9 راه برای ایجاد عزت نفس بیشتر در فرزندتان

0
908
9 راه برای ایجاد عزت نفس بیشتر در فرزندتان

عزت نفس بیشتر در فرزندتان اهمیت بسیاری دارد. عزت نفس سالم یکی از مهمترین ویژگی های رشد سالم کودک است. سلامت اجتماعی، رفتاری و عاطفی کودک نقش مهمی در نحوه برخورد آنها با شکست‌ها، فشار همسالان و سایر چالش‌ها در طول زندگی دارد.

عزت نفس مثبت نیز یک عامل محافظتی برای سلامت روان است. پرورش اعتمادبه‌نفس به رفتار اجتماعی مثبت کمک می‌کند و زمانی که فرزندتان استرس و موقعیت‌های منفی را تجربه می‌کند. به عنوان یک حائل عمل می‌کند. در اینجا چند روش کوچک اما مهم وجود دارد که می توانید هر روز بر عزت نفس فرزندتان تأثیر مثبت بگذارید.

بدانید که عزت نفس سالم چگونه به نظر می رسد

عزت نفس اساساً این است که کودکان چگونه خود را می بینند. از جمله آنچه در مورد خود و توانایی خود در انجام کارها فکر می کنند.

این بستگی به میزان احساس دوست داشتن آنها و میزان حمایت و تشویق (یا انتقاد) از افراد مهم زندگی خود، مانند والدین و معلمان، دارد. اعتماد به نفس به این معنا نیست که فکر کنید دنیا حول شما می چرخد یا نیازهای شما مهمتر از نیازهای دیگران است.

به همین ترتیب، عزت نفس سالم، تکبر، خودشیفتگی یا استحقاق نیست. عزت نفس فرزندتان را با سایر ارزش های مهم مانند همدلی، مهربان بودن، خوش اخلاقی، خیرخواه بودن و احساس قدردانی متعادل کنید.

عشق بی قید و شرط را هر روز نشان دهید

دانستن اینکه چقدر آنها را دوست دارید به فرزندانتان احساس امنیت و تعلق می دهد که برای دیدگاه آنها نسبت به خودشان بسیار مهم است.

عشق بی قید و شرط شما زمینه ساز تمام روابط سالم و قوی است که در آینده در زندگی خود ایجاد خواهند کرد. پس هنگام خداحافظی فرزندان خود را در آغوش بگیرید، با هم بغل شوید و کتاب بخوانید و هر روز عشق خود را ابراز کنید. همانطور که فرزندان شما رشد می کنند.

این پایه عشق به آنها کمک می کند تا به ایجاد حلقه های اجتماعی خود، پیدا کردن دوستان و ایجاد پیوند با هم تیمی های خود ادامه دهند.

با هم بازی کنید و لذت ببرید

با هم بازی کنید و لذت ببرید

وقتی با فرزندتان بازی می کنید، به او نشان می دهد که دوست دارید با او وقت بگذرانید و برای شرکت او ارزش قائل هستید.

فقط سرگرمی با فرزندتان فواید زیادی برای هر دوی شما دارد. نه تنها بچه ها به توانایی خود برای تبدیل شدن به یک فرد جالب و سرگرم کننده که می توانند پیوندهای اجتماعی محکمی ایجاد کنند، اعتماد می کنند. بلکه مطالعات نشان داده است که شانس شاد بودن کودک افزایش می یابد و خطر افسردگی و اضطراب در آنها کاهش می یابد.

به فرزندتان مسئولیت ها و کارهای روزمره بدهید

مسئولیت پذیری در انجام کارهای مناسب سن به کودک شما احساس هدفمندی و موفقیت می دهد.حتی اگر آنها کاری را به طور کامل انجام نمی دهند، به آنها بگویید که از تلاش های آنها قدردانی می کنید.

آنها را به خاطر همه کارهایی که به خوبی انجام می دهند تحسین کنید و به آنها اطمینان دهید که با گذشت زمان در بسیاری از کارها از جمله کارهایشان بهتر و بهتر می شوند.

داشتن وظایف و مسئولیت‌ها نیز به بچه‌ها احساس کنترل بر زندگی‌شان می‌دهد. و در زمانی که همه چیز غیرقابل پیش بینی است، داشتن مسئولیت در کارهای کوچک در خانه می تواند کمک زیادی به ایجاد اعتماد به نفس و انعطاف پذیری کند.

استقلال را تشویق کنید

سال‌های دبستان دوران رشد سریع استقلال در کودکان است. با رسیدن به سن راهنمایی، بسیاری از کودکان شروع به گذراندن وقت خود در خانه، تنها راه رفتن به مدرسه و کمک به خواهر و برادر کوچکتر می کنند.

این مهم است که به فرزندان خود اجازه دهید مستقل تر رشد کنند: به آنها اجازه دهید بفهمند که چگونه با معلمان در مورد هر مشکلی صحبت کنند، تکالیف درسی را سازماندهی کنند. مطمئن شوند که لباس های فوتبال آنها بسته و آماده است. و غیره. فرزندپروری با هلیکوپتر توانایی کودکان را برای انجام کارها به تنهایی تضعیف می کند و بر عزت نفس آنها تأثیر منفی می گذارد. همچنین استقلال را از آنها سلب می کند.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

9 راه برای ایجاد عزت نفس بیشتر در فرزندتان

از توهین به کودک خودداری کنید

وقتی فرزندتان بدرفتاری می کند یا کاری انجام می دهد که شما را ناامید می کند، حتما این رفتار را از فرزندتان جدا کنید.

شما انسان هستید، وقتی فرزندتان دکمه های شما را فشار می دهد، احتمالاً عصبانی یا حتی پرخاشگرتان خواهد کرد. تجربه این احساسات کاملاً طبیعی است، اما مسلط بودن به خود را فراموش نکنید.

در عوض با فرزندتان با احترام صحبت کنید. فریاد نزن احساسات را از نظم و انضباط خود خارج کنید. یک راه خوب برای انجام این کار استفاده از پیامدهای طبیعی و منطقی و صحبت کردن با فرزندتان با لحنی دلپذیر و دوستانه است.

ایجاد شکست تجربه های یادگیری

بر این واقعیت تاکید کنید که انسان بودن یعنی اشتباه کردن و کامل نبودن. به فرزندتان بیاموزید که عقب‌نشینی‌ها را فرصتی برای پیشرفت و رشد بداند وقتی فرزندتان اشتباه می کند، صبور باشید.

و اگر متوجه شدید که آنها تمایل دارند در مدرسه رفتار کنند یا مشکلات رفتاری را تجربه کنند، هر کاری می توانید انجام دهید تا آن موقعیت ها را به فرصت هایی برای رشد تبدیل کنید.

انجام این کار به تقویت اعتماد به نفس فرزندتان کمک می‌کند و نشان می‌دهد که اشتباه کردن پایان دنیا نیست. تا زمانی که آنها به روشی سالم به آن رسیدگی کنند.

استفاده از فناوری ساعت

در محیط امروزی، اکثر ما، از جمله دانش آموزان و والدین، به طور مداوم به دستگاه های خود متصل هستیم.تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها به افراد امکان می‌دهند پیامک ارسال کنند. در رسانه‌های اجتماعی پست گذاشتن. کارهای تجاری انجام دادن، کارهای مدرسه را انجام دهند و ایمیل را به طور منظم چک کنند.

البته این امر به ویژه در زمان همه گیری ضروری شد. این همه اتصال هم خوب است و هم بد. این مثبت است زیرا مردم می توانند بهره وری بیشتری داشته باشند و از آسایش و امنیت خانه خود با دیگران ارتباط برقرار کنند.

اما فعالیت آنلاین اگر در روابط و ارتباطات خانوادگی تداخل ایجاد کند می تواند هزینه داشته باشد. به همین ترتیب، زمان بیش از حد صفحه نمایش می تواند.. بر فعالیت بدنی تأثیر بگذارد به عنوان یک خانواده، تصمیم بگیرید که چه نوع فعالیت آنلاین لازم است و چه چیزی صرفاً سرگرمی است.

سپس برنامه‌ای را طراحی کنید که در آن زمان روزانه‌تان را با فعالیت‌های خارج از صفحه نمایش مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، خواندن و بازی کردن با هم متعادل کنید.

به آنها اجازه ایجاد و نمایش کار بدهید

اجازه دهید فرزندتان کارهای خود را در خانه نمایش دهد.

هنگامی که آنها آثار هنری خلق می کنند، داستانی می نویسند یا پروژه ای را برای مدرسه تنظیم می کنند. از فرزند خود دعوت کنید تا در مورد کار خود به شما بگوید.

از آنها بپرسید که می خواهند مردم چه فکری یا احساسی داشته باشند و چه چیزی را در مورد خلاقیت هایشان بیشتر دوست دارند.

دادن فرصتی به کودکان برای نشان دادن آنچه می‌سازند یا صحبت درباره چیزهایی که خلق می‌کنند. به آن‌ها این امکان را می‌دهد که بدانند کار سختشان ارزش توجه دارد. همچنین بیان می کند که نظرات و افکار آنها مهم است

کلام آخر :

تلاش برای ایجاد عزت نفس در فرزندتان یکی از بهترین راه هایی است که می توانید وقت خود را به عنوان والدین سپری کنید.

و اگرچه ممکن است گاهی اوقات کمی تلاش بیشتری لازم باشد. شما فرزندان خود را برای اعتماد به نفس مثبت و موفقیت در حال و آینده آماده خواهید کرد. اما همانطور که از فرزندانتان انتظار ندارید کامل باشند، از خودتان نیز انتظار کمال نداشته باشید.

ممکن است همیشه درست رفتار نکنید که این اشکالی ندارد. تا زمانی که به طور مداوم در تلاش برای به اشتراک گذاشتن عشق و مثبت بودن هستید، علیرغم یک اشتباه در اینجا یا آنجا در حال ایجاد اعتماد در آنها هستید.

منبع: verywellfamily

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید