10 نکته برای رشد طبیعی موهایتان

0
952
10 نکته برای رشد طبیعی موهایتان

رشد طبیعی موهایتان، نکته ای است که این روزها به آن بسیار توجه می شود. ریزش مو در حال افزایش است.و اگرچه ممکن است اثرات فیزیکی مستقیمی بر سلامت شما نداشته باشد. عوارض روحی آن می تواند قابل توجه باشد.

دلایل مختلفی برای ریزش مو وجود دارد – ژنتیک، عدم تعادل هورمونی، بیماری های قارچی پوست سر، استرس، بیماری های خودایمنی و کمبودهای تغذیه ای – اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای رشد طبیعی موهای خود انجام دهید.

10 نکته برای رشد طبیعی موهایتان

ریزش مو چیست؟

ریزش مو را می توان با چند علامت طبقه بندی کرد.طاسی با الگوی مردانه یا زنانه که به آن آلوپسی آندروژنیک نیز گفته می شود، در میان مردان بالای 50 سال و زنانی که قبلاً یائسگی را تجربه کرده اند، شایع است.

طاسی الگوی مردانه علل طاسی مردانه عبارتند از:

  • ژنتیک
  • سرطان ها
  • شرایط تیروئید
  • داروها
  • اختلالات تغذیه ای
  • سطوح بالای هورمون های جنسی به نام آندروژن
  • طاسی الگوی زنانه

کمتر احتمال دارد که زنان کاملاً کچل شوند، اما لاغری شایع است.

پزشکان طاسی الگوی زنانه را به 3 نوع تقسیم می کنند:

  • نوع اول: زمانی است که مقدار کمی نازک شدن در اطراف قسمت مو شروع می شود.
  • نوع دوم: این شامل گشاد شدن قطعه و افزایش نازک شدن اطراف آن است.
  • نوع سوم: این حالت در سرتاسر نازک می شود و در بالای پوست سر ظاهری دارد.

طاسی الگوی زنانه می تواند به طور طبیعی رخ دهد، مربوط به ژنتیک، یک عارضه جانبی دارو یا درمان، یا تغییرات هورمونی ناشی از بارداری یا یائسگی باشد. زنان در دهه 20 سالگی کمتر دچار نازک شدن مو می شوند و در عوض ممکن است علائم را در 40، 50 سالگی و بعد از آن مشاهده کنند.

ماساژ کف سر

گزینه های جایگزین برای رشد مجدد مو

1. ماساژ

ماساژ پوست سر، که می تواند همراه با روغن ها و ماسک های مو استفاده شود. پوست سر را تحریک می کند و ممکن است ضخامت مو را بهبود بخشد.

تصور می‌شود که کشش در طول ماساژ باعث رشد و ضخامت مو در سلول‌های پاپیلای پوستی می‌شود که در پایین فولیکول مو قرار دارند. این سلول ها نقش کلیدی در تشکیل منبع مورد اعتماد مو، رشد مو و چرخه ریزش و رشد مجدد دارند.

ماساژ همچنین برای بهبود جریان خون و سلامت پوست سر شناخته شده است. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که رشد مو باعث بهبود جریان خون و سلامت پوست سر می شود.

وقت گذاشتن برای ماساژ پوست سر در هر روز می تواند به شما کمک کند تا استرس و تنش را کاهش دهید، اگر این احساسات ریشه ریزش موی شما باشد، یک امتیاز اضافی است. پوست سر خود را با نوک انگشتان ماساژ دهید نه با ناخن.

مسیر خود را روی پوست سر خود به صورت دایره های کوچک حرکت دهید. با اعمال نور تا فشار متوسط. در حالی که زمان مشخصی برای انجام ماساژ پوست سر وجود ندارد. در مطالعه بالا در سال 2019، هر ماساژ پوست سر روزانه به مدت 4 دقیقه به مدت 24 هفته انجام شد.

نتیجه نهایی: صبور و ثابت قدم باشید.

10 نکته برای رشد طبیعی موهایتان

2. آلوئه ورا

آلوئه ورا مدت‌هاست که برای درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد.همچنین پوست سر را تسکین می دهد و موها را حالت می دهد.

این می تواند شوره سر را کاهش دهد و فولیکول های مو را که ممکن است توسط چربی اضافی مسدود شده اند، باز کند. در حالی که تحقیق در مورد چگونگی آلوئه ورا می توانید چند بار در هفته ژل آلوئه ورا خالص را به پوست سر و موهای خود بمالید.

همچنین می توانید از شامپو و نرم کننده حاوی آلوئه ورا استفاده کنید.

روغن نارگیل

3. روغن نارگیل

روغن نارگیل منبع معتبر حاوی اسیدهای چرب به نام اسید لوریک است که به داخل ساقه مو نفوذ کرده و ریزش پروتئین مو را کاهش می دهد. آن را می توان قبل یا بعد از شستن موها استفاده کرد. بسته به نوع موی شما.

موهای شما چرب می باشد.شب قبل یا چند ساعت قبل از حمام آن را به کف سر ماساژ دهید.

اگر موهای شما خشک است، باید تحقیقات بیشتری در مورد روغن نارگیل به عنوان محرک رشد مو انجام شود، اما نشان داده شده است که ساقه مو را روان کرده و از شکستن آن جلوگیری می کند.

یک منبع مورد اعتماد همچنین نشان داد که استفاده از نارگیل روی پوست سر به غنی‌سازی میکروبیوم پوست سر کمک می‌کند و پوست سر و فولیکول‌های مو را سالم‌تر می‌کند.

10 نکته برای رشد طبیعی موهایتان

4. ViviscalViviscal

یک مکمل طبیعی برای رشد مو است که به رشد مو در افراد دارای موهای نازک کمک می کند. این شامل یک مجتمع دریایی به نام AminoMar C است. که یک ترکیب غنی از مواد معدنی است که منبع قابل اعتماد پودر کوسه و نرم تنان، سیلیس آلی و ویتامین C (مشتق شده از گیلاس آسرولا) است.

این مواد می توانند به بازسازی سلول های جدید و تقویت سلول های موجود کمک کنند. برای مشاهده نتیجه باید این قرص ها را دو بار در روز به مدت حداقل 6 ماه مصرف کنید. Viviscal همچنین شامپو و نرم کننده می سازد.

5. روغن ماهی

مصرف اسیدهای چرب امگا می تواند به بهبود موهای شما و رشد طبیعی موهایتان از داخل کمک کند. زیرا آنها پر از مواد مغذی و پروتئین هستند.

مصرف مکمل امگا منبع مطمئن، همراه با آنتی اکسیدان ها، به بهبود تراکم و قطر مو کمک می کند. همچنین ریزش مو را کاهش می دهد.

اسیدهای چرب امگا به سلول‌های شما کمک می‌کنند تا به درستی کار کنند و می‌توانند ایمنی را تقویت کنند و منجر به سلامت کلی بهتری شوند. شما باید دوز توصیه شده سازنده را دنبال کنید و قبل از وارد کردن مکمل های جدید به رژیم غذایی خود با پزشک خود مشورت کنید.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

جینسینگ

6. جینسینگ

مصرف مکمل‌های جینسنگ می‌تواند با تحریک فولیکول‌های مو باعثرشد طبیعی موهایتان شود. جین سنوزیدها اجزای فعال جینسینگ هستند و تصور می شود که مسئول تأثیر مثبت جینسینگ بر روی مو هستند. تحقیقات در مورد اینکه چگونه جینسینگ می تواند رشد مو را تشویق کند محدود است.

اما یک بررسی اخیر در سال 2018 منبع معتبر نتایج امیدوارکننده ای را نشان داد. شما باید همیشه مکمل ها را طبق دستور مصرف کنید و مطمئن شوید که عوارض جانبی احتمالی را بررسی کنید.

10 نکته برای رشد طبیعی موهایتان

7.آب پیاز

اگر بتوانید بوی آب پیاز را کنترل کنید، ممکن است متوجه شوید که فواید آن ارزشش را دارد.آب پیاز منبع قابل اعتمادی را برای تقویت رشد مو و درمان موفقیت آمیز آلوپسی آره آتا تکه تکه نشان داده است.

یک بیماری خود ایمنی که در آن بدن به فولیکول های مو حمله می کند و باعث ریزش مو در قسمت های مختلف بدن می شود.

همچنین تصور می شود که آب پیاز گردش خون را بهبود می بخشد. مطالعات حیوانی بهبود فاکتور رشد کراتینوسیت را نشان می‌دهد که یک واسطه مهم برای رشد و رشد فولیکول‌های مو است. برای مصرف آب پیاز، چند عدد پیاز را مخلوط کرده و آب آن را بگیرید. آب میوه را به پوست سر و موهای خود بمالید و بگذارید حداقل 15 دقیقه بماند. سپس با شامپو پیگیری کنید.

روغن رزماری

8.روغن رزماری

رزماری یک اسانس معمولی است که مردم از آن برای تقویت رشد مو و کاهش ریزش مو استفاده می کنند.روغن رزماری منبع مورد اعتماد برای تحریک رشد موهای جدید و حتی می تواند برای درمان آلوپسی آندروژنیک استفاده شود.

چند قطره روغن رزماری را در یک روغن حامل مانند روغن آرگان یا روغن جوجوبا مخلوط کنید و قبل از آبکشی آن را روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید. می توانید این کار را چند بار در هفته انجام دهید. همچنین می توانید روزانه چند قطره روغن رزماری را به شامپو و نرم کننده خود اضافه کنید.

با این حال، نباید روغن های ضروری را مستقیماً روی پوست استفاده کنید و همیشه باید آنها را در روغن حامل یا شامپو مخلوط کنید.

10 نکته برای رشد طبیعی موهایتان

9. روغن شمعدانی

شمعدانی یا Pelargonium graveolens گیاهی معطر است که بومی آفریقای جنوبی است.روغن شمعدانی اسانس غلیظی است که از برگ های آن استخراج می شود.

می‌توانید از روغن شمعدانی برای تقویت رشد طبیعی موهایتان و افزایش گردش خون استفاده کنید. سه قطره اسانس شمعدانی را با هشت قطره روغن حامل مخلوط کرده و مستقیماً روی موهای خود بمالید.

همچنین می توانید چند قطره به شامپو و نرم کننده خود اضافه کنید. روغن شمعدانی می تواند به تقویت، آبرسانی و ترمیم موهای شما کمک کند.

لیمو

10. لیمو

می توانید از آب لیموی تازه یا روغن لیمو استفاده کنید، زیرا هر دوی آنها کیفیت و رشد مو را افزایش می دهند.

روغن لیمو ممکن است به شما کمک کند تا پوست سر سالمی داشته باشید و رشد مو را تشویق کنید. 15 دقیقه قبل از شامپو کردن، آب لیموی تازه را به پوست سر و موهای خود بمالید. همچنین می توانید از اسانس لیمو رقیق شده در روغن حامل به عنوان بخشی از ماسک مو استفاده کنید.

سوالات متداول

 آیا می توانم از روش های رشد مجدد موی طبیعی با درمان های دیگر استفاده کنم؟

رشد طبیعی موهایتان شما اغلب به یک رویکرد چند جهته نیاز دارد. به این معنی که ممکن است مجبور شوید روش های مختلفی را برای بهترین نتیجه ترکیب کنید. اگر در حال حاضر تحت مراقبت پزشک برای ریزش مو هستید و می خواهید روش های طبیعی را با درمان پزشکی خود ترکیب کنید، با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که هیچ گونه نگرانی یا منع مصرف احتمالی وجود ندارد.

آیا می توانم از روش های رشد مجدد موی طبیعی با درمان های دیگر استفاده کنم؟

چه چیزی باعث ریزش مو می شود؟

ریزش مو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در برخی موارد، یک جزء ژنتیکی وجود دارد. در موارد دیگر، این نتیجه بیماری خود ایمنی، سطح استرس بالا، جراحی یا بیماری اخیر، آسیب مو در اثر سفید کننده یا رنگ، شرایط پوست سر، یا کمبود ویتامین است.

ریزش مو همچنین می تواند در پاسخ به عدم تعادل هورمونی یا شرایط تیروئید ایجاد شود. کشیدن موها و پوشیدن مدل موی تنگ نیز می تواند به مرور زمان به ریزش مو کمک کند.

 چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اکثر افراد روزانه 50 تا 100 تار مو از دست می دهند. این ممکن است زیاد به نظر برسد، اما در مقایسه با 100000 فولیکول مویی که روی سر خود دارید، ناچیز است.

اگر متوجه شدید که بیشتر از حد متوسط ​​موهای خود را از دست می دهید. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر ریزش مو با علائم دیگری مانند خستگی، اضطراب، خارش و تغییرات خلقی همراه باشد.

می خواهید موهای خود را بهبود ببخشید، برنامه ای داشته باشید و ثابت قدم باشید. به یاد داشته باشید که درمان ها ممکن است چند ماه طول بکشد تا نتایج قابل توجهی به همراه داشته باشد.

در مورد درمان ها خلاق باشید و آنها را تا جایی که دوست دارید مخلوط کنید. مهم است که هر روز زمانی را برای تمرکز بر تغذیه موهای خود اختصاص دهید. در صورتی که ریزش موی شما به مسائل عاطفی یا استرس مرتبط باشد، انجام این مرحله و تمرین خودمراقبتی مفید است.

تمام تلاش خود را برای حفظ یک سبک زندگی سالم و رشد طبیعی موهایتان که مکمل برنامه درمان موهای شما باشد، انجام دهید. اگر این روش های طبیعی برای شما کارساز نبود، با پزشک خود در مورد داروها یا روش ها صحبت کنید.

منبع: healthline

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید