آیا مغز احتیاج به استراحت دارد؟

0
1218
آیا مغز احتیاج به استراحت دارد؟

چرا مهم است که زمان استراحت بیشتری را برای مغز خود برنامه ریزی کنید؟ زمان استراحت مغز چیزی است که مغز شما در آن رشد می کند. هر روز ساعت‌ها به کار و روزمرگی  و مکالمه‌ای که از هر جهت به شما می‌رسد می‌گذرانید.

اما اگر مغز شما فرصتی برای استراحت و بازیابی خود را پیدا نکند. خلق و خوی و عملکرد سلامت مغز شما آسیب می بیند. این بهبودی را به‌عنوان زمان از کار افتادگی ذهنی در نظر بگیرید.دوره‌هایی که فعالانه روی دنیای بیرون تمرکز نمی‌کنید و درگیر آن نیستید. فعالیت های روزانه ذهن شما را سرگردان می کند که این فرآیند باعث کاهش انرژی در بدن و مغز شما می شود.

چرا استراحت طولانی مدت برای سلامتی شما مفید است؟

یکی از دلایلی که ایجاد اختلالات روانی می شود کمبود استراحت مغز می باشد.

متیو ادلوند نویسنده کتاب (قدرت استراحت) می گوید : چرا تنها خوابیدن کافی نیست مردم با خود مانند ماشین رفتار می کنند. آنها به طور مداوم در حال برنامه ریزی هستند و در انجام کار زیاده روی می کنند.

دانیل شلوف، دکترای روانشناس در شهر نیویورک، می گوید: این به ویژه برای زنان فعال بیشتر صدق می کند که خود را بیش از اندازه درگیر کار و روزمرگی  می کنند. او می‌گوید: «آنها فکر می‌کنند بهترین راه برای موفقیت، انجام هرچه بیشتر کارهای سازنده است.

استراحت ندادن به مغز باعث می شود که به سختی فکر کنید و در نتیجه کمتر می توانید برنامه ریزی های زندگی خود را به ثمر برسانید. فراموشکار می شوید و اشتباه می کنید.

استیو فریدمن، نویسنده کتاب (رهبری زندگی که می‌خواهید) می‌گوید سبک زندگی کامل می‌تواند بهره‌وری، خلاقیت و شادی را از بین ببرد. او می گوید: «ذهن و مغز نیاز به استراحت دارد. تحقیقات نشان می دهد که پس از استراحت ذهنی، مغز  خلاق تر می شود و می تواند راه حل های بهتری ارائه دهد.

ذهن دارای عضله می باشد.

مغز شما در واقع طوری طراحی شده است که دوره های استراحت منظمی داشته باشد. به طور کلی، دو حالت اصلی پردازش دارد. یکی از آنها اقدام محور است و به شما امکان می دهد روی کارها تمرکز کنید، مشکلات را حل کنید و داده های دریافتی را پردازش کنید.این همان چیزی است که هنگام کار، تماشای تلویزیون، بودن در اینستاگرام یا مدیریت و درک اطلاعات از آن استفاده می کنید.

دومی شبکه حالت پیش‌فرض DMN نامیده می‌شود و هر زمان که ذهن شما برای پرسه زدن به درون استراحت کند، روشن می‌شود. اگر تا به حال چند صفحه از یک کتاب را خوانده اید و بعد متوجه شده اید که چیزی جذب نکرده اید زیرا به چیزی کاملا نامرتبط فکر می کنید.

تحقیقات نشان می دهد DMN می تواند در یک چشم به هم زدن روشن و خاموش شود. اما می توانید ساعت ها در آن باشید، مثلاً در طول یک پیاده روی در جنگل.

در هر صورت، گذراندن زمان در DMN خود در هر روز بسیار مهم است: مری هلن ایموردینو یانگ می‌گوید: وقتی می‌توانید اطلاعات را دریافت کنید و  در مغز پردازش کنید و از آنچه در زندگی‌تان می‌گذرد معنا ببخشید، جوان‌سازی در مغز ایجاد می‌کند.

مغز هر موضوعی را پردازش می کند

آیا مغز احتیاج به استراحت دارد؟

وارد منطقه شوید

کارشناسان می گویند مهم است که در طول روز چندین بار به مغز خود استراحت دهید. در حالی که هیچ نسخه سخت و سریعی وجود ندارد، فریدمن پیشنهاد می‌کند که هر 90 دقیقه یک بار استراحت کنید یا هر زمان که احساس خستگی می‌کنید، نمی‌توانید تمرکز کنید یا روی مشکلی گیر می‌کنید.

مهم نیست که چقدر مشغله دارید، فعالیت هایی را که واقعاً شما احیا می کند را از دست ندهید. مانند دوچرخه سواری آرام در صبح،  یا یک استراحت بعد از ناهار دور از میزتان یا یک عصر آرام در خانه داشته باشید. تعطیلات یا روزهای تعطیل را نادیده نگیرید.

اسکولر می گوید: شستن ظروف، باغبانی، پیاده روی، رنگ آمیزی اتاق این نوع فعالیت ها زمینه مناسبی برای DMN شما هستند. او می‌گوید: افراد وقتی مطلقاً هیچ کاری انجام نمی‌دهند، به سختی رویاپردازی می‌کنند.

آنها تمایل دارند احساس گناه یا بی حوصلگی کنند. کارهای غیرمجاز به شما طراوت ذهنی بیشتری می دهد، زیرا شما چندان بی قرار نیستید. دفعه بعد که لباس‌های شسته شده را تا می‌کنید، اجازه دهید ذهنتان استراحت کند.

گوشی خود را نادیده بگیرید

شما نیز مانند بسیاری از ما، احتمالاً هر زمان که حوصله‌تان سر می‌رود، گوشی خود را بیرون می‌آورید، اما این عادت زمان‌های گرانبهای ذهنی را از شما می‌گیرد.

هنگامی که در حال انجام کاری هستید، تلفن خود را دور نگه دارید (تا اگر واقعاً به آن نیاز دارید، آن را داشته باشید)، سپس تا زمانی که می توانید آن را نادیده بگیرید.

توجه داشته باشید که وقتی کارهایی مانند انتظار در صف انجام می دهید چه حسی دارد که حواس شما پرت نشود و چگونه می توانید رویاپردازی کنید.

فریدمن که از دانش‌آموزانش می‌خواهد این کار را به عنوان یک آزمایش امتحان کنند، می‌گوید که مردم در ابتدا ناگزیر احساس اضطراب می‌کنند. او می‌گوید: اما پس از مدتی، آنها شروع به نفس‌های عمیق‌تر و آرامش‌بخش‌تر می‌کنند و شروع به مشاهده دنیای اطراف خود می‌کنند.

بسیاری متوجه می شوند که وقتی عصبی یا بی حوصله هستند چقدر از تلفن خود به عنوان عصا استفاده می کنند. علاوه بر این، اسکولر می‌گوید که اجازه دادن به مغزتان در زمان‌هایی مانند این می‌تواند در واقع به شما کمک کند در زمان‌هایی که نیاز دارید تمرکز و حضور داشته باشید.

کمی کمتر در ارتباط باشید.

فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و اسنپ چت مانند شکلات هستند: برخی برای شما خوب است، اما زیاده روی می تواند دردسرساز شود. شلوف می‌گوید: رسانه‌های اجتماعی بزرگ‌ترین قاتل از کار افتادگی، دوره هستند.

به علاوه، می‌تواند علیه شما کار کند، زیرا شما فقط ظاهر را در زندگی مردم می‌بینید. این شما را مضطرب می‌کند.تمام آن اخبار ناراحت کننده در فیس بوک شما استرس زا است.استفاده از رسانه های اجتماعی خود را برای چند روز پیگیری کنید تا ببینید دقیقا چقدر برای آن وقت می گذارید و چه احساسی در شما ایجاد می کند.

در صورت لزوم، محدودیت هایی را برای خود تعیین کنید  مثلاً بیش از 45 دقیقه در روز  یا لیست دوستان خود را حذف کنید و فقط افرادی را که واقعاً از همگام شدن با آنها لذت می برید دنبال کنید. آیا می دانستید که فیس بوک و توییتر ویژگی های جدیدی را برای محافظت از سلامت روان شما ارائه کرده اند؟

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

در طبیعت به مغز خود استراحت می دهید

در طبیعت به مغز خود استراحت می دهید

ذهن و مغز خود را وارد طبیعت کنید.

طبق تحقیقات دانشگاه میشیگان، اجازه دادن به ذهن شما در حین قدم زدن در پارک، ترمیم کننده تر از زمانی است که در خیابان قدم می زنید. چرا؟ محیط های شهری و حومه شهر با عوامل حواس پرتی به شما حمله می کنند  مانند بوق زدن ماشین ها و  هیاهوی مردم.

اما یک فضای سبز صداهای آرامش بخشی دارد، مانند صدای جیر جیر پرندگان و خش خش درختان در باد، که می توانید انتخاب کنید که به آنها توجه کنید یا نه، و به مغزتان آزادی بیشتری می دهد تا جایی که می خواهد برود پرسه بزند. راه‌های علمی زیادی وجود دارد که با طبیعت ارتباط برقرار می‌کنید که سلامت شما را تقویت می‌کند.

مدیتیشن

مطالعات نشان می دهد که ذهن آگاهی که از طریق مدیتیشن به دست می آورید، فواید ترمیمی مهمی را برای مغز شما به ارمغان می آورد. اما این بدان معنا نیست که باید نیم ساعت برای نشستن در گوشه ای و شعار دادن وقت بگذارید.

دکتر ادلوند می گوید: تکنیک های زیادی برای استراحت و آرامش وجود دارد که می توانید در کمتر از یک دقیقه انجام دهید. او می‌گوید برای مثال، هرکدام به مدت 10 تا 15 ثانیه بر روی ماهیچه‌های کوچک در نواحی مختلف بدن خود تمرکز کنید.

یا هر بار که آب می نوشید، به مزه و احساس آن فکر کنید. فریدمن می گوید که انجام این کار معادل دادن یک استراحت کوچک به ذهن شما است.

بدنبال سعادت خود باشید.

تنها نوع استراحت ذهنی نیست که از آن سود می برید. پاملا راتلج مدیر مرکز تحقیقات روانشناسی رسانه در کالیفرنیا، می گوید: انجام کارهایی که دوست دارید، حتی اگر نیاز به تمرکز داشته باشند مانند: خواندن و نواختن تنیس بازی کردن، رفتن به کنسرت با دوستان نیز می تواند جوان کننده باشد.

او می‌گوید: به این فکر کنید که کدام فعالیت‌ها شما را خوشحال می کند و به شما انرژی می‌دهند. به موقع برای آن لذت بسازید و احساسات مثبت ناشی از آنها را تجربه کنید.

در نتیجه :فهرستی از چیزهایی که دوست دارید تهیه کنید و همه چیزهایی را که از آنها متنفرید حذف کنید  و این دلیل است که باید یک بار برای همیشه از انجام کارهایی که از آنها متنفر هستید دست بردارید.

منبع: www.shape.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید