها را به بعد از همه‌گيري ويروس کرونا موکول کنيد.

۷. به ياد داشته باشيد که اين نيز بگذرد

تصور کنيد همه‌چيز سرانجام به پايان خواهد رسيد و اين روزهاي سخت جايش را به روزهاي بهتري خواهد داد. هيچ‌چيز دائمي نيست و براي هميشه ادامه ندارد، چه روزهاي خوب و چه روزهاي بد. اگر روزهاي بدي را سپري مي‌کنيم، بايد بدانيم که قرار نيست تا ابد ادامه داشته باشد. اين ما را اميدوار نگه مي‌دارد.
دائما يکسان نباشد حال دوران غم مخور
حافظ

تحرک داشتن

تحرک داشتن

۸. تحرک داشته باشيد

اضطراب و استرس بر بدن ما تأثير مي‌گذارد و بسياري از افراد در چرخۀ واکنش به استرس مزمن قرار دارند.شاد بودن در کرونا کاهش نگرانی در کرونا را با تحرک داشتن اکتیو کنید. در نتيجه، ممکن است متوجه شوند دچار فشار عضلاني بيش از حد هستند يا نمي‌توانند به‌صورت عادي نفس عميق بکشند يا حتي حالت تهوع دارند. عوارض جسمي استرس حتما بايد برطرف شود. در غير اين صورت، ممکن است شما را دچار مشکل کند.

فعاليتي پيدا کنيد که به آن علاقه داريد و هوشياري را به بدن شما بازمي‌گرداند؛ مثلا وقتي مي‌خواهيد وسط کار کمي استراحت کنيد، چند تمرين يوگا انجام دهيد، هنگام گوش‌کردن به موسيقي نفس عميق بکشيد يا در پايان روز کمي پياده روي کنيد. هر روز به احساس و احوالتان توجه کنيد.

ورزش

۹. مراقب خود باشيد

ورزش، تغذيه و خواب خوب و راحت سلامت بدن را تقويت مي‌کنند که خيلي هم مهم است؛ اما بايد مراقب روح و روانمان نيز باشيم و از اهميت سلامت روان غافل نشويم. شاد بودن در کرونا به ما یاد میدهد که باید مراقب خودمون باشیم.تمرين کنيم قضاوت نکنيم و همه را جوري که هستند بپذيريم، لبخند بزنيم، بخنديم، خوش بگذرانيم، مقايسه نکنيم، خواسته‌هايمان را کم کنيم، دوباره با طبيعت ارتباط برقرار کنيم، به موسيقي گوش کنيم، خوشبختي را تجسم کنيم، چيزهاي جديد ياد بگيريم، در کلاس موردعلاقه‌مان ثبت‌نام کنيم، خلاق باشيم و معاني جديد کشف کنيم. همه اين موارد به تغذيه و پرورش روح ما کمک مي‌کند.کاهش نگرانی در کرونا بسیار مشکل است ولی باید توان خودمان را به خودمان ثابت کنیم.

امروز زماني را به بوييدن گل‌هاي رز اختصاص دهيد. از اين چيزهاي کوچک در زندگي لذت ببريد: خانواده، همسر، دوستان، کار و… خارها. يعني دردها و مشکلاتي را که برايتان ايجاد مي‌شود فراموش کنيد و از زندگي لذت ببريد.
برنارد کلوين کلاو

زندگی در لحظه

شاد بودن در کرونا کاهش نگرانی در کرونا

۱۰. در لحظه زندگي کنيد

گذشته‌ها گذشته است و براي تغيير آن هيچ کاري نمي‌توان انجام داد و آينده هنوز نرسيده است و هرگز نمي‌توانيم با اطمينان بگوييم چه‌چيزي انتظارمان را مي‌کشد؛ بنابراين بايد لذت همين لحظه را دريابيم، چون يگانه چيزي است که در حال حاضر داريم. از ناهاري که با حال خوب مي‌خوريم لذت ببريم و فکر گردشي را که بعدا مي‌خواهيم برويم از ذهن بيرون کنيم. به‌جاي فکرکردن به مشاجره‌اي که هفته پيش با همسايه داشتيم، از دوش آب گرم لذت ببريم. وقتي حوصله فرزندمان سر رفته، با او بازي کنيم و چک‌کردن ايميل را به زمان ديگري موکول کنيم. گل‌ها را ببوييم و به آواز پرندگان گوش دهيم. زندگي همين لحظه است. هيچ‌کسي تضمين نکرده که ما فردا را مي‌بينيم؛ پس از اين لحظه‌ها لذت ببريد!
خوش‌حالي و خوشبختي در هيچ جايي نيست جز اينجا… در هيچ ساعت و لحظه ديگري نيست جز الان.
والت ويتمن

درخواست کمک

۱۱. درخواست کمک نشانه قدرت است

باور رايج اين است که بايد به‌تنهايي مشکلات و چالش‌هاي زندگي خود را رفع کنيم و در غير اين صورت، احساس ضعف مي‌کنيم؛ اما درخواست کمک يکي از سخت‌ترين کارهاست و به شجاعت نياز دارد؛ پس اگر انجام آن تا اين حد دشوار است، توانايي انجام آن بايد نشانه قدرت باشد.شاد بودن در کرونا وکاهش نگرانی در کرونا را بطور کامل در این مقاله یادآور شما شدیم.

در نگاه اول، شايد هدف بزرگي به نظر برسد که رسيدن به آن دشوار است؛ اما واقعا اين‌طور نيست. ما بايد هدف بزرگ را به هدف‌هاي کوچک‌تر تقسيم کنيم. براي رسيدن به هدف بزرگ، بايد به اهداف کوچک‌تر برسيم و به‌خاطر دستيابي به آنها به خودمان جايزه دهيم. بايد به‌خاطر اين موفقيت احساس خوشبختي کنيم و سپس به‌سراغ هدف بعدي برويم. در اين مسير، اگر با موانعي مواجه شديم، به ياد داشته باشيم که هميشه مي‌توانيم از ديگران کمک بگيريم.
درخواست کمک نشانه قدرت و خرد است، نه ضعف.
شميلا ويلسون

۱۲. بدانيد که تنها نيستيد
زندگي با احساسات کنوني‌مان ممکن است چالش‌برانگيز باشد؛ اما دانستن اين موضوع که همه ما باهم و کنار هم هستيم، باعث آرامش خاطر در انسان مي‌شود. همه ما در اين شرايط دشوار باهم هستيم. واکنش‌ها و مشکلات هر کسي متفاوت است، اما همه ما تحت‌تأثير مشکلات ناشي از همه‌گيري ويروس کرونا قرار داريم. دانستن اينکه تنها نيستيد و اين فقط مشکل شما نيست، دلگرم‌کننده است.

۱۳. بين زندگي شخصي و کار خود مرزبندي کنيد

با توجه به اينکه هنوز بيشتر ما دورکاري مي‌کنيم، ممکن است تعادل بين کار و زندگي شخصي از بين رفته باشد. کار کِي تمام مي‌شود؟ زندگي کِي شروع مي‌شود؟ احتمالا جواب اين سؤالات برايتان مبهم باشد و ديگر مرزي بين اين دو وجود نداشته باشد. براي نجات از اين وضعيت، بايد فضاي فيزيکي جداگانه‌اي براي کار ايجاد کنيد تا با خروج از آن، بتوانيد به زندگي شخصي خود برگرديد.

اگر در خانه فضاي کافي براي اين کار در اختيار نداريد، مي‌توانيد عادت کوچکي مثل پياده‌روي يا نوشيدن چاي را به‌عنوان پايان روز کاري‌تان در نظر بگيريد.

زندگی در کرونا

زندگی در کرونا

و سخن آخر
در هر برهه از زندگي، انسان با مشکلات زيادي روبه‌روست. همه‌گيري ويروس کرونا اين روزها درد مشترک تمام مردم دنياست. بايد سعي کنيم به سلامت از اين دوران گذر کنيم. نبايد منتظر اتفاقي خارق‌العاده باشيم که شادي را برايمان به ارمغان بياورد. خوشبختي و شادي را در چيزهاي به‌ظاهر کوچک مثل سالم‌بودن خود و عزيزانمان بيابيم، در لحظه زندگي کنيم، هدف‌هاي کوچک داشته باشيم و سعي کنيم اميد را در دل‌هايمان زنده نگه داريم.

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید