25 بهترین فیلم بر اساس کتاب هایی که اکنون باید تماشا کنید

0
1100
25 بهترین فیلم بر اساس کتاب هایی که اکنون باید تماشا کنید

فیلم های ساخته شده همیشه از منابع مختلف از جمله کتاب تهیه می شوند. نمایشنامه‌ها، آهنگ‌ها، داستان‌های واقعی – حتی اپلیکیشن‌های گهگاهی می‌توانند الهام بخش فیلمنامه‌نویس باشند و به استودیو انگیزه دهند.

اما کتاب ها همچنان پربازدیدترین موارد برای الهام گرفتن از سینما هستند.از میان صدها فیلمی که بر اساس کتاب ساخته شده‌اند، در اینجا 25 بهترین آنها بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

کودکان آن مرد

کودکان مردان (2006)

بر اساس: P.D. تریلر دیستوپیایی جیمز در سال 1992.

توضیح پشت جلد: در سال 2027، جهان از دو دهه ناباروری جهانی رنج می برد و در آستانه فروپاشی است. تئو (کلایو اوون)، یک فعال سابق بدبین، توسط همسر سابقش (جولیان مور) برای کمک به انتقال مخفیانه یک پناهنده باردار (کلر-هوپ اشیتی) به خدمت سربازی می رود.

تفاوت اصلی: بسیاری از شخصیت‌های رمان جیمز تغییر یا حذف می‌شوند، از جمله جولیان جولیان مور، که ترکیبی از دو شخصیت رمان است.

کارگردان آلفونسو کوارون به دلیل استفاده از عکس‌های تک‌گرفته بسیار طولانی، از جمله یک سکانس شش دقیقه‌ای کمین، مورد تحسین قرار گرفت.

مرا با نامت صدا کن (2017)

بر اساس: رمان بلوغ آندره آسیمن در سال 2007.

تصویر پشت جلد: الیو (تیموتی شالامه)، یک جوان 17 ساله ، در یک تابستان طوفانی در ایتالیا، عاشق الیور (آرمی همر)، دستیار فارغ التحصیل 24 ساله پدرش می شود.

تفاوت اصلی: طرفداران رمان متوجه خواهند شد که جیمز آیوری، فیلمنامه نویس، وقایع را از سال 1987 به 1983 منتقل کرد و فیلم شامل صحنه امروزی که کتاب را می بندد، نمی شود.

در سال 2020، Aciman دنباله ای برای رمان با عنوان Find Me منتشر کرد.

عروس پرنسس (1987)

بر اساس: رمان 1973 ویلیام گلدمن.

تصویر پشت جلد: وستلی (کری الوز) باید عشق واقعی خود را شاهزاده باترکاپ (رابین رایت) از دست شاهزاده هامپردینک (کریس ساراندون) نجات دهد.

تفاوت کلیدی: گلدمن که فیلمنامه را نیز نوشته است، داستان قاب بندی را تنظیم می کند و خود را از آن حذف می کند. کری الوز و مندی پتینکین تمام مبارزات شمشیر خود را انجام دادند.

25 بهترین فیلم بر اساس کتاب هایی که اکنون باید تماشا کنید

12 سال بردگی (2013)

بر اساس: خاطرات سال 1853 سولومون نورتروپ.

خلاصه داستان پشت جلد: سولومون نورتروپ (چیوتل اجیوفور)، یک مرد سیاه پوست آزاد، ربوده شده و در سال 1841 به بردگی فروخته می شود.

او 12 سال آینده را در مزارع کار می کند و تلاش می کند تا با خانواده اش متحد شود. تفاوت کلیدی: فیلم بسیار به کتاب نورتروپ وفادار است، اگرچه برخی از چهره های کلیدی، از جمله هنری بی نورتروپ، که در نجات سلیمان نقش داشت، حذف یا فشرده شده اند.

مایکل فاسبندر نقش یک الکلی را بازی می‌کند، بنابراین، در شکوفایی یک روش، از هنرمند گریم خواست تا سبیل‌هایش را با الکل رنگ کند تا وقتی بازیگران دیگر آن را بوییدند، واکنش نشان دهد.

زنان کوچک (2019)

زنان کوچک (2019)

بر اساس: رمان بسیار محبوب لوئیزا می آلکات در سال 1868.

شرح پشت جلد: در اوج جنگ داخلی، خواهران مارس، از جمله نویسنده مشتاق جو (سائرس رونان)، به سن بلوغ می رسند، عشق را پیدا می کنند و از دست می دهند، و پیوندهای خانواده را آزمایش می کنند.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

در اقتباس 2019 گرویگ، ساختار آلکات به گونه ای بازآرایی شده است که روایت را مدرن می کند و پایان اصلی آلکات را بازیابی می کند. این هفتمین اقتباس سینمایی از زنان کوچک است

اقتباس (2002)

اقتباس (2002)

بر اساس: کتاب غیرداستانی سوزان اورلئان در سال 1998 The Orchid Thief.

توضیح پشت جلد: در این ذهن‌افکن فرامتنی، فیلمنامه‌نویس چارلی کافمن (نیکولاس کیج) از برادر دوقلوی خود (همچنین کیج) و ناتوانی‌اش در اقتباس از The Orchid Thief عذاب می‌کشد.

بلوک نویسنده‌اش او را به فلوریدا می‌برد، جایی که با نویسنده‌ای به نام سوزان اورلئان (مریل استریپ) درگیر یک نقشه جنایی می‌شود.

از کجا باید شروع کرد… چارلی کافمن، فیلمنامه نویس واقعی، آزادی های خنده دار و عظیمی را با داستان نسبتاً ساده اورلئان در مورد دستگیری جان لاروش، ابداع یک رابطه عاشقانه بین نویسنده و سوژه و اختراع یک برادر دوقلو به خود می دهد که در واقع وجود ندارد.

چارلی کافمن و برادر خیالی او دونالد کافمن هر دو نویسندگی این فیلم را بر عهده داشتند.

25 بهترین فیلم بر اساس کتاب هایی که اکنون باید تماشا کنید

انتخابات (1999)

بر اساس: رمان تام پروتا در سال 1998.

توضیح پشت جلد: تریسی فلیک (ریس ویترسپون)، دانش‌آموز جاه‌طلب دبیرستانی، می‌خواهد رئیس هیئت دانش‌آموزی شود، اما توسط معلمش (متیو برودریک) خراب‌کاری می‌شود.

پایان فیلم با کتاب بسیار متفاوت است (بدون اسپویل!)، هر چند الکساندر پین، فیلمساز، پایانی را نیز وفادار به رمان ساخته است.

کلاس‌های دبیرستان واقعی در اتاق‌هایی در مجاورت اتاق‌هایی که الکساندر پین کارگردان برای فیلم‌برداری استفاده می‌کرد برگزار می‌شد.

 

حس و حساسیت (1995)

حس و حساسیت (1995)

بر اساس: رمان کلاسیک جین آستن در سال 1811.

توضیح پشت جلد: الینور داشوود (اما تامپسون) و خواهرش ماریان (کیت وینسلت) پس از تجربه فقر ناگهانی، سعی می‌کنند از طریق خواستگاری، ثروت خود را تغییر دهند.

تامپسون، که فیلمنامه را نیز نوشت، ثروتی را که زمانی خانواده داشوود داشتند. افزایش داد تا تغییر شدید خواهران در ثبات اقتصادی برای مخاطبان مدرن آشکارتر شود.

تامپسون فیلمنامه را نوشت و قصد داشت بازیگر دیگری نقش الینور را بازی کند.

دختران بدجنس (2004)

دختران بدجنس (2004)

بر اساس: کتاب خودیاری غیرداستانی روزالیند واینمن در سال 2002.

ملکه زنبورها و آنابس، در مورد پویایی اجتماعی دبیرستان. خلاصه داستان پشت جلد: دانش آموز جدید کدی هرون (لینندسی لوهان) سعی می کند در لایه های اجتماعی پیچیده یک دبیرستان جدید حرکت کند، زیرا تحت بال رجینا جورج (ریچل مک آدامز)، “ملکه زنبور عسل” از سه دختر ضعیف شناخته شده قرار می گیرد.

به عنوان پلاستیک. کتاب واینمن غیرداستانی است و هیچ یک از عناصر روایی فیلم را شامل نمی شود. تینا فی، فیلمنامه نویس، از مشاهدات واینمن در مورد نوجوانان و تأثیرات دسته ها بر دختران به عنوان الهام بخش وقایع فیلم استفاده کرد.

این اولین نقش سینمایی آماندا سیفرید است.

25 بهترین فیلم بر اساس کتاب هایی که اکنون باید تماشا کنید

رستگاری در شاوشنک (1994)

بر اساس: رمانی از استیون کینگ در سال 1992 با عنوان “ریتا هایورث و رستگاری شاوشنک“.

عکس پشت جلد: اندی دوفرن (تیم رابینز) به قتل همسرش و معشوقش محکوم شده است. او ادعا می کند که بی گناه است.

فیلم درباره اندی است که سعی می کند از زندان بی رحمانه ایالت شاوشنک جان سالم به در ببرد. او توسط هم زندانی رد (مورگان فریمن در اجرای نامزد اسکار) مشاوره می شود.

تفاوت اصلی: قرمز یک مرد سفیدپوست ایرلندی در کتاب است.

در این فیلم شخصیت فریمن به شوخی می گوید که او ایرلندی است.

رمان کینگ همچنین منبع اصلی فیلم‌های Apt Pupil و Stand By Me را در بر داشت.

هری پاتر و زندانی آزکابان (2004)

هری پاتر و زندانی آزکابان (2004)

بر اساس: کتابی به همین نام اثر جی.کی.

رولینگ، سومین نفر از سری پرطرفدار هری پاتر.

خلاصه داستان پشت جلد: هری پاتر (دانیل رادکلیف) سومین سال خود را در مدرسه جادوگری هاگوارتز سپری می کند و داستان مرموز سیریوس بلک (گری اولدمن)، متحد کسی که نباید نامش را بگیرد و یک زندانی در آزکابان است، می گذراند.

غارتگران و نقشه آنها هم در کتاب و هم در فیلم نقش بسیار مهمی دارند، اما پیشینه آنها و نحوه استفاده از نقشه روی صفحه کمی متفاوت است.

پس از اینکه ریچارد هریس، بازیگر نقش دامبلدور در دو فیلم اول هری پاتر درگذشت، به ایان مک‌کلن پیشنهاد شد که ایفای نقش کند اما آن را رد کرد.

در نهایت به مایکل گامبون رسید.

25 بهترین فیلم بر اساس کتاب هایی که اکنون باید تماشا کنید

دختر رفته (2014)

بر اساس: تریلر 2012 اثر گیلیان فلین. توضیح پشت جلد: امی دان (رزاموند پایک) یک زندگی به ظاهر عالی در حومه شهر و دوران کودکی به ظاهر عالی دارد – همانطور که در یک سری کتاب موفق نوشته شده توسط والدینش نشان داده شده است.

هنگامی که او ناگهان ناپدید می شود، همه نگاه ها به شوهر سایه دارش نیک (بن افلک) است. اگرچه آنها هنوز هم کتاب های امی شگفت انگیز را در فیلم می نویسند، والدین امی نقش بسیار کوچک تری در فیلم دیوید فینچر دارند.

پدر نیک، که نقش مهمی در کتاب دارد، به سختی روی صفحه نمایش دیده می شود.

ریس ویترسپون تهیه کننده فیلم بود و قصد داشت نقش امی را بازی کند، اما دیوید فینچر به او گفت که او برای این نقش مناسب نیست.

رنگ بنفش (1985)

بر اساس: آلیس واکر، رمان مهم 1983.

تصویر پشت جلد: سلی (ووپی گلدبرگ) نامه‌هایی می‌نویسد که زندگی اغلب دردناک خود را در روستاهای جورجیا شرح می‌دهد. جدایی او از خواهرش، نتی (آکوسوا بوسیا)؛ روابط او با همسر پسر شوهرش، سوفیا (اپرا وینفری)؛ و معشوقه شوهرش، شوگ (مارگارت اوری).

این کتاب حتی عمیق‌تر به زندگی درونی زنان در زندگی سلی می‌پردازد و تصویر پیچیده‌تری از روابط مشترک آنها ترسیم می‌کند. این اولین فیلم ووپی گلدبرگ بود و او اولین نامزدی اسکار خود را برای آن دریافت کرد.

25 بهترین فیلم بر اساس کتاب هایی که اکنون باید تماشا کنید

کفاره (2007)

بر اساس: رمان فراداستانی ایان مک ایوان در سال 2001.

توضیح پشت جلد: بریونی زودرس و تخیلی (سائرس رونان) در لحظه ای صمیمی با خواهرش (کیرا نایتلی) و پسر خانه دار (جیمز مک آووی) برخورد می کند. بریونی آنچه را که اتفاق می‌افتد تفسیر اشتباهی می‌کند و زنجیره‌ای غم انگیز از وقایع را به حرکت در می‌آورد که زندگی شخصیت‌ها را تغییر می‌دهد.

کتاب مک ایوان به طرز جالبی ذهنی و درونی است و به درگیری ها، پرسش ها و تغییر زندگی پرشور شخصیت ها می دهد.

فیلم جو رایت این آثار درونی را با زبانی پرطرفدار و سینمایی سینمایی بیرونی می کند. کتاب کفاره بر اساس کتاب دیگری بنا شده است، هنری جیمز چه میزی می دانست.

جادوگر شهر اوز (1939)

بر اساس: کتاب جادوگر شگفت انگیز شهر اوز اثر L. Frank Baum در سال 1900.

توضیح پشت جلد: دوروتی (جودی گارلند) دختر مزرعه‌دار کانزاس توسط گردباد به سرزمینی جادویی منتقل می‌شود، جایی که بلافاصله کسی را می‌کشد و کفش‌هایش را می‌دزدد.

او سپس باندی را تشکیل می‌دهد و با فهرستی از خواسته‌های جادوگر محلی به یک شهر حمله می‌کند.

دمپایی قرمز یاقوتی نمادین دوروتی در کتاب نقره ای بود. اسب های شهر زمرد با کریستال های Jell-O رنگ آمیزی شده بودند.

پارک ژوراسیک (1993)

بر اساس: رمان علمی تخیلی مایکل کرایتون در سال 1990.

توضیح پشت جلد: دکتر جان هاموند (ریچارد آتنبرو) یک پارک موضوعی ایجاد می کند که در آن دایناسورهای شبیه سازی شده ژنتیکی پرسه می زنند.

او از نوه‌های خود و برخی دانشمندان دعوت می‌کند تا پیش از افتتاح آن، از این مرکز بازدید کنند. اوضاع خوب پیش نمی رود.

کتاب به شدت دارای دایناسوری به نام procompsognathus است، اما فیلم این موجود را به طور کامل حذف می کند، از جمله صحنه ابتدایی وحشتناک کتاب.

T-Rex animatronic 12000 پوند وزن داشت و گاهی اوقات هنگام بارندگی به طور مرموزی روشن می شد و خدمه را می ترساند.

25 بهترین فیلم بر اساس کتاب هایی که اکنون باید تماشا کنید

ارباب حلقه ها: یاران حلقه (2002)

بر اساس: J.R.R. رمان فانتزی تالکین محصول 1954.

بخشی از سه گانه ارباب حلقه ها. خلاصه داستان پشت جلد: هابیت فرودو بگینز (الیجا وود) خود را در اختیار یک حلقه می بیند، نیروی قدرتمندی که بسیاری از جمله جادوگر شرور سارومان (کریستوفر لی) به دنبال آن هستند. کتاب با یک مقدمه گسترده آغاز می شود که تاریخچه حلقه و هابیت ها را توضیح می دهد که بیشتر برای فیلم حذف شده بودند.

25 بهترین فیلم بر اساس کتاب هایی که اکنون باید تماشا کنید

پدرخوانده (1972)

بر اساس: رمان جنایی ماریو پوزو در سال 1969.

خلاصه داستان پشت جلد: کورلئون ها، یک خانواده جنایتکار نیویورکی به سرپرستی پدرسالار ویتو (مارلون براندو)، برای ماندن در صدر در سال های پس از جنگ جهانی دوم مبارزه می کنند.

پسر اکراه مایکل (آل پاچینو) عمیق تر و عمیق تر به تجارت خانوادگی کشیده می شود. جانی فونتان، خواننده عروسی، که ویتو را وادار می کند تا به یک رئیس استودیو پیشنهاد خونینی بدهد که او نمی تواند رد کند. نقش بسیار مهمی در کتاب داشت.

گزارش شده است که فونتان بر اساس فرانک سیناترا ساخته شده است.

آقای ریپلی با استعداد (1999)

آقای ریپلی با استعداد (1999)

بر اساس: تریلر 1955 پاتریشیا هایسمیت، بخشی از سریال ریپلی.

خلاصه داستان پشت جلد: تام ریپلی (مت دیمون) زمانی که در ایتالیا برای ماموریتی از طرف پدر دیکی به سر می برد، تحت نفوذ افراد اجتماعی دیکی گرین لیف (جود لا) و مارج شروود (گوئینت پالترو) قرار می گیرد.

تحسین ریپلی به سرعت و به‌طور خطرناکی افزایش می‌یابد، زیرا او از خوشحال کردن خود در زندگی آنها به تلاش برای تصاحب آنها می‌رود.

در دست کارگردان آنتونی مینگلا، ریپلی دیمون کمتر از آنچه در کتاب است محاسبه می شود.

با این حال، قابل توجه ترین شخصیت مردیت لوگ (کیت بلانشت) است که در فیلم نقش اساسی دارد اما در رمان ظاهر نمی شود.

سه تن از ستاره های فیلم – دیمون، پالترو و لاو – بعداً در Contagion ظاهر شدند.

مزیت های گل دیواری بودن (2012)

بر اساس: رمان اپیستولاری استفان چبوسکی در سال 1999.

توضیح پشت جلد: یک دانشجوی سال اول از نظر اجتماعی بی دست و پا (لوگان لرمن) زیر بال دو سالمند (اما واتسون و ازرا میلر) گرفته می شود.

در کتاب، تعدادی از شخصیت های اصلی سیگاری های زنجیره ای بودند. این در اقتباس فیلم حذف شد، ظاهراً برای حفظ رتبه.

این اولین نقش اما واتسون پس از هری پاتر بود.

25 بهترین فیلم بر اساس کتاب هایی که اکنون باید تماشا کنید

شیطان پرادا می پوشد (2006)

بر اساس: رمان لورن وایزبرگر در سال 2004.

توضیح پشت جلد: یک فارغ‌التحصیل اخیر از دانشگاه (آن هاتاوی) به عنوان دستیار سردبیر (مریل استریپ) یک مجله مد محبوب مشغول به کار شد.

اندی در کتاب بلوند و در فیلم سبزه است. آن هاتاوی با داوطلب شدن به عنوان دستیار در یک خانه حراج برای این نقش آماده شد.

درخشش (1980)

درخشش (1980)

بر اساس: رمان ترسناک استیون کینگ در سال 1977.

تصویر پشت جلد: یک خانواده سه نفره زمستان سخت را در یک هتل منزوی می گذرانند. کتاب به صراحت جزئیات وحشتناکی را که در Overlook اتفاق می‌افتد توضیح می‌دهد، در حالی که فیلم بسیار مبهم‌تر است.

پیچ و خم پر از برف از نهصد تن نمک و استایروفوم خرد شده ساخته شده است.

ماتیلدا (1996)

ماتیلدا (1996)

بر اساس: کتاب رولد دال 1988.

توضیح پشت جلد: یک دختر فوق‌العاده باهوش و روان از معلم مهربانش کمک می‌گیرد تا خانواده سادیستی و اصل شیطانی‌اش را شکست دهد.

تفاوت های کلیدی: داستان این کتاب در انگلستان است، در حالی که داستان فیلم در ایالات متحده است. دنی دویتو کارگردانی فیلم را بر عهده داشته است.

سکوت بره ها (1991)

سکوت بره ها (1991)

بر اساس: رمان ترسناک روانشناختی توماس هریس در سال 1988.

توضیح پشت جلد: یک دانشجوی اف‌بی‌آی (جودی فاستر) باید از یک آدمخوار (آنتونی هاپکینز) کمک بگیرد تا مکان یک قاتل زنجیره‌ای تهدیدآمیز را پیدا کند.

تفاوت های کلیدی: در کتاب، هانیبال لکتر چشمان قرمز و شش انگشت دارد. آنتونی هاپکینز برای آماده شدن برای نقش خود، قاتلان زنجیره ای را مطالعه کرد و از زندان ها بازدید کرد.

25 بهترین فیلم بر اساس کتاب هایی که اکنون باید تماشا کنید

فارست گامپ (1994)

بر اساس: رمان وینستون گروم در سال 1986.

شرح پشت جلد: چندین رویداد تاریخی از دیدگاه فارست گامپ (تام هنکس)، مردی که تنها آرزویش این است که دوباره با عشق اولش متحد شود، رخ می دهد.

در کتاب، فارست یک دانشمند ریاضی است. جودی فاستر و نیکول کیدمن نقش جنی را رد کردند.

منبع: www.elle.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید