اعتیاد در نوجوانان و روش های پیشگیری از استفاده مواد مخدر

0
604
اعتیاد در نوجوانان و روش های پیشگیری از استفاده مواد مخدر

اعتیاد در نوجوانان  این روزها متاسفانه بسیار زیاد رخ می دهد. والدین بزرگترین تأثیر در زندگی یک نوجوان هستند. اگرچه ممکن است احساس کنید فرزندتان خواستار دستیابی به استقلال هستند. اما در وجود آنها اینگونه نیست و آنها همیشه حمایت والدین را نیاز دارند.

پیوند قوی با فرزندتان، به ویژه در دوران نوجوانی، به کاهش احتمال درگیر شدن او در رفتارهای ناسالم کمک می کند و زمینه را برای جلوگیری از مصرف نیکوتین، الکل و مواد مخدر فراهم می کند.

ارتباط خود را با نوجوانان حفظ کنید

پیگیری فعالیت‌های نوجوانان – چه آنلاین و چه حضوری و فیزیکی – می‌تواند راه دیگری برای نشان دادن اهمیت شما باشد و می‌تواند به ایجاد یک رابطه قوی‌تر والدین و نوجوان کمک کند.

این امر به ویژه در صورتی صادق است که دلیل علاقه خود را به اقدامات و مکان آنها بیان کنید. مهم این است که تأکید کنید که این کار به این دلیل است که فضول یا مزاحم نباشید، بلکه به این دلیل است که به آنها علاقه دارید و به آنها اهمیت می دهید.

والدین اغلب هنگام بزرگ کردن نوجوانان خود را بین یک سنگ و یک مکان سخت می بینند. این تعادل ظریفی است که به استقلال رو به رشد فرزند شما احترام می گذارد. در حالی که هنوز نیاز به تعیین قوانین و مرزها دارد.

ارتباط خود را با نوجوانانتان حفظ کنید:

 • هر زمان که می توانید: در حین غذا خوردن، پیاده روی، زمانی که در ماشین هستید. و زمان های که در خانه هستید. بدون اینکه با گوشی موبایل خود مشغول باشید با آنها شروع به صحبت کنید.
 • سوالات مشخصی در مورد روز آنها بپرسید، و علاقه و کنجکاوی خود را منتقل کنید، به جای اینکه آن را شبیه یک بازجویی کنید: “امروز با چه کسی ناهار خوردی؟”، “تمرین فوتبال چگونه بود؟”، “برای تمرین بازی امشب چه برنامه ای در نظر گرفته شده است؟”
 • زمان های که دوستان نوجوانتان در منزل هست سعی کنید در مورد دوستان آنها شناخت پیدا کنید. مثلا در هنگام خداحافظی آنها را بدرقه کنید و چند کلامی با آنها صحبت کنید.
 • با والدین دوستانشان صحبت کنید.

اگر هنوز آنها را نمی شناسید، دفعه بعد که فرصتی وجود داشت، خود را معرفی کنید. می توانید برای آنها ایمیل بزنید، پیامک ارسال کنید یا تماس بگیرید تا سلام کنید.

 • از معلمان، مربیان و سایر بزرگسالان دلسوز زندگی فرزندتان بپرسید که در مدرسه یا فعالیت های فوق برنامه چگونه عمل می کنند. ببیند او چقدر در مدرسه فعال است.
 • فعالیت‌های آنلاین و تلفنی، به‌ویژه رسانه‌های اجتماعی را بررسی کنید. که شامل داشتن گذرواژه‌ها و برنامه‌های اسکن گهگاهی نیز می‌شود.
 • مراقب فعالیت های نوجوان ها در رسانه ها و شبکه های مجازی باشید.

قطعا زمانی که نوجوان شما متوجه بشود شما او را چک می کنید دلخور خواهد شد. اما آنها را متوجه کنید که شما می خواهید برای آنها بستر امنی ایجاد کنید. و تمام نگرانی های شما به این دلیل نمی باشد که به او اعتماد ندارید.

فرصت هایی برای گفتگوی واقعی پیدا کنید

با نوجوان خود صحبت کنید و به آنها گوش دهید. پس سعی کنید با آنها وقت بگذرانید و صحبت کنید. در مورد اثرات منفی نیکوتین، الکل و مواد مخدر بحث کنید.

به وضوح بگویید که نمی خواهید نوجوانتان از مواد استفاده کند. در مورد اثرات کوتاه مدت و بلندمدت مواد مخدر و الکل بر سلامت روحی و جسمی، ایمنی و توانایی آنها در تصمیم گیری خوب صحبت کنید. به کودک خود توضیح دهید که آزمایش مواد مخدر یا الکل در این مدت برای مغز در حال رشد او خطرناک است.

 • به دنبال زمان های مناسب برای صحبت کردن با آنها باشید.بعد از شام، قبل از خواب، قبل از مدرسه یا در راه رفتن یا برگشتن به مدرسه و فعالیت های فوق برنامه می تواند به خوبی جواب دهد.
 • با هم قدم بزنید یا رانندگی کنید.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

اعتیاد در نوجوانان و روش های پیشگیری از استفاده مواد مخدر

دلایل زیادی وجود دارد که چرا نوجوانان ممکن است از مواد مخدر استفاده کنند.

برخی از دلایل رایج عبارتند از:

 • موقعیت اجتماعی برای نوجوانان بسیار مهم است. نوجوان شما ممکن است مواد مخدر مصرف کند تا با دوستان خود هماهنگ شود یا گروه جدیدی از بچه ها را تحت تاثیر قرار دهد.
 • بعضی از نوجوانان خجالتی هستند با مصرف مواد آنها فکر می کنند می توانند موقعیت های اجتماعی پیدا کنند.
 • برای مقابله با تغییرات زندگی.
 • تغییر برای کسی آسان نیست. برخی از نوجوانان برای مقابله با موقعیت هایی مانند جابجایی، شروع به مدرسه جدید، بلوغ یا طلاق والدین خود به مواد مخدر روی می آورند.
 • برای تسکین درد و اضطراب. نوجوانان ممکن است برای مقابله با مشکلات خانواده، دوستان، مدرسه، سلامت روان یا عزت نفس از مواد مخدر استفاده کنند.

این آسان نیست، اما مهم است که با نوجوان خود در مورد مواد مخدر صحبت کنید.

گفتگوهای مداومی در مورد مواد مخدر با نوجوان خود داشته باشید. از داستان های خبری، برنامه های تلویزیونی یا فیلم ها به عنوان نقطه شروع گفتگو استفاده کنید. سخنرانی نکنید.

درعوض، سؤال بپرسید: «به نظر شما چرا آن بچه ها مواد مخدر مصرف می کردند؟» یا “آیا تا به حال به شما مواد مخدر پیشنهاد شده است؟” اگر یک مکالمه واقعی داشته باشید، نوجوان شما ممکن است به روشی مثبت تر پاسخ دهد.

اجازه دهید نوجوانتان بداند چه احساسی دارید. برای نوجوان خود روشن کنید که مصرف مواد مخدر را تایید نمی کنید. به نوجوان خود زمان دهید تا بدون وقفه صحبت کند و گوش دهد. این نشان می دهد که به نظر فرزندتان اهمیت می دهید.

هر روز مدتی را به صحبت در مورد آنچه در زندگی نوجوانتان می گذرد اختصاص دهید. این کار باعث می‌شود وقتی موضوعات سخت‌تری مانند الکل، مواد مخدر و رابطه جنسی مطرح می‌شوند، صحبت کنید.

چگونه باید با نوجوانم در مورد مواد مخدر صحبت کنم؟

نوجوانان احتمالاً همسالانی دارند که الکل یا مواد مخدر مصرف می کنند و دوستانی دارند که رانندگی می کنند.

نه تنها برای درک افکار و احساسات نوجوان خود صحبت کنید. بلکه در مورد خطرات رانندگی تحت تأثیر مواد مخدر یا الکل نیز صحبت کنید. در مورد مسائل حقوقی – زمان زندان و جریمه – و احتمال کشته شدن یا زخمی شدن آنها یا شخص دیگری صحبت کنید.

یک قرارداد کتبی یا شفاهی در مورد قوانین بیرون رفتن یا استفاده از ماشین در نظر بگیرید. اگر زمانی که مسئول رانندگی در حال مصرف مشروبات الکلی یا مصرف مواد مخدر با شما تماس بگیرند، می توانید قول بدهید که بچه هایتان را در هر زمان (حتی ساعت 2 بامداد!) بدون هیچ سؤالی، تحویل بگیرید.

آنها ممکن است سوالات دقیق تری در مورد مواد مخدر از شما بپرسند. با بحث در مورد این موضوع از همان ابتدا با نوجوان خود، می توانید انتظارات خود را روشن کنید و به او کمک کنید که با شما احساس امنیت کند.

مقاله ای دیگر از زرگیل

چگونه باید با کودک 8 تا 12 ساله خود در مورد مواد مخدر صحبت کنم

چگونه باید با کودک 8 تا 12 ساله خود در مورد مواد مخدر صحبت کنم؟

وقتی بچه ها بزرگتر می شوند، با آنها صحبت کنید و از آنها بپرسید که در مورد مواد مخدر چه شنیده اند.به روشی غیرقابل قضاوت و بدون پایان بپرسید، بنابراین به احتمال زیاد پاسخ صادقانه دریافت خواهید کرد.

به یاد داشته باشید که به فرزندان خود نشان دهید که به نگرانی ها و سوالات آنها گوش می دهید و واقعاً به آنها توجه می کنید. برای اینکه حقایق را به فرزندانتان بدهید، ممکن است لازم باشد کمی تحقیق کنید. بچه‌های این سن معمولاً هنوز مایلند در مورد موضوعات حساس با والدینشان صحبت کنند.

صحبت کردن در حال حاضر کمک می‌کند تا با بزرگ‌تر شدن بچه‌ها در را باز نگه دارند تا به اشتراک افکار و احساسات خود ادامه دهند. اخبار مربوط به مواردی مانند استفاده از استروئید در ورزش های حرفه ای می تواند راهی برای شروع صحبت و دادن اطلاعات به فرزندانتان در مورد خطرات مواد مخدر باشد.

چگونه می توانم به محافظت از فرزندانم در برابر مواد مخدر کمک کنم؟

مواد مخدر می تواند هر خانواده ای را تحت تاثیر قرار دهد. اما با صحبت کردن با فرزندان خود و درگیر ماندن در زندگی آنها، می توانید به حفظ امنیت آنها کمک کنید.

فرزندان خود را تشویق کنید تا در سرگرمی‌ها، ورزش‌ها و باشگاه‌هایی که مورد علاقه‌شان است شرکت کنند. این می تواند به تعاملات مثبت و عزت نفس کمک کند. بدانید دوستان آنها چه کسانی هستند و زمان خود را در کجا می گذرانند.

بچه هایی که دوستانی دارند که مواد مخدر مصرف می کنند، بیشتر احتمال دارد خودشان مواد مخدر را امتحان کنند. به بچه‌ها کمک کنید تا بدانند در صورت پیشنهاد، چگونه مواد مخدر را رد کنند. به آنها بگویید اگر می خواهند موقعیتی را ترک کنند همیشه می توانند پیامک یا تماس بگیرند و شما بیایید آنها را نجات دهید.

یک محیط خانواده گرم و باز – جایی که بچه ها می توانند در مورد احساسات خود صحبت کنند. دستاوردهای آنها مورد تمجید قرار می گیرد و عزت نفس آنها افزایش می یابد – بچه ها را تشویق می کند تا سوالات و نگرانی های خود را مطرح کنند.

صحبت کردن با فرزندانتان را به بخشی منظم از روزتان تبدیل کنید. زمانی را برای انجام کارهایی که در کنار هم به عنوان یک خانواده از آن لذت می برید، پیدا کنید. که به همه کمک می کند در ارتباط باقی بمانند و ارتباطات باز را حفظ کنند.

گاهی اوقات بچه ها زمانی که نیازی به تماس چشمی ندارند بیشتر صحبت می کنند – مانند زمانی که در ماشین هستید یا با هم راه می روید. توجه داشته باشید تا بدانید فرزندانتان چه زمانی روزهای سختی را پشت سر می گذارند. پشتیبانی مورد نیاز آنها را ارائه دهید یا در صورت نیاز کمک بیشتری دریافت کنید. اگر به منابع بیشتری برای خود یا فرزندتان نیاز دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

اعتیاد در نوجوانان و روش های پیشگیری از استفاده مواد مخدر

علائم فیزیکی و رفتاری زیادی وجود دارد که به مصرف مواد اشاره دارد.

آنها را بیاموزید و آگاه باشید که آیا نوجوان شما متفاوت رفتار می کند یا به نظر می رسد. علائم عبارتند از: گفتار آهسته یا نامفهوم (به دلیل استفاده از پایین آورنده ها و داروهای افسردگی) گفتار سریع و انفجاری (از استفاده از قسمت بالایی) چشم های پرخون سرفه ای که از بین نمی رود.

بوی نامتعارف نفس (در اثر استفاده از داروهای استنشاقی) مردمک های بسیار بزرگ (گشاد شده) یا بسیار کوچک (نقطه دار) حرکت سریع چشم (نیستاگموس)، نشانه احتمالی استفاده از PCP از دست دادن اشتها (با مصرف آمفتامین، مت آمفتامین یا کوکائین رخ می دهد) افزایش اشتها (با مصرف ماری جوانا) راه رفتن ناپایدار

ممکن است متوجه تغییراتی در سطح انرژی نوجوان خود شوید، مانند:

سستی، بی حالی، یا خواب مداوم (در اثر مصرف مواد افیونی مانند هروئین یا کدئین، یا هنگام ترک مواد محرک) بیش فعالی (همانطور که با رویه هایی مانند کوکائین و مت آمفتامین دیده می شود)

همچنین ممکن است متوجه تغییراتی در رفتار نوجوان خود شوید:

نمرات ضعیف در مدرسه و از دست دادن روزهای مدرسه بیشتر عدم شرکت در فعالیت های معمولی تغییر در گروه دوستان فعالیت های مخفیانه دروغ گفتن یا دزدی

چه زمانی کمک حرفه ای دریافت کنیم:

اگر فکر می کنید که نوجوان شما از مواد مخدر استفاده می کند، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خانواده خود صحبت کنید.

ارائه دهنده شما می تواند به درمان نوجوان شما کمک کند یا می تواند شما را به یک متخصص دارو یا مرکز درمانی ارجاع دهد. همچنین می توانید به دنبال منابع در جامعه یا بیمارستان های محلی خود باشید. به دنبال متخصصی باشید که تجربه کار با نوجوانان را داشته باشد. دریغ نکنید، فورا کمک بگیرید. هر چه زودتر کمک دریافت کنید، احتمال اینکه مصرف مواد مخدر نوجوان شما به سوء مصرف مواد مخدر تبدیل شود، کمتر می شود.

 

منبع: drugfree.org

medlineplus.gov

kidshealth.org

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید