با توجه به اینکه تربيت فرزندان توانمند و مستقل یکی از بزرگ‌ترین اهداف والدین است. همه‌ی ما رویاهای بزرگی برای فرزندان خود داریم و تربیت و آموزش آن‌ها به‌عنوان فردی مسؤول و دغدغه‌مند بر عهده‌ی ماست. آموزش مهارت‌های اصلی زندگی از سنین پایین یکی از روش‌های آماده کردن کودکان برای انجام کارهای بزرگ در آینده است. به‌عنوان اولین قدم می‌توانیم از آن‌ها بخواهیم که در انجام کارهای خانه به ما کمک کنند تا به‌سادگی قدم در مسیر پیشرفت بگذارند. محول کردن یک سری از کارهای جزئی به کودک و تشویق او برای درست و به موقع انجام دادن آن کار به طور قطع باعث افزایش اعتماد به ‌نفس و رشد حس مسؤولیت‌‌پذیری در وجود او خواهد شد.توصیه مهم براي تربيت فرزندان توانمند و مستقل

همچنین انجام کارهای شخصی مثل مرتب کردن اتاق، جمع کردن اسباب بازی‌ها، تا کردن لباس‌ها و… باعث می‌شودکودکان خود را مستقل کنيد که یک کودک جرقه‌هایی از خودکفایی و ذهنیت «من می‌توانم» را حس کند و بتواند در محیط زندگی خود دستکاری‌هایی برای مراقبت ‌از ‌خود و بهبود شرایط ترتیب دهد.

کودکان خود را مستقل کنيد

کودکان خود را مستقل کنيد

آیا انیمشین روح Soul ساخته‌ی کمپانی‌های دیزنی و پیکسار را دیده‌اید؟ این انیمیشن جذاب به‌خوبی همه چیز درباره‌ی آنچه در گذشته اتفاق افتاده و شما را تبدیل به فردی که امروز هستید را روایت می‌کند. تماشای این فیلم باعث می‌شود توجه‌امان دوباره به همه‌ی تفاوت‌های رفتاری بچه‌های اطرافمان جلب شود و به روابطمان با آن‌ها دقت کنیم و بیندیشیم که چگونه خصوصیات و ویژگی‌های هر کودکی به روش‌های مختلف فرزندپروری نیاز دارد. اما حتی اگر هر کودکی به روش متفاوتی برای فرزندپروری نیاز داشته باشد، هدف نهایی تربیت فرزندانی هرچه توانمندتر و قوی‌تر است. ما به‌عنوان والدین باید بتوانیم به فرزندان خود در زمینه‌ی یادگیری بیشتر و توسعه‌ی مهارت‌ها با وجود شخصیت‌ها و علایق مختلف کمک کنیم.تربیت کودکان مستقل

در ادامه از تجربیات مشترک چند مادر موفق در جلب مشارکت فرزندان در امور مربوط به خانه‌داری استفاده می‌کنیم و از کارهایی سؤال می‌کنیم که در خانه انجام می‌دهند تا فرزندانی مستقل و توانمند داشته باشند. آیا شما هم سعی می‌کنید بچه‌هایی توانمند و با اتکا به نفس را تربیت کنید؟

تربیت کودکان مستقل

تربیت کودکان مستقل

۱. تربیت فرزندان توانمند را از سنین پایین شروع کنید

اگر از زمان شروع مشارکت بچه‌ها در کارهای خانه بپرسید، باید بگوییم هرچه زودتر بهتر! وقتی بچه‌ها کوچک هستند، به‌شدت می‌خواهند رفتار شما را تقلید کنند و بزرگ شوند بنابراین از این اشتیاق استفاده کنید و برای تربیت فرزندان توانمند به آن‌ها تکالیفی بدهید و فرصتی ایجاد کنید تا در خانه کمک کنند. در نظر داشته باشید که نتیجه‌ی کار آن‌ها ممکن است رضایت‌بخش نباشد ولی در مراحل اولیه لازم است والد صبوری باشید و اجازه ندهید حس کمال‌گرایی نابه‌جا موجب خراب شدن تجربه‌های اولیه‌ی کودک در کشف محیط اطرافش شود. در ادامه چند کار کوچک و بی‌خطری که می‌توانید در حضور و نظارت خودتان به کودک بسپارید را به طور مختصر لیست کرده‌ایم؛

چند کار جالب برای تربيت فرزندان توانمند و مستقل

  • چیدن میز غذا

  • جا به جا کردن ظروف کثیف بعد از صرف غذا

  • تا کردن لباس‌های تمیز

  • تحویل گرفتن بسته‌های پستی

  • آب دادن به گلدان‌ها

  • غذا دادن به حیوان خانگی

  • جمع کردن اسباب بازی‌ها و کتاب‌ها

  • مرتب کردن کوسن‌های روی مبل

  • و…

اجازه بدهید که کودکان در سنین پایین کارهای جزئی در خانه انجام دهند و به آن‌ها بیاموزید که کار در خانه بخشی از حضور در خانواده است و از آن‌ها بخواهید با بالا رفتن سن، همچنان به کار و کمک خود ادامه دهند و کارهای مهم‌تری را به انتخاب خودشان بر عهده بگیرند.

پیشنهاد: مطلب چگونه پدر و مادر بهتری باشیم

۲. بچه‌ها حساب و کتاب کردن هم باید یاد بگیرند

اجازه بدهید که قوه‌ی تحلیل و استنتاج فرزندانتان هم هم‌پای بقیه مهارت‌های فیزیکی‌اشان رشد کند. درست است که به‌عنوان والدین، ​​ما تجربه‌ی بسیار بیشتری داریم و می‌توانیم مشکلات را به شیوه‌ای مؤثرتر و بهتر از فرزندانمان حل کنیم، اما باید به آن‌ها این امکان را بدهیم که خودشان فکر کنند و راه‌حل مشکلات را بیابند و به این روش است که آن‌ها واقعا تلاش می‌کنند و یاد می‌گیرند.

با در نظر گرفتن سن و توانایی‌های شناختی کودک، نظر او را درباره‌ی موضوعات مربوط به خانه جویا شوید. از او بپرسید به نظر تو در مهمانی خانوادگی پیش‌رو چه تعداد مهمان خواهیم داشت؟ این مقدار خوراکی که خریده‌ایم بعد از چند روز تمام خواهد شد؟ این پارچ آب برای آبیاری چه تعداد از گلدان‌های خانه کافی است؟ چه هدیه‌ای و چه زمانی قرار است برای تولد دوستش تهیه شود؟ برای آماده کردن منزل برای ورود پدربزرگ و مادربزرگ سالخورده چه کارهایی لازم است انجام شود؟

پرسیدن سؤالاتی از این دست به کودک این فرصت را می‌دهد که در جریان اتفاقات روزمره‌ی خانواده قرار بگیرد و بتواند با ذهنی آماده در کارهای خانه مشارکت داشته باشد و بی‌نظمی، بی‌برنامگی و هرج و مرج در تصمیم‌گیری به حداقل برسد. بگذارید بچه‌ها تلاش کنند و حتی بگذارید گاهی اوقات شکست بخورند. پس برای تربیت فرزندان توانمند به جای این که برای نجات آن‌ها همه چیز را قدم به قدم برنامه‌ریزی کنید، فرصت تلاش و مبارزه را برایشان فراهم کنید، زیرا این مبارزات معلمان واقعی هستند!

ٍقوه‌ی تحلیل و استنتاج فرزندان

ٍقوه‌ی تحلیل و استنتاج فرزندان

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید