دختران با اعتماد به نفس بالا پرورش دهید. این ویژگی‌ها برای دختران هم از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. با توجه به اطلاعات سازمان «Child Mind»، دختران از آغاز کودکی با دیدگاه‌های گوناگونی روبه‌رو می‌شوند که می‌توانند عزت نفس آن‌ها را ضعیف کرده و نظرشان را نسبت به خودشان، بدن و ظاهرشان و همچنین توانایی‌هایشان دگرگون کنند. به همین دلیل، در آینده دچار اعتمادبه‌نفس پایین و اختلال‌های اجتماعی خواهند شد.

ولی پدرها و مادرها با دور ساختن دخترانشان از دیدگاه‌های منفی و کارهایی که عزت نفسشان را کاهش می‌دهند، می‌توانند تأثیر بسیار بزرگی روی نظر آن‌ها نسبت به خودشان و تصویری از که خود و آینده‌اشان دارند، بگذارند. خانواده تأثیرگذارترین و مهم‌ترین کسانی هستند که می‌توانند دختران را در مسیر پیشرفت، بالا رفتن اعتمادبه‌نفس و داشتن حس بهتر نسبت به زندگی قرار دهند.

در این نوشتار به همین موضوع می‌پردازیم و ۶ روش را برای پرورش دخترانی که اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و خودکفا هستند، بررسی خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

۱. به آن‌ها برای یادگیری مهارت‌های تازه کمک کنید

پرورش دخترانی که اعتمادبه‌نفس بالایی دارند

پرورش دخترانی که اعتمادبه‌نفس بالایی دارند

هیچ جای شکی نیست که دختران بیشتر کارها و مهارت‌ها را در خانه فرا می‌گیرند. شما می‌توانید به دختران با اعتماد به نفس خود بیاموزید علایق خود را دنبال کرده و به مهارت بالایی دست پیدا کنند.

برای نمونه، اگر دخترانتان به نقاشی کشیدن علاقه دارند، حتما آن‌ها را در یک کلاس نقاشی ثبت نام کنید یا ابزارهای نقاشی برایشان بخرید؛ یا اگر دوست دارند در آشپزخانه به شما کمک کنند، به آن‌ها این فرصت را بدهید تا برخی از وعده‌های غذایی را در درازای روز آماده کنند.

یادگیری مهارت‌های دلخواه و بهتر شدن در این زمینه‌ها منجر به افزایش عزت نفس دخترانتان خواهند شد. افزون بر این، یادتان باشد حتما آن‌ها را تشویق کنید و پیشرفتشان را ببینید.

  • ۶ کتاب خودشناسی که برای کسب مهارت‌های زندگی باید بخوانید

۲. عشق بی‌قیدوشرط خود را به آن‌ها ابراز کنید

با دختران خود سخن بگویید، با آن‌ها در ارتباط باشید و عشق بی‌قید‌و‌شرطتان را به آن‌ها نشان دهید. در مرحله‌ی نخست، شما باید آن‌ها را هرگونه که هستند بپذیرید و دوست داشته باشید، سپس برای پیشرفت و بهتر شدن کمکشان کنید.

به آن‌ها بگویید دوستشان دارید حتی اگر انتخاب‌های نادرست داشته باشند، به‌ویژه اگر تاکنون انتخاب‌های نادرست داشته‌اند! یا اگر در کاری شکست خوردند، تلاششان به نتیجه نرسید و… بگویید همچنان از آن‌ها حمایت خواهید کرد.

اگر از آن‌ها حمایت کنید و بگذارید احساس امنیت کنند، با هر شکست می‌توانند اشتباهات خود را بهتر درک کرده و با سرعت بیشتری در کارشان پیشرفت کنند.

۳. بگذارید سبک و سلیقه‌ی خود را داشته باشند

افزایش عزت نفس دختران

افزایش عزت نفس دختران

به دختران خود اجازه دهید سبک و سلیقه‌ی خود را دنبال کنند؛ لباس‌های دلخواه‌اشان را بپوشند و خودشان ظاهر، مو، چهره و… را انتخاب کنند، البته کمی هم حد و مرز باید برایشان در نظر بگیرید. ولی همین که نشان دهید از سلیقه‌اشان حمایت می‌کنید و به آن‌ها آزادی در انتخاب می‌دهید، منجر می‌شود بتوانند پایه‌های اساسی خودسازی و شناخت جایگاه خود در جامعه را شکل دهند.

به گفته‌ی مجله‌ی «mindbodygreen»، شناخت و یافتن هویت شخصی خود از طریق ظاهر، می‌تواند مزایای مثبتی برای بالا رفتن اعتمادبه‌نفس و عزت نفس به دنبال داشته باشد. حتی اگر هم گاهی سلیقه‌ای متفاوت با شما داشته باشند یا این سلیقه به آن‌ها آسیب بزند، خودشان در آینده به آن پی خواهند برد. در هر صورت، موهای کوتاه‌شده دوباره بلند می‌شوند، رنگ‌ها شسته می‌شوند و سبک لباس‌ها هم همیشه در حال دگرگون شدن هستند. پس دست‌کم به آن‌ها فرصت خودسازی دهید تا هویت واقعی‌اشان را پیدا کنند.

۴. آن‌ها را برای تلاششان تشویق کنید

دختران با اعتماد به نفس را نه فقط برای موفقیت‌هایشان، بلکه برای تلاش‌هایشان تشویق و تحسین کنید. زیرا مردم همیشه هم نمی‌توانند موفق باشند. ولی همین که تلاش کنند، خودش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برای نمونه، شاید نتوانند در مسابقه‌ای که دارند، پیروز شوند؛ شاید نتوانند در دانشگاهی که می‌خواهند، پذیرفته شوند؛ شاید نقشی را که در گروه تیاتر می‌خواهند، به دست نیاورند؛ ولی در هر صورت، دست‌کم تلاش خود را کرده‌اند. همین تلاش کردن، آن‌ها را در جایگاهی بالاتر از کسانی که هرگز تلاش نمی‌کنند، قرار می‌دهد. بنابراین، شما هم این تلاش و زحمتی را که کشیده‌اند، ببینید و در نظر داشته باشید.

همیشه تلاششان را تحسین کنید و تنها چشم‌به‌راه نتیجه‌ی مثبت نباشید. زیرا احساس حمایت و امنیت، و یادگیری مقابله با شکست و پذیرش آن می‌تواند دختران را قوی‌تر کرده و انگیزه‌اشان را برای تلاش دوباره تقویت کند.

مقاله پیشنهادی:

  • ۵ نکته‌ی ساده برای داشتن آرامش خاطر

۵. بگذارید در کودکی وارد گروه‌های ورزشی شوند

تشویق و تحسین

تشویق و تحسین

در هنگام کودکی، به دختران خود این امکان را دهید تا در گروه‌های ورزشی قرار بگیرند و افزون بر خود ورزش، ارتباط با دیگران را هم یاد بگیرند. ورزش کردن در دختران با اعتماد به نفس مهارت یافتن در کارهای گروهی، یادگیری مهارت‌های حل مسأله و تقویت حس رهبری (با رهبری کردن هم‌تیمی‌ها) اشاره کرد.

این مزایا برای دختران پراهمیت‌تر هم هستند زیرا به آن‌ها کمک می‌کنند فشارهای رقابت با هم‌گروهی‌ها و هم‌سالان خود را بهتر تحمل کنند و در ادامه‌ی زندگی به زنانی قوی و آماده برای مبارزه و پیروزی دگرگون شوند.

۶. به آن‌ها یاد دهید تا جسور و از خودشان مطمئن باشند

هر دختری باید بتواند زندگی خود را کنترل کند، برای خود تصمیم بگیرد و دیدگاه خود را در اولویت قرار دهد. با توجه به مجله‌ی «mindbodygreen»، هنگامی که شما به دختران خود یاد می‌دهید روی پای خودشان بایستند، دیدگاه خود را قاطعانه بیان کنند و در تلاش برای راضی کردن مردم نباشند، می‌توانند روحیه‌ای نیرومندتر و زندگی سالم‌تری داشته باشند.

از این پس دخترانتان را تشویق کنید تا دیدگاه و باورهای خود را بیان کنند و با دیگران در میان بگذارند، بدون اینکه ترسی داشته باشند. همین راهکار ساده منجر می‌شود دختران شما در آینده به زنانی نیرومند، خودساخته و با عزت نفس بالا تبدیل شوند و در مسیر دگرگون کردن جهان گام بردارند.

  • تأثیرات نگران‌کننده‌ی شبکه‌های اجتماعی بر دانش‌آموزان و دانشجویان

سخن پایانی

امروزه پرورش فرزندان نیرومند و با اعتمادبه‌نفس بالا بسیار دشوار شده است. رسانه‌ها و فضاهای مجازی با نشر اطلاعات دروغ، اندیشه‌های نادرست و دیدگاه‌های نامناسب، منجر شده‌اند نوجوانان در مسیری غیرواقعی و برای رسیدن به آرمان‌هایی بی‌پایه گام بردارند و همیشه خود، زندگی و باورهایشان را زیر سوال ببرند.

به‌راستی همه می‌خواهند فرزندان‌شان، به‌ویژه‌ دختران‌شان، دارای اعتماد‌به‌نفس و عزت نفس بالایی باشند. دختران با دیدگاه‌های گوناگونی درباره‌ی زیبایی و تصویر این موضوع در جهان روبه‌رو هستند. به همین دلیل ممکن است بیشتر اوقات حس خوبی به بدن، ظاهر و لباس‌های خود نداشته باشند. و این نبود اعتمادبه‌نفس آن‌ها را به انسان‌هایی ضعیف و آسیب‌پذیر دگرگون خواهد کرد.

شما در نقش پدر و مادر می‌توانید جلوی این رویداد را بگیرید و به دختران خود برای داشتن یک روحیه‌ی قوی و سالم کمک کنید. با در نظر داشتن و رعایت نکته‌هایی که بررسی کردیم، به دختران خود یاد دهید خودشان را در وهله‌ی نخست بپذیرند، سپس در مسیر بهتر شدن و پیشرفت گام بردارند.

منبع: Goodnet

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید