هیچ چیز به اندازه‌ی کوتاه کردن موی کودکان و نوزادان ترسناک نیست در این متن آموزش اصلاح موی سر کودک را ساده یاد میگیریم؛ البته به شرط آنکه قبلا کوتاه کردن ناخن‌های او را تجربه نکرده باشید! در هنگام کوتاه کردن موی نوزاد با کناره‌های گوش و اعضای دیگر مثل چشم او درگیر هستید که از اعضای حیاتی نوزاد برای ادامه‌ی زندگی هستند.

اما نگران نباشید! با آمادگی، طرز فکر و ابزار مناسب می‌توانید با خیال راحت برای اولین بار موی فرزند خود را به تنهایی کوتاه کنید. کوتاه کردن موی کودک بعد از کمی تمرین حتی می‌تواند به یک تجربه‌ی سرگرم‌کننده و جذاب تبدیل شود. بنابراین برای آشنایی با نحوه‌ی کوتاه کردن موهای کودکان، این مطلب از دیجی‌کالا مگ را از دست ندهید.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

چه زمانی باید برای اولین بار موهای نوزاد خود را کوتاه کنیم؟

ما به‌عنوان والدین گاهی عجول و مشتاق هستیم تا بچه‌ها به مرحله‌ی بعدی برسند و اولین‌ها می‌توانند هیجان‌انگیز باشند. به‌عنوان مثال وقتی کودکان برای اولین بار چهار دست‌وپا حرکت می‌کنند، روی پا راه می‌روند، غذایی به جز شیر می‌خورند و… تجربه‌ای لذت‌بخش را برای والدین خلق می‌کنند.

ولی کوتاه کردن موها اولین چیزی است که برای انجام آن نباید عجله کنید، زیرا اکثر نوزادان در چند ماه اول زندگی خود بخشی یا بیشتر موهای خود را از دست می‌دهند. این ریزش به دلیل ترکیبی از هورمون‌های بعد از تولد است که باعث می شود نوزاد متولد شده با موهای ضخیم تقریبا کچل شود. اصلا نگران نباشید، زیرا موهای آن‌ها دوباره رشد می‌کند. با توجه به این ریزش شما مجبور نیستید برای کوتاه کردن موهای کودک خود در چند ماه اول زندگی، حتی تا سن یک‌سالگی او عجله کنید.

البته شرایط استثنایی هم وجود دارد، مانند نوزادانی که قد بلند مو، بینایی آن‌ها را مسدود می‌کند یا گاهی نوزادان موهای مجعد بلندی دارند که به دلیل درهم پیچیده شدن موها، مجبور به کوتاه کردن آن‌ها هستیم. گاهی وجود یکی از این شرایط والدین را مجبور به کوتاه کردن نوزادان قبل از رسیدن به سن یک‌سالگی می‌کند.

چگونه موهای کودک را با قیچی کوتاه کنیم؟

مرحله‌ی 1 – وسایل لازمتان را جمع‌آوری کنید

برای آنکه نتیجه‌ی خوبی از کوتاه کردن موی نوزاد به‌دست آورید، حتما وسیله‌های زیر را آماده کنید.

  • حوله
  • پیش‌بند یا پوششی شبیه شنل
  • قیچی آرایشگری یا استفاده از قیچی‌های مخصوص کوتاهی ناخن
  • شانه‌ی مو
  • بطری اسپری آب
  • یک صندلی مناسب و بلند

در ادامه این متن آموزش اصلاح موی سر کودک را ساده یاد میگیریم. حتما یک اسباب‌بازی دلخواهی کودک را در دسترس خود قرار دهید تا حواس نوزاد را از فرآیند کوتاهی مو منحرف کند. پخش یک ویدئو یا استفاده از پستانک هم در این مواقع می‌تواند کمک‌کننده باشد. با این وسایل ساده، اکنون شما آماده‌ی پیرایش موی کودک خود برای اولین بار هستید.

چگونه موهای کودک را با قیچی کوتاه کنیم؟

چگونه موهای کودک را با قیچی کوتاه کنیم؟

مرحله‌ی 2 – زمانی را برای اصلاح مو انتخاب کنید که کودکتان شاد باشد

کوتاه کردن مو کودکان :باید برای اصلاح موی کودک زمان مناسبی را انتخاب کنید تا او خسته و کلافه نباشد. مثلا قبل از خواب وقتی که در حال چرت زدن است یا قبل از خوردن غذا و در حالی که احتمال می‌دهید گرسنه است، زمان خوبی برای کوتاه کردن مو نیست. در ادامه این متن آموزش اصلاح موی سر کودک را ساده یاد میگیریم.

کودکتان باید تغذیه شود، خوب استراحت کند و حوصله‌ی انجام یک کار جدید و سرگرم‌کننده را داشته باشد. بنابراین هرچه کودکتان سرحال‌تر باشد، تکان‌های او در هنگام پیرایش مو که ناشی از گریه، سر و صدا و دیگر مشکلات است، به حداقل خواهد رسید.

مرحله‌ی 3 – کوتاه کردن مو را به یک کار سرگرم‌کننده تبدیل کنید

نوزادان به نشانه‌های رفتاری شما پاسخ می‌دهند. بنابراین اگر شما خوشحال هستید، به احتمال زیاد خوشحال خواهند شد. می‌توانید در حین انجام کار یک آهنگ را زمزمه کنید، با صدایی پر انرژی و شاد به کودک توضیح دهید که قصد انجام چه کاری را دارید و به او اجازه دهید که ابزارهای سرگرم‌کننده، البته به جز قیچی را در دست بگیرد.

چند دهه است که آرایشگران مخصوص نوزادان با در اختیار گذاشتن شانه‌ی دوم به کودکان، آن‌ها را در هنگام پیرایش مو سرگرم می‌کنند. در این فاصله می‌توانید از تمرکز کودک روی وسلیه‌ی در دستش، بیشترین استفاده را کنید و کوتاهی مو را شروع کنید. همچنین می‌توانید در حالی که موهای کودک را کوتاه می‌کنید، میان وعده‌ی مخصوص و مختصر دلخواه کودک را روی صندلی بلند او قرار دهید.

مرحله‌ی 4 – آماده‌ی واکنش‌های کودک باشید

برخی از نوزادان شیفته‌ی این تجربه‌ی جدید می‌شوند. صدای قیچی یا ماشین اصلاح یا تماشای حرکات خنده‌دار شما به‌منظور تلاش برای ایجاد هیجان، آن‌ها را مسحور می‌کند. اما بعضی دیگر کاملا وحشت‌زده هستند و با همه‌ی تلاشی که می‌کنید، با ناله و شیون کودک روبه‌رو خواهید شد. بنابراین آمادگی هرگونه واکنش را داشته باشید و انتظار نداشته باشید که  کودکتان مثل شما کاملا بی‌حرکت بنشیند.

کوتاه کردن مو کودکان :حتی یک کودک خوش‌اخلاق هم سرش را به اطراف می‌چرخاند تا ببیند که شما در حال انجام چه کاری هستید. اگر انتظارش را نداشته باشید، ممکن است که گوش کودکتان را با قیچی زخمی کنید.

مرحله‌ی 5 – آب اسپری کنید و سپس با دقت قیچی کنید

با استفاده از بطری اسپری موهای کودک را کمی مرطوب کنید و قسمت کوچکی از مو را شانه کنید. قسمتی از مو را بین دو انگشت خود نگه دارید و از سر کودک دور کنید. هر قسمت را که کوتاه کردید، رها کنید و به سراغ تکه‌ای دیگر از مو بروید. برش‌های کوچک و کمی زاویه‌دار بزنید و در نظر بگیرید که موها وقتی خیس می‌شوند بلندتر به‌نظر می‌رسند. بنابراین محافظه‌کار باشید و کم‌کم کوتاه کنید. زیرا همیشه می‌توانید بیشتر کوتاه کنید، اما اگر زیاده‌روی کنید دیگر نمی توانید موها را به حالت اول برگردانید.

روی سر کودک در امتداد یک خط، از جلو به عقب یا عقب به جلو پیش بروید تا هیچ قسمتی جا نماند. اطراف گوش و گردن را هم مرتب کنید و تا حد ممکن با دستتان از گوش کودک محافظت کنید. نگران یک‌دست بودن موها در هر بار قیچی کردن نباشید. فقط سعی کنید که در هر برش قیچی، مشابه اندازه‌ی قبل کوتاه کنید. از شانه و انگشت برای مقایسه و سنجش استفاده کنید.

موی سر نوزاد را با تیغ نتراشید

تراشیدن سر نوزاد با تیغ می‌تواند خطرناک باشد، زیرا نوزادان به‌ندرت در حین کوتاهی موی خود بدون حرکت می‌مانند. نوزادان سر نرم‌تری دارند، زیرا جمجمه‌ی آن‌ها کاملا شکل نگرفته است. بنابراین استفاده از تیغ یا فشار دادن بیش از حد ماشین اصلاح خطرناک است و حتما در اولین کوتاهی با موهای کودکتان ملایم رفتار کنید.کوتاه کردن مو کودکان بسیار مورد توجه والدین می باشد مخصوصا در دوران کرونا.

بردن کودک به سالن آرایشگاه برای اولین کوتاهی مو

اگر تمام راهکارهای گفته شده برایتان دلهره‌آور است، بهتر است که نوزاد خودتان را به آرایشگاه ببرید و از یک آرایشگر حرفه‌ای و با سابقه در زمینه‌ی کوتاهی موی نوزادان کمک بگیرید. درباره‌ی اینکه می‌خواهید موهای کودک شما چگونه باشد، راحت با آرایشگر صحبت کنید یا اگر ایده‌ای ندارید، نتیجه را به او بسپارید. اما اگر از نتیجه‌ی نهایی راضی نبودید، حتما صحبت کنید و بخواهید که تغییر ایجاد کنند.کوتاه کردن مو کودکان در آرایشگاه بسیار می تواند اذیت کننده باشه برای کودکان مگر اینکه موارد ذکر شده در این مقاله مورد توجه قرار دهید.

بردن کودک به سالن آرایشگاه

بردن کودک به سالن آرایشگاه

کودکتان ممکن است به دلیل حضور در محیط جدید، چالش‌های نشستن روی صندلی بزرگ و روبه‌رو شدن با یک فرد غریبه کمی بترسد. اگر کودکتان آمادگی ندارد بهتر است از آرایشگر بخواهید وقت دیگری به شما دهد. از سوی دیگر، نسبت به رفتار کودک زود واکنش ندهید و به‌سرعت او را از آرایشگاه خارج نکنید. بهتر است به تجربه‌ی آرایشگرها اعتماد کنید و اجازه دهید که اول آن‌ها کنترل اوضاع را به‌دست بگیرند. در ادامه این متن آموزش اصلاح موی سر کودک را ساده یاد میگیریم.

اگر متوجه شدید که کودک ترسیده یا تحت فشار است، اجازه دهید کمی استراحت کند، با یک اسباب‌بازی، پخش آهنگ یا یک میان وعده‌ی دلخواه، او را آرام کنید و بعد از مدت کوتاهی از آرایشگر بخواهید کار را مجدد انجام دهد. در صورت نتیجه ندادن، قرار را به روز دیگری موکول کنید.

نکاتی برای سلامت پوست سر و مو

نوزادان درست مانند بزرگسالان، نیازی به شست‌وشوی روزانه‌ی موهای خود ندارند. چند بار در هفته کافی است. از شامپوهای ملایم با حداقل مواد شیمیایی، عطر و مواد افزودنی استفاده کنید. بسیاری از والدین نگران این هستند که نوزادشان به بیماری «کلاه گهواره» یا همان «درماتیت سبوره» مبتلا شود. این بیماری سبب ایجاد پوسته‌های قهوه‌ای یا زرد و گاهی به رنگ قرمز روی پوست سر می‌شود. این بیماری می‌تواند علاوه بر پوست سر به نواحی صورت، گردن و حتی ناحیه پوشک هم سرایت کند.

سلامت پوست سر و مو

سلامت پوست سر و مو

این بیماری با استفاده از شامپوی ملایم روزانه یا حتی گاهی تجویز شامپوهای قوی درمان می‌شود. برای از بین بردن پوسته‌ها از روی سر کودک می‌توانید از یک برس نرم استفاده کنید. در ادامه این متن آموزش اصلاح موی سر کودک را ساده یاد میگیریم.

بیماری کلاه گهواره معمولا بدون درمان در عرض چند هفته تا چند ماه برطرف می‌شود. به‌طور معمول بعد از رسیدن کودک به سن یک‌سالگی، این بیماری کم‌کم ناپدید می‎‌شود. در ضمن تراشیدن موهای نوزاد برای درمان بیماری کلاه گهواره اصلا راهکار مناسبی نیست. زیرا این کار باعث تحریک بیشتر پوست بچه می‌شود.

در آخر

اگر دلیل موجهی برای کوتاهی موی نوزاد وجود ندارد، بهتر است تا یک‌سالگی او صبر کنید. برای اولین کوتاهی مو، می‌توانید خودتان دست به‌کار شوید یا از یک آرایشگر حرفه‌ای کمک بگیرید.

پس از کوتاه کردن مو، می‌توانید موها و پوست سر نوزاد خود را شانه بزنید و چند بار در هفته با شامپوی ملایم بشویید تا در مقابل کلاه گهواره از نوزادتان مراقبت کنید. در نهایت، کوتاهی موی نوزاد برای اولین بار، چه توسط خودتان چه به‌دست آرایشگر، حسی لذت‌بخش و فراموش‌نشدنی خواهد بود.

منبع: healthline

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای

3 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید