خنده بر هر درد بی دردی درمان است

0
1360
خنده بر هر درد بی دردی درمان است

فواید خنده را باهم بررسی کنیم. آیا می دانستید که خندیدن در واقع می تواند سلامت شما راتضمین کند. در این مقاله مزایای قدرتمند خنده و شوخ طبعی را برای شما عزیزان خواهیم گفت.

فواید خنده چیست؟

خنده داروی قوی است. خنده سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند. خلق و خوی شما را تقویت می کند و درد را کاهش می دهد و از شما در برابر اثرات مخرب استرس محافظت می کند.

هیچ چیز سریعتر و قابل اطمینان تر از یک خنده خوب برای بازگرداندن تعادل ذهن و بدن شما کار نمی کند. شوخ طبعی می تواند حس سبکی به شما دهد. امید را به شما باز می گرداند . شوخ طبعی شما باعث می شود در جمع دوست و آشناهایتان بیشتر بدرخشید.

همچنین به شما کمک می کند تا خشم را از بین ببرید و زودتر ببخشید. با قدرت بسیار زیادی برای بهبود و تجدید قوا در حل مشکلات به شما کمک می کند. توانایی در خندهای مکرر توانایی شما را در غلبه بر مشکلات، تقویت روابط شما و حمایت از سلامت جسمی و عاطفی است.

این دارویی گرانبها، که رایگان در اختیار شماست می توانید آن را یا بسیار استفاده کنید یا نکنید. در کودکی صدها بار در روز می‌خندیدیم، اما در بزرگسالی، زندگی جدی‌تر و خنده‌ها نادرتر می شود.

اما با جستجوی فرصت های بیشتر برای شوخ طبعی و خنده، می توانید سلامت عاطفی خود را بهبود بخشید، روابط خود را تقویت کنید، شادی بیشتری پیدا کنید و حتی سال ها به زندگی خود اضافه کنید.

یکی دیگر از فواید خنده این است که برای سلامتی شما مفید است.

خنده کل بدن را آرام می کند. یک خنده خوب و صمیمانه تنش و استرس فیزیکی را از بین می برد و تا 45 دقیقه بعد از آن عضلات شما را آرام می کند.

خندیدن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. خنده هورمون های استرس را کاهش می دهد و سلول های ایمنی و آنتی بادی های مبارزه کننده با عفونت را افزایش می دهد و در نتیجه مقاومت شما را در برابر بیماری ها بهبود می بخشد.

زمان خنده باعث ترشح اندورفین می شود، مواد شیمیایی طبیعی بدن که حس خوبی دارند. اندورفین باعث ایجاد حس کلی خوب می شود و حتی می تواند به طور موقت درد را تسکین دهد.

یکی دیگر از فواید خنده این است که از  قلب محافظت می کند. خنده عملکرد عروق خونی را بهبود می بخشد و جریان خون را افزایش می دهد، که می تواند از شما در برابر حمله قلبی و سایر مشکلات قلبی عروقی محافظت کند.

خنده کالری می سوزاند. خوب، بنابراین جایگزینی برای رفتن به باشگاه نیست، اما یک مطالعه نشان داد که خندیدن به مدت 10 تا 15 دقیقه در روز می تواند تقریباً 40 کالری بسوزاند.خنده بار سنگین خشم را سبک می کند.

هیچ چیز به اندازه یک خنده خشم و درگیری را از بین نمی برد. نگاه کردن به جنبه های خنده دار می تواند مشکلات را در چشم انداز قرار دهد و شما را قادر می سازد که از مشکلات ( حتی برای لحظه ای ) دور کند.

خنده حتی ممکن است به شما کمک کند تا بیشتر زندگی کنید. یک مطالعه در نروژ نشان داد که افرادی که دارای حس شوخ طبعی قوی هستند بیشتر از افرادی که زیاد نمی خندند، زندگی می کنند. این تفاوت به ویژه برای کسانی که با سرطان مبارزه می کردند قابل توجه بود.

خنده انرژی های مثبت ایجاد می کند و فضای شاد ایجاد می کند

خنده بر هر درد بی دردی درمان است

فوایدی از خنده  بر بدن که در تحقیقات اثبات شده است:

ایمنی را تقویت می کند

هورمون های استرس را کاهش می دهد

درد را کاهش می دهد

عضلات شما را شل می کند

از بیماری قلبی جلوگیری می کند

فوایدی از خنده  بر سلامت روان که در تحقیقات اثبات شده است:

شادی و شوق به زندگی می افزاید

اضطراب و تنش را کاهش می دهد

استرس را از بین می برد

خلق و خو را بهبود می بخشد

صبر و تحمل را بالا می برد

روابط اجتماعی روابط را تقویت می کند

دیگران را به سمت ما جذب می کند

کار تیمی را تقویت می کند

درگیری ها را بسیار کاهش می دهد

عامل پیوند گروهی می شود

خنده حال شما را خوب می کند.

این احساس مثبت حتی پس از فروکش کردن خنده در شما باقی می ماند. شوخ طبعی به شما کمک می کند تا در موقعیت های دشوار، ناامیدی ها و از دست دادن ها دیدگاهی مثبت و خوش بینانه داشته باشید.

خنده به غم و درد مهلت ماندن نمی دهد و به شما شجاعت وقدرت پیدا کردن منابعی جدید از امید را می دهد. حتی در سخت‌ترین زمان‌ها، یک خنده – یا حتی یک لبخند ساده – می‌تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.

خنده واقعا مسری است – فقط شنیدن خنده مغز شما را تقویت می کند و شما را آماده می کند تا لبخند بزنید و به سرگرمی بپیوندید. ارتباط بین خنده و سلامت روان خنده احساسات ناراحت کننده را متوقف می کند.

وقتی می خندید نمی توانید احساس اضطراب، عصبانیت یا غمگینی کنید. خنده به شما کمک می کند تا آرام شوید و انرژی بگیرید. استرس را کاهش می دهد و انرژی را افزایش می دهد و شما را قادر می سازد متمرکز بمانید و کارهای بیشتری انجام دهید.

خنده افراد را دور هم جمع می کند.

خنده روابط را تقویت می کند دلیل خوبی وجود دارد که  در برنامه های کمدی تلویزیونی از صدای خنده استفاده می کند.  هرچه خنده بیشتری وارد زندگی خود کنید شما و اطرافیانتان احساس شادی بیشتری خواهید داشت. در واقع، بیشتر خنده ها از شنیدن جوک ها ناشی نمی شود، بلکه صرفاً از گذراندن وقت با دوستان و خانواده ناشی می شود.

چگونه خنده بیشتری را وارد زندگی خود کنیم.

خنده حق اصلی شماست، بخشی طبیعی از زندگی که ذاتی است. نوزادان در هفته های اول زندگی شروع به لبخند زدن می کنند و چند ماه پس از تولد با صدای بلند می خندند. حتی اگر در خانواده‌ای بزرگ نشدید که در آن خنده یک صدای رایج بود، می‌توانید در هر مرحله از زندگی خندیدن را یاد بگیرید.

همانطور که ممکن است با ورزش کردن، زمان‌های خاصی را برای جستجوی طنز و خنده در نظر بگیرید، و از همان جا پیشرفت کنید. در نهایت، شما می خواهید طنز و خنده را در تار و پود زندگی خود بگنجانید و آن را به طور طبیعی در همه چیز بیابید.

در اینجا چند راه برای شروع وجود دارد:

لبخند آغاز خنده است و مانند خنده مسری است. وقتی به کسی نگاه می کنید یا چیزی را حتی خفیف می بینید، لبخند زدن را تمرین کنید. به جای اینکه به تلفن خود نگاه کنید، به بالا نگاه کنید و به افرادی که در خیابان از کنارشان رد می‌شوید، شخصی که قهوه صبحگاهی برای شما سرو می‌کند یا همکارانی که با آنها در آسانسور مشترک هستید لبخند بزنید.

به تأثیر آن بر دیگران توجه کنید. نعمت هایت را بشمار به معنای واقعی کلمه یک لیست تهیه کنید. عمل ساده در نظر گرفتن جنبه های مثبت زندگی شما را از افکار منفی که مانع طنز و خنده می شوند، دور می کند. وقتی در حالت غم و اندوه هستید، برای رسیدن به طنز و خنده باید مسیرهای بیشتری را طی کنید.

سپاسگزاری در زمان‌های دشوار وقتی صدای خنده را می شنوید، به سمت آن حرکت کنید. گاهی اوقات طنز و خنده در بین جمع دوستانه و خصوصی هست. ولی مردم از به اشتراک گذاشتن چیزی خنده دار بسیار خوشحال می شوند زیرا به آنها فرصتی می دهد تا دوباره بخندند و از طنزی که در آن پیدا می کنید تغذیه روحی شودند.

وقتی صدای خنده را می شنوید، آن را جستجو کنید و بپرسید: “چه چیزی خنده دار است؟” وقت خود را با افراد سرگرم کننده و بازیگوش بگذرانید. اینها افرادی هستند که به راحتی می خندند. هم به خودشان و هم  به اطرافیان آنها خوش می گذرد.

نکاتی برای تقویت حس شوخ طبعی یک عنصر ضروری برای تقویت حس شوخ طبعی شما این است که یاد بگیرید خود را خیلی جدی نگیرید و به اشتباهات و ناتوانی های خود نخندید. به همان اندازه که دوست داریم خلاف این را باور کنیم، همه ما هر از گاهی کارهای احمقانه انجام می دهیم.

به جای احساس خجالت یا حالت تدافعی، نقص های خود را در آغوش بگیرید. در حالی که برخی از وقایع در زندگی به وضوح غم انگیز هستند و فرصتی برای خنده نیستند، اکثر آنها احساس غمگینی یا لذتی ندارند.

مقاله ای دیگر از زرگیل

خنده می تواند عمر را طولانی کند

خنده می تواند عمر را طولانی کند

چگونه حس شوخ طبعی خود را توسعه دهیم.

به خودت بخند لحظاتی که شما از آنها شرم کرده اید را برای دوستان خود تعریف کنید. چون این کار بهترین راه است که از خودتان کمتر شرمسار شوید. سعی کنید به موقعیت ها بخندید نه اینکه آنها را ناله کنید. در موقعیت بد به دنبال طنز بگردید و طنز و پوچ زندگی را کشف کنید.

وقتی اتفاق منفی می افتد، سعی کنید آن را به یک حکایت طنز تبدیل کنید که باعث خنده دیگران شود. اطراف خود را با یادآوری احاطه کنید تا سبک شوید. یک اسباب بازی را روی میز یا ماشین خود نگه دارید. یک پوستر خنده دار در دفتر خود قرار دهید. محافظ صفحه نمایش کامپیوتری را انتخاب کنید که شما را بخنداند. عکس های خود و خانواده یا دوستانتان را در حال تفریح ​​قاب کنید.

چیزهای خنده داری که اتفاق می افتد را به خاطر بسپارید. اگر اتفاق جالبی افتاد یا جوک یا داستان خنده‌داری شنیدید که واقعاً دوستش دارید، آن را یادداشت کنید یا برای کسی بگویید تا به شما کمک کند آن را به خاطر بسپارید. روی منفی ها تمرکز نکنید سعی کنید از افراد منفی دوری کنید و به اخبار، سرگرمی ها یا گفتگوهایی که شما را غمگین یا ناراحت می کند، فکر نکنید.

 بسیاری از چیزها در زندگی خارج از کنترل شما هستند.

تحمل غم و سختی ها دنیا بسیار دشوار است ولی می تواند شما را از اینکه در آن شرایط بردبار بودید قوی کند و خود را تحسین کنید. به کودکان توجه کنید و سعی کنید از آنها تقلید کنید. بالاخره آنها متخصص بازی کردن، زندگی را راحت فرض می کنند و خندیدن به چیزهای معمولی برای آنها بسیار راحت است.

با استرس مقابله کنید. استرس می تواند مانع بزرگی برای شوخ طبعی و خنده باشد، بنابراین مهم است که سطح استرس خود را کنترل کنید. یکی از تکنیک‌های عالی برای کاهش استرس در لحظه این است که از خاطره‌ای مورد علاقه استفاده کنید که همیشه باعث لبخند زدن شما می‌شود  مثلاً کاری که بچه‌هایتان انجام داده‌اند یا چیز خنده‌داری که دوستی به شما گفته است.

یک روز را بدون خنده نگذرانید. به ورزش یا صبحانه فکر کنید و سعی کنید هر روز چیزی را پیدا کنید که باعث خنده شما شود. 10 تا 15 دقیقه وقت بگذارید و کاری انجام دهید که شما را سرگرم کند. هرچه هر روز بیشتر به خندیدن عادت کنید، تلاش کمتری خواهید داشت.

کلام آخر

در این مقاله فواید خنده را برای شما توضیح دادیم. بدانید که خنده یکی از مفیدترین نعمت های خدا می باشد که بطور کاملا رایگان در خدمت ما می باشد. ما باید بتوانیم نهایت استفاده را از آن ببریم. با وجود تمام مشکلاتی که مداوم با انسان است.

 

منبع: www.helpguide.org

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید