کشف و ثبت جهانی ماهی بنام علی دایی

0
1258
علی دایی ماهی

به گزارش سایت دینو اسم گونه ماهی تازه کشف شده‌ی حوضه خلیج فارس را به افتخار «علی دایی» و به دلیل فعالیت‌های انسان دوستانه وی پس از زلزله سال 2018 Glyptothorax alidaeii نام گذاری کرده‌اند. این گونه از ماهیان عمدتاً در رودخانه سیمره در مرز دو استان ایلام و لرستان زیست می‌کنند.

هشت سال تحقیق مستمر یک گروه تحقیقاتی بین المللی متشکل از محققان ایرانی و آلمانی بر روی آبریز رودخانه دجله و فرات ایران، ترکیه، عراق و سوریه باعث کشف این گونه جدید از ماهی شد و نتیجه این پژوهش در سایت معتبر zootaxa پخش شد.

علی دایی

دکتر حامد موسوی ثابت، عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان و سرپرست این تحقیق مشترک اظهار کرد: با عنایت به پراکنش این ماهیان در رودخانه های استان های غربی و جنوب غربی کشور، نام علمی یک گونه از این ماهیان که در رودخانه سیمره زیست می‌کند، به پاس فعالیت های انسان دوستانه و میهن پرستانه فوتبالیست و مربی پرآوازه کشورمان بعد از زلزله کرمانشاه به افتخار وی کتفیش علی دایی (Glyptothorax alidaeii) نام‌گذاری شد.

ماهی کت‌فیش یا لجن‌خوار از شاخه «طناب داران»، رده «پرتو بالگان»، راسته «گربه‌ماهی‌سانان» و تیره «مکنده دهانان» هستند و بر اساس رنگ پوست نام‌های مختلفی برای آن‌ها استفاده می‌شود.

همچنین نام گذاری کشفیات زیستی به نام بزرگان کشور پدیده جدید و عجیبی نیست. زیرا پیش از این نام چند ماهی دیگر از جمله ماهی جویباری (حافظ) و ماهی سیاه (سعدی) را نیز به نام مشاهیر و بزرگان نام گذاری کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید حامد موسوی ثابت گفت: یک گروه تحقیقاتی ایرانی و آلمانی یک گونه جدید ماهی در ایران کشف و به نام «علی دایی» کاپیتان و سرمربی سابق تیم فوتبال ایران نامگذاری و ثبت شد.

وی افزود: این تحقیقات به مدت هشت ماه انجام شد، گفت: گونه جدید ماهی کشف شده از خانواده «سیسوریده» در ایران است که برای اولین بار به جهان علم معرفی شده است.

موسوی ثابت ادامه داد: با توجه به پراکنش این ماهیان در رودخانه‌های استان‌های غربی و جنوب غربی کشور، نام یک گونه از این ماهیان که در رودخانه سیمره زیست می‌کند، به پاس فعالیت‌های انسان دوستانه و میهن پرستانه فوتبالیست و مربی پرآوازه ایران بعد از زلزله کرمانشاه «علی دایی» نامگذاری شد.

وی با اشاره به اینکه نامگذاری گونه‌های جدید برای احترام به مفاخر و بزرگان کاری مرسوم در علوم زیستی است، اضافه کرد: به طوری که در ایران برخی ماهیان بومی کاشف شده بنام بزرگان کشور نظیر فردوسی، حافظ، سعدی، شیخ بهایی، رئیسعلی دلواری، امیرکبیر و محیط بان شهید سعید پرهام نامگذاری شده است.

موسوی ثابت با بیان اینکه این اولین بار نیست که نام علمی یک گونه جانوری به افتخار یک ورزشکار نامگذاری می‌شود، تصریح کرد: به طوری که در سال ۲۰۱۹، پروفسور شرف متخصص مورچه شناسی مصری از دانشگاه ملک سعود عربستان مورچه‌ای را از منطقه مرزی کشورهای یمن و عمان کشف کرد و به دلیل سخت‌کوشی و ظاهر آن به افتخار «محمد صلاح» فوتبالیست مصری نام گذاری شد.

وی تصریح کرد: نتایج این تحقیقات در خصوص کشف گونه جدیدی از ماهی از خانواده سیسوریده در مجله بین المللی جانور شناسی زوتکسا Zootaxa از منتشر شد.

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید